Skocz do zawartości

Projekty są niedokładne!!


Recommended Posts

Napisano
Moje doświadczenia z budowy domu są następujące. Jestem technikiem i myślałem, że rysunek techniczny jest taki sam w budownictwie jak np. w budowie maszyn. Okazuje się, że tak nie jest. Rysunek maszynowy pokazuje wszelkie szczegóły, rysunek budowlany natomiast jest w dużym mierze tych szczegółów pozbawiony. I tu moim zdaniem leży źródło improwizacji na budowach, źródło błędów i fuszerek. Murarz czy inny fachowiec mniej lub bardziej doświadczony wykonuje nie pokazane na rysunkach szczegóły czy rozwiązania konstrukcyjne według własnego uznania, często idąc na skróty robiąc tak by było szybciej i łatwiej a niekoniecznie dobrze.

W części opisowej projektu są takie stwierdzenia, że coś należy wykonać zgodnie ze sprawdzoną praktyką. Mi murarze wmówili, że to co robią jest zgodne z właśnie ta praktyką.

I teraz podam przykłady, moim zdaniem bardzo istotnych błędów popełnianych z powodu pominięcia niektórych szczegółów konstrukcyjnych w projekcie.

Ławy fundamentowe narysowane np. tylko dla budynku, a przecież budynek posiada taras. Dla tarasu nie ma zaznaczonych fundamentów ani sposobu połączenia go w całość z budynkiem. Podobnie nie ma na rysunku schodów wejściowych i połączenia ich z budynkiem.

Efekt jest taki, że murarze postawili ściany domu, zalali wieńce a taras i schody będą starali się przykleić do budynku przy pomocy prętów stalowych układanych w nawiercone otwory w wieńcu i ścianach parteru. Ponadto brak w projekcie zaznaczenia gdzie przechodzą przez ściany i stropy media tj. woda, kanalizacja c.o., gaz itd..

Efektem tej niedbałości o szczegóły będzie fuszerka (schody, taras) oraz rozkuwanie ścian, stropów, kominków. A przecież wystarczyłoby zaznaczyć na rysunkach poszczególnych przejść z ewentualnym opisem w części opisowej i uniknęłoby się tego typu błędów wykonawczych.

Projektanci nie powinni liczyć zbytnio na domyślność wykonawców.

Na koniec chcę zaznaczyć, że projekt jest gotowcem powtarzalnym, co daje „fachowcom” duże możliwości i dużą ilość kombinacji w wykonawstwie.

Krzysztof
Napisano
Zgadzam się z tobą, chociaż przyczyn tego zagadnienia jest wiele min. ceny projektów w niektórych regionach kraju są za niskie więc nikt nie bawi się w szczegóły, murarze w dalszym ciągu stanowią większy autorytet niż projektanci (bo niby praktycy) itd..
Napisano
Moim zdaniem idea jest taka, jeżeli chcesz mieć dokładnie rozrysowane co, gdzie, i kiedy, to musisz zamówić projekt indywidualny. Trudno narzucać w projekcie typowym, gdzie powinny znajdowac się gniazdka, czy umywalka w łazience.
Pozdr
Karol
Napisano
Zgadzam sie z Karolem, żeby mieć wszystkie szczegóły to należy zrobić projekt gotowy. Wymogi odnosnie projektu zatwierdzanego przez organ adminsitracji architektoniczno - budowlanej są podane w rozporządzeniu w sprawie projektu. Projektant daje oświadczenie o kompletnosci projektu.
Moim zdaniem na projekcie muszą być zaznaczone rzuty wszystkich fundamentów wraz ze zbrojeniem. W tym zakresie nie ma partyzantki.

Odnośnie fachowców - nad całym cyklem wykonawczym piecze sprawuje kierownik budowy, który w przypadku braków w projekcie zobowiazany jest wystąpić do projektanta o uszczegółowienie projektu potwierdzone wpisem w dzienniku budowy.

Co prawda przy prostych sprawach kierownik budowy posiadając odpowednia wiedzę może rozwiazywac problemy bezpośrednio na budowie bez konsultacji z projektantem, ale w zasadniczych kwestiach jest to bezwglednie wymagane.

