Skocz do zawartości

Ścianka działowa


Recommended Posts

54 minuty temu, krzysieczox3 napisał:

Witam jak w temacie czy można dociskać ściankę działowa stropem ,ścianka 12 cm

Dociskać lekko można, natomiast oprzeć stropu na niej nie można - jeśli to nie ścianka konstrukcyjna, tzn taka, która przeniesie to obciążenie. Pewnie jest murowana z cegły - na takiej nie można opierać stropu.

Link do komentarza
10 minut temu, krzysieczox3 napisał:

Murowana z pustaka taki biały jak siporex ,dom ma 40 lat więc nie wiem jak się w tych czasach nazywały.

Tak jak napisałem - nie możesz oprzeć stropu na takiej ściance 12 cm.

Nie może być też oparciem pośrednim - to żebyś nie kombinował. :)

Ściana konstrukcyjna to minimum 25 cegła, minimum 18 - 20 pustak o odpowiedniej wytrzymałości, podobnie bloczki, ok. 15 cm to ściana betonowa zazbrojona. Oczywiście to tak z grubsza - żebyś miał porownanie.

 

Uwaga - chyba że to jest jakiś mały strop, np nad WC, komórką - i drewniany, nie żelbet. To można wtedy sie zastanowić - ale ścianka musi by stabilna pionowo.

Jakie ten twoj strop ma wymiary ?

Link do komentarza
2 godziny temu, krzysieczox3 napisał:

Szerokość 340, ścianka ta o której wspominałem 12cm i  340 i sciana główna,po długośći to 4.70 i później ściana nośna 24.

Narysuj to i pokaż - to będzie łatwiej zrozumieć.

Niemniej - taki strop trzeba oprzeć na ścianie konstrukcyjnej albo filarach. 12 cm odpada/

 

Link do komentarza
6 godzin temu, zenek napisał:

Dociskać lekko można, ............

ile to jest lekko?

 

 

5 godzin temu, zenek napisał:

Tak jak napisałem - nie możesz oprzeć stropu na takiej ściance 12 cm.

Nie może być też oparciem pośrednim - to żebyś nie kombinował. :)

Ściana konstrukcyjna to minimum 25 cegła, minimum 18 - 20 pustak o odpowiedniej wytrzymałości, podobnie bloczki, ok. 15 cm to ściana betonowa zazbrojona. Oczywiście to tak z grubsza - żebyś miał porownanie.

.......

 

Pn-B-03002-1999-Konstrukcje Murowe Niezbrojone-Projektowanie

obraz.thumb.png.eaa175b273dc1d4f4e4cf89a6add88d7.png

o pozostałych wymienionych materiałach nie będę już pisał

 

dodam tylko, że ściana gr 12cm (ale z cegły, nie jakiegoś gazobetonu) pod pewnymi warunkami spokojnie może być konstrukcyjną

i można na niej oprzeć strop :)

Link do komentarza
4 godziny temu, aru napisał:

dodam tylko, że ściana gr 12cm (ale z cegły, nie jakiegoś gazobetonu) pod pewnymi warunkami spokojnie może być konstrukcyjną

i można na niej oprzeć strop :)

1. Pod jakimi warunkami?

2. No to opieraj - na swoją odpowiedzialność.

Ja w życiu na cegle 12 nie oparłbym stropu żelbetowego o rozpiętości 3 m, albo więcej.

3.Jedynym murem wg mnie konstrukcyjnym o grubości 12 cm mógłby być żelbet.

Tak jak wyżej napisałem. Albo konstrukcja stalowa - ale to juz nie mur.

4 godziny temu, aru napisał:

ile to jest lekko?

Jak ci sie strop lekko ugnie i dociśnie ściankę, działową, to bedzie lekko. Ale oparty będzie na ścianach konstrukcyjnych.

4 godziny temu, podczytywacz napisał:

Nie psuj zabawy zenkowi..

 

3 godziny temu, retrofood napisał:

To nie wiesz? Lekko to jest wtedy, kiedy się nie spocisz.

Oparcie stropu - to nie żarty.

A ty retro, zapytaj żony, czy na ściance działwej opiera strop żelbetowy.

