Skocz do zawartości

Przepust na rowie i problemy z urzędami


Recommended Posts

Napisano

Witajcie.

 

Widziałem dosyć podobny temat na forum, ale niestety nie przyniósł oczekiwanych przeze mnie rozwiązań, więc pomyślałem, że stworzę nowy wątek.
Posiadamy działkę rekreacyjną na której chcielibyśmy się wybudować.
Działka nie posiada bezpośredniego przyłączenia do drogi - korzysta ze służebności działki sąsiada (byłego właściciela naszej działki) - on ma połączenie z drogą (w postaci przepustu na rowie).

Pomiędzy działkami w całej linii drogi a drogą wiedzie rów - jest w nim woda. Sąsiad w swoim przyłączu do drogi (jak i inni sąsiedzi) posiada przepust dla tejże wody. Nasza działka już niestety nie.

Po bardzo wielu telefonach w sprawie przyłączenia drogi do działki uznaliśmy, że przestaniemy się w to bawić sami i zaczniemy pisać pisma przez kancelarię.
Aby móc zacząć zgłoszenie bądź prace z przepustem i dołączeniem do drogi potrzebujemy ustalić kto wykonuje czynności właścicielskie do działki na której jest droga i rów.

Ustalić, aby ten organ zezwolił nam na zrobienie przepustu i przejazdu dla samochodu z drogi na działkę.
 

  • Gmina twierdzi, że nie jest to droga gminna a działka z drogą i rowem nie należy do nich
  • Wody Polskie twierdzą, że rów nie jest z wodą powierzchniową płynącą i Wody Polskie nie wykonują praw właścicielskich do działki z drogą i rowem
  • Według Księgi wieczystej - działka z rowem i drogą należy do Skarbu Państwa.

 

Z obydwoma odpowiedziami (z gminy i wód polskich) wystąpiliśmy do Starostwa, które odpisało nam, że w księdze wieczystej jest informacja, że właścicielem jest Skarb Państwa ale w odpowiednim dziale księgi wieczystej jest informacja, że "w łamie 5 wpisano rowy i wody płynące", więc kierują pismo do Wód Polskich jako zarządzających takimi ziemiami.

Czyli zatoczyliśmy koło i czekamy na odpowiedź z Wód Polskich, które już tak na prawdę odpisały nam wcześniej (jeszcze przed Starostwem i taką informację do Starostwa przekazaliśmy).
 

Z ciekawości zapytałem w Starostwie, w wydziale budownictwa o tę sprawę i Pani wspomniała, że do przepustu do 85 cm średnicy nie potrzeba ani pozwolenia ani zgłoszenia, ale i tak jest wymagana zgoda właściciela działki :/

Pani również po opowiedzeniu jej tejże historii stwierdziła wprost, że właścicielem Jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Starostę i geodezja powinna się tą sprawą zająć.

Geodezja zaś wprost odpiera zaczęty temat twierdząc, że "Woda Polskie zawsze mówią, że to nie ich ziemia).


W chwili obecnej, nikt do ziemi z drogą i rowem się nie przyznaje a nie chcemy po prostu zrobić tego przejazdu bez potwierdzenia zgody właściciela, bo jestem pewien na 100%, że do ukarania nas ktoś się znajdzie.

 

Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem i mógłby doradzić cokolwiek w powyższej sprawie?

Pozdrawiam,
Jacek Staszewski.

Napisano

Czytałem jeszcze o czymś takim jak spór kompetencyjny pomiędzy urzędami, który rozstrzyga nadrzędna im jednostka (nie wiem kto może być nad Wodami Polskimi, Gminą i Starostwem co prawda). 

Z drugiej strony nie chciałbym też dopuścić do sytuacji w której pójdziemy za grubo i ktoś w urzędzie się wkurzy, stwierdzi, że "ok - my tym zarządzamy i zgody nie dostaniecie" :/ Straszne, że urzędy stworzone dla obywateli robią wszystko żeby dla obywateli nie były :/

 

Napisano

Kwestią zasadniczą jest kto administruje drogą. I tyle. Na pewno nie są to Wody Polskie. Jeśli droga nie ma statusu drogi państwowej, nie jest ujęta w żadnych mapach drogowych, to jest to albo droga gminna, albo wewnętrzna np. Lasów Państwowych. Nie podajesz żadnych szczegółów o terenie więc sam szukaj na mapach administratora terenu.

