Skocz do zawartości

Zaprawa pod słupki


Recommended Posts

Napisano

Dzień dobry

Skrótem. Firma osadza mi ogrodzenie panelowe wysokość ok. 130cm. 

Chodzi mi o zaprawę. W betoniarce mieszają cement z tzw pospółką. Jakiś czas nie mogłem być obecny przy tej pracy.

Po przejechaniu na budowę właściciel firmy powiedział że proporcje cementu do pospółki tj 1:3, 1:4, rzadziej 1:5. 

W poniedziałek wylewali tą mieszankę pod słupki około godziny od 10 do 17. Tego samego dnia ulipiłem kulkę z tej zaprawy z betoniarki i dałem na bok.

Na drugi dzień około 7 rano tą kulkę z tej zaprawy mogłem rozwalić z rękach a przy słupkach ta zaprawa jakby dała się żłobić czy odłupywać. 

Pytanie 

Czy to nie jest za krótki czas by stwierdzić że mieszanka cementowo pospółkowa nie jest za słaba ? (No mógł mnie oszukać i może tam być 1:8 ?)

Kiedy stwierdzić czy wg jego mieszanki jest ta właśnie mieszanka właściwa do tego typu ogrodzenia? Czyli min 1:4

 

Dodam że byłem przy wierceniu dołków min. 80cm

Napisano
3 godziny temu, marcinek310 napisał:

 Pytanie 

Czy to nie jest za krótki czas by stwierdzić że mieszanka cementowo pospółkowa nie jest za słaba ? ( 

 

A to jest płot na granicy z Białorusią? Nie? To po co Ci płot przeciwpancerny? Kuwwa, za 30 lat, jak będziesz chciał coś zmienić, to współczuję temu, kto te słupki zechce wyjmować. 

Napisano
3 godziny temu, animus napisał:

A mogli na dno nasypać ziemi a wyżej tego słabego betonu?

No właśnie. Czołgi wprawdzie go pokonają, ale na krowy sąsiada wystarczy spokojnie.

Napisano
11 godzin temu, marcinek310 napisał:

Pytanie 

Czy to nie jest za krótki czas by stwierdzić że mieszanka cementowo pospółkowa nie jest za słaba ? (No mógł mnie oszukać i może tam być 1:8 ?)

Kiedy stwierdzić czy wg jego mieszanki jest ta właśnie mieszanka właściwa do tego typu ogrodzenia? Czyli min 1:4

Beton 50% wytrzymałości uzyskuje po 12-14 dniach, a 100%  po 28 dniach w takich temperaturach jakie są teraz.  

Napisano
12 godzin temu, marcinek310 napisał:

Na drugi dzień około 7 rano tą kulkę z tej zaprawy mogłem rozwalić z rękach a przy słupkach ta zaprawa jakby dała się żłobić czy odłupywać. 

Normalnie na drugi dzień kulkę powinno się z niejakim wysiłkiem rozgnieść, przy takich proporcjach cementu.

A jeżeli cement był nie pierwszej świeżości to wiązanie następuje jeszcze wolniej.

Napisano

Zwykły beton wiąże wolno, osiągając nominalną wytrzymałość dopiero po 4 tygodniach. Dlatego jego obecny stan o niczym specjalnie nie świadczy. Ponadto wystarczy, że dodano do niego więcej wody i wytrzymałość bardo spadła. Ale jak już napisało tu kilka osób, w takim miejscu nie jest potrzebna jakaś superwytrzymałość. 

Warto natomiast zadbać o nawilżenie betonu w czasie wiązania. Mieszanka potrzebuje do tego wody. Ideał to zalanie nią wszystkiego, wtedy praktycznie nie ma rys skurczowych. To ważne, tym bardziej, że obecnie mamy upały, zaś suchy grunt odciąga wodę z mieszanki. Beton trzeba więc przynajmniej polewać po wierzchu. 

Tak na przyszłość i dla innych budujących - w suchym gruncie w dołki na słupki warto włożyć foliowe worki. Mogą to być zwykłe worki na śmieci. Folia ogranicza odciąganie wody przez grunt, a górną część worka można dodatkowo zawinąć.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • a jednak dam https://www.onet.pl/informacje/newsweek/przez-ponad-dwa-miesiace-stosowalam-post-przerywany-co-poszlo-nie-tak/vbsvfw7,452ad802   akurat dla mnie te argumenty nie są decydujące, bez problemu potrafię wytrzymać nawet kilka dni bez jedzenia... a intensywne życie towarzyskie? to też się da, wiem coś o tym  
    • Gdyby nie zaatakowane mini słoneczniki nigdy bym nie zaczął interesować się Skorkiem .            
    • witam forumowiczów, Załaczam foto zniszczonego zębem czasu dachu, który aktualnie przecieka. Szykuje się do szybkiej reparacji, jednak póki co, nie będzie to pokrycie całości , a jedynie - zabezpieczenie obszaru, który przepuszcza na poddasze wodę. Proszę o informacje jakiego materiał będzie najlepszy? papa wierzchnia termozgrz? izoplast b?  nie mam doświadczenia. jak przygotowac powierznie? dzięki
    • Witam Szukam pomocy przy malowaniem farbą ceramiczną. Malowałem pokój na dwie warstwy. Po wyschnięciu gdy słońce wpada do pokoju to ukazują się takie pasy bardziej matowe, widać to tylko gdy patrzy się na ścianę pod kątem, na wprost tego nie widać. rozprowadzałem farbę wałkiem na ścianie po czym dodatkowo na koniec robiłem ostatni tych wałkiem zawsze od góry do dołu przed namoczeniem wałka i rozpoczęciem dalszego malowania - tak jak było na instrukcji od producenta. Malowałem wałkiem Anza Titex - jednak gdy jechałem od góry do dołu to tak jakby wałek się "puszył" i dlatego jest pasek bardziej matowy.   Jakieś rady co do malowania farbą ceramiczną ? ewentualnie jakieś inne wałki polecacie do tej farby ? Dodam, że mieszkanie jest po słonecznej stronie przez co temperatury w mieszkaniu są wyższe niż zawsze ale to jakoś 25/26 stopni.  
    • Mam. Odkryłem tajemnicę. Jest 1.00 w nocy, wylazlem zbierać opuchlaki z latarką. I wiecie co?   Skorki!   Na moich mini slonecznikach ozdobnych małych dziury w liściach od kilku dni.   Wpadam - a te skorki żrą jak opętane! Pozbierałem, postrząsałem - armia tego - podchodzę do Katalpy - a jakże!. Są. Żrą!   Uzbierałem do słoika moc.   To skorek! Szkodnik pieprzony biega jak oszalały i wyżera dziury! Będę powtarzał zbieranie po nocach. Pozdrawiam.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...