Skocz do zawartości

Działka budowlana z MPZP


Dybek

Recommended Posts

Witam Serdecznie wszystkich

 

znalazłem się  w nieciekawej sytuacji i jak na razie nie znaleźliśmy z moim architektem wyjścia z niej. 
kupilem działkę budowlana 1650 m2 posiadająca MPZP z możliwością zabudowy jednorodzinnej mieszkaniowej oraz usług nieuciążliwych. Nad działka przebiega linia średniego napięcia kolidując ze stała linia zabudowy tak ze na chwile obecna nie możliwa jest zabudowa…chyba ze linia średniego napięcia zostanie skablowana ( koszt 70-100 tys ) Nasz pomys polega na zaprojektowaniu na lini zabudowy budynku usługowego ( z założeniem ze zostanie w przyszłości wybudowany jak linia zostanie skablowana )a w tylnej części działki budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Czy ktoś ma jakiś inny pomysł ? Proszę o pomoc bo niestety nie jestem zbyt zorientowany w temacie 😑

Dołączam zdjęcie z MPZP ze strefa bezpieczna która wynosi (15m) to działka po prawej po środku zrobiłem czarna linie dzieląca mnie od sąsiada  

 

IMG_1183.jpeg

Link do komentarza
5 godzin temu, retrofood napisał:
5 godzin temu, retrofood napisał:

 

Tak. Pozbądź się tego jak najprędzej.

Jeśli faktycznie nie będzie innej opcji jak skablowanie to zostaje mi tylko sprawa w sądzie ale czy fal klasyfikuje się do tzw ukrytej wady działki musi ocenić Adwokat…narazie staramy się wykorzystać wszystkie opcje aby mieć czarno na białym ze na działce która sprzedana jest jako budowlana nic nie można postawić…na mapie MPZP wyglada to ekstremalnie ale to dla tego ze po każdej stronie przewodów które są na 11 m wysokości jest wydzielona strefa bezpieczna 2x7,5 m 

10 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

W MPZP zaznaczane są strefy ograniczonej zabudowy wzdłuż linii energetycznych, ale nie oznacza to , że nic w tej strefie nie można postawić . W zależności od rodzaju obiektu np.  jego wysokości  dopuszczalne jest zbliżenie do sieci wynikające  z odrębnych przepisów.

Pytanie czy możemy zaprojektować budynek usługowy na obecnej lini zabudowy z założeniem ze zostanie wybudowany po skablowaniu lini średniego napięcia a budynek jednorodzinny z tylu działki gdzie jest wystarczająco dużo miejsca. Działka jest wielkości 46x36.  Czy obecna linia zabudowy zobowiązuje mnie aby obydwa budynki stały na tej lini ???

Link do komentarza

 

10 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

.....ale nie oznacza to , że nic w tej strefie nie można postawić . 

Nawet psiej budy bym tam nie postawił, a co dopiero dom i wpuścił tam nieświadome dzieci.

Najbardziej co mi przychodzi do głowy, to dobry plac na piknik z helikopterem.:takaemotka:

Link do komentarza
10 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

W MPZP zaznaczane są strefy ograniczonej zabudowy wzdłuż linii energetycznych, ale nie oznacza to , że nic w tej strefie nie można postawić . W zależności od rodzaju obiektu np.  jego wysokości  dopuszczalne jest zbliżenie do sieci wynikające  z odrębnych przepisów.

Dowiedziałem się również ze zabudowa w tej strefie jest możliwa po zrobieniu tzw pomiarów terenowych natężenia elektromagnetycznego 

Link do komentarza
10 minut temu, Dybek napisał:

Jeśli faktycznie nie będzie innej opcji jak skablowanie to zostaje mi tylko sprawa w sądzie ale czy fal klasyfikuje się do tzw ukrytej wady działki musi ocenić Adwokat…narazie staramy się wykorzystać wszystkie opcje aby mieć czarno na białym ze na działce która sprzedana jest jako budowlana nic nie można postawić…na mapie MPZP wyglada to ekstremalnie ale to dla tego ze po każdej stronie przewodów które są na 11 m wysokości jest wydzielona strefa bezpieczna 2x7,5 m 

Jeżeli ktoś zawinił to postaraj się go namówić na partycypowanie w kosztach tego kablowania,  wyjdzie taniej. 

