Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry

Skrótem. Firma osadza mi ogrodzenie panelowe wysokość ok. 130cm. 

Chodzi mi o zaprawę. W betoniarce mieszają cement z tzw pospółką. Jakiś czas nie mogłem być obecny przy tej pracy.

Po przejechaniu na budowę właściciel firmy powiedział że proporcje cementu do pospółki tj 1:3, 1:4, rzadziej 1:5. 

W poniedziałek wylewali tą mieszankę pod słupki około godziny od 10 do 17. Tego samego dnia ulipiłem kulkę z tej zaprawy z betoniarki i dałem na bok.

Na drugi dzień około 7 rano tą kulkę z tej zaprawy mogłem rozwalić z rękach a przy słupkach ta zaprawa jakby dała się żłobić czy odłupywać. 

Pytanie 

Czy to nie jest za krótki czas by stwierdzić że mieszanka cementowo pospółkowa nie jest za słaba ? (No mógł mnie oszukać i może tam być 1:8 ?)

Kiedy stwierdzić czy wg jego mieszanki jest ta właśnie mieszanka właściwa do tego typu ogrodzenia? Czyli min 1:4

 

Dodam że byłem przy wierceniu dołków min. 80cm

Link do komentarza
3 godziny temu, marcinek310 napisał:

 Pytanie 

Czy to nie jest za krótki czas by stwierdzić że mieszanka cementowo pospółkowa nie jest za słaba ? ( 

 

A to jest płot na granicy z Białorusią? Nie? To po co Ci płot przeciwpancerny? Kuwwa, za 30 lat, jak będziesz chciał coś zmienić, to współczuję temu, kto te słupki zechce wyjmować. 

Link do komentarza
11 godzin temu, marcinek310 napisał:

Pytanie 

Czy to nie jest za krótki czas by stwierdzić że mieszanka cementowo pospółkowa nie jest za słaba ? (No mógł mnie oszukać i może tam być 1:8 ?)

Kiedy stwierdzić czy wg jego mieszanki jest ta właśnie mieszanka właściwa do tego typu ogrodzenia? Czyli min 1:4

Beton 50% wytrzymałości uzyskuje po 12-14 dniach, a 100%  po 28 dniach w takich temperaturach jakie są teraz.  

Link do komentarza
12 godzin temu, marcinek310 napisał:

Na drugi dzień około 7 rano tą kulkę z tej zaprawy mogłem rozwalić z rękach a przy słupkach ta zaprawa jakby dała się żłobić czy odłupywać. 

Normalnie na drugi dzień kulkę powinno się z niejakim wysiłkiem rozgnieść, przy takich proporcjach cementu.

A jeżeli cement był nie pierwszej świeżości to wiązanie następuje jeszcze wolniej.

Link do komentarza

Zwykły beton wiąże wolno, osiągając nominalną wytrzymałość dopiero po 4 tygodniach. Dlatego jego obecny stan o niczym specjalnie nie świadczy. Ponadto wystarczy, że dodano do niego więcej wody i wytrzymałość bardo spadła. Ale jak już napisało tu kilka osób, w takim miejscu nie jest potrzebna jakaś superwytrzymałość. 

Warto natomiast zadbać o nawilżenie betonu w czasie wiązania. Mieszanka potrzebuje do tego wody. Ideał to zalanie nią wszystkiego, wtedy praktycznie nie ma rys skurczowych. To ważne, tym bardziej, że obecnie mamy upały, zaś suchy grunt odciąga wodę z mieszanki. Beton trzeba więc przynajmniej polewać po wierzchu. 

Tak na przyszłość i dla innych budujących - w suchym gruncie w dołki na słupki warto włożyć foliowe worki. Mogą to być zwykłe worki na śmieci. Folia ogranicza odciąganie wody przez grunt, a górną część worka można dodatkowo zawinąć.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • 40mm to wysokość łaty! Ostatnie zalecenia są takie, żeby ze względu na skuteczną wentylację połaci stosować taką wysokość zarówno dla łaty jak i kontrłaty. Natomiast szerokość łaty 50mm (na której opiera się panel) jest optymalna! W związku z tym, że panel ma 320 mm długości, łata o szerokości 60mm jest za duża i powoduje podniesienie panelu, o którym było wcześniej wspomniane  
  • Komentarz dodany przez Rafał: Piszę jako Klient firmy EurosEnergy - nie polecam. Umowa podpisana w maju 2022 roku, a jest wrzesień 2023 i nadal są problemy. Firma nie dotrzymała terminu realizacji, a montaż pompy gruntowej był dosłownie fatalny. Co innego w umowie, co innego w montażu. Wiele elementów trzeba było dokupić lub wymienić na własny koszt, aby wszystko poprawnie działało. Uruchomienie samej pompy po kilku miesiącach metodą prób i błędów "jakoś" się udało. Szczątkowe i wymijające odpowiedzi na zgłaszane problemy Na zgłaszane problemy i usterki firma odpowiada szczątkowo i wymijająco. Strach pomyśleć, co będzie jak powstanie jakaś usterka i trzeba będzie coś naprawić. Cały czas tylko słyszę, że skoro działa to jest ok. Zainstalowane grzałki w zbiornikach z wodą użytkową robią z pompy gruntowej szybko przepływowy ogrzewacz wody - a miało być ekonomicznie i ekologicznie. Firma nie wywiązuje się z zobowiązań Próbuję się dogadać z firmą, odzyskać chociaż część pieniędzy które musiałem wyłożyć "aby działało"- w zamian usłyszałem informacje, że uchylam się od płacenia. Faktura została wystawiona mimo że usługa nie została wykonana do końca. Nie polecam tej firmy Niestety nie polecam tej firmy, jeśli chodzi o pompy gruntowe. Bardzo się zawiodłem. Miało być tak super, a wyszło tragicznie. Podsumowanie Firma nie dotrzymała terminu realizacji, montaż pompy gruntowej był fatalny, a firma nie odpowiada na zgłaszane problemy i nie wywiązuje się z zobowiązań. Nie polecam tej firmy nikomu.
  • Wybierając innowacyjne rozwiązania OZE do swojego domu, należy zwracać szczególną uwagę na doświadczenie danego producenta na rynku. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/aktualnosci/105890-euros-energy-liderem-transformacji-energetycznej-2023
  • Ten ze zdjęcia Irbis Strzecharstwo to ewidentnie żelbetowy, wylewany strop. A pierwotnie projekt przewidywał zamiast niego gęstożebrowy. Chodziło mi o to, że w tym przypadku również nie  wiemy jak ostatecznie ten dom jest zbudowany, co i dlaczego w nim wykonano, ile zmieniono w pierwotnym projekcie.  Tym bardziej w domu, którego dotyczy ten wątek, nie mamy pojęcia jak są wykonane poszczególne elementy. Równie dobrze ten strop od początku przewidziano tylko jako zamykający nieużytkowe poddasze. I zrobiono go jako cienką płytę o niewielkiej nośności. A wtedy cały może mieć z 8-10 cm grubości. 
  • Jak wykonałem akrylowanie narożników. Akryl wokół okien.     https://youtu.be/2J9xkDw6b4I  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...