Skocz do zawartości

Wieniec pod strop drewniany. PILNE !!!


Recommended Posts

Witam ponownie. 
 

Potrzebuje pilnej pomocy w rozszyfrowaniu mojego projektu. ( Niestety brak projektu wykonawczego ) a nawet ten który mam według mnie jest okrojony. 
 

Kończymy właśnie ściany parteru i zaczynamy szykować się do zbrojenia wieńca i nadproży. 
 

Z projektu wynika ze mamy zrobić wieniec 25x24 co już jest nie realne ze względu na wysokość parteru i oparte belki stropu na wieńcu. Z naszych wyliczeń wychodzi ze będzie to ok 30 cm wys. Nie mamy podanych żadnych informacji co do rozmiaru strzemion.

 

Kolejną sprawą są słupy w ściance kolankowej (rdzenie żelbetowe) w rozstawie co 2 m. Ok ale liczone od czego ... ? Pierwsze w narożnikach a później wynikowo ? Czy liczymy od narożnika 2m i dajemy pierwszy ? 
 

I jeszcze jedno chcemy zalać nadproża za jednym zamachem z wieńcem czy należy jakoś dozbroić wieniec np dodatkowymi prętami z 4 zrobić 6 lub 8 ?  Czy wystarczy tylko osobne zbrojenie pod spodem? 
 

Wiem dużo pytań ale naprawdę jesteśmy w tyłku z czasem strop już się robi będzie u nas za 4 tyg a my jeszcze nawet nie zaczęliśmy robić wieńca. 

6AD5D78C-AFE1-45A4-A05E-AD1023C8D4B8.jpeg

6B6F8A0E-C0B9-42BC-A715-EFF3DD71CE10.jpeg

9AB37FF7-3A8B-4CB2-995D-5EDD307870F6.jpeg

8639043E-E152-4C07-BE85-615E7F1C9ED7.jpeg

W obliczeniach statycznych ( są ponumerowane od dachu do ławy )  nigdzie nie widzę pierwszego wieńca tak jakby został pominięty. 

Link do komentarza
4 godziny temu, Maratoro napisał:

Z projektu wynika ze mamy zrobić wieniec 25x24 co już jest nie realne ze względu na wysokość parteru i oparte belki stropu na wieńcu. Z naszych wyliczeń wychodzi ze będzie to ok 30 cm wys. Nie mamy podanych żadnych informacji co do rozmiaru strzemion.

No to na czym oprzecie te belki - bez wieńca?

 

4 godziny temu, Maratoro napisał:

I jeszcze jedno chcemy zalać nadproża za jednym zamachem z wieńcem czy należy jakoś dozbroić wieniec np dodatkowymi prętami z 4 zrobić 6 lub 8 ?  Czy wystarczy tylko osobne zbrojenie pod spodem? 

To robicie ten wieniec czy nie?

Link do komentarza

 

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Jest projekt, są szczegóły miejsc istotnych na rysunkach (powinny być np połączenia z wieńcem), jest wykonawca i jest kierownik budowy i to chyba wszystko, co potrzebne do szczęścia. :) 

Wykonawcą jestem Ja ;) Natomiast mój kierownik budowy ;) to jest człowiek zagadka. 

13 minut temu, aru napisał:

fajne obciążenia dla "strop na belkach drewnianych" :D

Co masz na myśli 

Edytowano przez Maratoro (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
23 godziny temu, Maratoro napisał:

z projektu wynika ze mamy zrobić wieniec 25x24 co już jest nie realne ze względu na wysokość parteru i oparte belki stropu na wieńcu. Z naszych wyliczeń wychodzi ze będzie to ok 30 cm wys. Nie mamy podanych żadnych informacji co do rozmiaru strzemion.

 

a czemu 30cm? jakie to wyliczenia?

rozmiar strzemion powinien być podany w projekcie, tak jak i rozstaw prętów zbrojeniowych

a wszystko wynika z obliczenia niezbędnej otuliny, gdzie minimalna to albo 20mm, albo średnica kruszywa w betonie +5mm; tak na czuja to 2d-2,5d pręta zbrojenia, narysuj przekrój, rozmieść pręty z uwzględnieniem otuliny - obliczysz sobie obwód po zewn stronie prętów + zapas na zagięcie strzemion

 

Cytat

Kolejną sprawą są słupy w ściance kolankowej (rdzenie żelbetowe) w rozstawie co 2 m. Ok ale liczone od czego ... ? Pierwsze w narożnikach a później wynikowo ? Czy liczymy od narożnika 2m i dajemy pierwszy ?

postaw w narożnikach a potem licz, może wyjść gęściej niż co 2 m, rzadziej lepiej nie

Cytat

I jeszcze jedno chcemy zalać nadproża za jednym zamachem z wieńcem czy należy jakoś dozbroić wieniec np dodatkowymi prętami z 4 zrobić 6 lub 8 ?  Czy wystarczy tylko osobne zbrojenie pod spodem? 
 