Link do komentarza
3 minuty temu, animus napisał:

 

Nawet psiej budy bym tam nie postawił, a co dopiero dom i wpuścił tam nieświadome dzieci.

Najbardziej co mi przychodzi do głowy, to dobry plac na piknik z helikopterem.:takaemotka:

Proszę czytać ze zrozumieniem budynek jednorodzinny ma być wybudowany w tylnej części działki 

z reszta jeśli nie możesz pomoc to tez nie musisz uruchamiać swoich fantazji odnośnie rodziny i psiej budy bo ani nie mam dzieci ani psa wiec daruj sobie proszę 👍

2 minuty temu, animus napisał:

Jeżeli ktoś zawinił to postaraj się go namówić na partycypowanie w kosztach tego kablowania,  wyjdzie taniej. 

Od początku byłem zapewniany ze w tylnej części działki będę mógł bez problemu postawić dom jednorodzinny i ze geodeta tak podzielił działki aby to było możliwe. Nie zostalem poinformowany i stałej lini zabudowy i niestety we własnym zakresie tez się niedoinformowalem…sprzedający umywa ręce i mówi ze sprzedał mi działkę budowlana i nie jest jak na razie skłonny dobrowolnie znaleść rozwiązanie 

Link do komentarza
4 minuty temu, Dybek napisał:

Dowiedziałem się również ze zabudowa w tej strefie jest możliwa po zrobieniu tzw pomiarów terenowych natężenia elektromagnetycznego 

-To raczej fejk. Natężenie pola elektromagnetycznego można wyliczyć w każdym miejscu działki, a w ogóle w przedziale średnich napięć wartości te nie są wysokie i nie są przeszkodą np. dla przebywania osób pod przewodami takiej linii. Natomiast tzw. strefy w których zabrania się sytuowania obiektów budowlanych wynikają z innych zagrożeń, a nie przekraczania wartości wielkości natężeń pola elektromagnetycznego.

Link do komentarza
6 minut temu, Dybek napisał:

…sprzedający umywa ręce i mówi ze sprzedał mi działkę budowlana i nie jest jak na razie skłonny dobrowolnie znaleść rozwiązanie 

Chce przeczekać, masz 5 lat o daty zakupu, po wykryciu wady działki ukrytej o prawnym charakterze, by ubiegać się o rękojmię z tego tytułu. Z kolei w przypadku wady ukrytej fizycznej ten czas wynosi tylko 1 rok.

Link do komentarza
Przed chwilą, animus napisał:

Chce przeczekać, masz 5 lat o daty zakupu, po wykryciu wady działki ukrytej o prawnym charakterze, by ubiegać się o rękojmię z tego tytułu. Z kolei w przypadku wady ukrytej fizycznej ten czas wynosi tylko 1 rok.

Ten przypadek klasyfikuje się do wady ukrytej Fizycznej czy prawnej ?

Link do komentarza
3 minuty temu, Dybek napisał:

No to muszę jeszcze trochę odczekać papiery są w starostwie czekamy na odpowiedz o zezwoleniu na budowę bądź tez nie…aby mieć czarno na białym 

Na zakupionej działce nie jest możliwe wybudowanie takiego domu, jaki chce wybudować kupujący działkę– sprzedawca jest zobowiązany poinformować kupującego o tym, czy działka budowlana umożliwia realizację projektu domu o podanych przez kupującego parametrach technicznych.

Link do komentarza
10 minut temu, animus napisał:

Tu jest problem interpretacyjny dla sądu, bo linia energetyczna jest trudna do przeoczenia przy zakupie działki.

Jeżeli miała by ta linia dopiero na niej powstać, to tu na pewno od dnia stwierdzenia wady.

To ze linia była wiedzieliśmy wszyscy ale to ze pod nią jest stała linia zabudowy nie było ani mowy…zapewnienia ze w tylnej części działki będę mógł postawić dom jednorodzinny…Mam prawo się o tym doinformować ale nie ma w świetle prawa obowiązku…

Ale jeszcze inaczej - Wedle MPZP na działce mogę postawić 2 budynki : budynek mieszkalny i mieszkalno usługowy… co jeżeli budynek mieszkalno usługowy zaprojektujemy na lini zabudowy z założeniem ze zostanie wybudowany w przyszłości po skablowaniu a budynek mieszkalny w tylnej części działki ???