Projekty gotowe rzeczywiście nie posiadają rozwiazań wszystkich szczegółów ale nic nie zaszkodzi w razie problemó zadzwonić do projektanta - jego imie i nazwisko jest na projekcie.
On na pewno wyjaśni wszystkie wątpliwości
Napisano
Z projektami tak już jest, że wielu projektantów, dotyczy to zwłaszcza architektów robi projekty "na sztukę"...Przerabiają np projekty ze swojego archiwum etc. Urzędy nie sprawdzają projektów, więc sytuacja wygląda jak wygląda...A jak do tego dojdą układy niektórych w urzędach, to się okaże, że mogą oddać w okładce projektu gazetę i przejdzie...
Konstruktorzy mają trudniej, tu odpowiedzialność jest znacznie większa, stąd też w projektach konstrukcyjnych znacznie trudniej o poważne błędy...
A tak swoją drogą, to dobrze, że nie zrobili fundamentów tarasu wraz z fundamentami domu...Dobrze jest, jeśli taras jest oddylatowany od całego budynku i niech murarzy nie kusi wykonywać żadnych trwałych połączeń...
Ścianę fundamentową ociepl, do tego "przytul" murek z bloczków betonowych, zrób taki murek po całym zarysie tarasu, zasyp częściowo gruntem rodzimym, potem dobrze zagęszczoną podsypkę piaskową i można wykonać tarasik z betonu. Uszczelnienie styku fundamentu z tarasem to już odrębna sprawa, ale nie powinno nastręczać problemów...
Analogicznie wykonasz schody zewnętrzne...
Pozdrowienia...
Napisano
Organ adminsitracji architektoniczno - budowlanej nie moze sprawdzać projektu. Sprawdza tylko projekt zagospodarowania terenu
Rozwiażania konstrukcyjne nalezą wyłacznie do projektanta.
Również ilość pokazanych szczegółów to decyzja projektanta
  • 2 lata temu...
Napisano
Niestety chyba wszystkie projekty gotowe nie są pozbawione błędów mogę podać przykład nasz GL41 ze studia atrium posiada "wszystko" co z tego jak projekt instalacji elektrycznej w pokoju który opisany jest jako gabinet i takie przeznaczenie raczej powinien spełniać nie posiada ANI JEDNEGO GNIAZDKA !!!, ale pocieszam sie tym że zamawiając projekt indywidualny za ok 3 razy większą kwotę nie miał bym projektu sieci elektrycznej ani wod-kan, tylko ze firma robiąca wod-kan nawet nie spojrzała na projekt (i dobrze) a robiąc sieć elektryczną też wolałem nie sugerować się rozwiązaniami z projektu, wiec po co pseudo wypełniacze w projektach gotowych- chyba tylko po to żeby przeszły w urzędach. icon_sad.gif
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Zgadzam się w 100% z panem Krzysztofem S......
Cytat

Ponadto brak w projekcie zaznaczenia gdzie przechodzą przez ściany i stropy media tj. woda, kanalizacja c.o., gaz it


......,z tym,że fakt zaznaczenia na projekcie miejsca przechodzenia instalacji świadczy jedynie o tym,że są one zaznaczone na projekcie.Miałem w rękach ponad 100 projektów domów,w których wykonywałem instalacje rurowe.Większość z nich miała zaznaczone takie miejsca.I co z tego?Ich przydatność była żadna.
Nawet jeśli w projekcie właściwie zaznaczono miejsce przechodzenia rur przez strop (coś niezwykle rzadkiego!),to i tak budowlańcy zalewający stropy mieli to gdzieś.Potem w tych miejscach trzeba było z trudem wykuwać otwory wycinając oczywiście kilka prętów zbrojeniowych.
Częściej już zdarza się,że budowlaniec sam wpadnie na pomysł,gdzie mniej więcej będą przechodzić rury i wetknie tam kawałek styropianu,butelkę czy cokolwiek.Zwykle i tak trzeba to rozkuwać,ale zawsze mniej.
Cytat

Moim zdaniem idea jest taka, jeżeli chcesz mieć dokładnie rozrysowane co, gdzie, i kiedy, to musisz zamówić projekt indywidualny. Trudno narzucać w projekcie typowym, gdzie powinny znajdowac się gniazdka, czy umywalka w łazience.
Pozdr
Karol