Napisano (edytowany)

Dziękuję za odpowiedź, ale nie trzeba tak szorstko :) - nie wiem jakie informacje mogą jeszcze się przydać.

Do niedawna Gmina twierdziła, że drogi tam żadnej nie ma (mimo iż na geoportalu jest normalnie zaznaczona i w rzeczywistości stoi tam tabliczka z jej nazwą)

Tak było kiedy rozmawialiśmy telefonicznie. Kiedy zaczęliśmy stosować pisma, Gmina przyznała się, że droga istnieje i nawet ma swoją nazwę - ale Gmina wypiera się administrowaniem tą drogą.

Starostwo twierdzi, że droga nie jest powiatowa a oni zarządzają tylko drogami powiatowym.

Nie za bardzo wiem jakie szczegóły mógłbym jeszcze podać poza tymi jakie podałem - ziemia na której jest rów i droga należy do Skarbu Państwa - jest to gmina Garwolin.

  • Według źródła danych PRG droga istnieje i jest całkiem długa
  • Oznaczenie użytku: W

  • Oznaczenie konturu: 605/RVI

Według Księgi wieczystej działka z ulicą i rowem ma takie wpisy:

  • Właściciele: Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę Powiatu w Garwolinie
  • Komentarz do migracji: W łamie 5 wpisano rowy i wody płynące

Chętnie odnajdę inne informacje, ale nie jestem aż takim znawcom tematu żeby wiedzieć co jeszcze mogłoby się przydać do pomocy w tej sprawie.

Stan-faktyczny.jpg

Edytowano przez staszewskinet (zobacz historię edycji)
Napisano
  Dnia 5.01.2022 o 13:13, staszewskinet napisał:

Dziękuję za odpowiedź, ale nie trzeba tak szorstko 

Rozwiń  

 

Daj spokój, to wcale nie jest szorstko. 

Natomiast w kwestii meritum:

1. Zapytaj sąsiada jak i skąd wziął się jego przepust.

2. Rów może być melioracyjny, a one bywają w zarządzie spółek wodnych. A spółka wodna to nie są Wody Polskie! Z tym, że informacja o tym winna znajdować się w gminie.

3. Tak czy inaczej, wydział geodezji w Starostwie MUSI posiadać wiedzę o tym, kto zarządza terenem i kto decyduje o pozwoleniu na posadowienie przepustu. Ni ma siły.  

Napisano

tak czytam i czytam...

WP nie muszą być właścicielem, one też zarządzają własnością SP, nie tylko swoją

 

na mój gust to tak trochę od doopy strony się za to zabierasz

osobiście to bym napisał do Starosty (jako właściciela gruntu) oraz do WP, że chcesz wykonać "przepust" o parametrach technicznych bl bla bla tak jak na sąsiednich nieruchomościach i tyle; albo odpiszą, że ich to nie obchodzi, albo wskażą procedurę sprawy

wedle słów Pani ze Starostwa, skoro nie trzeba zgłoszenia ani PnB,  to nie widzę problemu zrobienia tego bez takiego hałasu, jaki próbujesz czynić, a jak komuś się nie spodoba to z pewnością się do Ciebie zgłosi :)

a wtedy tylko nie zapomnij się zapytać czy aby na pewno jest władny się Ciebie czepiać; jeżeli tak - to w ten sposób znajdziesz właściciela tematu (nie terenu)

 

niemniej wydaje mi się, że na włączenie się do drogi trzeba mieć projekt i PnB, Ty nazywasz to mylnie przepustem

Napisano
  Dnia 5.01.2022 o 13:30, retrofood napisał:

 

Daj spokój, to wcale nie jest szorstko. 

Natomiast w kwestii meritum:

1. Zapytaj sąsiada jak i skąd wziął się jego przepust.

2. Rów może być melioracyjny, a one bywają w zarządzie spółek wodnych. A spółka wodna to nie są Wody Polskie! Z tym, że informacja o tym winna znajdować się w gminie.

