Skocz do zawartości

PARK


vena

Recommended Posts

Napisano
Witam icon_smile.gif

Mamy na działce około 25 arów lasu(głównie lisciastego). Rosną tam brzozy, osiki, olchy, młode dęby, sosny, kilka młodych świerków i lip oraz mnóstwo jarzębiny. Dookoła działki mamy las( w zasadzie z każdej strony) i dlatego ten nasz lasek chcemy trochę zmienić. Wymyślilismy sobie że zrobimy tam taki bardziej park. Grzyby może przestana tam rosnąć ale jakos to przezyję icon_wink.gif
Wyrwałam juz większość jarzebin bo rozprzestrzeniły sie tam jak chwasty. Lasek wyglądał jak jakas dżungla niedoprzebycia. Zrobiło się duużo jasniej i przyjemniej:)Teraz jestesmy na etapie palenia suchych liści i zbierania gałezi kóre jeszcze nie zgniły. Przed nami jeszcze mnostwo pracy z porzadkowaniem tego terenu ale biorac pod uwage ile sie udało zdziałac w 2 tygodnie to myslę że jeszcze dwa i bedzie luzik z porzadkami:)

Do tej pory posadzilismy tylko kilka swierków na granicy działki koło tego właśnie lasku i kilka kwiatków (bratki i stokrotki)- dzieci stwierdziły ze jak mamy dziłkę i tam bedziemy mieszkac to kwiatki muszą być, wiec musiałam juz cos posadzić icon_smile.gif

Zastanawiam sie jakie rosliny posadzic w takim "parku"??? Bęzie raczej cień ale słonka trochę wpadnie. Chcielibysmy zeby było cos kolorowego. Krzaki z kolorowymi listkami... trawki jakies fajne... a moze sa jakies kwiaty cieniolubne??? No i jaką trawe posiac widziałam że sa specjalne do parków ale może ktos mi poleci jakąs konkretna odmianę/firmę???

Z góry dziękuję za wszelkie porady, podpowiedzi, pomysły icon_smile.gif

Pozdrawiam Vena:)icon_smile.gificon_smile.gif
Napisano
W temacie: "Rośliny do cienia i na słońce" ekspert niedawno wymienił rośliny, które można sadzić pod drzewami. icon_smile.gif Ja dodaję od siebie pare słów o tych roślinach, w odniesieniu do Twojego ogrodu-parku (jak znoszą cień i czy mają atrakcyjne kwiaty) :

-barwinek pospolity - roślina zdarniająca, doskonała do cienia, kwiaty niebieskie (maj)
-funkie - bardzo je polecam, doskonałe do cienia, kwiaty jasnofioletowe (czerwiec - sierpień), najbardziej ozdobne są duże liście funkii, zielone, zielono-białe lub zielono-żółte
-gajowiec żółty - roślina okrywowa do cienia i na stanowiska półcieniste, ozdobne liście ze srebrzystimi wzorami, kwiaty żółte (kwiecień)
-jasnota plamista - do półcienia, liście prawie białe, kwiaty białe (od maja)
-konwalia majowa - roślina okrywowa do cienia, znane wszystkim białe, pachnące kwiaty (maj)
-poziomkówka indyjska - roślina okrywowa do półcienia, kwiaty żółte (czerwiec - sierpień), owoce podobne do poziomek, ale bez smaku

Mając do dyspozycji tyle roślin okrywowych, może warto zastosować je jako alternatywę dla trawnika? - Dużo mniej z nimi roboty niż z pielęgnacją murawy.


Jeśli chodzi o krzewy o kolorowych liściach to polecam:
-pęcherznice - odporny krzew, odmiana 'Diobolo' o purpurowych liściach lub 'Luteus' - liście żółte
-berberysy - napewno dobrze będą rosły - o czerwonych, łółtych albo pstrych liściach (bardzo odporne i mało wymagające krzewy na słońce i do półcienia)
-irgi o pięknych czerwonych owocach:
pozioma - liście pomarańczowe jesienią
rozkrzewiona - liście jesienią pomarańczowe
szwedzka - liście czerwono-pomarańczowe jesienią

Jeśli Pani dzieci są bardzo małe trzeba uważać, bo berberysy mają ostre ciernie, a irgi trujące owoce.
Napisano
Witam icon_smile.gif

Świetne sa te funkie a ja myslałam że takie kolorowe listki to na słońcu lubią być...
Irgi tez mi sie spodobały ale jak pytałam w sklepie ogrodniczym to nie mieli. Bedę szukać icon_smile.gif
Barwinek to faktycznie swietna roślina zadarniająca i ładna takze tez posadzę (od mamy wezmę icon_smile.gif )
I zastanawiam sie jak ja mogłam nie pomyslec o konwliach...przeciez tak je lubię...