Panie Karolu,tu nie chodzi o takie duperele,które można zmieniać w trakcie wykonywania instalacji dowolnie.Chodzi o sprawy większego kalibru,których przegapienie zmusza do poważnych robót,czy choćby wycinania zbrojenia.
Ideałem jest,kiedy inwestor skontaktuje się z instalatorami zanim wbije się pierwszą łopatę na działce.Wtedy można pomyśleć o usunięciu niedociągnięć architekta i przypilnować budowlańców.
Noooo,ale tak,to mi się zdarzyło dopiero dwa razy icon_neutral.gif
Projekty instalacji wodnych,CO ,a w szczególności kanalizacyjnych, najczęściej nie przydają się na nic.Nagminne też jest zaprojektowanie zbyt małej liczby przewodów wentylacyjnych.
Miałem już projekt,gdzie była kotłownia,ale komina nie było. icon_eek.gif
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Moi znajomi maja dom z projektu gotowego Muratora - domek mały - ale błędów w projekcie było sporo - np. zbyt mało miejsca w posadzce na ułożenie styropianu (mogli włożyć tylko 5 cm i teraz mają zimną podłogę)... albo łazienka cześciowo pod schodami - na wysokości 165 zaczynają się schody i osoby powyżej 165 cm muszą uważać na głowy bo można sobie niezłego guza nabić.
  • 2 miesiące temu...
Napisano
Zgadzam się z przedmówcami i mam kilka spostrzeżeń wynikajacych z własnych doświadczeń.
1. Wybrac dobrego architekta do adaptacji który omówi z wami wszystkie szczegóły (my odwiedziliśmy kilku zanim się zdecydowaliśmy).
2. Znaleść dobrą ekipę która zna się na rysunkach technicznych (my kontaktowaliśmy sie z kilkoma i umiejętność pracy z rysunkiem wielu była do niczego). Ekipę znależliśmy.
3. Znaleść najlepiej zaprzyjaźnionego kierownika który potraktuje wasz dom jak własny. Też mamy takiego.
4. Wszelkie watpliwości omawiać wspólnie budowlańcy, kierownik i my.
Dom budujemy na całe życie to musimy zadbac o wszystkie sprawy. itd.
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Projekt architektoniczny czy branżowy ma pewną skalę dokładności. Zgodnąa z przepisami. I fachowiec budujący zgodnie z dobrym projektem nie powinien mieć trudności z żadną czynnością.
Czym innym jest projekt niedokładny, niezgodny z przepisami, i gdzie np. rzuty nie są zgodne z przekrojami, czy elewacjami. To jest projekt poprostu zły, nie do uzytku - do poprawienia!
Natomiast żaden projekt nie zawiera do końca wszystkich szczegółów - bo np. wbudowanie jakiegoś elementu łączy się z jego integralną instrukcją (np. dany typ drzwi, czy np pieca, albo montaż prefabrykatu.
Zakłada się też pewien zasób wiedzy ogólnej i nie wyjaśnia się rzeczy oczywistych (np dla murzarza, jak układać cegły na winklu czy węgarku).
Projekt może założyć do końca niezamienność elementów i wtedy można dołączyć takie instrukcje (np. montaż danej podłogi, danej firmy wg tylko jej technologii).
Raczej tak dokładnej dokumentacji nie robi się dla domków jednorodzinnych, gdzie zakłada się jednak pewną komplementarnośc i zamienność materiałów i wyposażenia.
Napisano
Siemka.Sąsiedzi mieli taki przypadek że konstrukcja dachowa była robiona na ziemi.Potem dżwig miał to nasadzić na budynek.Nijak to nie pasowało do murów.Był błąd w projekcie dachu.Opóżnienie w budowie z tego tytułu było b.duże.Całuski icon_sad.gif
Napisano
Mąż mówi że bez znajomości rys technicznego ekipa murarska jest jak dziecko we mgle.Nie są w stanie wyłapać błędów projektowych.Wychodzi wszystko ,,po ptokach" i koszt poprawek ,często jest wysoki.
Napisano
Cytat

Mąż mówi że bez znajomości rys technicznego ekipa murarska jest jak dziecko we mgle.Nie są w stanie wyłapać błędów projektowych.Wychodzi wszystko ,,po ptokach" i koszt poprawek ,często jest wysoki.