Link do komentarza

Trudno powiedzieć, czasami wszystko zależy od człowieka, który się zajmuje tymi papierkami,  próbować, jeżeli to przejdzie to wydadzą pozwolenie na budowę.

 

Jeżeli działka była aż tak atrakcyjna cenowo, to może zostało kasy na to skablowanie.

Skablowanie będzie przebiegać pewnie przez dwie lub więcej działek,  łatwiej jest "skablować", jak żadna jeszcze nie jest zabudowana, zagospodarowana.  

 

Zasięgnij opinii w energetyce, może  się okazać że linia jest w planie do skablowania, w ubiegłym roku miał zostać opracowany krajowy plan skablowania sieci średniego napięcia do 2040, obejrzyj go, jak powstał.

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
42 minuty temu, Dybek napisał:

 z założeniem ze zostanie wybudowany w przyszłości po skablowaniu a budynek mieszkalny w tylnej części działki ???

Wszelkie takie projekty mogą mieć wyznaczony termin ważności. Jeśli ich nie zrealizujesz w określonym czasie, to warunki mogą się zmienić i nie będziesz miał możliwości reklamacji. Na przykład pozwolenie na budowę. jeśli nie zaczniesz jego realizacji w ustalonym czasie, to traci ważność.

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

-To raczej fejk. Natężenie pola elektromagnetycznego można wyliczyć w każdym miejscu działki, a w ogóle w przedziale średnich napięć wartości te nie są wysokie i nie są przeszkodą np. dla przebywania osób pod przewodami takiej linii. Natomiast tzw. strefy w których zabrania się sytuowania obiektów budowlanych wynikają z innych zagrożeń, a nie przekraczania wartości wielkości natężeń pola elektromagnetycznego.


18. W granicach

stret potencialnego przekroczenia

dopuszczalnego poziomu promieniowania

elektromagnetycznego od napowietrznych linii elektroenergetycznych Sredniego napiecia (15kV)

w obrebie terenow przeznaczonvch pod zabudowe. dopuszcza sie lokalizacie pomieszczen przewidzianch

na pobyt ludzi jedynie w przypadku likwidacji lub skablowania linii 15kV lub wykazania na podstawie aktualnei dokumentacii z pomiarów terenowvch. ze w mieiscach lokalizacii tch pomieszczen nie jest przekroczony dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego z uwzglednieniem ustalen § 55 ust. 3 pkt

5 lit. e.

 

Link do komentarza

To znaczy, że ja już nie żyję. Skoro tyle lat przepracowałem mając za oknem (prawie na wyciągnięcie ręki, ale okno się nie otwierało) sieć wysokiego napięcia110 kV i cały transformator 80 MVA mocy, a pod nogami (i podłogą) szyny z napięciem średnim ( a prąd do 2000 A), że musiało mi to już zaszkodzić ostatecznie. :icon_biggrin:

 

PS. Ten tekst to chyba z MPZP, pisany przez dyletanta, bo żaden prawdziwy elektryk nie używałby takiego słowotoku pseudonaukowego. 

Link do komentarza
Dnia 12.09.2023 o 19:11, Dybek napisał:

Witam Serdecznie wszystkich

 

znalazłem się  w nieciekawej sytuacji i jak na razie nie znaleźliśmy z moim architektem wyjścia z niej. 

 

IMG_1183.jpeg

Zastanawia mnie ta mapa, poprzednia działka ma linię postawioną na granicy działek, może postawienie jednego dodatkowego słupa ograniczyło by radykalnie koszty modernizacji linii- skablowanie i przesunęło linię bardziej na skraj twojej działki.

Link do komentarza
10 minut temu, retrofood napisał:

 

 

PS. Ten tekst to chyba z MPZP, pisany przez dyletanta, bo żaden prawdziwy elektryk nie używałby takiego słowotoku pseudonaukowego. 