3. Tak czy inaczej, wydział geodezji w Starostwie MUSI posiadać wiedzę o tym, kto zarządza terenem i kto decyduje o pozwoleniu na posadowienie przepustu. Ni ma siły.  

Rozwiń  

To jak to nie było szorstko to przepraszam ;)

  1. Żaden z sąsiadów nie uczestniczył w tworzeniu swojego przepustu (lub się od tej informacji miga) - każdy odziedziczył w tym momencie już (lub kiedyś) działkę z przepustem (zakładam, że wszystkie są nie lub w pół legalne
  2. Odezwaliśmy się już do ścieków, Wód Polskich w Garwolinie i Wód Polskich w Warszawie - gmina sugeruje że nic na ten temat nie wiem (ani o drodze ani o rowie) a po pismach droga jest, ale nie wiadomo czyja (gminna na pewno nie) a rów Wód Polskich w Warszawie
  3. Wydział geodezji w Warszawie odpowiedział nam, że skierował sprawę do radcy prawnego (jest dwa razy w tygodniu i raczej nie odbiera telefonów) - ten że radca prawny ma wskazać kto jest za to odpowiedzialny, lub stwierdzić z całą pewnością, że to nie Starostwo - więc siła się jednak znalazła.
    Pan z geodezji telefonicznie niedawno stwierdził, że to NA PEWNO nie jest Starostwa (ziemia z drogą i rowem). Stwierdził, że rów jest Wód Polskich w Warszawie dokąd wysłał pismo (mimo iż zna już ich zdanie na ten temat) i że droga nie jest gminna, ale gminna powinna być i że gmina powinna ją przejąć (tylko nie wie od kogo bo nie od Starostwa)
    Dodatkowo (mleko się rozlało a Polska wyszła na jaw) - Pan z geodezji powiedział, że zrobili rekonesans na miejscu i jest tam bardzo dużo przepustów a wydział budowlany sprawdzi dlaczego nic o nich nie wie........ Za chwilkę nikt już nie będzie miał przepustów....
  Dnia 5.01.2022 o 13:32, podczytywacz napisał:

A wystarczyłby zrzut ekranu z geoportalu  i  skan mpzp...

Rozwiń  

Dziękuję za odpowiedź - Może to i racja.
Wolałem bardziej bezosobowo, ale jeśli miałoby to w czymś pomóc - w załączniku link do geoportalu (działka 1303).

geoportal.jpg

  Dnia 5.01.2022 o 13:50, Budujemy Dom - działka i dom napisał:

Przepust to jedno, ale jeśli droga jest gminna lub powiatowa, to potrzebne będzie pozwolenie na lokalizację zjazdu (które wydaje zarządca drogi).

Rozwiń  

Droga, jak wspomniałem wcześniej jest bezpańska. 

Na chwilę obecną nie przyznaje się do niej nikt:

  • Starostwo nie bo to nie powiatowa
  • Gmina nie bo nie 

Sąsiedzi z tego, co wiem, sami odśnieżają, zamawiają kogoś do cięcia drzewa jak się przewróci itd - podobno swoje mini batalie już toczyli żeby znalazł się właściciel. Bezskutecznie.

  Dnia 5.01.2022 o 13:51, aru napisał:

tak czytam i czytam...

WP nie muszą być właścicielem, one też zarządzają własnością SP, nie tylko swoją

 

na mój gust to tak trochę od doopy strony się za to zabierasz

osobiście to bym napisał do Starosty (jako właściciela gruntu) oraz do WP, że chcesz wykonać "przepust" o parametrach technicznych bl bla bla tak jak na sąsiednich nieruchomościach i tyle; albo odpiszą, że ich to nie obchodzi, albo wskażą procedurę sprawy

wedle słów Pani ze Starostwa, skoro nie trzeba zgłoszenia ani PnB,  to nie widzę problemu zrobienia tego bez takiego hałasu, jaki próbujesz czynić, a jak komuś się nie spodoba to z pewnością się do Ciebie zgłosi :)

a wtedy tylko nie zapomnij się zapytać czy aby na pewno jest władny się Ciebie czepiać; jeżeli tak - to w ten sposób znajdziesz właściciela tematu (nie terenu)

 

niemniej wydaje mi się, że na włączenie się do drogi trzeba mieć projekt i PnB, Ty nazywasz to mylnie przepustem

Rozwiń  

Dziękuję za odpowiedź - może i od złej strony. 

