Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Kąt nachylenia dachu, usytuowanie budynku, układ pomieszczeń co można zmienić?


Recommended Posts

Dzień dobry chcę wybudować dom znalazłem projekt w miarę przypadający do gustu ponieważ szukałem projektu bez słupów z betonu komórkowego z wiązarami o wymiarach 12 x 9,5 i było ciężko.

Na etapie adaptacji projektu.

1. Czy mogę dowolnie obracać projektem na działce uwzględniając nieprzekraczalną linię zabudowy czyli jeżeli na projekcie wejście jest od drogi czyli zachodu czy mogę zmienić je od północy obracając projektem.

2.Projekt posiada dach o kącie 25st miejscowy plan zagospodarowania posiada chyba 40 nie znam się czy mogę zmienić ten kąt:

3. czy mogę całkowicie zmienić ścianki i układ pomieszczeń okien i drzwi jeżeli projekt jest parterowy ściany nośne tylko zewnętrzne plus dach z wiązarów ze stropem drewnianym gdzie ścianki działowe nie mogą dotykać stropu.

15. Teren o symbolu 12c MJ,U z przeznaczeniem na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczalną funkcją usługową
2) Ustalenia funkcjonalne
a) Funkcja podstawowa – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
b) Funkcja dopuszczalna – zabudowa usługowa nieuciążliwa.
3) Ustalenia kompozycji i form zabudowy
a) Tereny zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej.
b) Istniejąca zabudowa do zachowania, modernizacji i przekształceń.
c) Maksymalna wysokość nowej zabudowy - 2 kondygnacje, w tym jedna kondygnacja jako poddasze użytkowe, do 10,0 m od poziomu terenu do kalenicy.
d) Dachy dwuspadowe o kącie nachylenia głównych połaci dachu 40°.
e) Maksymalna powierzchnia zabudowy działki 35%.
f) Powierzchnia terenu usług do 30% powierzchni zabudowy.
g) Obowiązująca linia zabudowy wg rysunku zmiany planu.
4) Zasady podziału terenu
a) Dopuszcza się podział na działki o powierzchni minimum 1000m² z frontem działki minimum 30 m.
b) Każda nowo wydzielona działka musi mieć dostęp do drogi 06KD lub 08KD.
5) Ustalenia z zakresu ochrony środowiska
a) Powierzchnia biologicznie czynna minimum 50% powierzchni działki.
b) Od dróg dojazdowych i wzdłuż granic działek należy wprowadzić zieleń izolacyjną lub ozdobną.
6) Ustalenia wynikające z ochrony dóbr kultury
Część terenu wg rysunku zmiany planu objęta jest strefą W-III ograniczonej ochrony archeologicznej stanowisk nr 3, 4, 5, 6, 8, 10. Obowiązują ustalenia wg § 6 ust. 1niniejszej uchwały.

Link to postu

Trzeba otworzyć najnowsza ustawę "Prawo budowlane" (łatwo znaleźć w necie) i tam jest taki punkt.

Art.  36a.  [Istotne i nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę; decyzja o zmianie pozwolenia na budowę].

Jest też część dotycząca zmian nieistotnych. Trzeba sięgnąć i poczytać. Ewentualnie dopytać potem- to już na bieżąco.

Link to postu

Każdy projekt wymaga uzupełnienia o plan zabudowy działki przygotowany przez uprawnionego architekta.  Sprawdza on też, czy projekt architektoniczny odpowiada miejscowym wymaganiom i ewentualnie wprowadza wymagane zmiany (jeśli są dopuszczalne przez autora  projektu). Zatem pytanie do projektanta zabudowy.

Link to postu

Eh nie mam projektanta na razie tylko spekuluje bo każdy projektant z którym rozmawiałem mówi mi że muszę zrobić projekt od nowa własny bo nie mogę tyle zmieniać i czytałem prawo budowlane lecz nie rozumiem wielu kwestii.

