Skocz do zawartości

Zaprawa pod słupki


Recommended Posts

Dzień dobry

Skrótem. Firma osadza mi ogrodzenie panelowe wysokość ok. 130cm. 

Chodzi mi o zaprawę. W betoniarce mieszają cement z tzw pospółką. Jakiś czas nie mogłem być obecny przy tej pracy.

Po przejechaniu na budowę właściciel firmy powiedział że proporcje cementu do pospółki tj 1:3, 1:4, rzadziej 1:5. 

W poniedziałek wylewali tą mieszankę pod słupki około godziny od 10 do 17. Tego samego dnia ulipiłem kulkę z tej zaprawy z betoniarki i dałem na bok.

Na drugi dzień około 7 rano tą kulkę z tej zaprawy mogłem rozwalić z rękach a przy słupkach ta zaprawa jakby dała się żłobić czy odłupywać. 

Pytanie 

Czy to nie jest za krótki czas by stwierdzić że mieszanka cementowo pospółkowa nie jest za słaba ? (No mógł mnie oszukać i może tam być 1:8 ?)

Kiedy stwierdzić czy wg jego mieszanki jest ta właśnie mieszanka właściwa do tego typu ogrodzenia? Czyli min 1:4

 

Dodam że byłem przy wierceniu dołków min. 80cm

Link do komentarza
3 godziny temu, marcinek310 napisał:

 Pytanie 

Czy to nie jest za krótki czas by stwierdzić że mieszanka cementowo pospółkowa nie jest za słaba ? ( 

 

A to jest płot na granicy z Białorusią? Nie? To po co Ci płot przeciwpancerny? Kuwwa, za 30 lat, jak będziesz chciał coś zmienić, to współczuję temu, kto te słupki zechce wyjmować. 

Link do komentarza
11 godzin temu, marcinek310 napisał:

Pytanie 

Czy to nie jest za krótki czas by stwierdzić że mieszanka cementowo pospółkowa nie jest za słaba ? (No mógł mnie oszukać i może tam być 1:8 ?)

Kiedy stwierdzić czy wg jego mieszanki jest ta właśnie mieszanka właściwa do tego typu ogrodzenia? Czyli min 1:4

Beton 50% wytrzymałości uzyskuje po 12-14 dniach, a 100%  po 28 dniach w takich temperaturach jakie są teraz.  

Link do komentarza
12 godzin temu, marcinek310 napisał:

Na drugi dzień około 7 rano tą kulkę z tej zaprawy mogłem rozwalić z rękach a przy słupkach ta zaprawa jakby dała się żłobić czy odłupywać. 

Normalnie na drugi dzień kulkę powinno się z niejakim wysiłkiem rozgnieść, przy takich proporcjach cementu.

A jeżeli cement był nie pierwszej świeżości to wiązanie następuje jeszcze wolniej.

Link do komentarza

Zwykły beton wiąże wolno, osiągając nominalną wytrzymałość dopiero po 4 tygodniach. Dlatego jego obecny stan o niczym specjalnie nie świadczy. Ponadto wystarczy, że dodano do niego więcej wody i wytrzymałość bardo spadła. Ale jak już napisało tu kilka osób, w takim miejscu nie jest potrzebna jakaś superwytrzymałość. 

Warto natomiast zadbać o nawilżenie betonu w czasie wiązania. Mieszanka potrzebuje do tego wody. Ideał to zalanie nią wszystkiego, wtedy praktycznie nie ma rys skurczowych. To ważne, tym bardziej, że obecnie mamy upały, zaś suchy grunt odciąga wodę z mieszanki. Beton trzeba więc przynajmniej polewać po wierzchu. 

Tak na przyszłość i dla innych budujących - w suchym gruncie w dołki na słupki warto włożyć foliowe worki. Mogą to być zwykłe worki na śmieci. Folia ogranicza odciąganie wody przez grunt, a górną część worka można dodatkowo zawinąć.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...