Taką drogę wskazała nam gmina - do niej pierwszej się odezwaliśmy chcąc przyłączyć się do drogi. Tam powiedziano nam na początku, że wskazana droga nie istnieje.

Jak wystosowaliśmy pismo wtedy odpisali nam już na papierze, że droga istnieje ale ze względu na to, że leży na ziemiach skarbu Państwa to zarządza ziemią i drogą Starostwo.

W Starostwie powiedziano nam, że drogą nie zarządza Starostwo i że mamy odezwać się do Wód Polskich bo jest tam rów.

Wody Polskie powiedziały nam, że nie mają w bazie tego rowu i nie zarządzają nim a ziemia na pewno nie jest w ich zarządzaniu.

Ze wszystkimi pisemnymi odpowiedziami wróciliśmy do Starostwa, które stwierdziło (pisemnie), że to Wód Polskich i wysłali list do Wód Polskich 27 grudnia 2021 roku z informacją, że Starostwo umywa ręce - aktualnie czekamy na kolejną odpowiedź z Wód Polskich.

 

Niestety hałas już zrobiony - może i człowiek mądry po szkodzie, ale po ciuchu liczyłem, że będzie to prostsze i legalnie uwiniemy się w miesiąc - dwa. Aktualnie bujamy się z tym już 7 miesięcy.

Boję się po prostu zrobić ten przepust - boję się tego, że później będą pisać o nas w gazetach a w nagłówku będzie "samowola budowlana - Starostwo twierdzi, że właściciel działki postawił most i musi za niego zapłacić jak za most" - może to przerysowane, ale .....

Napisano
  Dnia 5.01.2022 o 14:36, staszewskinet napisał:

Wolałem bardziej bezosobowo

Rozwiń  

Tutaj nikt Ci działki nie podkupi...

 

Ni cholery - nie mogę tego zlokalizować :bezradny:

 

Jak daleko ta droga 1304 biegnie na południe?

 

Jeśli chcesz bardziej bezosobowo, to podeślij mi na priv adres tej działki... po części numeru jej nie znajdę...

Napisano
  Dnia 5.01.2022 o 15:08, podczytywacz napisał:

Tutaj nikt Ci działki nie podkupi...

 

Ni cholery - nie mogę tego zlokalizować :bezradny:

 

Jak daleko ta droga 1304 biegnie na południe?

 

Jeśli chcesz bardziej bezosobowo, to podeślij mi na priv adres tej działki... po części numeru jej nie znajdę...

Rozwiń  

Nie martwię się podkupieniem działki, którą już posiadam - w sumie może to i faktycznie bez sensu tak bezosobowo było - nie zawsze kulki w głowie się zderzają :D

https://goo.gl/maps/fyukwiohQCQVvC1D8

Link do miejsca + mapka z zaznaczoną naszą działką. Ulica na żółto - pomiędzy działką a ulicą jest rów.

Za-jazem.jpg

Napisano

Ty masz ulicę nie drogę bo z nazwą :), ma nadany numer?

w granicach miejscowości?

jeżeli tak, to skoro nie powiatowa to gminna, nie ma dróg SP, może nie wykupiona, stąd brak chęci gminy do odpowiedzi

 

na mój gust, jeżeli nikt się nie przyznaje to rób to włączenie, bo potem to będzie to Cię kosztować więcej o projekt, PnB i kierbuda i CHGW co jeszcze;

póki bajzel w urzędach

aaaaaaaaaaa Wilga :)

ja na Babci i Dziadka, w planach :takaemotka:

Napisano
  Dnia 5.01.2022 o 15:44, aru napisał:

Ty masz ulicę nie drogę bo z nazwą :), ma nadany numer?