W kwestii trawy w lesie chyba ma Pani rację... Koło domu bedzie wystarczająco duzo trawnika do koszenia to po co jeszcze w parku sie męczyć icon_wink.gif

DZIĘKUJĘ icon_smile.gif

pozdrawiam icon_smile.gif Vena
Napisano

DSC01446.jpg



taki berberys - świetna sprawa i to na dodatek do półcienia czyli mogę sadzić w swoim lasku icon_smile.gif

musze sie chyba wybrac do jakiejś szkółki bo u nas w tych małych ogrodniczych to nic nie ma icon_sad.gif
Napisano
icon_smile.gif

Dzis posadziłam konwalie i barwinek icon_smile.gif Mam nadzieję ze sie przyjmą.
Kilka dni temu posadziłam funkie- 3 odmiany i narazie nie zwiędły, takze może coś z nich będzie icon_smile.gif

Deszcz by sie przydał na te roślinki...
Napisano
Funkie to bardzo odporne rośliny, niemalże nieśmiertelne icon_smile.gif Każdego roku kępa funkii będzie się powiększać, z czasem może mieć nawet ponad 1 m średnicy.

Widziałam ostatnio w ogrodzie, że zeszłoroczne funkie właśnie wychodzą z pod ziemi. Trzeba tylko uważać żeby nie uszkodzić tych "kiełków", bo potem uszkodzenia mogą być widoczne na liściach.

To moje ulubione rośliny!
Napisano
Ale mam nadzieje, że na tej działce-parku Vena zostawi troche brzózek i sosenek, które tam rosną, że nie wykarczuje wszystkich drzew?

Warto je zostawić, przynajmniej w bardziej odległej części działki - dzięki temu jest szansa, że grzyby nie przestaną rosnąć w ogrodzie icon_smile.gif Kozaczki, maślaczki - super sprawa.

Spotkałem się z tym, że kozaki nawet w sadzie rosną (jest to trochę zaniedbany sad), dzięki temu, że oprócz drzew owocowych jest tam trochę brzózek.
Napisano
No oczywiscie że zostawie drzewka!!!
Nie zamierzam lasu wycinać! A grzyby faktycznie tam rosną icon_smile.gif kożlaki, maslaki, prawdziwki, nawet kanie (przed samym domem). Chodzi poprostu o to że las mam wszedzie za płotem i ten swój kawałek chcemy troche ucywilizowac ze tak powiem. Usuwamy w zasadzie tylko krzaki i takie malutkie drzewka- głównie te jarzebiny co jak chwasty rosną, ale to też nie wszystkie. Zostawiam co ładniejsze okazy:)Sprzatamy gałezie kórych przez lata sie duuuzo tam nazbierało i grabimy liscie. Duzych drzew nie wycinamy icon_smile.gif Poza tym teraz wycinamy i sprzatamy a potem będziemy dosadzać jakies fajne krzewy i inne roslinki.

Mam nadzieję że wyjdzie nam z tego naszego lasku taki fajny park... z miejscem zabaw dla dzieci...z hustawką ... ławeczką...

Mąż sie ze mnie smieje, że w gorącej wodzie kąpana jestem i latam tam jak opętana a przeciez tyle czasu mam na to. Wiem , wiem czasu mam dużo, tylko chciałabym jak nakwięcej zrobic jak najszybciej żeby to już sobie wszystko rosło i bedzie tylko doglądanie a nie harówka icon_wink.gif Jak zbudujemy juz dom to trzeba będzie teren wokół niego zagospodarować. Tam tez będzie mnóstwo pracy to chociaz park będę miała juz z głowy icon_smile.gif

pozdrawiam serdecznie icon_smile.gif Vena
Napisano
Vena masz rację z tym porządkowaniem terenu parku już teraz, bo faktycznie jak zaczniesz robić wokół domu to będziesz w parku miała tylko jakieś poprawki. Ja mam dużo mniejszą działkę, a jak patrzę ile mnie pracy czeka, żeby usunąć chwasty i chabazie jak skończą budować dom to aż ciarki mnie przechodzą i najchętniej zaczęłabym już teraz, ale na razie nie ma jak. Ja już nawet nie mówię o sadzeniu bo w porównaniu z odchwaszczeniem to przyjemność (wiem bo miałam działkę rekreacyjną). Zresztą jak uporządkujesz park to już teraz dzieci będą się mogły bawić na Waszym terenie, a i jakiś grill można urządzić icon_wink.gif.
Pozdrawiam.
Napisano
...i powinny w tym ogrodzie-parku dobrze rosnąć (te różanczeniki), to prawdziwa chluba każdego ogrodnika/ogrodniczki!!! icon_smile.gif

Tylko nie mylić azalii i różaneczników (azalie, oprócz japońskich, wolą słońce i półcień od cienia, a różaneczniki w większości mogą rosnąć w głębokim cieniu, ale też w półcieniu i na słońcu).

