Skocz do zawartości

Tomsven

Uczestnik
  • Posty

    81
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez Tomsven

  1. Dziękuje Panom za rozjaśnienie sytuacji. Wiem, że to pytanie dosyć prymitywne i ogólnikowe , ale może ktoś podpowie jakim kursem/certyfikatem/szkoleniem warto się w Polsce zainteresować ? Niekoniecznie z dziedziny budowlanej.
  2. Szczególnie, że w moim przypadku musiałbym dodatkowo ukończyć studia podyplomowe. Z drugiej strony w moim regionie niewielu jest tych audytorów i najniższą kwotę jaką znalazłem to 400zł.
  3. To że kursy są nie ulega wątpliwości. Moje pytanie było nieco inaczej skonstruowane. W każdym wychodzi na to, że oprócz takiego kursu wymagane jest odpowiednie wykształcenie.
  4. Dzień dobry, Chciałbym zapytać w jaki najprostszy/najszybszy sposób mogę zdobyć uprawnienia do wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Mam wykształcenie wyższe, ale nie związanie z tematem. W takim wypadku trzeba ukończyć studia podyplomowe bądź jest możliwość odbycia odpłatnego kursu jednorazowego ?
  5. Wydaje mi się, że wedle sztuki konstrukcja ściany działowej miała być połączona z konstrukcją dachu, a sufit miał dolegać do ściany (chodzi o akustykę). U mnie co prawda konstrukcja ścian dociera tylko do profili sufitowych, ale akustyka i tak chyba będzie lepsza niż w przypadku płyty ściennej wchodzącej pod sufitową ? Nie robić tam żadnego połączenia ślizgowego ? Jakaś taśma papierowa w szczelinę nie będzie dobrym pomysłem ?
  6. Witam serdecznie, Adaptuje poddasze. Praktycznie wszystko jest wykonywane w systemie suchej zabudowy. W pierwszej kolejności płytuje ściany działowe, a następnie sufit podwieszany. Większość porad tyczy się połącznie sufitu podwieszanego ze ścianą monolityczną (połączenie ślizgowe itp). Jak to wygląda w przypadku łączenia ściany GK z sufitem GK. Czy płyty na łączeniu sufitu ze ścianą mają do siebie dochodzić na ścisk czy zostawić jakąś dylatacje ? W jaki sposób najlepiej spoinować takie połączenie, aby nie pękało ?
  7. Rozumiem. Tylko te 80W mam przyjmować z wartości 70/55/20 [W] czy też 55/45/20 [W].
  8. Załóżmy że podgrzewacz będzie pracował na pełnych obrotach przez godzinę, to zużyje 18-20 kWH ? Myślałem nad tym modelem https://allegro.pl/oferta/przeplywowy-podgrzewacz-wody-elektryczny-400v-18kw-13773922143 Nie wiem skąd biorą takie cuda w opisie : Dzienne zużycie energii elektrycznej (warunki klimatu umiarkowanego): 2,204kWh Roczne zużycie energii elektrycznej: 479kWh
  9. Witam, Potrzebuję porady. Adaptuje poddasze na cele mieszkalne i stoję przed doborem odpowiedniej mocy grzejników. W internecie jest inna wersja, hydraulik również co innego mówi, a w lokalnym sklepie usłyszałem jeszcze inną wersję. Dom jest cały ocieplony styropianem 10cm, część poddasza 15cm. Na poddaszu wełna minimum 25-30cm, a miejscami więcej. Piec starego typu, na którym utrzymuje się temperaturę 60 st. Słyszałem już kilka wersji, ale w przypadku mojego domu chyba powinno się przyjąć 80W/m2 (tutaj też jest sporo wersji wiec wolałbym się upewnić). Czyli w przypadku pomieszczenia 15m2 to będzie 1200W Zazwyczaj moc grzejników jest podawana w dwóch przedziałach : moc grzejnika 70/55/20 [W] moc grzejnika 55/45/20 [W] Pierwsza myśl to dolna wartość, ale wtedy grzejnik typu V22 (dwa żeberka) do pokoju 15m2 musiałby mieć wymiary 600/1400 co wydaję mi się nieco przesadzone.
