Skocz do zawartości

Poprawne krycie papą


Recommended Posts

Napisano

Czy moze ktoś powiedzieć jak poprawnie pokryć dach deskowany papą. Pierwsza wierzchnia na gwoździe a druga termozgrzewalmlna i do tego kontrłaty żeby uchronić przed zerwaniem? Czy gwoździe w pierwszej warstwie nie powodują utraty szczelności? Czy istnieje też metoda zgrzewania jednej mocniejszej papy do desek (lub samozgrzewalna) pod wpływem słońca?

Napisano

W trakcie deskowania dachu przybija się warstwę papy na gwoździe papowe papiaki.

Warstwa desek na szerokość jednej rolki, potem papa i tak na przemian aż pod kalenicę.

Papę przybija się  przy brzegach gęściej na środku na przemian.

Do papiaków masz dwa rodzaje podkładek, metalowe to 95% szczelności i z tworzywa to 100% szczelności. 

Tak przybita papa nie podlega zerwanu nie ma potrzeby mocowania kontrłat już teraz.

Napisano

Pod papę można podkładać np. folię  plandekową i przybijać dwie warstwy razem, wtedy wystarczy jedno poprucie papą na lata.

Drugą warstwę czyli  papę termozgrzewalną grzeje się w całości i klei w przeciwnym kierunku. 

Napisano
10 godzin temu, dedert napisał:

Czy moze ktoś powiedzieć jak poprawnie pokryć dach deskowany papą. Pierwsza wierzchnia na gwoździe a druga termozgrzewalmlna i do tego kontrłaty żeby uchronić przed zerwaniem? Czy gwoździe w pierwszej warstwie nie powodują utraty szczelności? Czy istnieje też metoda zgrzewania jednej mocniejszej papy do desek (lub samozgrzewalna) pod wpływem słońca?

Polecam 2 artykuły i załączam schemat na pełnym deskowaniu z drugiego artykułu.

https://budujemydom.pl/irbj/porady/99986-jaka-papa-na-deskowanie

https://budujemydom.pl/irbj/porady/90264-poprawne-wykonanie-hydroizolacji-dachu-skosnego-z-pelnym-deskowaniem

387901-b409-1100x0-sc2x04_izolacja-jaroc

 

Napisano

A jak taki dach będzie oddychał bo papanraczej pary nie przepusci? Jesli mam deski o wilgotności 12% i będą montowane bez szpar to przy ewentualnym wzroście wilgotności, lub po deszczu nie narobi to więcej szkody niz pożytku? 

  • 4 tygodnie temu...
Napisano

A na co zwracać uwagę przy wyborze papy? Chciałbym żeby papa dłużej wytrzymała zanim położę dachówkę. Czyli muszą być dwie warstwy. Czy pierwsza musi być zgrzewalna skoro bedzie przybijana? 

Jeden sklep zaproponował mi takie papy:

 

JARBIT V60 S30 - podkladowa zgrzewalna oksydowana 3mm, welon szklany

 

ICOPAL: TOP PYE PV250 S5,2s wierzchniego krycia, zgrzewalna na osnowie z włókniny poliestrowej, wzmacniana nićmi szklanymi. 5.2mm

 

Napisano
47 minut temu, dedert napisał:

A na co zwracać uwagę przy wyborze papy?

 

Ja kupiłam tę, którą polecał dekarz, on na niej będzie pracował, dawał gwarancję. 

Napisano (edytowany)

Dostałem wycenę na dwie warstwy papy i wyszło ponad 10 tys. Zastanawiam się teraz czy nie ładniej i przy okazji taniej by było położyć gont bitumiczny, na pewno będzie też lżejszy. Tylko czy wytrzyma 5 lat, czy nie będzie przeciekal? 

 

Czy deskowanie układać ze szparami żeby ewentualna para mogla gdzies sobie uchodzić i żeby deski mniej pracowały by nie doszło do zerwania papy?

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Napisano

Czyli pewnie na jedno wyjdzie. I pewnie papa pewniejsza bo można będzie ja przybijana kontrlatami żeby nie odleciała,  a gonty juz nie bo jak to będzie wyglądać.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hmm... ja się zastanawiam nad instalacją pompy ciepła z ich oferty. W Krakowie przodują. Myślisz, że są zorientowani w temacie rachunków?
    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
    • Dziękuję za opinię i wyedukowanie w temacie. Raczej przyjmę do serca, bo to oznacza dla mnie mniej roboty  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...