Widzialem różaneczniki właśnie w jednym dużym ogrodzie, pod sosnami, w półcieniu. Ogród też miał charakter parku (duży, wypasiony ogród bogatych ludzi, zaprojektowany przez architekta krajobrazu).

Pozdrawiam
Napisano
A jeśli chodzi o azalie i różaneczniki to lepiej japońskie czy wielkokwiatowe?

Czy macie jakieś doświadczenie? Tyle jest grup tych właśnie roślin...

Pewnie oprócz wyglądu różnią się też wymaganiami.........
Napisano
Coś tu poplątałeś icon_smile.gif

Jeśli chodzi o azalie to mamy:
- wielkokwiatowe (zrzucające na zimę liście)
- japońskie (zimozielone)

A jeśli chodzi o różaneczniki - wyróżnia się ich 4 grupy (wszystkie są zimozielone):
- wielkokwiatowe
- drobnokwiatowe
- zimozielone mieszańce różanczenika
- różaneczniki jakuszimańskiego
Napisano
Azalie wielkokwiatowe mogą rosnąć w półcieniu, ale i na pełnym słońcu. Panadto, mają małe wymagania; nie przemarzają.

Azalie japońskie - słońce, półcień i cień. Mogą przemarzać, więc jeśli stanowisko w ogrodzie nie jest osłonięte przed wiatrem, lepiej wybrać azalie wielkokwiatowe.

Różaneczniki wielkokwiatowe - wolą półcień i cień niż słońce. Potrzebują miejsc zacisznych, ponieważ mogą przemarzać.

Różaneczniki jakuszimańskiego - znoszą bardziej nasłonecznione stanowiska (i bardziej suche), ale mogą też rosnąć w półcieniu i cieniu.

Różaneczniki drobnokwiatowe - znoszą pełne słońce, ale najlepszy jest półcień.
Napisano
Piekne sa te wszystkie różaneczniki i azalie i napewno będę stopniowo dosadzać. Tak od razu troche zbyt kosztowne icon_sad.gif

Na razie sadziłam to co gdzieś u kogos wykopałam, a kupiłam dwie storkrotki,kilka bratków, dwie tawuły i dwa bluszcze.

DSC01446.jpg

  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Witam icon_smile.gif

Jak na razie roślinki rosnąicon_smile.gif Aż się dziwie ze wszystko sie przyjęło icon_smile.gif

Dosadziłam paprocie (lesne i ogrodowe), niezapominajki, rumianki, smagliczki, 2 kanny, goździki (chyba 6 kolorów), tytoń w 3 kolorach, szałwię, mrozy, piekne aksamitki z takimi wielkiiimi kwiatami...

Został jeszcze kawałek lasu do uporzadkowania ale czasu mi trochę brak i pogoda ostatnio w kratkę...W przyszłym tygodniu mam urlop to trochę nadgonię z pracami leśnymi icon_wink.gif

pozdrawiam:)
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
  Cytat

icon_smile.gif

Urlop zleciał... Pogody nie było, więc prace leśne zbytnio się nie posunęły icon_sad.gif


Tawuły ślicznie zakwitły icon_smile.gif

Rozwiń  



a co do pogody, to nie tylko tobie pokrzyzowala plany
jak teraz sie wypada, to lato bedzie upalne... a to też nie dobrze icon_sad.gif
Napisano
Dziś za to jest tak słonecznie, że chyba wybiore się do ogrodu...
Być może uda mi się jeszcze poprzesadzać i podzielić niektóre byliny, które zakończyły już kwitnienie...
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Witam icon_smile.gif

Ktoś mi moze powiedziec co to za roślinka???

DSC01446.jpg


Bardzo ładnie kwitła icon_smile.gif Tu na zdjęciu juz prawie przekwitnieta- widac strączki.


A takich dzwoneczków mam na działce mnóstwo icon_smile.gif

DSC01446.jpg


Napisano
  Cytat

Witam icon_smile.gif

Ktoś mi moze powiedziec co to za roślinka???

[attachment=2603:P6010017.JPG]
Bardzo ładnie kwitła icon_smile.gif Tu na zdjęciu juz prawie przekwitnieta- widac strączki.


