Skocz do zawartości

Co pod kostkę na podłożu betonowym


Recommended Posts

Witam.
Mam do Was pytanie. Otóż w moim domu mam taki betonowy zjazd do do piwnicy. Kiedyś w założeniach miał to być zjazd do garażu ale plany się zmieniły ,garaż jest w innym miejscu a tam jest po prostu piwnica. Beton jest stary i brzydki i chciałem ułożyć na nim kostkę brukową. Dodam jeszcze ,że na dole przy drzwiach jest zrobiony odpływ liniowy. Czy mogę te kostkę ułożyć na mieszance piasku z cementem. Chodzi mi o to, że jak dam sam piasek to obawiam się ,że pod kostka będzie mi się trzymała woda bo nie przesiąknie przez stary beton a tak woda będzie spływała po kostce do odpływu. Nie wiem czy dobrze rozumuje .Proszę o wasze rady.

Andrzej

Link do komentarza

Pierwsze pytanie czy ten beton jest w całości, nie pokruszony itp. Bo jak jest w całości, to sypiesz 3-5cm kruszywa, nie piasku, zagęszczasz, kładziesz kostkę, zagęszczasz i gotowe. Piasku samego tak nie zagęścisz, a z cementem jeszcze gorzej, bo tylko częściowo się utwardzi i kostka się będzie ruszać.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Dnia 17.09.2023 o 15:38, climber67 napisał:

Witam.
Mam do Was pytanie. Otóż w moim domu mam taki betonowy zjazd do do piwnicy. Kiedyś w założeniach miał to być zjazd do garażu ale plany się zmieniły ,garaż jest w innym miejscu a tam jest po prostu piwnica. Beton jest stary i brzydki i chciałem ułożyć na nim kostkę brukową. Dodam jeszcze ,że na dole przy drzwiach jest zrobiony odpływ liniowy. Czy mogę te kostkę ułożyć na mieszance piasku z cementem. Chodzi mi o to, że jak dam sam piasek to obawiam się ,że pod kostka będzie mi się trzymała woda bo nie przesiąknie przez stary beton a tak woda będzie spływała po kostce do odpływu. Nie wiem czy dobrze rozumuje .Proszę o wasze rady.

Andrzej

Czyli nie skuwasz, tylko układasz na betonowej płycie?

Link do komentarza

Proponuję zrobić podwójny ruszt. Najpierw wykonać odpływ liniowy na poziomie obecnej płyty betonowej. Następnie nieco szerzej obmurować go kostką układana na zaprawie, bez wypełniania pionowych spoin pomiędzy kostkami (od strony z której spływa woda). Chodzi o to żeby  w razie potrzeby można było wyjąć ruszt i wyczyścić odpływ. Jeszcze przed ułożeniem lekko wycinamy brzeg kostek. Dzięki temu po ułożeniu będzie można w sposób pewny umieścić w na nich kolejny ruszt, nieco szerszy niż ruszt umieszczony na poziomie dolnej warstwy. 

W efekcie woda spływająca po kostce spłynie przez górny ruszt, trafi na dolny i do korytka odpływu. Natomiast woda przesączająca się przez podbudowę z kruszywa i pomiędzy kostkami od razu trafi na dolny ruszt i do odpływu. 

 

Link do komentarza
Dnia 17.09.2023 o 15:38, climber67 napisał:

Chodzi mi o to, że jak dam sam piasek to obawiam się ,że pod kostka będzie mi się trzymała woda bo nie przesiąknie przez stary beton a tak woda będzie spływała po kostce do odpływu

 

Mam wkoło domu położoną kostkę z granitem na starej płycie betonowej i nic się nie dzieje, spadek tyle co nic, minimalny i nie ma żadnych wysadzin o których pisze @animus

Ty masz jak piszesz wyraźny spadek do odwodnienia liniowego, więc nie ma o co się martwić i czy położysz na zaprawie czy na samym piasku nic złego nie będzie się działo.

