Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czy przesunięcie budynku na działce o 6 metrów jest zmianą istotną?


Recommended Posts

 Czy przesunięcie budynku na działce o 6 metrów jest zmianą istotną równocześnie podniesienie poziomu zero o 50cm ?
Zaznaczę iż działka jest rolno budowlana o powierzchni powyżej 1h  bez zagospodarowania przestrzennego.

Najbliższy dom znajduje się w promieniu 120 metrów a przed domem znajduje się  wąwóz dlatego też chcę przesunąć budynek głębiej w stronę działki.

Architekt jest pewny iż Zgodnie z treścią art. 36a ust. 5 są to zmiany nieistotne więc bezsensu jest składać wniosek o projekt zamienny skoro i tak zostanie odrzucony.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze nie zmieni się obszar oddziaływania?

"6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, jest obowiązany zamieścić w projekcie zagospodarowania działki lub terenu lub projekcie architektoniczno-budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia."

Czyli to projektant decyduje na własną odpowiedzialność. Tylko sprawdź wysokość ubezpieczenia architekta na wypadek gdyby on się mylił. 

Swoją drogą, dlaczego tak wysoko podnosisz dom? Schody to zło.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Elfir napisał:

, dlaczego tak wysoko podnosisz dom? Schody to zło.

Ja to tak rozumiem, że to podniesienie o 50 cm odnosi się do wysokości nad poziomem morza... a że dom stoi na stoku nad wąwozem, to po odsunięciu o 6 metrów od brzegu nie znaczy, że przybędą dodatkowe schody...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest zmiana istotna i bez jej zgłoszenia i załatwienia wszystkich formalności nie ma co zaczynać budowy. Mamy w przecież w Prawie budowlanym Art. 36a.:

5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:

1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, z wyjątkiem urządzeń budowlanych oraz obiektów małej architektury;

Projektowane usytuowanie budynku na działce to część projektu zagospodarowania działki.

Budynku nie można postawić w innym miejscu niż przewiduje projekt, nawet jeżeli obszar oddziaływania się nie zmieni. 

Najbardziej mnie w tym dziwi niefrasobliwość architekta. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na mapie sytuacyjnej to na 100% jest istotna zmiana. W prawie budowlanym można to zrobić bez ceregieli zaledwie o 8 cm a o 50 cm już rozstrzygają sądy.

https://www.prawo.pl/biznes/czy-przesuniecie-budynku-o-50-cm-jest-istotnym-odstepstwem-od-projektu,145190.html

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obszar oddziaływania się nie zmieni.

Co do poziomu zero okazało się iż budynek będzie za nisko w stosunku do nowo wybudowanej drogi a

działka jest na lekkim wzniesieniu, pochyła   więc i tak wymaga niwelacji terenu.

Wszystkie odpowiedzi dowodzą iż  mój architekt błędnie interpretował prawo budowlane nie rozumiem dlaczego upiera się przy swoim skoro nalegam aby wystąpić o projekt zamienny .

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Grażynka007 napisał:

 Wszystkie odpowiedzi dowodzą iż  mój architekt błędnie interpretował prawo budowlane nie rozumiem dlaczego upiera się przy swoim skoro nalegam aby wystąpić o projekt zamienny .

 

A skąd wiesz, że to architekt?

  • Haha 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, podczytywacz napisał:

No, może to jakiś przebieraniec :scratching:

 

:icon_mrgreen:

Nie kpij. Ludzie z rozpędu nazywają architektami (a nawet wierzą sami w to miano) techników budowlanych, którzy wykonują plany zagospodarowania działek. A ich wiedza jest mniejsza niż Twoja i moja, chociaż obydwaj szkół budowlanych nie kończyliśmy.  Zresztą, wielu projektantów z uprawnieniami budowlanymi ma wiedzę, lekko mówiąc, mocno przeterminowaną. Znam te sprawy z instalacji. Projekty odpowiadają wymogom późnego Gomułki czy też wczesnego Gierka. Ale pieczątka jest.

1 godzinę temu, Grażynka007 napisał:

Obszar oddziaływania się nie zmieni. 

 

Nie wymagaj od urzędnika postępowania zgodnego z logiką, bo urzędnik nie od tego jest. Urzędnik ma przestrzegać litery prawa, a nie zachowywać rozsądek. Więc dla urzędnika różnica 8 metrów to ogrom, a nie drobiazg.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Grażynka007 napisał:

przesunięcie budynku na działce o 6 metrów

 

2 godziny temu, retrofood napisał:

różnica 8 metrów

 

A 6 m to również już ogrom, czy jeszcze nie? :scratching:

 

:icon_mrgreen:

 

 

Ale co do urzędników masz rację, bo oni nad sobą również mają urzędników

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...