A takich dzwoneczków mam na działce mnóstwo icon_smile.gif

[attachment=2602:lll__16_.JPG]

Rozwiń  


Druga roślinka to dzwonek rozpierzchły - roślina dwuletnia, występujący na polanach oraz w lasach i na ich obrzeżach.
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
  Cytat

icon_smile.gif

Dzis posadziłam konwalie i barwinek icon_smile.gif Mam nadzieję ze sie przyjmą.
Kilka dni temu posadziłam funkie- 3 odmiany i narazie nie zwiędły, takze może coś z nich będzie icon_smile.gif

Deszcz by sie przydał na te roślinki...

Rozwiń  


Jak już kiedyś wspominałam - funkie to moje ulubione rośliny icon_wink.gif
Są bardzo odporne no i piękne. Chciałam zapytać jak się Venie przyjęły i czy pięknie rosną icon_smile.gif Na początku lata było sporo deszczu, terez mamy piękne lato, ale te rośliny pewnie i tak się świetnie trzymają...?
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
  Cytat

Jak już kiedyś wspominałam - funkie to moje ulubione rośliny icon_wink.gif
Są bardzo odporne no i piękne. Chciałam zapytać jak się Venie przyjęły i czy pięknie rosną icon_smile.gif Na początku lata było sporo deszczu, terez mamy piękne lato, ale te rośliny pewnie i tak się świetnie trzymają...?

Rozwiń  


Witam:)
No więc tak... funkia którą wykopałam z ogródeczka przy mieszkaniu (taka całkiem spora kępa) rosnie przepieknie:) a trzy które kupiłam (takie pojedyncze kłacza) rosnąc rosną chyba całkiem nieźle ale jakos myślałam, że przez sezon więcej ich sie zrobi, że sie bardziej rozrosna... No ale może tak ma być. W sumie ta z mojego ogrodka ma już pare lat. W każdym razie mi sie funkie też bardzo podobają i na pewno w przyszłym roku jszcze ich sporo dosadzęicon_smile.gif

Pozdrawiam icon_smile.gif
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Witam:)

Czyu ktos mi może powiedzieć co to za roslinka i jak o nią dbać????Znajoma ma takiego kwiatka i jest problem co z nim zrobic na zimę? Schowac do piwnicy czy do domu i niech dalej rośnie????


DSC01446.jpg



Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi:)

Pozdrawiam Vena:)
Napisano
  Cytat

Witam:)

Czyu ktos mi może powiedzieć co to za roslinka i jak o nią dbać????Znajoma ma takiego kwiatka i jest problem co z nim zrobic na zimę? Schowac do piwnicy czy do domu i niech dalej rośnie????


[attachment=3282:DSC00034.JPG]

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi:)

Pozdrawiam Vena:)

Rozwiń  


Oczywiście, że niech dalej rośnie! icon_smile.gif
Roślina ta to dipladenia. Ostatnio jest bardzo modna. Pochodzi z Ameryki Południowej. Zalicza się do wieloletnich pnączy (ale w Polsce zimować musi w pomieszczeniu). Sadzi się ją w donicy i ustawia na tarasie lub balkonie, gdzie prezentuje się bardzo wytwornie.

Donica na dipladenię powinna być duża, gdyż roślina bujnie się rozrasta. Ponadto ma długie pędy, które owijają się wokół podpór (w donicę można więc wkuć mocną i dużą bambusową drabinkę). Liście rośliny są duże i błyszczące, ale to ogromne, bordowe, dzwonkowate kwiaty szczególnie zbudzają zainteresowanie. Dipladenia kwitnie bardzo długo i obficie, od wiosny, aż do pierwszych przymrozków.

Roślina lubi stanowisko ciepłe i słoneczne (lub półcieniste) oraz glebę przepuszczalną, żyzną. Trzeba pamiętać, że nie lubi nadmiernego podlewania. Dla lepszego wzrostu warto ją nawozić.

Na zimę dipladenię trzeba zabrać do chłodnego (12-15 stopni), jasnego pomieszczenia. W tym okresie nie powinno się jej podlewać.
Napisano
Witam:)
Bardzo ale to baaardzo dziękuję za odpowiedź icon_smile.gif

"Na zimę dipladenię trzeba zabrać do chłodnego (15 - 18 stopni), jasnego pomieszczenia. W tym okresie nie powinno się jej podlewać." - nic a nic???

I jeszcze małe pytanko: jak ją się rozmnaża???

Dziękuję jeszcze raz:)
Pozdrawiam Vena:)

Napisano
W okresie spoczynku dipladenię podlewać można znikomo, tylko tyle, by nie zaschły korzenie. Pamiętajmy, że jest to roślina wrażliwa na nadmiar wody w okresie wegetacji (woda nigdy nie powinna zalegać w podstawce).

