Skocz do zawartości

Ogrody w starych baliach - alternatywa dla skalniaków


Recommended Posts

Z metalowych ocynkowanych wanienek, konewek czy wiaderek można zrobić oryginalne kwietniki na balkon i do ogrodu. Pojemniki powinny mieć odpływ wody - jeśli dno jest szczelne, robimy w nim otwory. Na dnie warto umieścić warstwę drenażu – keramzytu czy drobnych kamyków. Po nasypaniu odpowiedniej mieszanki ziemi możemy sadzić rośliny. W przypadku jednorocznych kwiatów ozdobnych nie musimy martwić się ocieplaniem pojemnika.

Donice metalowe czy z cienkiego plastiku nie ochronią roślin wieloletnich przed mrozem, a wręcz potęgują jego działanie (pod tym względem lepsze są wyroby z terakoty albo drewniane skrzynie). Późną jesienią ich ścianki warto obłożyć słomą lub styropianem. Aby korzenie nie przemarzły, donice powinny też stać np. na płytach styropianowych. Można również posadzić rośliny do pojemnika ocieplonego od środka styropianem zabezpieczonym folią.

 

 

Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...

Witam. Co prawda temat już trochę wisi na forum, jednak z małym zainteresowaniem. Czy nikt nie posiada w swoich ogrodach takich staroci wykorzystanych do nasadzeń . Pewnie jakieś zdjęcia by zainspirowały innych i pozwoliło by to uratować przed hutą i zapomnieniem narzędzia, garnki czy urządzenia używane dawno dawno temu a wzbogaciły by nasze ogrody. 

Pozdrawiam  

Link do komentarza
  Dnia 8.02.2022 o 16:32, ewamariusz napisał:

  by to uratować przed hutą i zapomnieniem narzędzia, garnki czy urządzenia używane dawno dawno temu a wzbogaciły by nasze ogrody. 

Pozdrawiam  

Rozwiń  

 

To jest pseudo "wzbogacenie". Miejsce takich narzędzi, garnków itp. jest w skansenach i muzeach, a nie w ogrodach.  W ogrodach to jest szybkie dorżnięcie, a nie upiększenie i urozmaicenie. 

Link do komentarza
  Dnia 8.02.2022 o 17:26, retrofood napisał:

 

To jest pseudo "wzbogacenie". Miejsce takich narzędzi, garnków itp. jest w skansenach i muzeach, a nie w ogrodach.  W ogrodach to jest szybkie dorżnięcie, a nie upiększenie i urozmaicenie. 

Rozwiń  

Witam. Dlaczego pseudo, w ogrodach w starym stylu takie dodatki pasują i raczej ciężko je dorżnąć. 

 

Nam takie rzeczy się podobają, oczywiście nie w nadmiarze, ale np. mamy stare, żeliwne ganki typu brytfanna, które u nas "robią" za poidła dla ptaków przez cały rok i są rozstawione w różnych miejscach ogrodu pomiędzy roślinami. Ciężko aby uległy degradacji będąc na dworze. Jeśli coś mamy drewnianego, to jest zabezpieczone przed wodą, a na zimę chowane do pomieszczenia. 

Pozdrawiamy 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Siema wszystkim, Planuję ogarnąć pompę ciepła do nowego domu (150 m², pod Warszawą) i trochę w tym temacie raczkuję. Niby teraz wszyscy to montują, ale jak przychodzi co do czego, to człowiek głupieje od tych wszystkich opcji i cen.   Macie może jakieś doświadczenia? Ile Was wyniosła pompa razem z montażem? Bo jak patrzę na oferty, to czasem różnice są po 20-30 tys. zł między firmami i nie wiem o co chodzi.   Dom będzie dobrze zaizolowany, nowa technologia, więc myślę że pompa powietrze-woda da radę, ale jak macie jakieś tipy typu co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy albo czego unikać, to będę wdzięczny za każdą radę.   Z góry dzięki!
    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...