I przykładaj taką smą miare do bezpieczeństwa konstrukcji, jak do swojej elektryki.

Link do komentarza

1. no  w wikipedii tego nie znajdziesz :hahaha2:

2. ja nic nie muszę opierać

niewiele widziałeś? może jednak wiele, z racji choćby wieku, a że nie zrozumiałeś :bezradny:

3. popatrz, już odchudziłeś żelbet o 3 centy (z 15 do 12) :91_thumbsup:

uhu, konstrukcja stalowa, grubo, znaczy się jaka ta konstrukcja?

znowu lekko, ile to w końcu jest? a działówki tak się stawia, żeby lekko nie było, a nawet leciutko :D

 

 

12 minut temu, zenek napisał:

.....

Oparcie stropu - to nie żarty.

A ty retro, zapytaj żony, czy na ściance działwej opiera strop żelbetowy.

I przykładaj taką smą miare do bezpieczeństwa konstrukcji, jak do swojej elektryki.

to to już typowo twoje buractwo, ale czego od takiego oczekiwać...:zalamka:

Link do komentarza
10 godzin temu, aru napisał:

no  w wikipedii tego nie znajdziesz

Głupia uwaga.

Neuferta już doczytałeś, czy nadal po omacku?

 

10 godzin temu, aru napisał:

ja nic nie muszę opierać

niewiele widziałeś? może jednak wiele, z racji choćby wieku, a że nie zrozumiałeś

jeszcze glupsza uwaga

 

10 godzin temu, aru napisał:

popatrz, już odchudziłeś żelbet o 3 centy (z 15 do 12) :91_thumbsup:

uhu, konstrukcja stalowa, grubo, znaczy się jaka ta konstrukcja?

znowu lekko, ile to w końcu jest? a działówki tak się stawia, żeby lekko nie było, a nawet leciutko

Nie odchudziłem, tylko typowy żelbet - to beton + zbrojenie w płycie z wytrzymałością wysoką głównie na zginanie i taką ma nawet 12, natomiast podzbrojoa betonowa ściana to nie żelbet - i bedzie miała wysoką wytrzymałość ściskanie, a podzbrojenie powinno przeciwdziałać też dodatkowym czynnikom .

Pewnie nie zrozumiesz.

 

A jak nie wiesz, co to jest konstrukcja stalowa - i czym sie różni od murowanej - no to o czym rozmawiamy?

 

A lekko, to znaczy, że nie stanowi oparcia dla stropu. Więc nawet, jak ją strop dociśnie, to tej murowanej działówce nic się nie stanie.

I mieszkańcom. Bo strop bedzie zawieszony na ścianach konstrukcyjnych.

Natomiast jak sie go oprze na działówce murowanej ceglanej  12 cm - to jest duża szansa, że ją zmiażdży i spadnie na w dół.

 

Jeszcze jedno - widziałeś gdzieś wieniec stropowy 12 cm szeroki na ścianie murowanej????

 

10 godzin temu, aru napisał:

działówki tak się stawia, żeby lekko nie było, a nawet leciutko

Napisałem że można lekko - ale nie opierać. Oczywiście lepiej zostawić szczelinę i wypelnić pianką.

Ale nigdy opierać - a taki był sens pytania.

 

Sens  - znajdź  wiki, co to znaczy ... 

10 godzin temu, aru napisał:

to to już typowo twoje buractwo, ale czego od takiego oczekiwać...

Chyba zwariowałeś.

Retro co chwilę ludziom flaki wywraca nt bezpieczeństwa sieci elektrycznej,czepia si każdego szczególu - I SŁUSZNIE!!!

Nigdy tego nie skrytykowałem - bo bezpieczeństwo jest ważniejsze od wszystkiego innego w budowlance.

 

I  - jeśli dobrze pamietam - ma żonę konstruktora (kę).

Więc ma łatwy dostęp do informacji fachowej w tym temacie.

 

Nie rozróżniasz buractwa ( co wiadome po twoich postach) od apelu o zasięgnięcie konkretnej, miarodajnej, fachowej informacji.

Nie z wiki - tylko od fachowca praktyka.