Tak jak widzisz MPZP dopuszcza ta możliwość a w jaki sposób jest to sformułowane to nie ważne 😊 nie czepiam się szczegółów tylko szukam możliwości bo nawet projektując dom (14x8,5 m )na obecnej lini zabudowy maksymalnie do lewej z zachowaniem odstępu od sąsiada ( jeden z 3 przewodów zachował by 4 metry odstępu od prawego rogu dachu przebiegając minimalnie nad jego powierzchnia… 

 

Odczekamy i zobaczymy 

Link do komentarza

 

22 minuty temu, retrofood napisał:

To znaczy, że ja już nie żyję. Skoro tyle lat przepracowałem mając za oknem (prawie na wyciągnięcie ręki, ale okno się nie otwierało) sieć wysokiego napięcia 110 kV i cały transformator 80 MVA mocy, a pod nogami (i podłogą) szyny z napięciem średnim ( a prąd do 2000 A), że musiało mi to już zaszkodzić ostatecznie. :icon_biggrin:

To żeś się popisał, przecież ty całe życie spędziłeś w delegacji.:takaemotka:

To przez to, że ono się nie otwierało żyjesz.:hahaha2:

Link do komentarza
15 minut temu, animus napisał:

Zastanawia mnie ta mapa, poprzednia działka ma linię postawioną na granicy działek, może postawienie jednego dodatkowego słupa ograniczyło by radykalnie koszty modernizacji linii- skablowanie i przesunęło linię bardziej na skraj twojej działki.

Nad ta opcja tez się zastanawiamy aby dostawić słup na działce i zmienić przebieg lini… potrzebne są oczywiście zgody sąsiadów. Szukamy kompetentnej osoby która zajmuje się tym i która by mogła również pomoc w sprawie ( pomiarów terenowych ) na dniach się wyjaśni 

Link do komentarza
1 godzinę temu, animus napisał:

To przez to, że ono się nie otwierało żyjesz.:hahaha2:

Całkiem możliwe. :icon_biggrin: Ty wiesz, ile razy szacowałem odległość dzielącą moje krzesło od szczytów izolatorów? Coś pomiędzy 5 - 6 metrów było. A jak schodziłem na dół, na teren rozdzielni WN, to ze cztery metry do odłączników było...

1 godzinę temu, animus napisał:

  przecież ty całe życie spędziłeś w delegacji.:takaemotka: 

Dopiero później, już w drugim życiu. :takaemotka:

1 godzinę temu, Dybek napisał:

Tak jak widzisz MPZP dopuszcza ta możliwość a w jaki sposób jest to sformułowane to nie ważne  

Niestety, masz tutaj rację. Uchwalą głupoty niczym radni w Kraśniku z 5G, co to obniża nieśność kur w powiecie, a potem ludzie muszą się całkiem poważnie mierzyć z takimi durnymi zapisami.

A swoją drogą ciekawe skąd oni wzięli ten "poziom promieniowania elektromagnetycznego od napowietrznych linii elektroenergetycznych Sredniego napiecia (15kV)".

I to jeszcze "dopuszczalny".

Link do komentarza
7 godzin temu, animus napisał:

Zastanawia mnie ta mapa, poprzednia działka ma linię postawioną na granicy działek, może postawienie jednego dodatkowego słupa ograniczyło by radykalnie koszty modernizacji linii- skablowanie i przesunęło linię bardziej na skraj twojej działki.

Fakt. 
Może to głupie co napiszę bo projektant pewnie to rozważał ale może dom w trapezie. Budowałem dom długi na 21.5 m a szeroki od frontu 12 m a z tyłu chyba 8m. Przez środek długiej działki po długości biegła  linia 15 kV. Tylko że nie tak ekstremalnie pośrodku jak u Ciebie. Może przesunięcie słupa wystarczyłoby.

Link do komentarza
11 godzin temu, retrofood napisał:

Całkiem możliwe. :icon_biggrin: Ty wiesz, ile razy szacowałem odległość dzielącą moje krzesło od szczytów izolatorów? Coś pomiędzy 5 - 6 metrów było. A jak schodziłem na dół, na teren rozdzielni WN, to ze cztery metry do odłączników było...

:zalamka:

Trzeba było  zmierzyć dokładnie, metrówką metalową.:takaemotka:

 

Link do komentarza
2 godziny temu, animus napisał:

Były, miałem nawet jedną.

To, że miałeś, nie oznacza że były wtedy w sklepach. Wtedy (jeszcze za Gierka) pierwszy raz miałem do dyspozycji piankę montażową fińskiej produkcji, Ale ,też nie ze sklepu.