Ciekawe czy zmiana w prawie budowlanym dotycząca sprawdzania projektów przed zgłoszeniem budowy do urzędu cos zmieni w tym zakresie?Bob
Napisano
Cytat

Siemka.Sąsiedzi mieli taki przypadek że konstrukcja dachowa była robiona na ziemi.Potem dżwig miał to nasadzić na budynek.Nijak to nie pasowało do murów.Był błąd w projekcie dachu.Opóżnienie w budowie z tego tytułu było b.duże.Całuski icon_sad.gif



No właśnie. Najpierw to przeczytałem potem zajrzałem w miejsce gdzie leszko namawia do posłuszeństwa projektom i wracam tutaj żeby zapytać: w jakim stopniu można ufać projektom. I jak sprawdzić czy ich dokładność jest rzeczywista czy orientacyjna?
Napisano
A może nie głupie jest to,co robią w Anglii?Stawiają ściany domu a dopiero po tym przychodzi architekt,mierzy ogląda konsultuje z inwestorem i wtedy robi projekt dachu.
Napisano
Cytat

No właśnie. Najpierw to przeczytałem potem zajrzałem w miejsce gdzie leszko namawia do posłuszeństwa projektom i wracam tutaj żeby zapytać: w jakim stopniu można ufać projektom. I jak sprawdzić czy ich dokładność jest rzeczywista czy orientacyjna?


Siemka.UFOjcie im i sprawdzajcie.Przy projektach typowych dobrze podpytać na forum innych inwestorów .Całuski icon_biggrin.gif
Napisano
Zupełnie nie rozumiem okazywanego tu przez niektórych przedpiszców pobłażania dla niedokładności w projektach typowych.A niby dlaczego projektant takowegóż miałby prawo do opisanych tu niedokładności?Czy to,że to typowy projekt zwalnia go z tego,do czego obliguje prawo?
Przecież i w typowym projekcie trzeba nanieśc dokładnie pewne wymiary,tak samo jak i w indywidualnym.
Napisano
Cytat

No właśnie. Najpierw to przeczytałem potem zajrzałem w miejsce gdzie leszko namawia do posłuszeństwa projektom i wracam tutaj żeby zapytać: w jakim stopniu można ufać projektom. I jak sprawdzić czy ich dokładność jest rzeczywista czy orientacyjna?



No to jest dylemat. Taki sam, jak kiedy idziesz do lekarza i musisz mu zaufać w ważnej kwestii (życia?).
I mam tu takie rady.
1. Idź do poleconego architekta.
2. Jeśli nie, to poproś go o realizacje (i spytaj tych inwestorów).
3. Ewntualnie sprawdź projekt u innego fachowca (np. przyszłego inspektora nadzoru).

Ból jest taki, że do końca nie możesz być pewny (tak , jak tego lekarza).
Ale poczytać nie zawadzi, nauczyć trochę - to zostanie, a inwestorem zostaniesz po wybudowaniu juz do końca życia (remonty) - i pomodlić sie o pomyślność nie zawadzi! icon_smile.gif
Napisano
Cytat

I teraz podam przykłady, moim zdaniem bardzo istotnych błędów popełnianych z powodu pominięcia niektórych szczegółów konstrukcyjnych w projekcie.

Ławy fundamentowe narysowane np. tylko dla budynku, a przecież budynek posiada taras. Dla tarasu nie ma zaznaczonych fundamentów ani sposobu połączenia go w całość z budynkiem. Podobnie nie ma na rysunku schodów wejściowych i połączenia ich z budynkiem.

Efekt jest taki, że murarze postawili ściany domu, zalali wieńce a taras i schody będą starali się przykleić do budynku przy pomocy prętów stalowych układanych w nawiercone otwory w wieńcu i ścianach parteru. Ponadto brak w projekcie zaznaczenia gdzie przechodzą przez ściany i stropy media tj. woda, kanalizacja c.o., gaz itd..