 

A w necie sprawdź terminy - może wyczujesz jakieś różnice:

- buractwo

- fachowość

- bezpieczeństwo

 

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
27 minut temu, zenek napisał:

Głupia uwaga.

Neuferta już doczytałeś, czy nadal po omacku?

.....

zeniu, Neufert nie zajmuje się konstrukcjami , żeby nie było, zacytowałem fragment normy, a ty co? żenada

Neufert to podstawa, od tego się zaczyna architekturę na studiach

Cytat

 

Nie odchudziłem, tylko typowy żelbet - to beton + zbrojenie w płycie z wytrzymałością wysoką głównie na zginanie i taką ma nawet 12, natomiast podzbrojoa betonowa ściana to nie żelbet - i bedzie miała wysoką wytrzymałość ściskanie, natomiast podzbrojenie powinno przeciwdziałać innym czynnikom .

Pewnie nie zrozumiesz.

 

zapewne nie zrozumiem, bo nie mam pojęcia co to jest podzbrojenie :bezradny:mógłbyś rozwinąć?

 

Cytat

A jak nie wiesz, co to jest konstrukcja stalowa - i czym sie różni od murowanej - no to o czym rozmawiamy?

ale ja chętnie porozmawiam z tobą o konstrukcji stalowej, skoro jeszcze i to zamieszałeś w swe niekonstruktora dywagacje

Cytat

 

A lekko, to znaczy, że nie stanowi oparcia dla stropu. Więc nawet, jak ją strop dociśnie, to tej murowanej działówce nic się nie stanie.

I mieszkańcom. Bo strop bedzie zawieszony na ścianach konstrukcyjnych.

Natomiast jak sie go oprze na działówce murowanej ceglanej  12 cm - to jest duża szansa, że ją zmiażdży i spadnie na w dół.

 

jak dociśnie? pewnie leciutko? a ile to jest leciutko, konkretnie

strop się opiera, chyba, że masz na myśli inne stropy, a nie konstrukcję

tu dygresja - - lubisz De Mono :)

 

Cytat

Jeszcze jedno - widziałeś gdzieś wieniec stropowy 12 cm szeroki na ścianie murowanej????

skoro nic nie wiesz o takich konstrukcjach to czemu sądzisz, że jest konieczny? jak sobie wyobrażasz wieniec, nawet w grubszych ścianach?


 

Cytat

Napisałem że można lekko - ale nie opierać.

 

znowu lekko, tzn ile?

 

Cytat

Oczywiście lepiej zostawić szczelinę i wypelnić pianką.

Ale nigdy opierać - a taki był sens pytania.

 

Sens  - znajdź  wiki, co to znaczy ... 

no widzisz zeniu, tyle pie...nia, żeby odpowiedzieć właściwie, zdaniem prostym, bez filozofowania w przynudnawych i długawych esejach, nie mógłbyś tak zawsze i w temacie? rozumiesz sens?

Edytowano przez aru (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 minutę temu, aru napisał:

zacytowałem fragment normy

 

Normy czego - CYTOWANY ODNOŚNIE  przedmiotowej ścianki murowanej grubości 12 cm jako podparcia dla stropu żelbetowego.

To zacytowałeś - i zdecydowałeś, że wg normy na tej ścianie można oprzeć ten strop!

 

Tu jest twój post:

15 godzin temu, aru napisał:

Pn-B-03002-1999-Konstrukcje Murowe Niezbrojone-Projektowanie

obraz.thumb.png.eaa175b273dc1d4f4e4cf89a6add88d7.png

o pozostałych wymienionych materiałach nie będę już pisał

 

dodam tylko, że ściana gr 12cm (ale z cegły, nie jakiegoś gazobetonu) pod pewnymi warunkami spokojnie może być konstrukcyjną

i można na niej oprzeć strop :)

 

Jestem ciekaw odpowiedzi na to nie tylko @Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne, ale też @Redakcja - i innych ekspertów od budownictwa!!!.

Bo to temat budowlany - nie architektoniczny oczywiście. A przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWA!

Link do komentarza
1 godzinę temu, aru napisał:

nie mam pojęcia co to jest podzbrojenie :bezradny:mógłbyś rozwinąć

OK.