48 minut temu, Buster napisał:

Najlepsze były a la parciane czy jakoś tak. Na dwóch różnica na dystansie 20 m wyniosła 12 cm :hahaha2:

Takimi robiliśmy z żoną pomiary do planów zagospodarowania. I nikt nie zgłaszał reklamacji. :icon_biggrin:

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 13.09.2023 o 20:10, animus napisał:

 

Fizycznej.

Animus a nie przypadkiem do prawnej ? Bo to nie linia napięcia stoi na przeszkodzie w wybudowaniu domu ( działka jest wystarczająco duża aby wybudować w tylnej części ) a MPZP który nakazuje budowę domu na obowiązującej lini zabudowy…

 

Moim zdaniem to prawny przypadek 

 

 

2 minuty temu, Dybek napisał:

Animus a nie przypadkiem do prawnej ? Bo to nie linia napięcia stoi na przeszkodzie w wybudowaniu domu ( działka jest wystarczająco duża aby wybudować w tylnej części ) a MPZP który nakazuje budowę domu na obowiązującej lini zabudowy…

 

Moim zdaniem to prawny przypadek 

 

 

IMG_1717.thumb.png.ae09dcbe40746ca633aa39e2c9278b0a.png

Link do komentarza
8 godzin temu, Dybek napisał:

Animus a nie przypadkiem do prawnej ? Bo to nie linia napięcia stoi na przeszkodzie w wybudowaniu domu ( działka jest wystarczająco duża aby wybudować w tylnej części ) a MPZP który nakazuje budowę domu na obowiązującej lini zabudowy…

 

Moim zdaniem to prawny przypadek 

Nie jestem prawnikiem, najlepiej skonsultuj to gdzieś, ale wady fizyczne trudniej jest przeoczyć. 

 

Wchodzisz przy zakupie na działkę, patrzysz, jest linia energetyczna, to i pas ochronny też musi na niej być, przesuwając linię energetyczną przesuwasz  pas ochronny, więc to linia średniego napięcia oddziaływuje na strefę zabudowy na tej działce.

 

Link do komentarza

Koniecznie trzeba sprawdzić kilka rzeczy.

Jak zgodnie z planem zagospodarowania (MPZP) zdefiniowano tę linię zabudowy? Zwykle obowiązująca linia zabudowy oznacza, że na tej linii musi znaleźć się frontowa ściana budynku. Czym innym jest nieprzekraczalna linia zabudowy. 

Czy określono wymaganą szerokość elewacji frontowej?

Jak określono wymaganą odległość linii od budynku? Jakie są w tej kwestii wymogi ze strony operatora linii?

W przytoczonym fragmencie MPZP jest tylko mowa o dopuszczalności lokalizowania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, w zależności od poziomu promieniowania elektromagnetycznego. Ale tu warto pamiętać o dwóch sprawach. Przede wszystkim nie wszystkie pomieszczenia są pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Takim pomieszczeniem nie jest np. garaż, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze. Czyli one mogą znaleźć się w tej strefie nawet bez jakichkolwiek pomiarów. W takim razie dopuszczalne jest postawienie np. długiego budynku, w którym w strefie w pobliżu linii znajdzie się garaż, pomieszczenie gospodarcze czy nawet wewnętrzny dziedziniec z ogródkiem (patio). Natomiast część mieszkalna, z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, będzie już poza nią.  

Ponadto w przypadku linii średniego napięcia 15 kV poziom natężenia promieniowania jest niski, wątpię żeby nawet w niewielkiej odległości od niej przekraczał poziom dopuszczony na mocy rozporządzenia. Ale MPZP wymaga i tak dokonania pomiarów w terenie.

Rozporządzenie określające dopuszczalny poziom promieniowania elektromagnetycznego to aktualnie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz.U. 2019 poz. 2448). 

Można pobrać z serwisu ISAP:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002448

 

Link do komentarza
12 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Koniecznie trzeba sprawdzić kilka rzeczy.

Jak zgodnie z planem zagospodarowania (MPZP) zdefiniowano tę linię zabudowy? Zwykle obowiązująca linia zabudowy oznacza, że na tej linii musi znaleźć się frontowa ściana budynku. Czym innym jest nieprzekraczalna linia zabudowy. 

