Skocz do zawartości

Pompy ciepła + fotowoltaika, stary budynek


Recommended Posts

Panowie kompletnie się na tym nie znam więc zakładam wątek. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie? Chodzi i tutaj głównie o strony negatywne przy instalacji pompy ciepła z fotowoltaiką przy starym budynku. W moim przypadku stary budynek jest ocieplony dach/ściany i ma tradycyjne grzejniki płytowe (nie te żeliwne a te które są ciągle w sprzedaży np. w marketach) + tylko ogrzewanie podłogowe w łazience. Ogólnie działa to bardzo dobrze przy tradycyjnych piecach CO (ekogroszek, pellet) ale człowiek się starzeje i ciągłe "dbanie" o dostawy opału będzie męczące w przyszłości.

 

Wiem że pompa super działa w nowych budynkach (podłogówka) ale w starych słyszałem że musi być "wysokotemperaturowa" a i ta nie do końca działa OK - dlatego ten wątek.

 

PS. Jako że mamy na to obecnie mocny trend proszę bez wypowiedzi z linkami do firm specjalizujących się tym! Nie chcę reklamy tylko rzetelnej informacji.

Link do komentarza

@krzysiek_web - przede wszystkim musisz odpowiedzieć na pytanie jaką temperaturę musisz puszczać na grzejniki gdy temperatura jest w okolicy 0, a jaką temperatura jest konieczna w większe mrozy.

Druga sprawa - za pomocą np. tego kalkulatora https://cieplo.app/start

policz jakie jest orientacyjne zapotrzebowanie na ciepło twojego budynku i mniej więcej jakiego rzędu mocy potrzebujesz.

Kolejna sprawa - zdajesz sobie pewnie sprawę, że to nie będzie mały wydatek, prawda?

Tak - takie połączenie może dobrze ogrzewać budynek (choć koszty inwestycyjne będą spore) - ale wszystko zależy jakie konkretne liczby wyjdą ci w tym kalkulatorze.

Link do komentarza
Dnia 17.02.2023 o 15:30, krzysiek_web napisał:

Panowie kompletnie się na tym nie znam więc zakładam wątek. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie? Chodzi i tutaj głównie o strony negatywne przy instalacji pompy ciepła z fotowoltaiką przy starym budynku. W moim przypadku stary budynek jest ocieplony dach/ściany i ma tradycyjne grzejniki płytowe (nie te żeliwne a te które są ciągle w sprzedaży np. w marketach) + tylko ogrzewanie podłogowe w łazience. Ogólnie działa to bardzo dobrze przy tradycyjnych piecach CO (ekogroszek, pellet) ale człowiek się starzeje i ciągłe "dbanie" o dostawy opału będzie męczące w przyszłości.

 

Wiem że pompa super działa w nowych budynkach (podłogówka) ale w starych słyszałem że musi być "wysokotemperaturowa" a i ta nie do końca działa OK - dlatego ten wątek.

 

PS. Jako że mamy na to obecnie mocny trend proszę bez wypowiedzi z linkami do firm specjalizujących się tym! Nie chcę reklamy tylko rzetelnej informacji.

Dobra droga czyli TAK, w sieci i na portalach branżowych pełno jest artykułów i filmów z takich właśnie realizacji. Producenci pomp ciepła mają również na swoich stronach takie portfolio. Powtarzam, droga jest słuszna, ale trzeba to dokładnie zaplanować a nie brac "na zapas".

Link do komentarza

OK, wracam z tematem.

Zastanowiłem się i właśnie ze względu na dość wysokie koszty podzielę tą inwestycję na 2lata, w tym roku panele a w następnym pompa bo w między czasie wychodzą kolejne remonty.

Budynek pobiera rocznie ok. 3500kWh energii jeżeli planuję pompę to drugie tyle (lub więcej) należy dodać?

Myślę nad instalacją 7-8kW dla paneli.

 

Jak to jest z zakładem energetycznym? Słyszałem że najpierw powinienem wymienić licznik na 2kierunkowy (w sensie aby energetyka wymieniła, jakie to koszty?) a dopiero później zakładać panele i zgłosić to do energetyki.

Link do komentarza
3 minuty temu, krzysiek_web napisał:

.

Budynek pobiera rocznie ok. 3500kWh energii jeżeli planuję pompę to drugie tyle (lub więcej) należy dodać?

Myślę nad instalacją 7-8kW dla paneli.

 

Skorzystaj z kalkulatora który wkleiłem wyżej - to ci oszacuje z całkiem dobrym przybliżeniem ilośc energii ile będzie potrzebować twój dom na potrzeby CO+CWU. Bez tego to wróżenie z fusów. Weź też pod uwagę - że rozkładając inwestycję na 2 lata, to posiadając same PV przewymiarowane będziesz mieć nadwyżki , które prawdopodbnie stracisz, bo nie zdążysz ich wykorzystać.

Bardzo duzo aspektów trzeba tutaj wziąść pod uwagę...może dodatkowo jakiś magazyn energii? - wiem że są koszmarnie drogie, ale też są nie atrakcyjne dofinansowania....

 

Jak masz instalację zrobioną, to zgłąszasz to do energetyki, oni w ciągu 30 dni mają obowiązek wymienić ci licznik na 2 kierunkowy. Nic dodatkowo cię to nie kosztuje. Aha, ja bym jeszcze sprawdził jakie masz napięcie na poszczególnych fazach w południe w jakiś słoneczny dzień....znam przypadki, że ludzie pobudowali duże instalacje PV - a falownik przez większą część dnia wyłączony, bo napięcia  za wysokie...

Link do komentarza
Dnia 17.02.2023 o 15:30, krzysiek_web napisał:

 W moim przypadku stary budynek jest ocieplony dach/ściany i ma tradycyjne grzejniki płytowe

A coś więcej o grubościach izolacji.

 

Fotowoltaika na nowych zasadach to nie to samo co kiedyś,  pompa ciepła teraz też zaorana, to są  mało opłacalne inwestycje.  

 

Więcej  teraz uzyskuje się  oszczędności w trakcie termomodernizacji domu.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...