Wiem dużo pytań ale naprawdę jesteśmy w tyłku z czasem strop już się robi będzie u nas za 4 tyg a my jeszcze nawet nie zaczęliśmy robić wieńca. 

wystarczy osobne

Cytat

W obliczeniach statycznych ( są ponumerowane od dachu do ławy )  nigdzie nie widzę pierwszego wieńca tak jakby został pominięty. 

w obliczeniach nie masz liczonych wieńców - przyjęte z czapy, w 99,9% takich przypadków jest to wystarczające. klasyka 4#12mm

Link do komentarza
43 minuty temu, aru napisał:

a czemu 30cm? jakie to wyliczenia?

rozmiar strzemion powinien być podany w projekcie, tak jak i rozstaw prętów zbrojeniowych

a wszystko wynika z obliczenia niezbędnej otuliny, gdzie minimalna to albo 20mm, albo średnica kruszywa w betonie +5mm; tak na czuja to 2d-2,5d pręta zbrojenia, narysuj przekrój, rozmieść pręty z uwzględnieniem otuliny - obliczysz sobie obwód po zewn stronie prętów + zapas na zagięcie strzemio

Ze względu na to ze w projekcie uwzględnili mi śmieszne 8 cm styropianu ja planuje dać 15 cm. Kolejna sprawa liczona była zaprawa, a ja muruję na pianę więc tak naprawdę nie dochodzi nic. I finalnie musiałbym się pierdzielić z cięciem pustaków połówka za mało cały za dużo.  Wole dołożyć kiła cm betonu do wieńca. Tylko czy mogę zrobić tak ze zbrojenie będzie jak do wieńca 25x24 a wieniec 30x24. A pytam ze względu na to ze nie jestem pewien ile dokładnie wyjdzie może 26/27/28 itd. A strzemiona już chciałem zamówić. 

Link do komentarza
Dnia 30.03.2021 o 11:49, aru napisał:

skoro wieniec dookoła to i te słupki...

Jeszcze podpytam o nadproża. W projekcie teoretycznie L19 Ja chciałem dać lane razem z wieńcem. A co myślisz/myślicie o nadprożach gotowych z betonu komórkowego? Mam takie w starej części domu. 12x24 po 2 szt daje 24x24.

 

Właśnie i jeszcze jedno. Pomiędzy salonem a kuchnią mam przejście. Widać je w przekroju budynku. W jaki sposób mogę zwiększyć jego wysokość ? Czy wieniec może być nadprożem ? Tylko np. Trochę go dozbroić ? 

Link do komentarza

A co myślicie nad zalaniem tylko wieńca bez zabawy z nadprożami. Zyskamy dzięki temu wyższe okna. Przy drzwiach wewnętrznych muszę napewno zrobic standard. Muszę to jeszcze przedyskutować z kierownikiem budowy. Najszerszy otwór to 2,5m okno balkonowe. 

Dnia 1.04.2021 o 17:53, zenek napisał:

Może.

 

To zależy od długości nadproża i co ma nieść na sobie.


Tak poza tematem do zdrowych i wesołych świąt dla Was. 

Edytowano przez Maratoro (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 godzin temu, Maratoro napisał:

A co myślicie nad zalaniem tylko wieńca bez zabawy z nadprożami. Zyskamy dzięki temu wyższe okna. Przy drzwiach wewnętrznych muszę napewno zrobic standard. Muszę to jeszcze przedyskutować z kierownikiem budowy. Najszerszy otwór to 2,5m okno balkonowe. 

Okna muszą być w sam raz - tak od środka (widok, naświetlenie), jak i z zewnątrz (wygląd).

No i ważna jest kwestia strat ciepła w zimie i nadmierne nasłonecznienie w lecie.

2.5 m szerokości - myślę że to jednak trzeba dozbroić. Ze względu na szerokość ii na to co jeszcze jest tam wyżej.

Nie jestem konstruktorem, więc ci nie powiem wymiarów.

11 godzin temu, Maratoro napisał:

Tak poza tematem do zdrowych i wesołych świąt dla Was. 

Dzięki i wzajemnie :)

Link do komentarza
3 minuty temu, zenek napisał:
11 godzin temu, Maratoro napisał:

 

Okna muszą być w sam raz - tak od środka (widok, naświetlenie), jak i z zewnątrz (wygląd).

No i ważna jest kwestia strat ciepła w zimie i nadmierne nasłonecznienie w lecie.

2.5 m szerokości - myślę że to jednak trzeba dozbroić. Ze względu na szerokość ii na to co jeszcze jest tam wyżej.