Ściana z cegły, bloczków - ma mniejszą sztywność wewnętrzną, pod ciężarem z góry działa plastycznie, siada równomiernie, a część naprężeń - różnych - przejmuje zaprawa, reagując elastycznie. Dzięki temu taki mur (oczywiście odpowiedniej grubości konstrukcyjnej - dla cegły 24, 38 cm) - nie pęka, jeśli ma stabilny fundament, a nawet jeśli pęknie, często nie oznacza niebezpieczeństwa.

 

Natomiast mur betonowy o malej grubości, nawet mając większą wytrzymałość i sztywność na siły z gory, ma z kolei stosunkowo małą wytrzymalość na zginanie, co może skutkować łatwo jego pęknięciem. W płycie niezbrojonej nie ma takich plastycznych "fug" mogących przejąć naprężenia - beton ma mniejsze tolerancje w tym zakresie, niż zaprawa wapienna, lub cement wap., a nawet sytem murowania na cemencie.

Jeśli pęknięcie jest poziome, no to może się to trzymać na zasadzie klockow polożonych na sobie, jeśli ukośne w poprzek szerokości takiej ścianki - no to taka ścianka się po prostu może zlamać,a przynajmniej łatwo mogą nastąpić przemieszczenia fragmentów ściany.

Zbrojenie takiej scianki ma temu przeciwdzialać - tym siłom poprzecznyym i wwyniku pęknięciom , a także rozpadnięciu się płyty betonowej na części w razie peknięć.

Jak w płycie stropowej - przy czym pęknięcie juz oznacza poważną wadę. 

To nazywam "podzbrojeniem" - termin niefachowy. Jednak zbrojenie takiej ściany w porownaniu do zbrojenia stropu - jest o wiele oszczędniejsze. 

Link do komentarza
Dnia 8.05.2021 o 11:43, zenek napisał:

Tu jest twój post:

Dnia 7.05.2021 o 19:49, aru napisał:

Pn-B-03002-1999-Konstrukcje Murowe Niezbrojone-Projektowanie

obraz.thumb.png.eaa175b273dc1d4f4e4cf89a6add88d7.png

o pozostałych wymienionych materiałach nie będę już pisał

 

dodam tylko, że ściana gr 12cm (ale z cegły, nie jakiegoś gazobetonu) pod pewnymi warunkami spokojnie może być konstrukcyjną

i można na niej oprzeć strop :)

Rozwiń  

 

Jestem ciekaw odpowiedzi na to nie tylko @Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne, ale też @Redakcja - i innych ekspertów od budownictwa!!!.

Bo to temat budowlany - nie architektoniczny oczywiście. A przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWA!

 

Nadal czekam na odpowiedź - czy strop żelbetowy (wszystko opisane przez tematodawcę w #1) można oprzeć na ścianie z cegły 12 cm? 

Twierdzę, że nie.

aru twierdzi - że tak

 

To chyba ważne pytanie, związane z bezpieczeństwem - @Redakcja, prawda.

Bo może się mylę - że nie można. To pewnie ważna odpowiedź dla tematodawcy - pewnie chciałby wiedzieć, czy mu strop na głowę nie spadnie.

Bo skoro moje posty się usuwa, a zostawia inne...?

Link do komentarza

Nie macie wrażenia, że kolejny temat, który ma potencjał znowu kończy się tym samym. Macie Hyde Park? Ludzie, przecież to cała Polska czyta (a czasem nawet Chiny). Piaskownica jest tam, gdzie wspomniałem i można sobie piachem po oczach sypać. Piach w zasadzie temat budowlany, ale.... widzicie subtelną różnicę?

Link do komentarza

cóż, żeby skończyć, Kali domaga się orzeczenia ze Strasburga ws kto namawia do katastrofy, przyklejcie sobie siwe, długie brody, zasiądźcie do konsylium i wydajcie wyrok na miarę Piłata, zadośćuczyńcie mu bo prędzej się rozpęknie niczym LZ-129 Hindenburg (lub granat bez zawleczki) niż sobie odpuści :wallbash:

kasuj i tyle

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Nie macie wrażenia, że kolejny temat, który ma potencjał znowu kończy się tym samym. Macie Hyde Park? Ludzie, przecież to cała Polska czyta (a czasem nawet Chiny). Piaskownica jest tam, gdzie wspomniałem i można sobie piachem po oczach sypać. Piach w zasadzie temat budowlany, ale.... widzicie subtelną różnicę?

