Skocz do zawartości

Dyskusja na forum: Przerabianie szamba na oczyszczalnię - dlaczego to nielegalne i nieopłacalne?


Recommended Posts

Modernizacja tradycyjnego szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Możliwość oszczędności i wykorzystania istniejącej infrastruktury brzmi kusząco. Jednakże, taka praktyka nie tylko jest niezgodna z obowiązującym prawem, ale także może prowadzić do poważnych problemów technicznych i finansowych. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego przerabianie szamba na oczyszczalnię jest zarówno nielegalne, jak i nieopłacalne, oraz dlaczego instalacja nowej, certyfikowanej oczyszczalni biologicznej jest lepszym rozwiązaniem.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/112322-przerabianie-szamba-na-oczyszczalnie-dlaczego-to-nielegalne-i-nieoplacalne

Link do komentarza

Komentarz dodany przez Anna:
To jest legalne, a przed ocena tego artykulu czy zakupem oczyszczalni tego dystrybutora, prosze zapoznac sie z tym postem https://www.facebook.com/share/p/Z7KSgtTH8SpXF1Wm/


Kłamią, bo chca wcisnąć Wam ich oczyszczalnie, a jak kupicie legalny moduł, to nie kupicie ich oczyszczalni xD Xd dla mnie nie ma znaczenia, co Wam zamontuje, ba, za przeróbkę wezmę od Was mniej..


Na rynku jest już wkład do modernizacji szamba. Jest legalny. Spełnia wszystkie wymagania. Teraz my- urzędnicy musimy poprawić nasze wymogi do zgłoszenia eksploatacji, bo faktycznie pod wpływem lobby w zapisie jest norma, a to nie jedyna specyfikacja techniczna.


Klamstwo, a nie artykul “Kto, w celu szkodzenia przedsiębiorcy, rozpowszechnia nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje o przedsiębiorstwie, towarach lub usługach innego przedsiębiorcy, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”


Grubo. Za ten artykul powinien Was ktos zglosic do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). UOKiK ma uprawnienia do interweniowania w takich przypadkach i może nałożyć na Was kary za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych.


Przecież Jfc Polska ma już przebadany BioModule taki jak niemieccy producenci mają.. skoro tam można... A starostwa to potrafią się o wszystko czepiac- to nie są specjaliści od prawa budowlanego. Jednak wyrob budowlany z Ce może być sprzedawany na terenie ue.

Link do komentarza

Chciałem przerobić moje 20 letnie szambo na oczyszczalnie ale w moim starostwie powiedzieli że to niemożliwe bo musze mieć na to papiery na norme EN 12566 i coś tam. Urzędniczka powiedziała że nie ma nawet takiej procedury urzędowej jak zgłoszenie przebudowy szamba na oczyszczanie można tylko zgłosić budowe nowej oczyszczalni. Pani była w szoku ze chce 20 letnie szambo zamieniać w legalną oczyszczalnie pytała jak chce upewnic się czy zbiornik jest szczelny i wytrzymały. Dodała ze mogę sobie dołożyć jakiś tam wkład do mojego szamba ale i tak będę musiał pokazywać w urzedzie gminy  faktury za wywóz szamba czyli jedna faktura na miesiąc. Czytałem na na forach że coraz więcej ludzi wpada na kontrolach, ludzie pokupowali wkłady do szamba bo myśleli że mogą tak mieć w papierach że mają oczyszczalnie i wywóz raz w roku, w czasie kontroli okazało się że nie można tak przerobić szamba na oczyszczalnie i teraz muszą i tak płacić za wywóz co miesiąc. Utopiona kas w g..nie i tyle. 

Link do komentarza

Komentarz dodany przez Internauta:
Kasujecie komentarze, choć ta firma oszukuje. Z szczegolami mozecie zapoznac sie tutaj https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=1036013361594235&id=727927145736193


Przecież jest zgodne z prawem, bo ma znak CE. Na podstawie jakiego przepisu urzednik miałby odmówić montażu oczyszczalni w oparciu o istniejący zbiornik. Robicie ludzi w trąbę dla własnych zysków...