Dipladenię można rozmnażać wiosną. W tym celu z wierzchołków pędów pobiera się sadzonki. Ich ukorzenianie (w ciepłym miejscu) trwa kilka ok. 1,5 miesiąca.
  • 2 miesiące temu...
  • 5 tygodnie temu...
Napisano
Witam icon_smile.gif

Mam pytanko...
Jakiś czas temu dostałam piękne hiacynty i żonkile, oczywiście są w doniczkach. Teraz już przekwitają i zastanawiam się czy można coś z nimi zrobić i wsadzić je wiosna do ogrodu ???

Zgóry dziękuję icon_smile.gif

Pozdrawiam icon_smile.gif
Napisano
Pędzone rośliny cebulowe, ozdabiające kwiatami nasze domy pod koniec zimy, często wyrzucamy po zakończeniu ich kwitnienia. Rzeczywiście, posadzone ponownie w doniczce mogą kwitnąć słabo lub w ogóle. Jeśli jednak zostaną posadzone w ogrodzie, mogą odzyskać dobrą formę. Zwłaszcza jeśli chodzi o hiacynty i żonkile. icon_smile.gif

Gdy kwiatostany tych kwiatów przekwitną już w naszym domu, należy je ściąć. Rośliny nadal się podlewa, a gdy liście zaschną, cebule wyjmuje się z ziemi, czyści i przechowuje w suchym miejscu. We wrześniu natomiast wysadza się je do ogrodu.

Hiacynty i żonkile (jak wiele innych roślin cebulowych) preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże. Rośliny te sadzimy na głębokości ok. 15 cm (pamiętajmy jednak, że przesadzając do ogrodu roślinę, która wcześniej uprawiana była w doniczce, należy umieścić ją w dołku o głębokości równej wysokości doniczki).
Napisano
  Cytat

A jak jest z ich odpornością na niską temperaturę?

Rozwiń  



licho wie... ale myślę ze jak o dobrej porze się je wsadzi do gruntu, to chyba się przyzwyczają do warunków ogrodowych...
  • 5 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Hej icon_smile.gif

to jest kwiatek z galerii i oczywiście ogrodu elutka

DSC01446.jpg



Jak widać kwiatek piękny i według mnie wart posiadania go w ogrodzie icon_smile.gif
Niestety ani elutek ani ja nie mamy pojęcia co to jest ???? Może ktoś pomoże ??? Z góry dziekuję icon_smile.gif