 

Ma potencjał katastrofy budowlanej - wg mnie. Nie rusza cię to???? Bynajmniej to nie piaskownica.

 

A nie masz wrażenia - że należałoby w końcu napisać, czy na ściance 12 z cegły mozna oprzeć strop żelbetowy - bo takie pytanie zadał @krzysieczox3 w #1.

Może zamiast opowiadania o Chińczykach - po prostu wyraź swoje zdanie, jako profesjonalista.

Pytanie było jasne, parametry podane.

Aru odpowiedzial - że można stawiać strop żelbetowy na ściance 12 cm, retro poparł - ja uważam to za grożące katastrofą budowlaną i za niedopuszczalne.

Ponieważ jest to odpowiedź na zadane pytanie - no to może mieć swoje konsekwencje, gdy ściana 12 cm zawali sie pod żelbetowym stropem.

 

Proste, zerojedynkowe - a ty opowiadasz, że nie rozumiesz.

 

Link do komentarza
51 minut temu, zenek napisał:

 

Ma potencjał katastrofy budowlanej - wg mnie. Nie rusza cię to???? Bynajmniej to nie piaskownica.

 

A nie masz wrażenia - że należałoby w końcu napisać, czy na ściance 12 z cegły mozna oprzeć strop żelbetowy - bo takie pytanie zadał @krzysieczox3 w #1.

Może zamiast opowiadania o Chińczykach - po prostu wyraź swoje zdanie, jako profesjonalista.

Pytanie było jasne, parametry podane.

Aru odpowiedzial - że można stawiać strop żelbetowy na ściance 12 cm, retro poparł - ja uważam to za grożące katastrofą budowlaną i za niedopuszczalne.

Ponieważ jest to odpowiedź na zadane pytanie - no to może mieć swoje konsekwencje, gdy ściana 12 cm zawali sie pod żelbetowym stropem.

 

Proste, zerojedynkowe - a ty opowiadasz, że nie rozumiesz.

 

zenek - czytaj ze zrozumieniem mój post. Chyba zrobię, tak jak aru radził. Wracając do stropu. Obciążenie w miejscu podparcia nie może przekroczyć wytrzymałości ścianki. W zasadzie to po jaką   cho....ę opierać strop na ściance w jakimś przypadkowym miejscu.  Rozpiętości powinny byc tak dobrane, żeby strop opierał się na ścianach nośnych. Są jeszcze podciągi i inne rozwiązania konstrukcyjne, ale to przy rozpiętościach przewyższających wytyczne konstrukcyjne producenta stropu. Czy ty myślisz Zenek , ze to jedyny punkt podparcia? Poza tym, jak nazwa wskazuje - najpierw przekryto pomieszczenie stropem opartym na ścianach nośnych a potem dostawiano ścianki działowe. Masz ochotę, to licz czy ścianka wytrzyma obciążenie od stropu w miejscu podparcia. https://www.dziegielewski.info/pliki/murowe.pdf

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Czy ty myślisz Zenek , ze to jedyny punkt podparcia? Poza tym, jak nazwa wskazuje - najpierw przekryto pomieszczenie stropem opartym na ścianach nośnych a potem dostawiano ścianki działowe. Masz ochotę, to licz czy ścianka wytrzyma obciążenie od stropu w miejscu podparcia. https://www.dziegielewski.info/pliki/murowe.pdf

 

Pytanie jest proste jak drut - czy strop żelbetowy mozna oprzeć na ścianie o grubości 12 cm z cegły.

Wiadomo, że strop ma ok 3 m.

Dla mnie nie ma problemu, żeby odpowiedzieć - nie, nie można. Odpowiednia grubość ściany z cegły  będzie 25 cm.