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Dom w budowie:
Widać, że większość komentarzy pisana jest przez producenta wkładu do szamba. Wystarczy zobaczyć w jakich odstępach czasowych są pisane, ktoś je pisze i wrzuca jeden po drugim. Bardzo dobrze to pokazuje sposób działania takich firm, nie wygląda to zbyt dobrze i źle świadczy o firmach, które oferują takie wkłady do szamb.
Link do komentarza
Komentarz dodany przez Do Artura Tapir:
Widać żeś fejk autora artykułu.Zgłoszenie w starostwie budowy oczyszczalni w oparciu o szczelny zbiornik następuje przed zakupem i montazem wkładu BioModule. Ponadto to Starostwo ocenia legalność wyrobu i możliwości jego wybudowania. Totez klient niczym nie ryzykuje. Potem następuje montaz I zgłoszenie eksploatacji w gminie. Nie ma żadnych przepisów mówiących o tym, że można zgłosić wyłącznie oczyszczalnie spełniająca normę 12566-3, ba, w niektórych gminach wciąż montuje się osadniki z drenazem. Poza tym jest też procedura jednostkowego wybudowania- wtedy wyrob buduje się na indywidualny projekt. O tym wszystkim mówi rozporzadzenie cpr. Jeśli jakaś gmina wprowadzą zapisy wskazujące wyłącznie na normę 1256-3 to są to zapisu niezgodne z prawem i najpewniej wynikające z dzialania lobby i nieświadomość urzędników. Jednakże gminy poinformowane zmieniają te zapisy- zwykle wystarczy krótkie pismo. Producent wkładu BioModule zachęca do rozeznania tematu przed zakupem wkładu, jednocześnie oferujac swoją pomoc w razie watpliwosci urzedow.; więc to nie jest tak, że ktoś cokolwiek kupuje, a potem płacze. Co do kontroli, to raczej nikt się nie babierze na to co napisales- wszyscy wiemy jak one wyglądały...Na rynku są dostępne również oczyszczalnie na bazie zbiornika betonowego. Urzednik nie jest w stanie rozpoznać kto ma jaki produkt. Poza tym zakładacie, że wszystkie szamba są nieszczelne, w ogóle nie wspominając, że Wasze pos są badane ba szczelność tylko do certyfikacji. Nie mówiąc o tym, że oczyszczalnia czy szambo moze się rozszczelnic po roku czy 5 i nikt, powtarzam nikt tego nie sprawdza i jeśli właściciel będzie chciał będzie użytkował nieszczelna pos czy szambo...
Link do komentarza

O co ci chodzi? Nawet nie wiem co to jest biomodul, inny sprzent chciałem zgłosić. Lecz się bo masz obsesje i co pare minut bzdury tu wypisujesz. Skąd wiesz jaką miałem historie, stałeś obok i słuchałeś co mi urzędniczka mówiła że wiesz lepiej? W artykule też nie widzę żadnych nazw biomodul. Nakręciłeś się jak bąk w d.pie. 


Nie da się zgodnie z prawem przerobić szamba na oczyszczalnie przydomową. Wiem bo miałem podobnie kiedy chciałem przerobić szambo na oczyszczalnie i nie dało się, w Starostwie chcieli ode mnie deklaracje na norme EN 12566-3 a instalator który chciał mi wcisnąć ten wkład do przeróbki nie miał takich dokumentów. Kupiłem i zamontowałem nową certyfikowaną oczyszczalnie, okazało się że kosztowało mnie to podobnie jak ten wkład do szamba

Link do komentarza

Poniżej opisuję co udało mi się ustalić. Jeżeli gdzieś się mylę, to proszę mnie poprawić. Jednak poproszę przy tym o podanie uzasadnienia. Temat jest bowiem zawikłany. Starostwa powiatowe niejednokrotnie zaś w dość swobodny sposób interpretują przepisy lub nawet stawiają jakieś wymogi, nie mając do tego żadnej podstawy prawnej. 

No i na koniec rzecz być może najważniejsza. Sytuacji, gdy buduje się oczyszczalnię wykorzystując istniejące szambo nie można zbytnio generalizować. To zawsze indywidualne przedsięwzięcie. Znaczenie ma zarówno to na jakim zbiorniku bazujemy, jak i to jakich elementów użyjemy do budowy oczyszczalni. Patologicznych sytuacji zaś z całą pewnością nie brakuje. Zarówno po stronie części sprzedających, jak i urzędników.

