Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,
Chcę zamontować okna dachowe, na dachu na którym nie było okien.
Dom jest poniemiecki, krokwie zostały nie ruszone, została wymieniona dachówka na nową.
Okna są już kupione 66x118. Rozstaw pomiędzy krokwiami jest różny od około 72 do 90, dlatego wybrałem mniejsze okna, aby nie przerabiać krokwi.
Moje pytanie jest takie: jak to zrobić legalnie, żeby nie było później problemów?
Czy jest potrzebny projekt architekta oraz gdzie to zgłosić?

Edytowano przez Amator30 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 minuty temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Takie prace to ingerencja w konstrukcję dachu, dlatego należy je zgłosić w odpowiednim wydziale starostwa powiatowego.

 

Autor napisał:

Cytat

wybrałem mniejsze okna, aby nie przerabiać krokwi.

Czyli żadnej ingerencji w konstrukcję dachu ja tu nie widzę.

Jest jednak ingerencja w wygląd zewnętrzny obiektu, co w niektórych regionach jest regulowane, nawet przez określanie koloru fasad, więc rozmowa z wydziałem budownictwa w starostwie jest jak najbardziej wskazana. I tam Autor uzyska wiarygodną podpowiedź.

Link do komentarza
Dnia 20.07.2024 o 23:28, Amator30 napisał:

Witam,
Chcę zamontować okna dachowe na dachu,

na którym nie było okien, bez ingerencji w konstrukcję dachu.

Moje pytanie jest takie: jak to zrobić legalnie, żeby nie było później problemów?
Czy jest potrzebny projekt architekta oraz gdzie to zgłosić?

Jak to poddasze dopiero zostaje zaadoptowane do celów użytkowych, to przebudowa, potrzebujesz pozwolenia na budowę.

 

Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć, jeśli przebudowa doprowadzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych. Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. W tym przypadku organ ma jednak aż 65 dni na wydanie decyzji, brak reakcji z jego strony nie jest jednak milczącym przyzwoleniem. W przypadku udzielenia przez urząd zgody na budowę wnioskodawca może przystąpić do praco po upływie terminu 14 dni, nie później jednak niż 3 lata od wydania aktu. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć m.in. 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami (i jeśli to wymagane innymi dokumentami), oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeżeli jest ona wymagana).

Link do komentarza

Powiedzieli w starostwie, że według prawa jest to przebudowa budynku.  Jeżeli zamierzasz wstawiać okna w nowym miejscu w dachu, by niwelować dźwięki z zewnątrz lub z małego okna chcesz wstawić balkonowe, to te czynności trzeba zgłosić i następnie według projektu można planować dalsze prace.

Link do komentarza

moim zdaniem nie potrzebujesz, w starostwie nagadali głupot, składasz zgłoszenie jako inwestor (poszukaj sobie druku na stronie starostwa, poczytaj, pytaj), w opisie piszesz to co napisałeś na początku, podkreślając, że nie ingerujesz w konstrukcję dachu, okno wstawiasz między krokwie, możesz załączyć zdjęcie dachu z namazanym oknem, jak masz projekt chałupy to możesz zrobić kopię rzutu/przekroju dachu i zaznaczyć, gdzie to okno wstawiasz, NIE JEST DO TEGO POTRZEBNY projektant

Link do komentarza
5 minut temu, aru napisał:

moim zdaniem nie potrzebujesz, w starostwie nagadali głupot, składasz zgłoszenie jako inwestor (poszukaj sobie druku na stronie starostwa, poczytaj, pytaj), w opisie piszesz to co napisałeś na początku, podkreślając, że nie ingerujesz w konstrukcję dachu, okno wstawiasz między krokwie, możesz załączyć zdjęcie dachu z namazanym oknem, jak masz projekt chałupy to możesz zrobić kopię rzutu/przekroju dachu i zaznaczyć, gdzie to okno wstawiasz, NIE JEST DO TEGO POTRZEBNY projektant

 

Mam podobne zdanie, ale jeśli w starostwie (ciekawe kto był rozmówcą. Nie nazwisko, ale funkcja) nie mają się czym zająć, to nabruździć mogą. Jak każdy urzędnik. Bo za szkody petenta zapłaci Państwo, a nie on.

Link do komentarza
34 minuty temu, aru napisał:

moim zdaniem nie potrzebujesz, w starostwie nagadali głupot, że nie ingerujesz w konstrukcję dachu,

Wstawiasz okna  w całkiem nowym miejscu, prace te będą już przebudową.

Z wyłazem dachowym jest podobnie , też nie ingerujesz w konstrukcję dachu.

Link do komentarza

Bardzo ważne, czy nastąpi przy tym zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń na poddaszu. Czyli wcześniej był tam tylko strych, a teraz robimy pomieszczenia mieszkalne. W takiej sytuacji wymagany zakres dokumentacji będzie znacznie większy.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
49 minut temu, animus napisał:

Żeby  robić to legalnie.

