Skocz do zawartości

Czy muszę mieć świadectwo energetyczne?


Recommended Posts

Media obiegła wieść, że w 2023 r. każdy właściciel domu lub mieszkania będzie musiał zapłacić za wystawienie świadectwa energetycznego. Rzeczywiście, projekt zmian w ustawie o świadectwach charakterystyki energetycznej przeszedł już przez sejm i zawiera wiele nowych regulacji, np. o obowiązkowych kontrolach instalacji grzewczych. Tu jednak zajmiemy się tylko świadectwami energetycznymi w domach jednorodzinnych. Co tak naprawdę się zmieni w ich przypadku?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-energooszczedne-i-pasywne/a/103594-czy-musze-miec-swiadectwo-energetyczne

Link do komentarza
To że normy są wyśrubowane poniżej 70kWh/m2/rok są sztucznie naginane przez architektów w projektowanej charakterystyce dodaje się kocioł na biomasę czy rekuperację a jak jest koniec budowy to zostaje tylko kocioł gazowy rekuperacji brak gdzie nawet dobrze ocieplony dom bez rekuperacji ogrzewany kotłem gazowym kondensacyjnym ma w granicach 90kWh/m2/rok i dzięki wykonaniu świadectwa po zakończeniu budowy czyli stanu faktycznego 90% nowych budynkow nie spełnia wymaganego EP które wcześniej było tylko na papierze.
Link do komentarza

Tak, ale jak ja z kolei słyszę, że nie będzie zakładał styropianu, bo mu ściany zapleśnieją, to może będzie to jakiś sposób edukacji, przynajmniej mam taką nadzieję. Jak będzie to zrobione tak jak trzeba, że będzie kamera termowizyjna i pokaże przy okazji mostki termiczne, to chętnie zapłacę za tą więdzę, ale to chyba marzenie ściętej głowy. No bo nie bardzo rozumiem jak chcą to liczyć? Na podstawie izolacji?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza
1 godzinę temu, aru napisał:

podobno lubisz wszystko sprawdzać i weryfikować,  a nie sprawdziłeś, że ŚE robią już za stówę

 

:D Proszę Cię!
Kominiarz był u mnie w lokalu, bo gazomierz zdjęty na więcej niż 6 miesięcy - wymaga przy podpisywaniu umowy na ponowny montaż gazomierza próby szczelności i opinii kominiarskiej.
Opinia kominiarska - 307 zeta bruttto na fakturce.
Ponowna, dotycząca tego samego pieca, tych samych kominów - no taki kolejny (chyba już 3) reapley.

Dlatego nie wierzę że za stówkę ktoś przyjdzie z kamerą termowizyjną i zrobi Ci odpowiednie wyliczenia i wystawi dokument.

Wierzę bardziej w ten cennik
https://www.ceb.com.pl/cennik-swiadectwa-energetycznego/

Link do komentarza
Od 10 lat ŚE nie są obowiązkowe przy odbiorze domów. teraz w dobie kryzysu sztucznie wywołanego mam na myśli cenę węgla ludzie będą robić ŚE i płacić za nie gdy nie będą mieli czym i za co ogrzać dom? A w czym te ŚE pomogą szaremu człowiekowi? chyba tylko w pozbyciu się pieniążków bo szaremu człowiekowi nie są potrzebne jakieś liczby i wyliczenia z świadectwa.
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość prezes napisał:

  A w czym te ŚE pomogą szaremu człowiekowi?  

 

 SĘ nie jest dla szarego człowieka i nikt go nie zmusza do uzyskania ŚĘ. Świadectwo jest dla ewentualnego nabywcy lokum (przy jego sprzedaży) i dla urzędników (po zakończeniu budowy). Poza tym nikt nie musi uzyskiwać ŚE dla domów, które są użytkowane od dawna.

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Komentarz dodany przez Mat:
Świadectwo energetyczne budynku - pusta i kłamliwa nazwa. Sporządzam świadectwo, a miesiąc później umiera mój ojciec - świadectwo już nieważne. Robię nowe i wkrótce rodzi się syn - świadectwo znowu nieważne. W budynku nic się nie zmieniło a świadectwa straciły ważność. To świadectwo budynku, czy rodziny ?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...