Nie jestem konstruktorem, więc ci nie powiem wymiarów.

Okno niestety od północy, więc nasłonecznienie zerowe dlatego jak może pamiętasz dodaliśmy okno z boku od strony wschodniej. Co do nośności, tego się obawiam ale z drugiej strony boje się o wysokość okna z projektu ( 210 ) trochę niskie według mnie ale może się mylę. Bez nadproża wyszło by 232 lub 244 wszystko zależy od tego ile damy pustaków 10,5 czy 11

Link do komentarza
Dnia 1.04.2021 o 17:53, zenek napisał:

Może.

 

To zależy od długości nadproża i co ma nieść na sobie.

drogi zeniu, czytamy uważniej

tak to leciało:

 

Dnia 31.03.2021 o 21:44, Maratoro napisał:

Jeszcze podpytam o nadproża. W projekcie teoretycznie L19 Ja chciałem dać lane razem z wieńcem. A co myślisz/myślicie o nadprożach gotowych z betonu komórkowego? Mam takie w starej części domu. 12x24 po 2 szt daje 24x24.

 

Właśnie i jeszcze jedno. Pomiędzy salonem a kuchnią mam przejście. Widać je w przekroju budynku. W jaki sposób mogę zwiększyć jego wysokość ? Czy wieniec może być nadprożem ? Tylko np. Trochę go dozbroić ? 

 

Dnia 31.03.2021 o 22:39, aru napisał:

ok

tak, może,  nawet nie musisz dozbrajać, te 4#12 stykną, jak chcesz - dołóż 2#12 dołem

gdzie ok odnosiło się do pierwszej części postu, a druga linia do drugiej części postu Autora

a chodziło moim zdaniem o

obraz.png.24d44bb648d123148a1e87f47979ca73.png

 

i wieniec miałby być od razu nadprożem,

czy może inaczej, Autorze?

 

Link do komentarza
41 minut temu, aru napisał:

drogi zeniu, czytamy uważniej

tak to leciało:

 

 

gdzie ok odnosiło się do pierwszej części postu, a druga linia do drugiej części postu Autora

a chodziło moim zdaniem o

obraz.png.24d44bb648d123148a1e87f47979ca73.png

 

i wieniec miałby być od razu nadprożem,

czy może inaczej, Autorze?

 

Dokładnie tak jak mówisz Aru jeżeli pozwolisz na „Ty” wieniec miałby być odrazu nadprożem.

 

Jesteś w stanie coś podpowiedzieć z nadprożami w ścianach zewnętrznych bo miotam się jak niewiem kto i dalej nie wiem co wybrać. Lane wszystko spoko ale trochę dużo roboty. Strunobeton wydaje się spoko na cały dom ok 700 zł tylko ze mój kierownik nie za bardzo zna temat i kręci nosem jak powiedziałem ze nadproze ma 12x12 a jak pojechałem do składu żeby się dowiedzieć więcej to jest lepiej ;) 7x12 do wszystkich otworów tylko 2,5m 12x12. 

Link do komentarza
44 minuty temu, aru napisał:

chodziło moim zdaniem o

jeśli chodzi o nadproże długości 178 cm, to jak najbardziej zasadne jest wzmocnienie go, jeśli jego rolę ma pełnić wieniec.

Podstawową rolą wieńca jest rozłożenie równomierne obciązenia ze stropu na ściany nośne. I spięcie wszystkich ścian ze sobą.

Dlatego jego zbrojenie zwykle nie jest takie jak w nadprożu, czyli belce podpartej na końcach. Jak tam jest nadproże do 1m - to nic nie powinno się stać. Ale jak ma prawie dwa metry, no to trzeba zazbroić jakbelkę wiszącą:12_slight_smile:, a i coś dźwigającą.

Link do komentarza

zeniu, zeniu, strop jest drewniany, i z tego co rozumiem "opiera się" na wieńcu zewnętrznym i tym przeciwpałożnym, od strony obiektu istniejącego, więc ten wieniec najpewniej niesie siebie i (w tym fragmencie wyjątkowo się z tobą zgodzę) spina (tylko spina), a żeby ukoić trochę twój strach (i Autora) zaproponowałem 2#12 dołem dodatkowo, sądzisz, że za mało? :scratching:

 

 

 

gdybyś nie pamiętał (lub wręcz jak zwykle - nie sprawdzał) dodam, że wieniec 24x25

chyba :D

strunobeton to też L-ki, tyle, że ze sprężonym zbrojeniem, z zewnątrz nie widać różnicy, a z powodu tego sprężenia w zasadzie lepszy od zwykłych L (a są takie zwykłe  na 2,5m?)