  10. Duży podgrzewacz i druga taryfa niestety nie wchodzą w moim wypadku w grę. Nad układem solarnym myślałem, ale to pewnie koszt kilku-kilkunastu tys. zł Prosiłbym jeszcze o podpowiedź w tych dwóch kwestiach - Ile taki podgrzewacz może zużywać dziennie kWH (normalne użytkowanie prysznica 3x dziennie) - Myślałem jeszcze o zlewie kuchennym. Lepiej tam dać drugi mniejszy czy wszystko pociągnąć z jednego ? Kuchnia i łazienka jest za ścianą, więc odległość max 2m
  11. Czyli to normalna procedura w tym wypadku i się bez tego nie obejdzie ? Dziękuję za informacje.
  12. Witam serdecznie, Jestem w trakcie adaptacji poddasza na cele mieszkalne. Dom ogrzewany jest zwykłym kopciuchem, który nagrzewa zbiornik z wodą. W lecie jest to kłopotliwe i czasochłonne. Na poddaszu chciałbym zainstalować przepływowy podgrzewacz wody (trójfazowy, siła podciągnięta) do łazienki (prysznic + umywalka). Będą tam mieszkać dwie osoby dorosłe oraz małe dziecko. Mam w związku z tym kilka pytań - Jaką markę oraz moc podgrzewacza wybrać ? - Ile taki podgrzewacz może zużywać dziennie kWH (normalne użytkowanie prysznica 3x dziennie) - Myślałem jeszcze o zlewie kuchennym. Lepiej tam dać drugi mniejszy czy wszystko pociągnąć z jednego ? Kuchnia i łazienka jest za ścianą, więc odległość max 2m - Jakie inne rozwiązanie ekonomiczno-efektywne można było by zastosować w tym wypadku ?
  13. Witam serdecznie, Adaptuje poddasze na cele mieszkalne. Jest zrobiony projekt budowlany, zgłoszone rozpoczęcie prac w nadzorze budowalnym. Kierownik budowy powiedział mi, że oprócz zaświadczenia od elektryka (odbiór instalacji) potrzebny mi będzie geodeta do wykonania mapy powykonawczej. Wiąże się to z kolejnymi dodatkowymi kosztami, a nie bardzo rozumiem, co miałby geodeta mierzyć (dobudowana lukarna, nic nie wykracza poza stary obrys nieruchomości) i do czego to potrzebne. Spotkał się ktoś z czymś takim, jest to niezbędne w tej sytuacji ?
  14. Nad membraną dachową paroprzepuszczalną jest przestrzeń jakieś 5cm. Jest wlot powietrza w okapie dachu i jak fachowcy nic nie zepsuli to jest ujście w kalenicy.
  15. Tak cały dom jest ocieplony z zewnątrz styropianem 10cm. Podsumowując ocieplam ściany szczytowe i kolankowe i nakładam na nie paroizolacje od środka.
  16. Nie ma zrobionej sznurkami szczeliny, bo jest membrana wysokoparoprzepuszczalna i wełny jest tam 1/2 cm mniej niż wysokość krokwi, więc malutka szczelina jest. Chciałem się dowiedzieć czy ogólnie ocieplenie ścian szczytowych/kolankowych nie będzie miało jakiegoś negatywnego wpływu. Bo oprócz izolacji termicznej zależy mi na akustyce od zewnętrznych hałasów. Dodam, że dom jest ocieplony styropianem 10cm.