 

Zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków z wykorzystaniem szczelnego zbiornika istniejącego szamba jest możliwe. Jednak może się to wiązać z pewnymi problemami. Przede wszystkim organy sprawujące nadzór budowlany (zwykle starostwo powiatowe) mogą zażądać przedstawienia dokumentów potwierdzających stopień oczyszczenia ścieków. Po prostu taka oczyszczalnia nie będzie jednym, kompletnym, prefabrykowanym wyrobem. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że to właściwie taki projekt indywidualny oczyszczalni. 
Tu pojawia się pytanie czy wystarczy przedstawić dane wzięte z literatury fachowej, dotyczące oczyszczalni zbudowanych w podobny sposób. Moim zdaniem żądanie wykonania badań stopnia oczyszczenia ścieków w konkretnej oczyszczalni to przesada. O ile ktoś nie wykona oczyszczalni bardzo nietypowej. Tak samo jak nie bada się każdej oczyszczalni z drenażem rozsączającym, gdzie w praktyce stopień oczyszczenia jest bardzo różny. Dokonuje się zaś pewnego uogólnienia. Ale to tylko moje zdanie. Ostatecznie takie sprawy może rozstrzygnąć tylko sąd. 
Przy tym zastosowanie gotowych elementów służących do zbudowania oczyszczalni z wykorzystaniem istniejącego zbiornika nie rozwiązuje w pełni tego problemu. Nadal pozostaje bowiem problem wykazania, że ścieki są oczyszczone w wystarczającym stopniu. Wymogi te są  opisane w ministerialnym rozporządzeniu z 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1311). Jeżeli ich producent dysponuje dokumentami potwierdzającymi stopień redukcji zanieczyszczeń to świetnie. Jeżeli nie, to nadal ten problem mamy na głowie. 
Może się też pojawić żądanie przedstawienia dokumentów dotyczących parametrów samego zbiornika, choćby jego szczelności. Co jest pomimo wszystko trochę paranoiczne. Bo przecież nikt się o nie nie upomina kiedy dokładnie ten sam zbiornik jest eksploatowany jako szambo.

Natomiast autor artykułu idzie zbyt daleko w kwestii normy PN-EN 12566-3+A2:2013-10. Tak w ogóle to normy już wycofanej i zastąpionej przez PN-EN 12566-3:2016-10. Ale tu mamy znów zamieszanie, gdyż żaden z wariantów tej normy nie ma chyba statusu normy przywołanej. Chodzi o to czy odwołuje się do niej któryś z polskich przepisów prawa. Jeżeli nie, to stosowanie normy jest dobrowolne. Jest ona tylko jednym z elementów wiedzy technicznej w danej dziedzinie. Podobnie jak chociażby literatura fachowa. 
Nie ma przepisu, który nakazywałby spełnienie jej wymogów przez przydomową oczyszczalnię ścieków. Co więcej, ta norma nie dotyczy takich nie w pełni prefabrykowanych oczyszczalni. Fragment z opisu normy na stronie PKN:
"Niniejszą Normę Europejską stosuje się do oczyszczalni, gdzie wszystkie komponenty prefabrykowane są składane w wytwórni lub na miejscu przez producenta i które są badane jako całość".
https://sklep.pkn.pl/pn-en-12566-3-a2-2013-10e.html
https://sklep.pkn.pl/pn-en-12566-3-2016-10e.html

Co najciekawsze jednak, spełnienie wymogów normy nie oznacza, że automatycznie zostały spełnione wymogi odnośnie stopnia redukcji zanieczyszczeń, zawarte w rozporządzeniu. 
Reasumując:
- wykorzystanie istniejącego zbiornika bezodpływowego (szamba) przy budowie oczyszczalni jest możliwe; 
- może wiązać się z koniecznością dostarczenia dodatkowej dokumentacji, ewentualnie sporem z urzędem w którym zgłosimy zamiar wykonania takiej oczyszczalni; 
- oczyszczalnia przydomowa nie musi koniecznie spełniać wymogów normy PN-EN 12566-3+A2:2013-10 lub PN-EN 12566-3:2016-10.
 