Nie musze tego liczyć - WIEM! Tak jest przyjęte w podręcznikach i zwyczajowo. Nie jestem konstruktorem - nie muszę tego liczyć. Ale wiem, że nigdy bym nie proponował konstruktorowi zastosowania cegły 12 jako podparcia stropu zelbetowego o szer. 3 m (ani drewnianego) - nie tylko ze względu na wytrzymałość, ale i na tęgość muru (oczywiście są dodatkowe jeszcze czynniki - ale pozakonstrukcyjne).

No i na wspomnianą zasadę - zwyczajowe stosowanie pewnych wymiarów - które nie są zwyczajem utartym przy kuflu piwa - tylko opartym na tradycji - a tradycja na doswiadczeniu.

To jest tak, jak przy tradycyjnej więźbie drewnianej - nikt nie liczy przekroju płatwi, stolca czy murłaty, albo krokwi - jeśli dach jest typowy. Przyjmuje się typowe, zwyczajowe wymiary.

 

A więc nadal pytanie do ekspertów:

1. Czy można oprzec strop żelbetowy na ściance ceglanej 12 cm grubej?

2. Pytanie dodatkowe takie:

- jeśli można? - to czy dlaczego nie stawia się domów z cegły (bloczka) 12 cm? Oszczędnie, szybko, tanio.

Przecież w takim razie bloczki 20 cm, cegła 25, czy pustak 18cm ze wzmocnieniem szkieletem zelbetowym - to czysta rozrzutność.   

 

Link do komentarza

zenek - widziałeś ten link ode mnie, na koncu było wyliczenie nośności ściany i były tez układy ze ścianami niesymetrycznymi. Co ty chcesz udowodnić "zwyczajowo"? Cegła, bloczek, dodatkowe zbrojenie bednarką, to wszystko ma znaczenie. Jeżeli ściana wytrzyma z zapasem bezpieczeństwa obciążenie od stropu to oprzec można, jeżeli nie wytrzyma to nie można. Nad czym tu debatować. Przeciez wiadomo, ze nikt nie buduje ścian zewnętrznych 12 cm z pół cegły  z wielu względów, ale w pomieszczeniu taka ściana może stanowić dodatkową podporę w pewnym zakresie obciążenia. Jakim zakresie - no takim, jaki wyjdzie Ci z wyliczeń. Strop tez przekazuje w punkcie podparcia pewne obciazenie - jakie - no wyjdzie z wyliczeń i co tu jeszcze nie jest jasne? Wiedza akademicka i chyba na tym zakończymy dywagacje  - można nie można, trzeba, nie wolno. http://il.pw.edu.pl/~kwal/BO/BOI_Mat1

2 godziny temu, zenek napisał:

 

Ma potencjał katastrofy budowlanej - wg mnie. Nie rusza cię to???? Bynajmniej to nie piaskownica.

 

A nie masz wrażenia - że należałoby w końcu napisać, czy na ściance 12 z cegły mozna oprzeć strop żelbetowy - bo takie pytanie zadał @krzysieczox3 w #1.

Może zamiast opowiadania o Chińczykach - po prostu wyraź swoje zdanie, jako profesjonalista.

Pytanie było jasne, parametry podane.

Aru odpowiedzial - że można stawiać strop żelbetowy na ściance 12 cm, retro poparł - ja uważam to za grożące katastrofą budowlaną i za niedopuszczalne.

Ponieważ jest to odpowiedź na zadane pytanie - no to może mieć swoje konsekwencje, gdy ściana 12 cm zawali sie pod żelbetowym stropem.

 

Proste, zerojedynkowe - a ty opowiadasz, że nie rozumiesz.

 

O Chińczykach powiadasz - nie zrozumiałeś, że rozwalacie kolejny temat, który ktos czyta i próbuje zasięgnąć jakiejś wiedzy a Wy tu znowu cyrk robicie. Ja mam za wami latać i usuwac posty, w których dorośli faceci nie mogą kulturalnie wymienic kilku zdań bo zaraz na noże idzie. Czyta cała Polska a nawet Chińczycy. Przegapiłeś nawałnicę spamów czcionką zza Wielkiego Muru lub z Korei?