w granicach miejscowości?

jeżeli tak, to skoro nie powiatowa to gminna, nie ma dróg SP, może nie wykupiona, stąd brak chęci gminy do odpowiedzi

 

na mój gust, jeżeli nikt się nie przyznaje to rób to włączenie, bo potem to będzie to Cię kosztować więcej o projekt, PnB i kierbuda i CHGW co jeszcze;

póki bajzel w urzędach

aaaaaaaaaaa Wilga :)

ja na Babci i Dziadka, w planach :takaemotka:

Rozwiń  

 

Ulicę :) Przepraszam, ale w mojej głowie "droga" i "ulica" to to samo - teraz już będę uważał :D

Po pierwszy piśmie od nas (do gminy) uzyskaliśmy taką odpowiedź:

 

"W odpowiedzi na Pani pismo (....) w sprawie udzielenia informacji dotyczącej praw właścicielskich względem działki 522/3 (...) Wójt Gminy informuje, że ww. nieruchomość według informacji z rejestru gruntów jest własnością Skarbu Państwa reprezentowanego przez Starostę Powiatu Garwolińskiego (...).
Nadmienię, że działka 522/3 oznaczona jest jako "grunty pod rowami" (...)"

 

Mam też tylko wzmiankę o tym, że uchwałą Rady Gminy z dnia 15 września 1999 roku nadano ulicy nazwę "Za Jazem" która do chwili obecnej funkcjonuje. Tyle wiem niestety tylko.

Napisano
  Dnia 5.01.2022 o 17:25, staszewskinet napisał:

 

Ulicę :) Przepraszam, ale w mojej głowie "droga" i "ulica" to to samo - teraz już będę uważał :D

Po pierwszy piśmie od nas (do gminy) uzyskaliśmy taką odpowiedź:

 

"W odpowiedzi na Pani pismo (....) w sprawie udzielenia informacji dotyczącej praw właścicielskich względem działki 522/3 (...) Wójt Gminy informuje, że ww. nieruchomość według informacji z rejestru gruntów jest własnością Skarbu Państwa reprezentowanego przez Starostę Powiatu Garwolińskiego (...).
Nadmienię, że działka 522/3 oznaczona jest jako "grunty pod rowami" (...)"

 

Mam też tylko wzmiankę o tym, że uchwałą Rady Gminy z dnia 15 września 1999 roku nadano ulicy nazwę "Za Jazem" która do chwili obecnej funkcjonuje. Tyle wiem niestety tylko.

Rozwiń  

a w granicach administracyjnych Wilgi?

i nie przepraszaj, zawsze w takich kwitach zwraca się uwagę na słowa, to jest clou tematu

Napisano

to Gmina Cię kantuje inaczej by wskazała starostwo

więc rób szybko co potrzebujesz bo potem będzie kicha, teraz przerzucają się kompetencjami, to terra inkoguta :), potem będzie gorzej, no chyba, że w geoportalu włączenia sąsiadów są ujawnione