Link do komentarza

Komentarz dodany przez Karol:
@Pan domu- biegiem do jfc polska- pomogą Ci...po prostu musisz zgłosić budowe wkładu że znakiem ce


@Pan domu- dokladnie- dałeś ceryfikat, który nie uwzględnia zastosowania istniejącego zbiornika. Pewnie zgłosiłeś budowy w oparciu o zbiornik, a dałeś certyfikat na zgodność z normą 12566-3...to nielegalne. W Polsce tylko jfc ma ceryfijat ba wkład do montowania w istniejącym zbiorniku. Ewentualnie są też niemieckie rozwiązania...

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Antyanttrol:
Przeczytajcie wyłącznie komentarz redakcji Budujemy dom i wszystko jasne kto jest trolem "Reasumując: - wykorzystanie istniejącego zbiornika bezodpływowego (szamba) przy budowie oczyszczalni jest możliwe; - może wiązać się z koniecznością dostarczenia dodatkowej dokumentacji, ewentualnie sporem z urzędem w którym zgłosimy zamiar wykonania takiej oczyszczalni; [tak jak i każdej nawet zgodnej z normą 12566-3] - oczyszczalnia przydomowa nie musi koniecznie spełniać wymogów normy PN-EN 12566-3+A2:2013-10 lub PN-EN 12566-3:2016-10.". https://forum.budujemydom.pl/topic/45249-dyskusja-na-forum-przerabianie-szamba-na-oczyszczalni%C4%99-dlaczego-to-nielegalne-i-nieop%C5%82acalne/?do=findComment&comment=741797
Link do komentarza
Komentarz dodany przez mieszkaniec węgrowa:
Ci ludzie chcieli sobie zaoszczędzić i zamontować oczyszczalnię na szambie z garażowym wkładem bez papierów. Ale niestety, nielegalny produkt bez znaku CE. No i co się stało? Urzędnicy nie dali im pozwolenia. A teraz mają kłopoty. Bo jak się oszczędza, to potem się płaci. I takie to życie. Dlatego jeśli chcesz budować oczyszczalnię z szamba to musisz kupić wkład ze znakiem ce, a w Polsce tych jak na lekarstwo... Niemcy je produkują, a w Polsce tylko JFC ma na to papiery 😄
Link do komentarza
Komentarz dodany przez użytkownik legalnego wkładu ze znakiem ce:
@paweł81, kupiłeś jakiś nielegalny wkład, nie przyjęli ci go w starostwie i teraz chcesz to komuś odsprzedać?! Ja kupiłem wkąłd ze znakiem CE od JFC Polska i zgłosiłem normalnie budowę i eksploatację oczyszczalni ;) Trzeba wiedzieć gdzie kupować. W budowlance wyroby muszą mieć znak b lub ce. Ce jest oczywiście lepszy...
Link do komentarza

Znak CE na urządzeniu, choć istotny, nie wystarcza, aby uznać je za zgodne z polskimi i europejskimi normami dotyczącymi przydomowych oczyszczalni ścieków. Oznakowanie CE jest deklaracją producenta, że produkt spełnia ogólne wymagania dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia oraz ochrony środowiska, ale nie oznacza automatycznej zgodności z konkretnymi normami technicznymi, takimi jak PN-EN 12566.

 

Norma PN-EN 12566, dotycząca małych oczyszczalni ścieków, szczegółowo określa wymagania techniczne, które muszą spełniać takie instalacje, w tym skuteczność oczyszczania, szczelność, trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania. Aby oczyszczalnia została uznana za zgodną z tą normą, niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań i uzyskanie certyfikatów potwierdzających spełnienie jej wymagań.

 

Dlatego samo posiadanie znaku CE na urządzeniu, takim jak wkład do szamba lub moduł napowietrzający, nie gwarantuje, że cała instalacja oczyszczalni spełnia wymagania polskiego prawa budowlanego i europejskich norm. Aby uzyskać pełną zgodność z normami, konieczne jest przedstawienie Deklaracji Właściwości Użytkowych (DoP) oraz certyfikatów potwierdzających spełnienie norm takich jak PN-EN 12566.

 

Podsumowując, aby legalnie zainstalować i użytkować przydomową oczyszczalnię ścieków w Polsce, konieczne jest sprawdzenie nie tylko obecności znaku CE, ale także zgodności z odpowiednimi normami technicznymi, np. PN-EN 12566-3.



