Skocz do zawartości

Kąt nachylenia dachu, usytuowanie budynku, układ pomieszczeń co można zmienić?


Recommended Posts

Dzień dobry chcę wybudować dom znalazłem projekt w miarę przypadający do gustu ponieważ szukałem projektu bez słupów z betonu komórkowego z wiązarami o wymiarach 12 x 9,5 i było ciężko.

Na etapie adaptacji projektu.

1. Czy mogę dowolnie obracać projektem na działce uwzględniając nieprzekraczalną linię zabudowy czyli jeżeli na projekcie wejście jest od drogi czyli zachodu czy mogę zmienić je od północy obracając projektem.

2.Projekt posiada dach o kącie 25st miejscowy plan zagospodarowania posiada chyba 40 nie znam się czy mogę zmienić ten kąt:

3. czy mogę całkowicie zmienić ścianki i układ pomieszczeń okien i drzwi jeżeli projekt jest parterowy ściany nośne tylko zewnętrzne plus dach z wiązarów ze stropem drewnianym gdzie ścianki działowe nie mogą dotykać stropu.

15. Teren o symbolu 12c MJ,U z przeznaczeniem na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczalną funkcją usługową
2) Ustalenia funkcjonalne
a) Funkcja podstawowa – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
b) Funkcja dopuszczalna – zabudowa usługowa nieuciążliwa.
3) Ustalenia kompozycji i form zabudowy
a) Tereny zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej.
b) Istniejąca zabudowa do zachowania, modernizacji i przekształceń.
c) Maksymalna wysokość nowej zabudowy - 2 kondygnacje, w tym jedna kondygnacja jako poddasze użytkowe, do 10,0 m od poziomu terenu do kalenicy.
d) Dachy dwuspadowe o kącie nachylenia głównych połaci dachu 40°.
e) Maksymalna powierzchnia zabudowy działki 35%.
f) Powierzchnia terenu usług do 30% powierzchni zabudowy.
g) Obowiązująca linia zabudowy wg rysunku zmiany planu.
4) Zasady podziału terenu
a) Dopuszcza się podział na działki o powierzchni minimum 1000m² z frontem działki minimum 30 m.
b) Każda nowo wydzielona działka musi mieć dostęp do drogi 06KD lub 08KD.
5) Ustalenia z zakresu ochrony środowiska
a) Powierzchnia biologicznie czynna minimum 50% powierzchni działki.
b) Od dróg dojazdowych i wzdłuż granic działek należy wprowadzić zieleń izolacyjną lub ozdobną.
6) Ustalenia wynikające z ochrony dóbr kultury
Część terenu wg rysunku zmiany planu objęta jest strefą W-III ograniczonej ochrony archeologicznej stanowisk nr 3, 4, 5, 6, 8, 10. Obowiązują ustalenia wg § 6 ust. 1niniejszej uchwały.

Link do komentarza

Trzeba otworzyć najnowsza ustawę "Prawo budowlane" (łatwo znaleźć w necie) i tam jest taki punkt.

Art.  36a.  [Istotne i nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę; decyzja o zmianie pozwolenia na budowę].

Jest też część dotycząca zmian nieistotnych. Trzeba sięgnąć i poczytać. Ewentualnie dopytać potem- to już na bieżąco.

Link do komentarza
1 godzinę temu, EnkiWeda napisał:

 na razie tylko spekuluje  

 

To podaj chociażby jakieś przybliżone dane lokalizacyjne. Z doświadczenia wiem, że wiele kwestii zależy od ludzi w urzędach. Myśmy działali na styku dwóch powiatów i wiele paragrafów z ustaw było w nich interpretowane odmiennie. Zresztą, prosty przykład z życia. Całe prawo budowlane w Zakopanem i okolicach w ogóle się nie przyjęło. Nawet hotel "Gołębiowski" został wybudowany bez zezwolenia. I co? Stoi spokojnie jak stał. Nawet ministrowie w nim sypiają. I żadna samowola budowlana w Tatrach nie została jak na razie rozebrana.  

 

Link do komentarza

1. Zmiana nachylenia dachu wymaga praktycznie jego całkowitego przeprojektowania. Na dodatek dach 40stopni na domu projektowanym pod dach 25 stopni będzie zazwyczaj wyglądał wizualnie źle.  Chyba, ze budujesz prostą stodołę. Ale wówczas aż szkoda kubatury pod dachem 40 stopni.

 

2. Obracanie domu na działce może być dowolne

 

3. Układ okien, o ile nie narusza przepisów o odległościach od granic to mała zmiana dla architekta. Ale musi uwzględnić nowe czy większe podciągi, sprawdzić zbrojenia. To nie jest praca, którą wykona za darmo.

4. Ścianki działowe możesz sobie stawiać dowolnie. Ściany konstrukcyjne wymagają przeprojektowania.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony przykład, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę.
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...