Efektem tej niedbałości o szczegóły będzie fuszerka (schody, taras) oraz rozkuwanie ścian, stropów, kominków. A przecież wystarczyłoby zaznaczyć na rysunkach poszczególnych przejść z ewentualnym opisem w części opisowej i uniknęłoby się tego typu błędów wykonawczych.

Projektanci nie powinni liczyć zbytnio na domyślność wykonawców.

Na koniec chcę zaznaczyć, że projekt jest gotowcem powtarzalnym, co daje „fachowcom” duże możliwości i dużą ilość kombinacji w wykonawstwie.

Krzysztof




Taras nie musi mieć fundamentu, jako takiego (ław), bo może być płytą , może byc też ziemny, albo w formir płyt na utwardzonym i podsypanym podłożu - nie piszesz, jaki to taras.
Niemniej rysunek powinien być - rzut i przekrój (warstwy) i opis.
Łączenia nie powinno być raczej - powinna być dylatacja (przerwa).
Powinien byc tez pokazany sposób odprowadzenia ód opadowych.

Jeśli idzie o przejścia instalacji - znajdziesz to raczej na rysunkach instalacji (ale rzeczywiście nie zawsze to dokładnie jest zamieszczone).

Schody bezwzględnie powinny byc również dokładnie rozrysowane - nawet, jeśli to jest kilka wylewnych stopni - też ważna tu jest dylatacja - bo inaczej mogą pękać na łączeniu albo w ogóle.
Napisano
Cytat

Projektanci nie powinni liczyć zbytnio na domyślność wykonawców.

Na koniec chcę zaznaczyć, że projekt jest gotowcem powtarzalnym, co daje „fachowcom” duże możliwości i dużą ilość kombinacji w wykonawstwie.



Masz rację, że projektant nie powinien liczyć na domyślność kogokolwiek.

Ale jest tez prawdą, że wiele materiałów jest wymiennych, równorzędnych - z tego powodu zakłada się jakiś stopień dowolności ich stosowania.

Ale są tego granice i jest to do uzgodnienia w czasie opracowania projektu.
I nie należy tego mylić z bublem projektowym.
Napisano
Cytat

Zupełnie nie rozumiem okazywanego tu przez niektórych przedpiszców pobłażania dla niedokładności w projektach typowych.A niby dlaczego projektant takowegóż miałby prawo do opisanych tu niedokładności?Czy to,że to typowy projekt zwalnia go z tego,do czego obliguje prawo?
Przecież i w typowym projekcie trzeba nanieśc dokładnie pewne wymiary,tak samo jak i w indywidualnym.


Siemka.Projekt nie może zawierać błędów.Niestety ludzie są omylni i błędy bywają.Jedyna droga to pozwy sądowe w przypadku strat materialnych.Być może będzie poprawa przy nowelizacji przepisów/konieczność sprawdzania projektów przed realizacją/.Całuski icon_sad.gif
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

Siemka.Projekt nie może zawierać błędów.Niestety ludzie są omylni i błędy bywają.Jedyna droga to pozwy sądowe w przypadku strat materialnych.Być może będzie poprawa przy nowelizacji przepisów/konieczność sprawdzania projektów przed realizacją/.Całuski icon_sad.gif


Tylko jasno sprecyzowana odpowiedzialność finansowa i karna zminimalizuje fuszerki projektowo-wykonawcze.Podobno będzie to zagwarantowane w noweli prawa budowlanego.?
Napisano
Cytat

Tylko jasno sprecyzowana odpowiedzialność finansowa i karna zminimalizuje fuszerki projektowo-wykonawcze.Podobno będzie to zagwarantowane w noweli prawa budowlanego.?


Pewnie zaskutkuje to zwyżką cen usług.Dojdą koszty np ubezpieczeń i spadnie liczba pracujących na czarno.
Napisano
Cytat

Tylko jasno sprecyzowana odpowiedzialność finansowa i karna zminimalizuje fuszerki projektowo-wykonawcze.Podobno będzie to zagwarantowane w noweli prawa budowlanego.?



To drugi cytat z Glazurnika:
"Pewnie zaskutkuje to zwyżką cen usług.Dojdą koszty np ubezpieczeń i spadnie liczba pracujących na czarno."

Rzeczywiście nowe prawo wprowadza wykonawcę jako uczestnika procesu budowy.
Ale odpowiedzialność jest tam dość enigmatycznie określona.

