Skocz do zawartości

Czy przesunięcie budynku na działce o 6 metrów jest zmianą istotną?


Recommended Posts

 Czy przesunięcie budynku na działce o 6 metrów jest zmianą istotną równocześnie podniesienie poziomu zero o 50cm ?
Zaznaczę iż działka jest rolno budowlana o powierzchni powyżej 1h  bez zagospodarowania przestrzennego.

Najbliższy dom znajduje się w promieniu 120 metrów a przed domem znajduje się  wąwóz dlatego też chcę przesunąć budynek głębiej w stronę działki.

Architekt jest pewny iż Zgodnie z treścią art. 36a ust. 5 są to zmiany nieistotne więc bezsensu jest składać wniosek o projekt zamienny skoro i tak zostanie odrzucony.

Link do komentarza

rozumiem ze nie zmieni się obszar oddziaływania?

"6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, jest obowiązany zamieścić w projekcie zagospodarowania działki lub terenu lub projekcie architektoniczno-budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia."

Czyli to projektant decyduje na własną odpowiedzialność. Tylko sprawdź wysokość ubezpieczenia architekta na wypadek gdyby on się mylił. 

Swoją drogą, dlaczego tak wysoko podnosisz dom? Schody to zło.

Link do komentarza

To jest zmiana istotna i bez jej zgłoszenia i załatwienia wszystkich formalności nie ma co zaczynać budowy. Mamy w przecież w Prawie budowlanym Art. 36a.:

5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:

1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, z wyjątkiem urządzeń budowlanych oraz obiektów małej architektury;

Projektowane usytuowanie budynku na działce to część projektu zagospodarowania działki.

Budynku nie można postawić w innym miejscu niż przewiduje projekt, nawet jeżeli obszar oddziaływania się nie zmieni. 

Najbardziej mnie w tym dziwi niefrasobliwość architekta. 

Link do komentarza

Obszar oddziaływania się nie zmieni.

Co do poziomu zero okazało się iż budynek będzie za nisko w stosunku do nowo wybudowanej drogi a

działka jest na lekkim wzniesieniu, pochyła   więc i tak wymaga niwelacji terenu.

Wszystkie odpowiedzi dowodzą iż  mój architekt błędnie interpretował prawo budowlane nie rozumiem dlaczego upiera się przy swoim skoro nalegam aby wystąpić o projekt zamienny .

 

 

Link do komentarza
19 minut temu, podczytywacz napisał:

No, może to jakiś przebieraniec :scratching:

 

:icon_mrgreen:

Nie kpij. Ludzie z rozpędu nazywają architektami (a nawet wierzą sami w to miano) techników budowlanych, którzy wykonują plany zagospodarowania działek. A ich wiedza jest mniejsza niż Twoja i moja, chociaż obydwaj szkół budowlanych nie kończyliśmy.  Zresztą, wielu projektantów z uprawnieniami budowlanymi ma wiedzę, lekko mówiąc, mocno przeterminowaną. Znam te sprawy z instalacji. Projekty odpowiadają wymogom późnego Gomułki czy też wczesnego Gierka. Ale pieczątka jest.

1 godzinę temu, Grażynka007 napisał:

Obszar oddziaływania się nie zmieni. 

 