 

jak z dzieckiem, za jęzor ciągnąć gdy trzeba, a tak to wrzeszczy pod niebiosa jak powinien zamilknąć :bezradny:

 

ktoś proponował tu zrobić to nielegalnie? kto? co za łobuz?

wyrwałeś znowu z kontekstu mój tekst i się czepiłeś, jak rzep mojego prosiaka, a gdybyś tak przeczytał całość i sprawdził do czego się odniosłem, to stwierdziłbyś, że chodziło mi o BRAK POTRZEBY angażowania projektanta do zgłoszenia tego rodzaju robót i tyle

 

nie negowałem, że chodzi o przebudowę, clear?

...

 

 

18 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Bardzo ważne przy tym, czy nastąpi przy tym zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń na poddaszu. Czyli wcześniej był tam tylko9 strych, a teraz robimy pomieszczenia mieszkalne. W takiej sytuacji wymagany zakres dokumentacji będzie znacznie większy.

Panie Redaktorze, nie wybiegamy przed orkiestrę, Autor nic o tym nie wspomina, więc okryjmy to całunem milczenia, inaczej to propozycja strzału w stopę vel przewiercenia sobie kolana

Autor chce doświetlić strych, taki podobny do strychu Pani Ewy...

Edytowano przez aru
zacyciłem, trzeba skasowałem (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
21 minut temu, aru napisał:

nie negowałem, że chodzi o przebudowę, clear?

To już coś wiemy.

:takaemotka:

 

Dnia 20.07.2024 o 23:28, Amator30 napisał:

Moje pytanie jest takie: jak to zrobić legalnie, żeby nie było później problemów?
Czy jest potrzebny projekt architekta oraz gdzie to zgłosić?

Jeżeli u źródła otrzymał odpowiedź, to temat powinien zostać zamknięty, tam podał wyczerpujące informacje, co na stryszku planuje.  :bezradny:

 

18 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Problem w tym, że nie wiemy jaki jest cel wstawienia tych okien. :)

Jak nie wiemy, @aru wie.  :takaemotka: 

16 godzin temu, aru napisał:

moim zdaniem nie potrzebujesz, w starostwie nagadali głupot.

 

Link do komentarza
Dnia 27.07.2024 o 22:53, Amator30 napisał:

Powiedzieli w starostwie, że według prawa jest to przebudowa budynku.  Jeżeli zamierzasz wstawiać okna w nowym miejscu w dachu, by niwelować dźwięki z zewnątrz lub z małego okna chcesz wstawić balkonowe, to te czynności trzeba zgłosić i następnie według projektu można planować dalsze prace.

Wszystko się zgadza i dobrze Ci powiedzieli.

Potrzebny projekt i pozwolenie na budowę.

Link do komentarza
5 minut temu, demo napisał:

Wszystko się zgadza i dobrze Ci powiedzieli.

Potrzebny projekt i pozwolenie na budowę.

 napiszę grzecznie - w tym przypadku - nie :D, mylisz się

 

a jeżeli uważasz, że masz rację, to na podstawie czego?

Link do komentarza
Przed chwilą, aru napisał:

 napiszę grzecznie - w tym przypadku - nie :D, mylisz się

 

A dlaczego miałbyś pisać niegrzecznie? :icon_mrgreen:

Bo jesteś niegrzeczny?. xD

2 minuty temu, aru napisał:

a jeżeli uważasz, że masz rację, to na podstawie czego?

 

Na podstawie prawa i własnego doświadczenia.

 

Poglądy mam w doopie, tylko doświadczenie i wiedza się liczy, kolejność nieprzypadkowa. :D

 

Link do komentarza
4 godziny temu, aru napisał:

swoją drogą jesteś żyw, bo już się martwiłem, że zakataniłeś się na śmierć:hug:

No dzięki za troskę, żyję. 

Ale było niebezpiecznie, bo spadł mi z warsztatu na posadzkę i całe szczęście nie od razu na nogi tylko z odbicia od ziemi podciąłem sobie trzy palce, a byłem w japonkach. :icon_mrgreen:

 

4 godziny temu, aru napisał:

a w tym prawie podstawy?

 

Pewnie w prawie coś jest, bo chyba by wydziały budownictwa nie stawiały takich wymagań, ot tak sobie z kapelusza.

Może interpretacja ma tu do rzeczy, bo nasze prawo jest tak napisane że można sobie interpretować jak komu pasi.

Taki przykład jak zmiana sposobu zagospodarowania, tu dopiero każdy może sobie wyczytać co komu w duszy gra.

 

 

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Prawo Budowlane:

 

Art 29 ust 3 pkt 1 lit a:

3. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na:
1) przebudowie:
a) przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której budynek jest usytuowany,

 

czyli na zgłoszenie nie pozwolenie

 

ale niestety

Art. 30

4c. Do zgłoszenia przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a ... należy dołączyć dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1, 2 (i 4 - nieistotny)

 

Art. 33 ust 2

Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-
-budowlany w postaci:

a) papierowej – w 3 egzemplarzach albo
b) elektronicznej
– wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami,których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopiami tych opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów;
2) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

 

czyli wygląda na to, że do takiej pierdóki, jak w tym temacie, potrzeba nakarmić darmozjada :zalamka:

z armatą na komara - absurd :bezradny:

podobnież to nowela PB z 2020, im dalej tym "lepiej"

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...