A skutki finansowe będą dotkliwe, bo proponuje się przy większych budynkach przymusowych doradców inwestora w postaci inspektorów nadzoru inwestorskiego - a ten to już zarobi i na poradach i na pośrednictwie. Zapłaci - przymusowo - inwestor.

Ustawodawca naturalnie nie pisze, jak sprawi, że inspektor będzie nieomylny, albo mniej omylny od inwestora. Pisze tylko, że inwestor zazwyczaj nic nie wie. Dokładnie tak pisze.
Poczytajcie ustawę - to się dowiecie.
Chyba - że nie objąłem ogromu myśli Ministra i Palikota!
  • 1 rok temu...
Napisano
jak ktoś chce mieć szczegółowo rozrysowane to nie zamawia projektu architektonicznego tylko wykonawczy. Tyle, że ten drugi jest o wiele bardziej kosztowny.
Napisano
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego Dz. U. 2003, Nr 120, poz. 1133;
Akty zmieniające
Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego Dz. U. 2008, Nr 201, poz. 1239;
Zmiana rozporządzenia zmieniającego Dz U. z 2008 r., Nr 228, poz. 1513

http://isap.sejm.gov.pl/
Napisano
Cytat

jak ktoś chce mieć szczegółowo rozrysowane to nie zamawia projektu architektonicznego tylko wykonawczy. Tyle, że ten drugi jest o wiele bardziej kosztowny.