pozdrawiam icon_smile.gif icon_smile.gif icon_smile.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Każda inwestycja budowlana czy instalacyjna, niezależnie od jej skali, powinna być prowadzona w sposób zgodny z prawem, zasadami sztuki budowlanej i dobrymi praktykami branżowymi. Jednym z absolutnie kluczowych elementów takiej realizacji jest rzetelna dokumentacja z prowadzonych prac.   W Raccoon 24 Home od początku naszej działalności przykładamy do tego ogromną wagę. Bo dla nas liczy się nie tylko to, co widoczne na zewnątrz, ale też pełna transparentność i pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem, normami i oczekiwaniami inwestora.   Co powinna zawierać dokumentacja robót instalacyjnych?   Podczas prowadzenia prac instalacyjnych — czy to przy ogrzewaniu, klimatyzacji, wentylacji czy instalacjach wodnych — dokumentacja powinna obejmować: Dziennik budowy lub robót — w przypadku instalacji realizowanych w ramach zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Protokóły z wykonanych prób szczelności — instalacji wodnych, gazowych, wentylacyjnych. Protokoły odbioru częściowego i końcowego — dla każdej wykonanej instalacji. Protokół uruchomienia instalacji — potwierdzający poprawną pracę systemów. Protokół pomiarów i testów eksploatacyjnych — np. wydajności wentylacji, ciśnienia w instalacji C.O., parametrów pracy klimatyzacji. Dokumentację powykonawczą — czyli aktualny rysunek/schemat instalacji z naniesionymi zmianami wykonawczymi.   Kartę gwarancyjną i instrukcję użytkowania urządzeń oraz instalacji. Brak tych dokumentów to nie tylko problem w przypadku awarii czy reklamacji, ale też ryzyko przy odbiorach technicznych i problematyczne rozliczenia z inwestorem czy deweloperem.     👉 Pobierz wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych (PDF)   Dlaczego dokumentacja jest tak ważna dla Ciebie jako inwestora?   Masz pełen wgląd w zakres wykonanych prac i potwierdzenie, że wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką.   Łatwiejsze serwisowanie i eksploatacja — protokoły i dokumentacja powykonawcza pomagają w późniejszych modernizacjach i naprawach. Bezpieczeństwo prawne i techniczne — w przypadku kontroli, odbiorów czy ewentualnych sporów. Możliwość dochodzenia gwarancji — na podstawie podpisanych protokołów i kart gwarancyjnych.   W Raccoon 24 Home masz to w standardzie W naszej firmie każda instalacja objęta jest kompletną dokumentacją powykonawczą i protokolarną. Niczego nie robimy na słowo. Po zakończeniu robót klient otrzymuje komplet dokumentów, w tym:   protokół odbioru końcowego protokół prób szczelności protokół uruchomienia instalacji dokumentację powykonawczą   Dzięki temu masz pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem i przepisami.   Do pobrania — wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych Aby ułatwić inwestorom i wykonawcom właściwe prowadzenie dokumentacji, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy, uniwersalny blankiet protokołu odbioru robót instalacyjnych.       Możesz go wykorzystać przy każdej inwestycji — niezależnie, czy zlecasz nam instalację, czy współpracujesz z inną ekipą. To bezpłatne narzędzie, które pomoże Ci uporządkować dokumentację i zabezpieczyć swoje interesy.   Pamiętaj: instalacja to nie tylko urządzenia i rury w ścianie. To również dokumenty, które chronią Twój budżet i bezpieczeństwo budynku na lata.   W Raccoon 24 Home nie musisz o to prosić — u nas kompletna dokumentacja to standard, a nie dodatkowa opcja.         Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl                       e0bdea_5761a534884c4d0988db213df10adb7f.pdf.pdf
    • Dziś niemal każdy inwestor prywatny i biznesowy, planując budowę domu, halę czy modernizację budynku, zadaje sobie jedno pytanie: kiedy zacznie się zwrot z inwestycji w instalacje? Koszty energii rosną, a systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i zasilania to nie tylko kwestia komfortu, ale też realnego wpływu na domowy i firmowy budżet. Problem w tym, że większość firm wykonawczych, kiedy słyszy od klienta hasło „zwrot z inwestycji”, zaczyna dopytywać, kalkulować, wyceniać wersję „podstawową” i „wzmocnioną”, a często finalnie proponuje rozwiązania na styk — takie, które formalnie spełnią wymogi projektu, ale realnie nie zapewnią maksymalnych oszczędności i bezawaryjności przez długie lata.   W Raccoon 24 Home nie pytamy, czy chcesz mieć instalację zoptymalizowaną pod szybki zwrot inwestycji. My od razu robimy instalacje w wersji wzmocnionej. Zawsze. Bez wyjątków. Co to znaczy wzmocniona instalacja?   