Link do komentarza
Dnia 7.05.2021 o 12:36, krzysieczox3 napisał:

Witam jak w temacie czy można dociskać ściankę działowa stropem ,ścianka 12 cm,ma podparcie bo poniżej jest piwnica i ścianka z cegły białej która ma fudament.

 

a na to Kali

Dnia 7.05.2021 o 13:35, zenek napisał:

Dociskać lekko można, natomiast oprzeć stropu na niej nie można - jeśli to nie ścianka konstrukcyjna, tzn taka, która przeniesie to obciążenie. Pewnie jest murowana z cegły - na takiej nie można opierać stropu.

 

Dnia 7.05.2021 o 14:08, zenek napisał:

......

Ściana konstrukcyjna to minimum 25 cegła, minimum 18 - 20 pustak o odpowiedniej wytrzymałości, podobnie bloczki, ok. 15 cm to ściana betonowa zazbrojona....

no to dostał kulturalnie po buzi

pardon - elegancko :)

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Co ty chcesz udowodnić "zwyczajowo"?

1. zwyczajowo a dokładnie wg doświadczenia -  to katedry stawiano bez obliczeń - i stoją do dziś.

2. Rozumiem - że dopuszczasz opieranie stropu zelbetowego na ścianie z cegły 12 cm.

A O żadnej bednarce i zbrojeniu nie było mowy w poście - zresztą - niby jak chcesz zbroić ścianę 12 cm  - i pod strop?????

 

Ja pozostane przy swoim. Tzn - ściana z cegły 12 cm nie jest dla mnie ściną konstrukcyjną dla żebetowego stropu.

A do liczenia są konstruktorzy :12_slight_smile:

Link do komentarza

zenek jaki ty uparty jesteś - nie mów "rozumiem, że..." skoro wciąż nie rozumiesz. Po co pytasz? Przecież tak nikt nie robi. Napisałem, ze jeśli ściana przeniesie obciążenie to będzie stanowiła podparcie, ale to wciąż rozmowa o tym, co na żadnej budowie nie będzie miało miejsca. Ustaw kilka ścianek 12 cm w odstępach 12 cm i zrób podparcie z takich kilku ścianek. Nikt tak nie robi, a ty przez 10 postów będziesz czekał na odpowiedź, której nigdy nie otrzymasz.

Link do komentarza
53 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

zenek jaki ty uparty jesteś - nie mów "rozumiem, że..." skoro wciąż nie rozumiesz.

Pytanie dotyczy nie kilku ścianek - tylko .jednej. z cegły - 12.

I jest proste!

Czy można na takiej ścianie oprzeć strop żelbetowy?

Jest opis dokladny:

Dnia 7.05.2021 o 14:08, zenek napisał:

Jakie ten twoj strop ma wymiary ?

 

odpowiedź:

Dnia 7.05.2021 o 15:24, krzysieczox3 napisał:

Szerokość 340, ścianka ta o której wspominałem 12cm i  340 i sciana główna,po długośći to 4.70 i później ściana nośna 24.

 

Nie ma żadnych kilku ścianek - jest jedna 12-stka, a inne wymiary podane.

Więc nie ściemniaj - tylko odpowiedz na konkret konkretem.

Jeszcze raz - czy w tej konkretnej sytuacji można oprzec strop żelbetowy na ścianie z cegły 12 cm?

Ja twierdzę - że nie!

Link do komentarza

Ktoś coś tu kasował??!!!

 bo tołku nie ma

 

6 minut temu, krzysieczox3 napisał:

tak miałem ,beleczki cztery pręty fi 12 połączone strzemionami.

Miałeś gdzie?:icon_eek:

8 minut temu, krzysieczox3 napisał:

na każdej działowej tak miałem

A te ścianki to w bloku ? w kurnej chacie ? czy gdzie?

Link do komentarza
2 minuty temu, aru napisał:

czyli w skrócie - wylał wieńce na działówkach

a tego się nie robi

ten sam "majster" murował i robił strop?

Nie murował bo ścianki już były, właśnie dobrze to nazwałeś takie wieńce,w jakim to celu jest zrobione.

Przed chwilą, joks napisał:

I masz strop betonowy?

Wylewany?

Tak

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...