Link to postu
1 godzinę temu, EnkiWeda napisał:

 na razie tylko spekuluje  

 

To podaj chociażby jakieś przybliżone dane lokalizacyjne. Z doświadczenia wiem, że wiele kwestii zależy od ludzi w urzędach. Myśmy działali na styku dwóch powiatów i wiele paragrafów z ustaw było w nich interpretowane odmiennie. Zresztą, prosty przykład z życia. Całe prawo budowlane w Zakopanem i okolicach w ogóle się nie przyjęło. Nawet hotel "Gołębiowski" został wybudowany bez zezwolenia. I co? Stoi spokojnie jak stał. Nawet ministrowie w nim sypiają. I żadna samowola budowlana w Tatrach nie została jak na razie rozebrana.  

 

Link to postu

1. Zmiana nachylenia dachu wymaga praktycznie jego całkowitego przeprojektowania. Na dodatek dach 40stopni na domu projektowanym pod dach 25 stopni będzie zazwyczaj wyglądał wizualnie źle.  Chyba, ze budujesz prostą stodołę. Ale wówczas aż szkoda kubatury pod dachem 40 stopni.

 

2. Obracanie domu na działce może być dowolne

 

3. Układ okien, o ile nie narusza przepisów o odległościach od granic to mała zmiana dla architekta. Ale musi uwzględnić nowe czy większe podciągi, sprawdzić zbrojenia. To nie jest praca, którą wykona za darmo.

4. Ścianki działowe możesz sobie stawiać dowolnie. Ściany konstrukcyjne wymagają przeprojektowania.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.
  • Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?
  • Chodzi o cwu i co, myślałem o korzystaniu z taryfy nocnej i potem korzystania z tego bufora ciepła za dnia.
  • Drzwi do gospodarstwa domowego można podzielić na trzy rodzaje:   Zewnętrzne - wejściowe, które możemy z kolei podzielić na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe,   Wewnętrzne - drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń  Gospodarcze - prowadzące do pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, piwnica, czy kotłownia.   Każdy rodzaj drzwi ma do spełnienia inne funkcje. Stąd też w zależności od tego gdzie drzwi mają prowadzić, powinniśmy je odpowiednio dostosować pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości i wizualnym.     Czym kierować się przy wyborze drzwi gospodarczych?   Wybierając drzwi gospodarcze jak przy wyborze każdych drzwi bardzo ważna jest z pewnością estetyka i dopasowanie do wystroju innych pomieszczeń. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na wyglądzie. Parametry techniczne drzwi i dostosowanie ich do warunków jakie panują w pomieszczeniu, do którego prowadzą jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku drzwi prowadzących do pomieszczeń gospodarczych. Przykładowo, kotłownia znajdująca się wewnątrz domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed pożarem, tak aby w razie jego wystąpienia, płomienie nie rozprzestrzeniły się do kolejnych pomieszczeń. Poniżej znajduje się lista czynników, nad którymi powinniśmy się szczególnie zastanowić przed wyborem drzwi do pomieszczenia gospodarczego.   Bezpieczeństwo   Złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, jak garaż przylegający do części mieszkalnej, czy przez piwnicę. Z tego powodu warto zainwestować w drzwi gospodarcze o odpowiedniej klasie antywłamaniowej. Mogą one być wyposażone w specjalne klamki z gałką uniemożliwiającą jej rozwiercenie i wyciągnięcie wkładki czy inne zabezpieczenia chroniące.      Izolacja termiczna   W piwnicy czy garażu zwykle panuje niższa temperatura niż w części mieszkalnej. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które będą powodować większe wydatki na ogrzewanie, warto zamontować w pomieszczeniach gospodarczych drzwi, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.       Ochrona przed pożarem   W przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, lub garaż, w przypadku których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, powinno ono być dobrze zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych może wydłużyć czas w jakim płomienie i dym przedostają się do kolejnych pomieszczeń nawet o pół godziny.       Wybór drzwi hybrydowych   W zależności od wykorzystanych materiałów, drzwi mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań. każdy materiał ma swoje wady i zalety. W celu wyeliminowania wad jakie niesie za sobą wykorzystanie różnych materiałów, warto zdecydować się na drzwi hybrydowe, które dzięki połączeniu różnych materiałów dostosowują się jak najlepiej do funkcji, którą mają pełnić.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...