W praktyce oznacza to, że każdą instalację, jaką wykonujemy — czy to ogrzewanie podłogowe, centralę wentylacyjną, instalację wodną czy systemy zasilania odnawialnego — projektujemy i montujemy w taki sposób, by:   zwiększyć jej trwałość wydłużyć bezawaryjny okres działania zminimalizować straty energii przyspieszyć zwrot inwestycji dzięki oszczędnościom na eksploatacji     Jak to robimy? Na przykład:   W ogrzewaniu płaszczyznowym stosujemy więcej rur niż minimum technologiczne. Dzięki temu system szybciej nagrzewa pomieszczenia, pracuje przy niższych temperaturach zasilania, co zmniejsza zużycie energii i przedłuża żywotność źródła ciepła. Montujemy przewymiarowane emitery ciepła, czyli większe grzejniki lub pętle podłogówki, niż wynika to z obliczeń na styk. Efekt? Lepsza wydajność przy niższym koszcie eksploatacji. System grzeje krócej, rzadziej się załącza, a Ty oszczędzasz na rachunkach.     W instalacjach wodnych i kanalizacyjnych stosujemy większe średnice rur tam, gdzie to ma sens dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W wentylacji zawsze przewymiarowujemy kanały i stosujemy lepsze izolacje, co zmniejsza opory przepływu, poprawia wydajność i ogranicza koszty pracy rekuperatora. Po co to wszystko? Żeby Twoje rachunki równały się zero.   W Raccoon 24 Home nie traktujemy instalacji jako zbędnego kosztu, tylko jako realny składnik Twojego domowego lub firmowego bilansu energetycznego. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym i wykonanym instalacjom możesz osiągnąć bilans niemal zerowy albo znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci. Wielu wykonawców ogranicza się do minimum wymaganego w projekcie lub normach. My wiemy, że warto pójść dalej. Bo im bardziej wydajna i trwała instalacja, tym mniejsze jej koszty eksploatacji i większe oszczędności dla Ciebie.   Zwrot z inwestycji — jak go przyspieszyć?   Kluczem jest odpowiedni mix energetyczny, który nie tylko zapewni Ci niezależność, ale też pozwoli zredukować rachunki praktycznie do zera.   W naszej ofercie możesz połączyć:   pompę ciepła — jako główne źródło ciepła i chłodzenia fotowoltaikę — która zasili pompę ciepła, dom i magazyn energii przydomową elektrownię wiatrową — jako uzupełnienie bilansu w okresach niskiego nasłonecznienia   Taki zestaw pozwala na uzyskanie maksymalnego efektu energetycznego i finansowego. A dzięki temu, że instalacje wykonujemy w wersji przewymiarowanej i wzmocnionej, działają one stabilnie, bez awarii i z wyższą wydajnością przez wiele lat.       Dlaczego inne firmy tego nie robią? Bo liczą na krótkoterminowy zysk i klienta, który nie zadaje pytań. Większość wykonawców chce wykonać usługę możliwie najniższym kosztem własnym, z minimalną ilością materiału, by zwiększyć swoją marżę. My w Raccoon 24 Home patrzymy inaczej. Dla nas liczy się długofalowa relacja i rekomendacje zadowolonych klientów, a to można osiągnąć tylko dzięki jakości i uczciwemu podejściu.     Podsumowanie Jeśli chcesz mieć instalacje, które: działają stabilnie i bezawaryjnie są przewymiarowane, a nie robione „na styk” realnie przyspieszają zwrot z inwestycji pozwalają ograniczyć rachunki do zera to zapraszamy do Raccoon 24 Home.   U nas nie pytamy, czy chcesz mieć wzmocnioną instalację — bo każdą robimy w wersji premium już w standardzie. Tak pracują wykonawcy, którzy naprawdę rozumieją inwestycję w energię i komfort.   Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać Twój domowy bilans energetyczny? Skontaktuj się z nami i poznaj propozycję systemu szytego pod Twoje potrzeby.   Usługi Raccoon 24 Home   Instalacje C.O. Instalacje centralnego ogrzewania (C.O.)   Ogrzewanie Ogrzewanie grzejnikowe Ogrzewanie podłogowe   Pompy ciepła Pompy ciepła dla Twojego domu   Kotły gazowe Kotły gazowe kondensacyjne   Klimatyzacja Klimatyzatory Split Klimatyzatory Multi-Split Systemy klimatyzacji VRF Klimakonwektory Przeglądy okresowe klimatyzacji Serwis klimatyzacji   Wentylacja Rekuperacja Wentylacja mechaniczna Kanały wentylacyjne — rodzaje Serwis wentylacji Wentylatory wyciągowe Systemy odciągowe dla hal i garaży   Sterowanie Sterowanie ciepłem   Cennik usług Cennik usług instalacyjnych   O firmie O nas   Kontakt Formularz i dane kontaktowe     Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl
    • W świecie usług budowlanych i instalacyjnych od lat funkcjonują dwa zupełnie różne podejścia do kwestii wycen i rozliczeń z klientami. Z jednej strony mamy wykonawców, którzy nie boją się jasno przedstawiać swoich stawek, otwarcie informują o kosztach poszczególnych usług i uczciwie tłumaczą, z czego wynikają konkretne ceny. Z drugiej — wciąż istnieją firmy, które wyceniają „na oko” przez telefon, a na końcowym etapie realizacji zaskakują klienta dodatkowymi pozycjami na fakturze lub tłumaczą nieuzgodnione wcześniej koszty jako „nieprzewidziane prace dodatkowe”. Ten podział doskonale zna każdy inwestor, deweloper, zarządca nieruchomości czy zwykły klient prywatny, który choć raz zlecał wykonanie instalacji wodnej, elektrycznej, wentylacyjnej czy gazowej. Dlatego w Raccoon 24 Home od samego początku postawiliśmy na pełną przejrzystość i uczciwe zasady współpracy z klientem.     