  17. Standardowa wentylacja grawitacyjna i elektryczna w łazience. Żadnych rekuperacji itp.
  18. Witam serdecznie, Zabudowa poddasza na cele użytkowe w domu z lat 90. Dach ocieplony wełną, ściany szczytowe i kolankowe z pustaka. Ściana kolankowa będzie odsunięta konstrukcją z profili o jakieś 15cm od pustaków. Czy ocieplać tą ściankę wełną i kłaść paroizolacje ? Ściany szczytowe - też najchętniej zrobiłbym małą zabudowę na 5cm ocieplenia szczególnie, że na jednej znajduje się okno. Można ocieplić czy lepiej przykleić płyty GK na placki ? Jeżeli ocieplić to też trzeba dawać folię paroizolacyjna ? Na zdjęciu ściana kolankowa i kawałek szczytowej.
  19. Witam serdecznie, Adaptuje poddasze na osobne mieszkanie. Dom zasilany jest przez tradycyjny kocioł zasypowy na paliwa stałe i zbiornik CWU bodajże 140l. W lecie palenie na ciepła wodę jest problematyczne z wiadomych względów. Myślałem o kolektorze słonecznym do zasilania tylko mieszkania na poddaszu (2 osoby) np : https://allegro.pl/oferta/kolektor-sloneczny-cisnieniowy-150-atest-pzh-13390837821?fromVariant=12414244256 1. Czy taka instalacja mogła by być zamontowana jako wspomaganie CO ? Czy musiałby to być osobny układ ? 2. Czy taki kolektor z powyższego linku by wystarczył ? 3. Czy ktoś ma taką instalacje i mógłby się wymienić doświadczeniami ? 4. Jakie dodatkowe koszty oprócz samego kolektora trzeba było by wziąć pod uwagę ?
  20. Dziękuje za podpowiedzi, dużo mi się rozjaśniło. Jednak wszystkie powyższe schematy obrazują opcje z przykręceniem konstrukcji ścianek GK bezpośrednio do więźby. Jeżeli zakotwię profile ścianek do wylewki, a górę bezpośrednio do profili sufitowych, to nie będzie problemu ? Z górą i tak już nic nie zrobię, bo jest zabudowana. Jeżeli chodzi o dół, to mógłbym wycinać miejscowo wylewkę aż do stropu, a szczeliny wypełnić masą elastyczną.
  21. Dziękuję za wyczerpująca wypowiedź. Mam jeszcze dwa pytania. Zazwyczaj przykleja się taśmę akustyczną do spodu profilu. Podał Pan jeszcze w linkach matę oraz piankę akustyczną ? Rozumiem, że jest to zamiennik taśmy i montuję się je również pod profilem ? Rozumiem, że tą przewiązkę wibroakustyczną stosuje się w przypadku gdy ściana działowa jest stworzona z dwóch profili ? Wiem, że najlepiej by było gdyby konstrukcja ścianek przylegała do stropu i do więźby. Niestety w moim wypadku, mam już stworzoną konstrukcje sufitu i skosów, więc chyba najlepiej będzie położyć paroizolacje następnie konstrukcje ścianek oraz ich zabudowanie płytami, a na końcu zabudowanie sufitów. Wydaje mi się, że ścianki będą sztywniejsze i lepsze pod kątem akustycznym?
  22. Dziękuje za wyczerpująca odpowiedź. Czy takie dylatacje mają jakiś wpływ na akustykę między pomieszczeniami ? Jakim materiałem elastycznym można wypełnić szczeliny ? Druga część pytania to połączenie ścian działowych sufitu. Lepiej kręcić bezpośrednio do profili i następnie zabudować sufit i ściany płytami ? Czy też zabudować na gotowo sufit i skosy, następnie wykonać konstrukcje ścian działowych ?
  23. Rozumiem, że taką dylatacje warto w takim razie wykonać do każdej ścianki i wzdłuż całej ścianki ?
  24. Czyli nie tyczy się to mojego przypadku i nie ma potrzeby nacinania posadzki ?
×
×
  • Utwórz nowe...