Nie wymagaj od urzędnika postępowania zgodnego z logiką, bo urzędnik nie od tego jest. Urzędnik ma przestrzegać litery prawa, a nie zachowywać rozsądek. Więc dla urzędnika różnica 8 metrów to ogrom, a nie drobiazg.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Syn się o tym uczył i to jest na pozór proste, ale w wyliczeniach dokładnych dość skomplikowane. W każdym razie jest tak jak piszesz, że w ogrzanym powietrzu pomimo dużej wilgotności szybko się ta wilgotność zmniejsza, chodzi o to, że w ciepłym powietrzu wody zmieści się dużo więcej niż w zimnym. Przynajmniej tak mi to tłumaczył i mam nadzieję, że dobrze pamiętam. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Kupilam dzialke lesna, zeby miec maksymalne minimum koniecznosci jej ogarniania. Od strony zachodniej obejmuje ona dawna droge i  nic tam nie urosnie (tak myslalam, ale jednak rosna rozne roznosci). W kazdym badz razie, postawilam tam 5 skrzyn, w ktorych upawiam truskawki i rozne warzywka. Na polankach posadzilam kilka krzakow malin, czarnych porzeczek, borowke amerykanska, 1 wisienke i 2 swidosliwy. I to wsio. Reszta zostaje jak bylo, z mchem, igliwiem, trawami. I nie mialam zamiaru w nic ingerowac, poza zbieraniem postracanych przez wiatr galezi i szyszek. Jednak musze usuwac czeremche amerykanska i siewki debow (ale nie wszystkie). Czynnosc taka, jak bieganie z kosiarka w ogole nie wchodzi w gre. Juz tej wiosny zauwazylam rozprzestrzenianie sie kostrzewy i zrobilam eksperyment z koniczyna i macierzanka. Moze i by cos z tego wyszlo, ale musialam wyjechac. Plan jest taki, ze w lutym - marcu bede kostrzewe wyrywac i w to miejsce natychmiast siac - sadzic cos niskiego. Bo jak slusznie zauwazyles, natura nie znosi prozni. Moze bede miala pomocnikow... A nawet jesli nie, to mam nadzieje, ze w kilka miesiecy sie z nia uporam. Ale na pewno niczego kosic nie bede .     Ile masz m² do koszenia ?
    • Mają taką jakby powłokę na zamkach, wedle specyfikacji mają być wodoszczelne do 4 godz. więc może to jest ta powłoka trudno mi powiedzieć   Tu jest instrukcja i karta produktu tych paneli:   https://www.jokapolska.pl/produkt/joka-632-hudson-bay-6005-oak-tradition/   Podkład: Film stabilizujący odporny na wilgoć         Z mojej strony wszystko opisane na mailach łącznie z elaboratem wątpliwości, czy mogę uruchomić C.O., bez wygrzania. Od dewelopera na mailu zero odpowiedzi, jednak mam udokumentowaną w postaci nagrania swoją rozmowę z inżynierem dewelopera będącym przedstawicielem ds. odbiorów i wydania lokali oraz usuwania wad, który wprost mówi, że niewygrzana posadzka, śmieje się z pytania czy mam rozmontowywać podłogi powołuje się na swoje rzekome doświadczenie, że nic się u ludzi nie dzieje i zaleca mi nie doszukiwać się na siłę usterek a w innej rozmowie mówi, że budynek budowali w pośpiechu bo terminy i w ogóle zamknęli wilgotne ściany i to sobie musi wyschnąć.    Zasadniczo to w ten sposób wszyscy z tego co widzę robią, bo wszystkie inne realizacje w trakcie budowy jakie oglądałem jesień/zima 2023, to były w połowie murów, a oddanie planowane na za 9 miesięcy latem 2024.   Z kolei z wykonawcą mam rozmowę, gdzie mówi, że "przecież ja mu mówiłem, że posadzka sucha, a foli to on nigdy nie kładzie no ale faktycznie wytyczne są takie że zawsze powinna być". Tyle,  że mi nie zależy na mordowaniu się z ludźmi w sądach a na racjonalnym odratowaniu sytuacji i minimalizowaniu szkód. 
    • To te pojedyncze sztuki już się nie nadają, w trakcie użytkowania te podniesione kanty szybko się wycierają i będzie to nieładne. W dodatku na mopa są już rozszczelnione, otwarte, będą dalej się wywijać. A po wyschnięciu już nie wracają do pierwotnego kształtu.   A te panele, które Pan kupił, mają woskowane zamki, czy surowe?      
    • Witam, ostatnio sorzeczalem się z pewnym gościem nad wyższością anhydrytu nad miksokretem. Gość mi mówił że miksikret jest w każdym przypadku lepszy bo o ile się wolniej nagrzewa tonobtyke dłużej trzyma ciepło. Wedle jego opinii nie ma on żadnych zalet a sanevwady bo cena duża, w łazience się nie zastosuje, a i to gips czyli nie trwałe. Jakie jest wasze zdanie?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...