Dlaczego przejrzystość cenowa w usługach instalacyjnych jest tak ważna?   W odróżnieniu od wielu branż, w których ceny można łatwo sprawdzić w cennikach online czy porównać na popularnych porównywarkach, w usługach instalacyjnych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Każda inwestycja ma swoją specyfikę, zakres prac często ustala się indywidualnie, a ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju budynku, zastosowanych materiałów, stopnia skomplikowania instalacji czy lokalizacji inwestycji. To sprawia, że niektórzy wykonawcy wykorzystują tę niepewność na swoją korzyść. Podają orientacyjne stawki bez szczegółów, nie pokazują klientowi dokładnego kosztorysu, a podczas realizacji pojawiają się „niespodzianki”, które trudno później zweryfikować. Dlatego uważamy, że uczciwy wykonawca nie ma powodu, by ukrywać swoje ceny. Przeciwnie — powinien udostępniać je w przejrzysty i dostępny sposób, aby klient od samego początku wiedział, ile zapłaci za usługę i z czego wynika dana kwota.   Jak to wygląda w praktyce? Transparentny kalkulator usług instalacyjnych   Właśnie z myślą o klientach stworzyliśmy na stronie Raccoon 24 Home kalkulator usług instalacyjnych. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala w kilka chwil sprawdzić orientacyjny koszt wykonania wybranej instalacji lub prac modernizacyjnych. Dzięki temu klient ma możliwość porównania cen różnych usług jeszcze przed kontaktem z naszym doradcą technicznym i może zaplanować swój budżet inwestycyjny bez obaw o późniejsze „niespodzianki”. W kalkulatorze jasno przedstawiamy, jakie elementy składają się na cenę usługi — od kosztów materiałów, przez robociznę, aż po ewentualne dodatkowe prace towarzyszące. Dzięki temu klient wie, za co płaci i może świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnej usługi czy zakresu prac.   Czym różni się uczciwy wykonawca od nieuczciwego?   Różnic jest wiele, ale najważniejsze to: Jasne i przejrzyste wyceny jeszcze przed rozpoczęciem prac. Brak ukrytych kosztów, które pojawiają się na końcowej fakturze. Szczegółowe kosztorysy przedstawiane klientowi do akceptacji. Przejrzyste warunki współpracy, które określają, co wchodzi w zakres usługi, a co wymaga dodatkowych ustaleń.   Stała komunikacja z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji.   W Raccoon 24 Home klaklulator właśnie według takich zasad prowadzimy każdą realizację. Naszym celem jest nie tylko wykonanie instalacji na najwyższym poziomie technicznym, ale również zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa u klienta.   Wiemy, że inwestorzy i klienci prywatni mają dość niejasnych wycen, niedomówień i kosztów, które nagle pojawiają się w trakcie realizacji zlecenia. Dlatego pokazujemy pełen kosztorys jeszcze przed podpisaniem umowy, informujemy o wszystkich możliwych dodatkowych opcjach i pozwalamy klientowi samodzielnie sprawdzić ceny w naszym kalkulatorze. Dlaczego inne firmy wciąż boją się udostępniać swoje ceny?   Bo często ich polityka cenowa opiera się na „polowaniu” na nieświadomego klienta. Bez przejrzystego cennika można manipulować wyceną w zależności od sytuacji, nastroju klienta, lokalizacji czy konkurencji w danym rejonie.   My w Raccoon 24 Home uważamy, że takie praktyki powinny zniknąć z rynku. Klient ma prawo wiedzieć, ile zapłaci, a wykonawca, który jest pewny jakości swoich usług i uczciwie kalkuluje koszty, nie ma żadnego powodu, by ukrywać stawki.     Podsumowanie   Jeśli szukasz wykonawcy instalacji budowlanych, który: gra w otwarte karty nie boi się pokazać cen swoich usług oferuje transparentny kosztorys pozwala Ci sprawdzić wycenę jeszcze przed pierwszym kontaktem   to zapraszamy do Raccoon 24 Home. Na naszej stronie znajdziesz transparentny kalkulator usług instalacyjnych, dzięki któremu możesz od razu oszacować koszt planowanych prac i sprawdzić, jak wygląda uczciwa wycena w tej branży.   Nie warto ryzykować współpracy z firmami, które unikają konkretów i nie potrafią jasno określić ceny. Wybieraj wykonawców, którzy szanują Twój czas, pieniądze i nerwy.  
    • Nie zastanawiałbym się nad tym ale już zdążyłem przygotować pole pod ten garaż z kostki brukowej i teraz musiałbym to wszystko robić na nowo.    Jakie byłyby koszty starania się o pozwolenie?
    • Tak Rury wodnej podłogówki prowadzi się w warstwie wylewki. Rury pozostałych instalacji (woda, kanalizacja), także kanały wentylacji mechanicznej układa się w warstwie styropianu. Grubość warstw styropianu można dobrać do średnicy rur - to a propos optymalnej grubości styropianu. To rozstrzygnie instalator. Dylatacje wykonują fachowcy od wylewki, powinny być też zaplanowane w projekcie ogrzewania. Zwykle i tak wykonuje się je w otworach drzwiowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...