Czy określono wymaganą szerokość elewacji frontowej?

Jak określono wymaganą odległość linii od budynku? Jakie są w tej kwestii wymogi ze strony operatora linii?

W przytoczonym fragmencie MPZP jest tylko mowa o dopuszczalności lokalizowania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, w zależności od poziomu promieniowania elektromagnetycznego. Ale tu warto pamiętać o dwóch sprawach. Przede wszystkim nie wszystkie pomieszczenia są pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Takim pomieszczeniem nie jest np. garaż, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze. Czyli one mogą znaleźć się w tej strefie nawet bez jakichkolwiek pomiarów. W takim razie dopuszczalne jest postawienie np. długiego budynku, w którym w strefie w pobliżu linii znajdzie się garaż, pomieszczenie gospodarcze czy nawet wewnętrzny dziedziniec z ogródkiem (patio). Natomiast część mieszkalna, z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, będzie już poza nią.  

Ponadto w przypadku linii średniego napięcia 15 kV poziom natężenia promieniowania jest niski, wątpię żeby nawet w niewielkiej odległości od niej przekraczał poziom dopuszczony na mocy rozporządzenia. Ale MPZP wymaga i tak dokonania pomiarów w terenie.

Rozporządzenie określające dopuszczalny poziom promieniowania elektromagnetycznego to aktualnie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz.U. 2019 poz. 2448). 

Można pobrać z serwisu ISAP:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002448

 

Niestety w tym przypadku mamy obowiązującą linie zabudowy która zmusza nas aby elewacja frontowa znajdowała się dokładnie na tej lini. 
MPZP mówi ze elewacja frontowa nowego budynku lokalizowanego na działce na której wyznaczono ściśle określoną linie zabudowy winna przylegać do tej lini co najmniej na 70% swojej długości. Nie mamy określonej odległości lini od budynku tylko mamy wyznaczona tzw strefę bezpieczna o szerokości 15 m ( po 7,5 m od osi lini ) 

ta strefa przebiega tak niefortunnie ze zostaje bardzo mały trójkąt z lewej strony na którym nie wiele można zrobić ( proszę spojżeć na dołączone przeze mnie zdjęcia na początku ) 

Przeszukałem internet i nie znalazłem jak do tej pory kto wykonuje tzw pomiary terenowe, dziś dzwoniłem do firmy ( elektro energetycznej która zajmuje się kablowaniem sieci itp ale tez nie uzyskałem żadnej informacji kto mógł by te badania przeprowadzić…jedynie usłyszałem ze koszt skablowaniu to wszytko między 60-100 tys zł… 

pod spodem zdjęcie przedstawiające sytuacje 

11ce9e81-bc77-4c1d-8746-3d90c244fa67.jpeg

Link do komentarza
21 godzin temu, animus napisał:

Nie jestem prawnikiem, najlepiej skonsultuj to gdzieś, ale wady fizyczne trudniej jest przeoczyć. 

 

Wchodzisz przy zakupie na działkę, patrzysz, jest linia energetyczna, to i pas ochronny też musi na niej być, przesuwając linię energetyczną przesuwasz  pas ochronny, więc to linia średniego napięcia oddziaływuje na strefę zabudowy na tej działce.

 

Wiesz kupując pierwsza działkę nie każdy ma taka wiedzę ze linia średniego napięcia posiada pas ochronny, jako laik tez nie wiedziałem ze działka posiada linie zabudowy i ze występują na dodatek 2 rodzaje które różnią się tylko wypełnieniem trojkata…a decydują o tak ważnym aspekcie gdzie może stać budynek…

Zapewnienie sprzedającego było ze geodeta podzielił tak działki aby można było postawić dom w tylnej części działki aby nie wchodzić w kolizje z siecią 15kv.

 

Za nim udam się do Prawnika staram się wykorzystać wszystkie możliwości aby mieć czarno na białym ze w tej sytuacji bez skablowania sieci nie dostanę zgody na budowę. 

Uważam ze prawo powinno być mimo wszystko po mojej stronie bo kupiłem działkę budowlana na której nie mogę nic postawić…to tak jak bym kupił samochód co nie jeździ.

 

Tak sieć 15KV widziałem ale ze wchodzi w kolizje z linia zabudowy nikt mnie nie poinformował.

