Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Kotłownia w środku domu


skwaraa

Recommended Posts

Witam,

Może pytanie jest trywialne, ale czy mogę umiejscowić kotłownie w środku domu?

Kocioł z zamknięta komora spalania poniżej 30kW + przewod powietrzno spalinowy przez dach. Kubatura pomieszczenia powyżej 6.5m3.

Jak na załączonym obrazku.

Dziękuje

Fabian przed komin.JPG

Link to postu

Jeśli nie ma problemu z odprowadzeniem spalin, a widać, że nie ma, to nie ma przeciwwskazań

"

Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania o mocy do 30 kW może być zamontowany w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, w tym w pomieszczeniach pomocniczych w mieszkaniach na dowolnej kondygnacji budynku oraz w pomieszczeniach mieszkalnych niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych (§ 170), z zachowaniem wymagań § 175 WT – który ogranicza moc kotłów oraz stawia wymagania przewodom spalinowym, jeśli są wyprowadzane przez ściany zewnętrzne budynku (o tym poniżej). Minimalna kubatura pomieszczenia, w którym może być zamontowany kocioł o mocy do 30 kW z zamkniętą komorą spalania (grupa C), wynosi 6,5 m3" (źródło: http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id4868,pomieszczenia-kotlowni-gazowych)

 

i jeszcze jedno źródło:

 

Jeśli kocioł ma komorę zamkniętą (pobierającego powietrze bezpośrednio z zewnątrz a nie z pomieszczenia, gdzie został zainstalowany); pomieszczenie nie może być niższe niż 2,2 m (lub 1,9 m, jeśli dom wybudowano przed 2002 r.), przepisy nie określają przy tym jak traktować pomieszczenia na poddaszach (pod skosami dachu);

jeżeli moc kotła z zamkniętą komorą spalania nie przekracza 21 kW i dom jest wolno stojący, to przewody doprowadzające powietrze oraz odprowadzające spaliny można wyprowadzić bezpośrednio przez ścianę budynku. W pozostałych sytuacjach konieczne jest podłączenie do komina; (źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/18472-wymagania-dla-kotlowni-przy-stosowaniu-kotlow-na-paliwa-stale-gazowych-i-na-olej-opalowy)

Link to postu
18 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Jeśli nie ma problemu z odprowadzeniem spalin, a widać, że nie ma, to nie ma przeciwwskazań

"

Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania o mocy do 30 kW może być zamontowany  

 

Autor nie wspominał o gazowym.

Link to postu
41 minut temu, skwaraa napisał:

Tak, kocioł gazowy.

 

Czy to cos zmieni?

 

Zmieni o tyle, że mamy jasność. 

Jeśli nie od razu, to pewnie później zapragniesz wszystko zautomatyzować. Nie zapomnij o kanałach kablowych i o właściwym uziemieniu komina. 

Link to postu

Super. Dziekuje...

 

Pytanie padło, gdyż na etapie adaptacji planuje zmienic układ pomieszczeń, gdzie kotłownia mialby byc jak na załaczonym rysunku.

 

Originalnie planowałem PC+fotowoltaike...ALE, okazalo sie ze wzdłuż działki przebiega siec gazowa - o czym nie wiedzialem przed zakupem działki a na geoportalu tez nie ma uaktualnienia. koszt przylacza 2k zł, wiec wybor jak dla mnie oczywisty

 

 

Link to postu

Wykonywałem kiedyś zasilanie kotłowni gazowej w biurowcu. Też zlokalizowanej tak w połowie obiektu, chociaż bliżej jednej z bocznych ścian. Wygodniej było komin wyprowadzić. Pomieszczenie, w którym można było chodzić w skarpetkach. Kocioł wielkości połowy uczniowskiego biurka, w pełni zautomatyzowany. Ogrzewanie samo się załączało na zimę, samo wygasało na wiosnę. 

Sterowanie stacją pogodową.

Ale jak zależności były ustawiane, tego nie wiem.

Link to postu

Samo położenie wewnątrz budynku nie jest żadnym problemem. W opisanej sytuacji wentylacja może być dowolnego rodzaju, zarówno grawitacyjna jak i mechaniczna,

Na bakier z wymogami bezpieczeństwa są tylko drzwi. Te prowadzące do kotłowni nie mogą otwierać się do środka. Żeby nikt nie miał wątpliwości najlepiej założyć wahadłowe lub suwane. Bo to drzwi pomiędzy łazienką i kotłownią. A drzwi do łazienki też nie mogą otwierać się do środka, a w takiej sytuacji można ten przepis interpretować różnie.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...