Stare, użytkowane latami szambo nie spełnia norm i nie może być wykorzystane jako element przydomowej oczyszczalni ścieków.

W załączniku opinia Instytutu Techniki Budowlanej informująca, że przerabianie szamba na oczyszczalnie jest niezgodne z przepisami i jest zagrożeniem dla środowiska. 

opinia Instytutu Techniki Budowlanej.pdf

Link do komentarza

Na granicy gada Copperfield z celnikiem:
– Widzisz ten wagon? – pyta Copperfield
– Ano widzę – odpowiada celnik
– To przyglądaj mu się uważnie – powiedział David, podchodząc jednocześnie do wagonu, nakrył go wielka płachtą, uniósł do góry i sprawił ze zniknął…
– Nieźle – mówi celnik – a widzisz ten pociąg? To lokomotywa ciągnąca 10 wagonów nielegalnego spirytusu, a teraz popatrz, to jest pieczątka, chucham, przybijam i teraz to jest pociąg z zielonym groszkiem.

Miało być szambo, jest oczyszczalnia. Przetestowane i zaklepane :) 

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Obywatel:
Pseudo eksperta prawo budowlanego po ekonomii xD czyli dystrybutora "oczyszczalni" piszącego komentarze przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, odsyłam do ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG, zgodnie z którym "Państwo członkowskie nie zakazuje ani nie utrudnia, na swoim terytorium lub w zakresie swojej odpowiedzialności, udostępniania na rynku ani stosowania wyrobów budowlanych noszących oznakowanie CE" Wydaje się to też rozumieć Redaktor Budujemy Dom "Reasumując: - wykorzystanie istniejącego zbiornika bezodpływowego (szamba) przy budowie oczyszczalni jest możliwe; - może wiązać się z koniecznością dostarczenia dodatkowej dokumentacji, ewentualnie sporem z urzędem w którym zgłosimy zamiar wykonania takiej oczyszczalni; - oczyszczalnia przydomowa nie musi koniecznie spełniać wymogów normy PN-EN 12566-3+A2:2013-10 lub PN-EN 12566-3:2016-10." https://forum.budujemydom.pl/topic/45249-dyskusja-na-forum-przerabianie-szamba-na-oczyszczalni%C4%99-dlaczego-to-nielegalne-i-nieop%C5%82acalne/?do=findComment&comment=741797
Link do komentarza
Komentarz dodany przez urzędnik starostwa:
Chociaż obecność znaku CE na urządzeniu jest ważna, nie jest ona wystarczającym dowodem na zgodność z polskimi i europejskimi normami dotyczącymi przydomowych oczyszczalni ścieków. Oznaczenie CE sygnalizuje deklarację producenta, że produkt spełnia ogólne wymogi dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. Nie gwarantuje to jednak automatycznej zgodności z konkretnymi normami technicznymi, takimi jak PN-EN 12566. Norma PN-EN 12566, odnosząca się do małych oczyszczalni ścieków, precyzuje szczegółowe wymagania techniczne dla takich instalacji. Obejmują one efektywność oczyszczania, szczelność, trwałość konstrukcyjną oraz bezpieczeństwo użytkowania. Aby oczyszczalnia była uznana za zgodną z tą normą, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań i uzyskanie certyfikatów potwierdzających spełnienie jej wymagań. W związku z tym sam znak CE na urządzeniu, takim jak wkład do szamba czy moduł napowietrzający, nie zapewnia, że cała instalacja oczyszczalni spełnia wymogi polskiego prawa budowlanego i norm europejskich. Pełna zgodność z normami wymaga przedstawienia Deklaracji Właściwości Użytkowych oraz certyfikatów potwierdzających spełnienie norm, na przykład PN-EN 12566. Podsumowując, aby legalnie zainstalować i użytkować przydomową oczyszczalnię ścieków w Polsce, niezbędne jest sprawdzenie nie tylko obecności znaku CE, ale także zgodności z odpowiednimi normami technicznymi, takimi jak PN-EN 12566-3. Wielokrotnie eksploatowane, stare szamba nie spełniają obowiązujących norm i nie mogą być wykorzystane jako elementy przydomowych oczyszczalni ścieków. W linku znajduje się opinia Instytutu Techniki Budowlanej, która informuje, że przerabianie szamba na oczyszczalnię jest niezgodne z przepisami i stanowi zagrożenie dla środowiska. https://www.kingspan.com/pl/pl/kampanie/nie-przerabiaj-szamba/
Link do komentarza