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeżeli ostatecznemu wypoziomowaniu ścian fundamentowych ma służyć tylko różnica w grubości pierwszej warstwie zaprawy to faktycznie różnica nie powinna być większa niż ok. 1 cm. Po prostu, jeżeli będzie większa to trudno będzie zrobić korektę tylko w tej warstwie. Ale w praktyce można nieco korygować także zmieniając grubość warstwy zaprawy w kolejnych warstwach bloczków. W efekcie dramatu nie będzie niezależnie od tego czy trzeba będzie skorygować różnicę 1 cm, czy np. 4 cm. Da się natomiast poprawić nawet znacznie większą różnicę. Tylko ostatecznie po co się męczyć? im dokładniej będą wykonane same ławy, tym łatwiej i szybciej będzie można na nich wymurować ściany fundamentowe.  Podobnie będzie ze wszystkimi innymi pracami na budowie. Dla przykładu, niedokładności w murowaniu ścian w części nadziemnej da się skorygować grubością tynku. Ale ostatecznie każda taka niedoróbka i niedokładność to jednak pewien kłopot. 
    • Z opisu wnioskuję, że prawdopodobnie odkopanie ścian fundamentowych nie spowoduje zagrożenia. Jednak z naciskiem właśnie na prawdopodobnie. Nie będąc na miejscu i nie znając szczegółów nie mogę tego powiedzieć z całkowitą pewnością. Dlatego pomimo wszystko bezpieczniej będzie odkopywać każdą ścianę stopniowo, jako 2 lub 3 odcinki.  Natomiast odkopywanie fundamentu od strony wewnętrznej (od garażu) nie ma sensu. Natomiast co do wieńca to skoro go nie zrobiono, to teraz już się go i tak nie doda. 
    • Dzień dobry,   Zastosowanie odpowiedniego podkładu pod blachę jest kluczowym elementem prawidłowego wykonania dachu, nawet w przypadku pełnego deskowania. Warstwa ta pełni rolę dodatkowego zabezpieczenia konstrukcji dachowej oraz samego pokrycia. Brak membrany lub folii pod blachą może prowadzić do poważnych konsekwencji dla całej konstrukcji dachu. Wilgoć, która dostaje się pod pokrycie blaszane, nie mając możliwości odprowadzenia, powoduje stopniowe zawilgocenie elementów drewnianych. Z czasem prowadzi to do degradacji drewna, rozwoju grzybów i pleśni, a w konsekwencji do osłabienia całej konstrukcji nośnej dachu.   Kondensacja pary wodnej, która tworzy się na spodniej stronie blachy, bez odpowiedniej warstwy rozdzielającej przyspiesza procesy korozyjne. Nawet najlepsze zabezpieczenia antykorozyjne blachy mogą nie wytrzymać stałego kontaktu z wilgocią gromadzącą się między pokryciem a deskowaniem. Ponadto, podkład dachowy zapewnia dodatkową ochronę przed przeciekami w miejscach łączeń arkuszy blachy lub w przypadku uszkodzeń mechanicznych pokrycia. Stanowi on swoistą warstwę awaryjną, która zabezpiecza konstrukcję dachu przed wodą w sytuacjach krytycznych.   Profesjonalne wykonanie dachu z zastosowaniem odpowiedniego podkładu zwiększa również izolacyjność termiczną całej konstrukcji i ogranicza hałas powodowany przez deszcz czy grad uderzający w blachę. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku pomieszczeń użytkowych znajdujących się bezpośrednio pod dachem. Inwestycja w wysokiej jakości membranę dachową  to stosunkowo niewielki wydatek w porównaniu do kosztów naprawy szkód spowodowanych przez zawilgocenie konstrukcji czy wymianę skorodowanego pokrycia. Nawet w przypadku dachów o pełnym deskowaniu, warstwa ta stanowi niezbędne zabezpieczenie trwałości całej konstrukcji.   ____________________________ Łata okapowa wentylacyjna https://pruszynski.com.pl/produkt/akcesoria/typowe-obrobki-blacharskie/lata-okapowa-wentylacyjna/  
    • Ja używam Rigips Vario i taśmy papierowej Tuff Tape, jak będziesz miał problem ze znalezieniem daj znać. Rigips Vario do wypełnienia, a taśmę kleję na Rigips Premium Light. Pierwsza jest sucha, druga gotowa, rewelacyjnie się na jednej i drugiej pracuje. Po wypełnieniu czekasz przynajmniej dobę, chyba że jeszcze będzie widać że nie wyschło, więc musi wyschnąć w 100% bo inaczej spęka. Taśmy ślizgowej przy połączeniu ściana - GK się nie zaleca, ponieważ zupełnie inaczej pracuje jedna i druga powierzchnia, stąd taśma Tuff Tape, która doskonale łączy to połączenie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam W jaki sposób wypełnić łączenie  ściany pionowej z podwieszonym sufite z karton gipsu? Między ścianą a sufitem jest kilku milimetrową przerwa. Co należy dać? Taśmę narożna, czy moze kleić tylko do sufitu flizeline tuż przy ścianie. Wcześniej ta przerwę wypełniając masa szpachlowa. Podobno taki styk robi się na tzw lacze ślizgowe.. Jaki to zrobić dobrze?  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...