Skocz do zawartości

Podłoga OSB na piętrze - nietypowy przypadek


Recommended Posts

Witam.

Na piętrze (parter zamieszkały i ogrzewany) planuję wykonać podłogę z płyt OSB na posadzce betonowej.

Oczywiście konstrukcja z legarów plus taśmy wygłuszające, a pomiędzy wełna mineralna z rolki.

1) Czy muszę dawać jakieś membrany lub folie paroprzepuszczalne albo paroizolacyjne jeśli na dole są ogrzewane pomieszczenia? Jeśli tak to dlaczego i czy mam je wywijać aż na ściany?

2) Czy przed rozpoczęciem prac mogę spryskać gruntem do betonu posadzkę aby się nie kurzyło?

3) Czy mogę położyć legary na wcześniej wypoziomowanych i przymocowanych do ścian/murów "metalowych wieszakach belkowych" - przykład pokazany na zdjęciu jak miałoby to wyglądać. Wiem, że nie powinno się przytwierdzać legarów do ścian, ale legary tylko by się luźno opierały na wieszakach umiejscowionych po przeciwnych stronach, a pod legary dałbym jakieś podkłady, następnie drugie belki ułożyłbym już w poprzek na tych wypoziomowanych legarach. Wtedy belki opierały by się na tregrach - czyli na tych górkach zalanych betonem ;) W posadzce nie mogę nic wiercić bo jest tylko spodnia warstwa to znaczy zalane są tregry i coś pomiędzy nimi więc podłoga jest pofalowana jak pokazane na zdjęciu. Co jest pomiędzy tregrami nie mam zielonego pojęcia ale normalnie chodzi się po tym. A nie chcę wiercić nic w tej posadzce bo pewnie sufit na dole by popękał.

Proszę o opinie, pomysły i błyskotliwe porady ;)

podłoga góra.png

Edytowano przez BohaterDomu (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Vlad u mnie są te nieszczęsne wgłębienia i tam chcę dać legary które w dużym stopniu opierałyby się na "wieszakach belkowych" przytwierdzonych do ścian i w taki sposób chciałbym wyrównać "dołki z górkami", żeby była w miarę równa powierzchnia do położenia łat, które z kolei bardziej opierałyby się na tregrach niż na tych legarach pod spodem (zdjęcie poniżej). Łat dałbym gęsto np co 20-30cm.

Co do keramzytu czy cementu to nie chciałbym dodatkowo obciążać stropu między tregrami bo boję że sufit mi popęka albo że nie wytrzyma.

Gdybym miał sytuację taką jak u Ciebie że jest na płasko to normalnie bym w poprzek połozył legary, które przecież bez problemu będą się opierały na tregrach, między legary wełnę dla wygłuszenia i na to osb.

podłoga góra 1.png

Link do komentarza

Mnie też wujek, który mieszkał w tym domu straszył, że ten strop jest za słaby, ale według mnie nie będzie tam dużego obciążenia i ja się zdecyduje właśnie raczej na keramzyt, bo i tak wełnę między łaty bym musiał wsadzić, nie mierzyłem, ale u mnie różnicy będzie spokojnie 5cm, jak nie więcej. U Ciebie z kolej pasowałoby żeby ktoś fachowym okiem rzucił, bo to że dasz legary to coś tam da, w kratkę już przynajmniej o 50% więcej, ale wydaje mi się że przykręcanie do ścian już jest trochę zbędne, bo jakby miało pęknąć, to pęknie na środku, ale zawsze przymocowanie do ścian coś więcej da.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Ponawiam pytanie 1 i 2

Witam.

Na piętrze (parter zamieszkały i ogrzewany) planuję wykonać podłogę z płyt OSB na posadzce betonowej.

Oczywiście konstrukcja z legarów plus taśmy wygłuszające, a pomiędzy wełna mineralna z rolki.

1) Czy muszę dawać jakieś membrany lub folie paroprzepuszczalne albo paroizolacyjne jeśli na dole są ogrzewane pomieszczenia?

2) Czy przed rozpoczęciem prac mogę spryskać gruntem do betonu posadzkę aby się nie kurzyło?

Link do komentarza

Użycie gruntu jest wskazane, niezależnie od tego jak ostatecznie będzie wykończona podłoga. 

Jak mają być użytkowane te pomieszczenia?

Czy będą ogrzewane?

Na ile będzie obciążony strop? 

Jakie ma być docelowe wykończenie podłogi?

Od sposobu użytkowania i tego czy będzie tam ogrzewanie zależy  ruch ciepła i wilgoci. Oraz to czy jest potrzebna izolacja cieplna i akustyczna. 

Czasem w starych domach stropy są bardzo słabe. Tak robiono, jeżeli na górze miał być tylko strych. 

Ja też bym się skłaniał raczej ku warstwie wyrównującej na bazie keramzytu lub innego lekkiego kruszywa.

Jeżeli już robimy podłogę drewnianą, to czemu ma służyć ta kratownica? Nie lepiej ułożyć legary poprzecznie do belek stropowych i wypoziomować je podkładkami (klinami)?

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

Dziękuję Wam za zainteresowanie.

 

Prawdopodobnie będzie tam sypialnia więc będzie stało łóżko i kilka mebli.

Jest to piętro, nie strych.

Będzie ogrzewane.

Podłoga z płyt OSB, podkład pod panele i panele.

Tak też właśnie będą położone legary poprzecznie do belek stropowych i będą wypoziomowane klinami.

A legary które mają być pod spodem w tych zagłębieniach są po to aby ciężar rozkładał się po całości bo odległości między belkami stropowymi mają w jednym miejscu 60cm a w innym nawet 70cm

Ale podkreślam że te legary w zagłębieniach nie będą aż tak bardzo obciążone bo dopiero cała podłoga ma się opierać na łatach (legarach) gęsto położonych co około 20cm poprzecznie ułożonych na belkach stropowych, a legary dolne będą tylko takim dodatkowym unieruchomieniem konstrukcji.

Czy to nadal zły pomysł?

Edytowano przez BohaterDomu (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...