Przynajmniej mi nic nie wiadomo o tym aby spełnienie wymogów tej normy było obowiązkowe. Ponadto przypominam rzecz, o której już pisałem - ta norma dotyczy wyłącznie oczyszczalni wykonanych w całości fabrycznie, jako prefabrykaty. A przecież oczyszczalnia może powstać na podstawie projektu indywidualnego, z takich elementów jakie dobierze jej projektant. Wymaganie zgodności z tą akurat normą od każdej oczyszczalni przydomowej jest po prostu nadużyciem. 

Link do komentarza
Komentarz dodany przez obiektywny:
znowu producent oczyszczalni sieje zamęt twierdząc, że tylko montaż jego oczyszczalni jest zgodna z przepisami - wszystko dla kasy.. zamiast poprawić ten wyrób który sprzedają w cenie "mercedesa"... ludzie wystarczy obejrzeć to coś i wszystko jasne... jak macie szczelny dobry zbiornik, kupcie technologię dobrej jakości, gdzie jest pompa włoska, sterownik wysokiej klasy, dmuchawa z zabezpieczeniami....to jest ściema, to co oni tu wypisują w tym artykule-sam redaktor budujemy dom, w komentarzy dał sprosotowanie tych bredni
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współczesne budownictwo coraz śmielej sięga po innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na tworzenie budynków bardziej ekologicznych, energooszczędnych i komfortowych dla użytkowników. Jednym z takich przełomowych rozwiązań jest połączenie kilku zaawansowanych materiałów budowlanych: zbrojenia pultrudowanego, betonu kompozytowego i bloczków styropianowych.   Zbrojenie pultrudowane to niezwykle wytrzymały i lekki materiał, który doskonale sprawdza się jako alternatywa dla tradycyjnego zbrojenia stalowego. Dzięki swojej odporności na korozję i działanie czynników chemicznych, a także doskonałym właściwościom izolacyjnym, jest idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych konstrukcji.   Betony kompozytowe, często określane jako "ciepły beton", to lekkie materiały budowlane o znakomitych parametrach izolacyjnych. Dzięki zastosowaniu lekkich wypełniaczy, takich jak keramzyt czy styropian, oraz odpowiedniemu wzmocnieniu włóknami polimerowymi, łączą w sobie niewielką gęstość z wysoką wytrzymałością.   Bloczki styropianowe to sprawdzony materiał termoizolacyjny, który dodatkowo pełni funkcję szalunku traconego. Dzięki nim możliwe jest szybkie i łatwe wykonanie elementów konstrukcyjnych, takich jak ściany, stropy, dachy czy płyty fundamentowe.   Połączenie tych trzech materiałów pozwala na stworzenie monolitycznych elementów konstrukcyjnych o wyjątkowych właściwościach: Wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna: Dzięki zastosowaniu betonu kompozytowego i bloczków styropianowych, budynki zbudowane z tych materiałów charakteryzują się niskimi stratami ciepła i doskonałą izolacją akustyczną. Niska masa: Lekkie materiały budowlane zmniejszają obciążenie konstrukcji, co przekłada się na niższe koszty budowy i możliwość zastosowania lżejszych fundamentów, a także cieńsze przegrody ścian. Wysoka wytrzymałość: Zbrojenie pultrudowane i odpowiednio dobrane spoiwo cementowe zapewniają konstrukcjom dużą wytrzymałość i trwałość. Szybkość i łatwość budowy: Dzięki zastosowaniu bloczków styropianowych jako szalunku traconego, proces budowy jest znacznie szybszy i łatwiejszy niż w przypadku tradycyjnych technologii.   Jakie są korzyści z zastosowania tych materiałów? Energooszczędność: Budynki zbudowane z tych materiałów charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania i chłodzenia, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Komfort użytkowania: Doskonała izolacja termiczna i akustyczna zapewniają wysoki komfort mieszkania przez cały rok. Trwałość: Dzięki zastosowaniu trwałych materiałów, budynki zachowują swoje właściwości przez wiele lat. Ekologiczność: Zastosowanie materiałów naturalnych i recyklingowych oraz ograniczenie zużycia energii podczas budowy przyczyniają do ochrony środowiska.   