1695114341149.thumb.jpg.638007854bb742fc002a08c7c66e787c.jpg

 

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wokół budynku najpewniej jest ukształtowany niewielki spadek od domu na zewnątrz. Większość wody deszczowej spływa po powierzchni kostki. Niewielka ilość, która wniknie pomiędzy kostki i tak ostatecznie spłynie na zewnątrz. 

Natomiast w przypadku zjazdu do garażu woda, która dostanie się pomiędzy i pod kostkę musi mieć zapewniony odpływ, sama się nie rozproszy. Dlatego zaproponowałem odpływ z rusztem na dwóch poziomach. 

Podkład z piasku lub kruszywa nie będzie wrażliwy na mróz, ale woda musi mieć zapewniony odpływ. 

Link do komentarza
55 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Natomiast w przypadku zjazdu do garażu woda, która dostanie się pomiędzy i pod kostkę musi mieć zapewniony odpływ, sama się nie rozproszy.

Pisze że ma odpływ liniowy na dole.

 

Dnia 17.09.2023 o 15:38, climber67 napisał:

Dodam jeszcze ,że na dole przy drzwiach jest zrobiony odpływ liniowy.

 

No więc o co chodzi?

No i pewnie spadek o wiele większy niż ja wokół domu.

 

Ja wiem że są takie opinie według których kostka na beton to błąd i beton trzeba najlepiej usunąć i wykonać warstwy drenażowe. 

Bo będzie wysadzać i co tam jeszcze.

Ale to taka prawda jak o tych oddychających ścianach.

Bo gdyby miało wysadzać to dlaczego mu tego betonu nie wysadzało, no dlaczego?.

No dlatego że jest sprawne odwodnienie liniowe.

 

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W wariancie, który zaproponowałem odpływ liniowy odbierze zarówno wodę spływającą po powierzchni kostki, jak i tę która wniknie pomiędzy nie i w warstwę podbudowy. 

Problem nie polega na wysadzinach mrozowych, bo tych nie będzie, gdy kostka znajdzie się na warstwie piasku lub kruszywa. Nie byłoby ich nawet, gdyby kostkę ułożyć przykrywając beton jedynie warstwą papy. Po prostu pomiędzy kostki zawsze wniknie pewna ilość wody i trzeba umożliwić jej przedostanie się do korytka odpływu. 

Link do komentarza
2 godziny temu, animus napisał:

a będzie ułożona na warstwie nieprzepuszczalnej - lany beton.

 

No i co z tego wynika?

Tylko to że tymi szczelinami spływa na dół kostki i jak jest spadek to dalej do odwodnienia.

2 godziny temu, animus napisał:

Kostka ma wyprofilowane pionowe ograniczniki na drenaż, 

Każda?

No jasne że nie każda.

Mają te które by się mogły stykać większymi płaszczyznami i tworzyć szczeliny które trzymają wodę, coś jak podciąganie kapilarne, rozumiesz. Ale to też raczej teoria bo szczeliny są pionowe, a najgorsze te wysadzinowe są szczeliny poziome.

 

No i skąd wiesz jaką kostkę on tam ma zamiar kłaść.

6 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Problem nie polega na wysadzinach mrozowych, bo tych nie będzie,

No oczywiście że nie będzie, tylko jeszcze @animusa trzeba do tego przekonać.:)

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Ja aż taki uparty nie jestem, natura pokaże, co ostatecznie się tam będzie działo. :bezradny:

1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

W wariancie, który zaproponowałem odpływ liniowy odbierze zarówno wodę spływającą po powierzchni kostki, jak i tę która wniknie pomiędzy nie i w warstwę podbudowy. 

Problem nie polega na wysadzinach mrozowych, bo tych nie będzie, gdy kostka znajdzie się na warstwie piasku lub kruszywa. Nie byłoby ich nawet, gdyby kostkę ułożyć przykrywając beton jedynie warstwą papy. Po prostu pomiędzy kostki zawsze wniknie pewna ilość wody i trzeba umożliwić jej przedostanie się do korytka odpływu. 

Najbardziej bym się przychylił do tej wypowiedzi. Tylko czy inwestor i wykonawca da radę to osiągnąć.:scratching:

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...