Oj kolego, chyba nie wiesz co piszesz, cały czas pracuję na wykonawczych a byki jak były, tak są.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Mój murarz opowiadał nam, że budował kiedyś taki dom, że chciał w trakcie rzucić robotę i uciekać. Chodzi o projekt.
Np. komin na dole zaczynał się normalnie, a nagle na górze stał w zupełnie innym miejscu. Wychodziło na to, że projektantowi komin wyszedł na samym środku złączenia dachu kopertowego i na górze narysował go gdziekolwiek.
Porażka, trzeba było cały komin od nowa murować.
Takich błędów było mnóstwo. Jak może projektant pozwolić sobie na takie błedy?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Taras jest na zagłębionym ( około 1m) pomieszczeniu gospodarczym, przylega do budynku, ale dystansuje go 10 cm styroduru, pomieszczenie to jest nieogrzewane. Czy w tej sytuacji ma sens docieplenie styrodurem ścian bocznych zewnętrznych (części fundamentowej zagłębionej około 1m)i naziemnej (około 1m) jak również samej płyty tarasu?
    • Oferujemy profesjonalny montaż  i serwis klimatyzacji w Krakowie i okolicach – zarówno w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, jak i w biurach czy lokalach usługowych. Zapewniamy dobór odpowiednich urządzeń, estetyczne wykonanie i pełne wsparcie posprzedażowe. Projektujemy i montujemy nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej, które zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza i eliminują wilgoć. Realizujemy montaż nowoczesnych pomp ciepła – ekologicznych i bezobsługowych źródeł ciepła dla domów i firm. Pomagamy dobrać odpowiedni system grzewczy, a także świadczymy serwis i wsparcie posprzedażowe.   Sprawdź ofertę https://realklim.pl
    • Jesteśmy na wczasach...  
    • Drewno w ogrodzie, na elewacji czy w architekturze ogrodowej wygląda pięknie – ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zabezpieczone. Jako ekspert marki Osmo, przedstawiam jeden z najbardziej cenionych produktów do ochrony drewna na zewnątrz: Lazura Olejna Osmo  (oryg. Holzschutz-Öl-Lasur). To sprawdzone rozwiązanie, które chroni drewno przed deszczem, słońcem, promieniowaniem UV, grzybami i pleśnią – a przy tym wydobywa jego naturalne piękno. Czym jest Lazura Olejna Osmo? To dekoracyjny, półtransparentny olejowy impregnat do drewna zewnętrznego, opracowany na bazie naturalnych olejów roślinnych: słonecznikowego, lnianego, sojowego i z ostu. Lazura nie tworzy powłoki filmowej – wnika głęboko w drewno i pozwala mu "oddychać", co zapobiega pękaniu, łuszczeniu i odpryskiwaniu. Zastosowanie elewacje i deski fasadowe pergole, płoty, ogrodzenia domki letniskowe, altany carporty, tarasy (elementy pionowe) drzwi, okna, okiennice (również wymiarowo stabilne elementy) Dlaczego warto? Wydajność: nawet do 26 m² z 1 litra przy jednym malowaniu Odporność na UV i warunki atmosferyczne Zabezpieczenie przed grzybami, algami i pleśnią Nie łuszczy się, nie pęka, nie schodzi płatami Bez konieczności szlifowania przy renowacji Łatwa aplikacja, bez smug i zacieków Dostępne kolory (transparentne) Kolory są półprzezroczyste – zachowują naturalny rysunek drewna, nadając mu odcień zgodny z kolorem lazury. Wszystkie kolory można ze sobą mieszać.   NrKolor Osmo (DE) Nazwa polska 700 KieferSosna 702 LärcheModrzew 703 MahagoniMahoń 706 EicheDąb 707 NussbaumOrzech 708 TeakTeak 710 PiniePinia 712 EbenholzHeban 727 PalisanderPalisander 728 ZederCedr 731 Oregon PineSosna Oregon 732 Eiche hellJasny dąb 739 SilbergrauSrebrnoszary 900 WeißBiały 903 BasaltgrauBazaltowy szary 905 PatinaPatyna 906 PerlgrauPerłowoszary 907 QuarzgrauKwarcowy szary   Sposób użycia Drewno musi być suche i czyste (maks. 20% wilgotności). Lazurę dokładnie wymieszać, nie rozcieńczać. Nakładać cienko wzdłuż słojów, pędzlem do olejów lub wałkiem mikrofibrowym. 2 warstwy na surowe drewno, 1 warstwa przy renowacji. Czas schnięcia: ok. 12 godzin przy dobrej wentylacji.   Skład i bezpieczeństwo Naturalne oleje + pigmenty + minimum rozpuszczalników (benzol-free) Zawiera biocyd IPBC – stosować wyłącznie na zewnątrz Produkt spełnia normę B2 (normalnie zapalny po wyschnięciu) Czyścić narzędzia preparatem Osmo Pinselreiniger   Dodatkowe wskazówki praktyczne Nie nakładać na lakierowane lub lakierobejcowane powierzchnie – należy je wcześniej całkowicie usunąć. Jeśli drewno ma być szczególnie chronione przed sinizną i owadami, warto wcześniej zastosować Osmo Impregnację WR (biobójczą). Drewno zawierające taniny (np. dąb) może powodować lekkie zmiany odcienia – zalecany próbny malunek. Podsumowanie Lazura Olejna Osmo to doskonały wybór dla każdego, kto szuka trwałej i estetycznej ochrony drewna na zewnątrz. Sprawdza się zarówno przy nowych realizacjach, jak i przy renowacjach. Działa długofalowo, wygląda naturalnie i jest niezwykle łatwa w utrzymaniu. Masz pytania? Jako ekspert Osmo, chętnie doradzę – napisz komentarz, dołącz zdjęcie drewna, a pomogę dobrać odpowiedni kolor i technologię zabezpieczenia.
    • Nie bardzo, jedynie tynk. Po prostu jak zamkniesz tą wilgoć tam, to te ściany za parę lat się po prostu rozsypią. Przerabiałem to ze ścianą nośną. To co zastaliśmy po przeprowadzce, to ścianę można było rozebrać rękami. Tyle dobrze, że dziadek ten dom sam budował i robił to zgodnie ze sztuką, bo nawet bez tej ściany żaden strop nie pęknął. A jakby nie to, że fundamenty są z piaskowca, który był cały mokry, to klękajcie narody. Oczywiście są szanse, że ta wilgoć wyjdzie na zewnątrz, ale ciężko je oszacować. Tu chodzi o różnicę temperatury. Pustka nawet 3cm będzie zawierać sporo powietrza, w którym przy różnicy temperatur powyżej 50% zacznie się wykraplać woda. Załóżmy, że wewnątrz masz 20°C, ściana z zewnątrz ma 0°, pod płytą nie będzie więcej niż 10°C i w tym momencie występuje skraplanie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...