Podsumowanie Połączenie zbrojenia pultrudowanego, ciepłego betonu i bloczków styropianowych to rewolucyjne rozwiązanie w budownictwie, które pozwala na tworzenie lekkich, energooszczędnych i trwałych domów. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, te materiały otwierają nowe możliwości w projektowaniu i budowie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Można śmiało stwierdzić, że można budować jednocześnie taniej i lepiej niż za pomocą tradycyjnych metod wznoszenia budynków.   Zachęcam do odwiedzenia stron producentów: HOURGLASS: https://hourglass.pl IZODOM: https://izodom.pl   Pozdrawiam serdecznie.
    • Dzięki  oczywiście sprawdziłem i znalazłem -wygląda nieźle zresztą w artykule tez się akurat ta wanna pokazała może mamie przypasuje - zobaczymy    wątek ma tytuł Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych?   a pod linkiem prawie nic o łazience dla niepełnosprawnych! w sumie ogólniki cienko merytorycznie jak na fachową poradę  no właśnie
    • Najważniejsze pytanie brzmi - czy ten teren obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Jeżeli jest, to co w nim zapisano?  Jeżeli nie ma planu zagospodarowania, to trzeba wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W niej będzie określone, czy budowa domu jest w tym miejscu w ogóle dopuszczalna.  Być może o zgodę na budowę domu w miejscu po stodole (czyli innym budynku) będzie łatwiej. 
    • Unia Europejska wkrótce wprowadzi wielkie zmiany ws. ogrzewania piecami gazowymi w państwach członkowskich. Wiemy już, do kiedy najprawdopodobniej znikną wszystkie kotły z polskich domów. Plan podzielono na etapy.   Przypomnijmy, że dzięki dotacjom z programu "Czyste Powietrze" zakupiono dotąd w Polsce około 230 tys. kotłów gazowych. W związku ze zmianami, które zamierza wkrótce wprowadzić Unia Europejska, do 2040 r. będą one musiały jednak zostać zlikwidowane. Wszystko za sprawą nowelizacji dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków oraz porozumienia między Komisją Europejską, europarlamentem i Radą UE   Od 2030 r. kotły gazowe przestaną być montowane w nowych budynkach, a już od 2027 r. energia z nich zostanie obłożona dodatkową opłatą w związku z uprawnieniami za handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla w budownictwie - ETS 2. Co przy tym istotne, pierwsze zmiany w tej sprawie wejdą w życie od przyszłego roku.  Według wspominanej dyrektywy, od 2025 r. wstrzymane zostanie także dofinansowanie na wymianę ogrzewania na gazowe. "Zgodnie z art. 17 ust. 15 Dyrektywy Budynkowej od dnia 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 r." - przypomniał Tymoteusz Marzec, koordynator komisji ds. środowiska w Unii Metropolii Polskich.    - Jest jednak wyjątek mówiący, że jeśli dofinansowanie zostało już wcześniej przewidziane, np. w ramach KPO czy FEnIKS, to może zostać zrealizowane. To jednak wytrych do tego, żeby zainstalować ludziom kotły na gaz, do których później i tak będą musieli dopłacać - skomentowała w artykule "Nadchodzi wielka gazowa zmiana w piecach. Tak chce Bruksela" Konstancja Ziółkowska z Forum Energii. Opłata ETS 2 ma dotknąć przede wszystkim osoby, które wciąż będą korzystać z węgla lub gazu. - To ich emisje, a w związku z tym koszty, będą najwyższe - dodała Ziółkowska. Forum Energii oszacowało, że koszt emisji tony CO2 wyniesie w 2027 r. (gdy opłata wejdzie w życie) 225 zł, a w 2035 r. przekroczy już 1 tys. zł.   Czy to koniec pieców gazowych?
    • Wykonujemy stopę słupa tarasowego oraz wejściowego z betonu C25/30 oraz izolację poziomą z papy    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...