Skocz do zawartości

Zabudowa poddasza użytkowego GK


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Zdecydowałem się na ściany działowe i zabudowę poddasza płytami GK. Póki co wiem tyle, że w łazience od strony mokrej będą płyty impregnowane, a więźbę pokrywać będą płyty ognioodporne. Mam tylko wątpliwości co do sufitu podwieszanego oraz ścian działowych. Widzę opinie, że w wielu miejscach dobrze jest zastosować podwójne płytowanie. Chciałbym zapytać czy to jest konieczne i w których miejscach ma to sens oraz czy zamiast podwójnego płytowania, łatwiej nie będzie po prostu zastosować grubsze płyty

Edytowano przez Tomsven (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Podwójne opłytowanie stosuje się np. po to, by zwiększyć izolacyjność akustyczną ściany działowej, albo po to, aby zwiększyć jej wytrzymałość, bo np. chcemy zawiesić na niej jakieś cięższe szafki. Rzeczywiście, alternatywą jest zastosowanie np. płyt gipsowo-włóknowych, które są znacznie wytrzymalsze od płyt g-k.

Link do komentarza
48 minut temu, Tomsven napisał:

Co z tym sufitem ? Warto zastosować podwójne płytowanie czy to raczej kwestia dobrze wykonanej pracy ?

To nie płyty - jak dobrze wiesz - pękają, tylko w 99% spojenia, a to zależy od doświadczenia układacza, warunków, w jakich płyty zostały ułożone, zaprawy, czy taśmy którą zaklejamy spojenia...

Generalnie - raczej nie warto...

Link do komentarza
17 godzin temu, Tomsven napisał:

Czyli przykładowo tam, gdzie będą szafki wiszące w kuchni lepiej zastosować podwójne płytowanie ? Co w przypadku średniego rozmiarów telewizora ? Słyszałem też teorię o podwójnym płytowaniu sufitu podwieszanego, aby zapobiec pękaniom płyt. 

Na pewno podwojne płytowanie zwiększa wytrzymałość i  sztywność, alekluczowe jest właściwe zamocowanie rusztu, i płyt na ruszcie. Nato miast mocowanie szafek na płytach - to osobna sprawa. Kwestia, ile te szafki ważą, ile pomieszczą ciężaru -to zupelnie inna sprawa. Często lepiej to przewidzieć i jednak montować na podłożu kontrukcyjnym, lub do rusztu. Trzeba to przy wiekszych cieżarach wcześniej przewidzieć. 

Link do komentarza

Co do ścian, to przemyślę sprawę i w miejscu szafek i innych najcięższych rzeczy wstawię sklejkę bądź inne wzmocnienie. 

 

Co do sufitu, to jedyne co mam zamiar wieszać to lampy, chociaż w części otwartej (salon + kuchnia) będą widoczne jętki, więc pewnie nimi się wspomogę. 

Link do komentarza
Dnia 3.08.2022 o 07:17, podczytywacz napisał:

To nie płyty - jak dobrze wiesz - pękają, tylko w 99% spojenia, a to zależy od doświadczenia układacza, warunków, w jakich płyty zostały ułożone, zaprawy, czy taśmy którą zaklejamy spojenia...

Generalnie - raczej nie warto...

 

Trafnie. Nie warto.

10 godzin temu, Eksperci Śnieżka napisał:

 Dzięki swoim właściwościom niweluje ryzyko pojawiania się pęknięć.

 

Wątpię, ze niweluje, bo kiepsko położone (i umocowane) płyty, z drgającymi krawędziami, wszystkiemu dadzą radę. Czyli raczej tylko zmniejsza. A więc warunek pierwszy i konieczny to właściwe zamocowanie krawędzi.

9 godzin temu, animus napisał:

Ściany z płyty g/k nie polecam, 

 

Samych ścian nie, ale wyrównanie ich powierzchni już tak. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Tomsven napisał:

Czyli zabudowa poddasza oraz sufity w płytach GK, a ściany działowe z innego materiału.  