Jesli w tym wypadku nie ma mowy o ukrytej wadzie to  nie rozumiem tego świata 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Dybek napisał:

Zapewnienie sprzedającego było ze geodeta podzielił tak działki aby można było postawić dom w tylnej części działki aby nie wchodzić w kolizje z siecią 15kv.

http://www.erstudio.pl/Files/Image/PROJEKTY/galeria/trojkat/trojkat2.JPG

http://www.erstudio.pl/dom_trojkat.htm

http://www.erstudio.pl/Files/Image/PROJEKTY/galeria/trojkat/trojkat_-1_01.JPG

Link do komentarza

Tak jak pisałem, zamiast próbować "uciec" z całym budynkiem poza tę strefę ochronną, można w niej umieścić część domu, w której nie będzie pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi. Najprostszy wariant to postawienie garażu zgodnie z obowiązującą linią zabudowy, właściwego budynku mieszkalnego w głębi działki (poza strefą ochronną linii), oraz łącznika pomiędzy nimi. Ten ostatni może być wąski i np. przeszklony z jednej ze stron. Coś w typie poniższego rysunku.

 

linia_2.jpeg

Oczywiście, proporcje mogą być nieco inne. Ta zasadnicza część budynku (w głębi działki) może zaś częściowo znaleźć się w strefie ochronnej, jeżeli w tej części będą przewidziane pomieszczenia, które nie są pomieszczeniami na pobyt ludzi. Czyli może to być np. kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. 

Jednak chodzi mi o pokazanie pewnego założenia - tu wciąż mamy jeden budynek. Wymaga to wszystko doprecyzowania kilku spraw, np. czy dach garażu i łącznika może być zgodnie MPZP płaski. Wtedy łatwiej jest spełnić wymogi odnośnie odległości od przewodów linii. Pozostają jeszcze uzgodnienia z operatorem sieci, odnośnie warunków, które trzeba spełnić w czasie prowadzenia robót.

Link do komentarza
12 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Tak jak pisałem, zamiast próbować "uciec" z całym budynkiem poza tę strefę ochronną, można w niej umieścić część domu, w której nie będzie pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi. Najprostszy wariant to postawienie garażu zgodnie z obowiązującą linią zabudowy, właściwego budynku mieszkalnego w głębi działki (poza strefą ochronną linii), oraz łącznika pomiędzy nimi. Ten ostatni może być wąski i np. przeszklony z jednej ze stron. Coś w typie poniższego rysunku.

 

linia_2.jpeg

Oczywiście, proporcje mogą być nieco inne. Ta zasadnicza część budynku (w głębi działki) może zaś częściowo znaleźć się w strefie ochronnej, jeżeli w tej części będą przewidziane pomieszczenia, które nie są pomieszczeniami na pobyt ludzi. Czyli może to być np. kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. 

Jednak chodzi mi o pokazanie pewnego założenia - tu wciąż mamy jeden budynek. Wymaga to wszystko doprecyzowania kilku spraw, np. czy dach garażu i łącznika może być zgodnie MPZP płaski. Wtedy łatwiej jest spełnić wymogi odnośnie odległości od przewodów linii. Pozostają jeszcze uzgodnienia z operatorem sieci, odnośnie warunków, które trzeba spełnić w czasie prowadzenia robót.

Ogólne warunki mówią ze przy sieci 15KV trzeba zachować 5 m od zewnetrznego kabla do prowadzonych prac budowlanych ( w poziomie ) czyli teoretycznie pod przewodami nawet jeśli taki projekt by miał racje bytu to chyba nie mogli byś my go wykonać…

Garaz i łącznik musza tez mieć spadzisty dach o nachyleniu 40-45 stopni bodajże 😐 

Sprawą zajmie się adwokat i zobaczymy czy uda się coś wywalczyć 

wszystko co do tej pory z architektem próbowaliśmy zostało odrzucone przez Starostwo…

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Ostatecznie na garażu i na łączniku nie musi to być dach. Można zrobić taras nad pomieszczeniem. Ten zaś może być płaski. Na takim tarasie trzeba jedynie zrobić barierkę.

Bezpieczniej chyba zrobić dach zielony, jak przyjdzie pokusa zrobić party na tarasie.:takaemotka:

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...