 

Nad tymi ścianami trzeba się zastanowić. Bo wykonywanie ich w technologii g/k wcale nie jest takie rzadkie. Ale pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim to, kto będzie użytkownikiem pomieszczeń. I jakie będzie miał wymagania. Ściankę g/k dość trudno jest wygłuszyć. Stosuje się w tym celu wełnę mineralną w konstrukcji (między płytami i/lub podwójne płyty. Natomiast inny materiał oznacza nierówną powierzchnię ściany i konieczność szpachlowania i szlifowania. Co oczywiście odbija się na kosztach, nie mówiąc już o masie. Dlatego musisz wyważyć racje, bo wszystko ma "zady i walety". Tym bardziej, że będziesz używał płyt g/k do sufitów i poddasza. Ta sama technologia.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Tomsven napisał:

Czyli zabudowa poddasza oraz sufity w płytach GK, a ściany działowe z innego materiału. Przypominam, że to adaptacja poddasza, nie chce za bardzo obciążać stropu oraz portfela - jaki materiał byście polecili ? 

To po co ktoś kiedyś wymyślił suche zabudowy???

Ścianki jak i sufity jak najbardziej , wykonane ze sztuką nie sprawiają później problemów żadnych ...Tam gdzie coś ma wiściec wstawki z płyty OSB 22mm i wystarcza....

Podwójne płytowanie to bzdura.

Link do komentarza

Dziękuje za uwagi.

 

W takim razie temat do przemyślenia. 

 

Trochę obawiam się izolacji akustycznej. Co jedyne hałasy, to te które będziemy sami generowali, ale nie chcę sytuacji w której słychać każdy ruch. W przypadku G/K jest dużo gorzej niż tradycyjnie? Płyty G/K akustyczne są warte ceny ? 

 

Co do wstawek z OSB, to płytę GK się po prostu do niej przykręca ? W takim razie cały dany odcinek ściany musi być w ten sposób wykonany.

 

 

Link do komentarza
To po co ktoś kiedyś wymyślił suche zabudowy???
Ścianki jak i sufity jak najbardziej , wykonane ze sztuką nie sprawiają później problemów żadnych ...Tam gdzie coś ma wiściec wstawki z płyty OSB 22mm i wystarcza....
Podwójne płytowanie to bzdura.
Otóż to, to żadne wzmocnione, tylko niepotrzebne obciążenie. Sama płyta jest tak przeliczona, żeby przy swojej wadze utrzymać odpowiednią sztywność, a dokładanie kolejnej już raczej tylko obciąży, a nie usztywni.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
2 godziny temu, vlad1431 napisał:

 . Sama płyta jest tak przeliczona, żeby przy swojej wadze utrzymać odpowiednią sztywność, a dokładanie kolejnej już raczej tylko obciąży, a nie usztywni. 

 

Ale ta druga pomaga wygłuszyć, jeśli komuś bardzo zależy. 

 

9 godzin temu, Tomsven napisał:

 Trochę obawiam się izolacji akustycznej. Co jedyne hałasy, to te które będziemy sami generowali 

 

My czyli kto? Rodzice w sypialni po sąsiedzku z dzieckami?

Link do komentarza
Dnia 5.08.2022 o 12:37, joks napisał:

To po co ktoś kiedyś wymyślił suche zabudowy???

Wydaje mi się, ale mogę się mylić, że po to żeby zastąpić tynki trzcinowe.

 

Dnia 5.08.2022 o 12:22, retrofood napisał:

Nad tymi ścianami trzeba się zastanowić. Bo wykonywanie ich w technologii g/k wcale nie jest takie rzadkie.

Każda firma produkująca jakiś materiał ciągle szuka większego zastosowania dla swoich wyrobów, chodzi jak zawsze o pieniądze, o większą sprzedaż i to jest oczywiście normalne.

 

Dnia 5.08.2022 o 12:47, Tomsven napisał:

Dziękuje za uwagi.

W takim razie temat do przemyślenia.

Inwestor posiadający  wiedzę, nie będzie jednak budował wszystkiego z jednego materiału i zastosuje odpowiedni do swoich potrzeb.

Za to wykonawca będzie proponował inwestorowi takie rozwiązanie, które mu pasuje pod kontem szybciej, łatwiej i większy zarobek. 

       

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...