 

 

jak masz murować na 10,5 pustaka, to wymuruj ostatnią warstwę cegłą jak ta wysokość tak bardzo jest istotna

normalnie masz wpisane L-ki z tego  co widzę

przekrój jest tylko jeden? bo widać, że przez drzwi i zostaje 40 centów (z L-kami) do wieńca, jak jest z oknami? w jednej linii z drzwiami?

Edytowano przez aru (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
54 minuty temu, aru napisał:

zeniu, zeniu, strop jest drewniany, i z tego co rozumiem "opiera się" na wieńcu zewnętrznym i tym przeciwpałożnym, od strony obiektu istniejącego, więc ten wieniec najpewniej niesie siebie i (w tym fragmencie wyjątkowo się z tobą zgodzę) spina (tylko spina), a żeby ukoić trochę twój strach (i Autora) zaproponowałem 2#12 dołem dodatkowo, sądzisz, że za mało? :scratching:

 

 

 

gdybyś nie pamiętał (lub wręcz jak zwykle - nie sprawdzał) dodam, że wieniec 24x25

chyba :D

strunobeton to też L-ki, tyle, że ze sprężonym zbrojeniem, z zewnątrz nie widać różnicy, a z powodu tego sprężenia w zasadzie lepszy od zwykłych L (a są takie zwykłe  na 2,5m?)

 

 

jak masz murować na 10,5 pustaka, to wymuruj ostatnią warstwę cegłą jak ta wysokość tak bardzo jest istotna

normalnie masz wpisane L-ki z tego  co widzę

przekrój jest tylko jeden? bo widać, że przez drzwi i zostaje 40 centów (z L-kami) do wieńca, jak jest z oknami? w jednej linii z drzwiami?

 Muruję na 11 warstw tak uzgodniłem dzisiaj z KB dzięki temu podnieśliśmy trochę strop/sufit z projektu wychodziło raptem 2,5m teraz będzie ok 2,7m. 
 

Widziałem L-ki nawet 3m ale mają do 2cm ugięcia na środku.  Przekroje strunobetonu są dwa 7x12 ( do 2m ) i 12x12 powyżej 2m ( podobno można docinać ) i nie są to L-ki. Zerknij sobie „Nadproża strunobetonowe Technobeton” NST_072 i NST_124

 

Drzwi mam odwrotnie tej samej wysokości co okna. Już rozmawiałem z producentem damy radę zrobić 2,30 cm. Robimy przeszklone drzwi na profilu Veki. Jedyne gdzie zostaje kawałek do podmurowania to przejście do starej części domu i może łazienka ( ale tam najprawdopodobniej nie będzie wieńca ) 

Edytowano przez Maratoro (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

jak szeryf umie mnożyć i dzielić, zna wzór na pole koła to może da radę przeliczyć,  ot choćby stąd, ale czy możesz na niego liczyć to Ci nie powiem :bezradny:

(w necie jest dużo podpowiedzi, wprost to ci nikt tu nie powie, nie ma uniwersalnego rozwiązania)

niemniej potrafić a móc to już inna bajka, tu już ustawodawca dopomógł głąbom odebrać ten  wątpliwy przywilej wielu inżynierom i technikom, więc pozostaje chyba jego sumienie... :scratching:

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 30.03.2021 o 11:49, aru napisał:

skoro wieniec dookoła to i te słupki...

Dziękuje za wcześniejszą pomoc ;) 

 

Mam do Ciebie jeżeli pozwolisz jeszcze kilka pytań.

 

Czy mogę zacząć te słupy żelbetowe ok 80 cm od narożnika ? Po pierwsze boje się trochę o przemarzanie to jednak narożnik i do tego beton, jak nic będzie chłodniejsze miejsce. 
 

Kolejną sprawą jest to ze chcemy dodać kolejne okna ( tej samej 2,5m szerokości i w tym samym miejscu co na dole ) podrzucam zdjęcie z projektu. 

Czy słup może wypadać nad otworem okiennym na dole ? Czy lepiej żeby był w miejscu ściany ? 

 

C111FF17-9E6A-4EC4-BBBA-8D8184BF3CB7.jpeg

B57B2DFE-9794-441B-9262-6AFFA4D59086.jpeg

Edytowano przez Maratoro (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

1. lepiej jak jest w narożniku, jak się boisz mostka to do szalunku można "nabić" 2cm styro lub XPS, jak słupek będzie miał o te 2cm mniej to nic się nie stanie, a dociepli narożnik; ale jak tak się upierasz to pewnie i można

2. to gdzie te okno w końcu ma być? na dole? na górze? weź w paincie na focie namaluj co chcesz bo niejednoznacznie to napisałeś

3. jak słup wypada nad oknem to słabo, ale wtedy to, na czym stoi ten słup dozbraja się (dołem w przekroju)

Link do komentarza
2 minuty temu, aru napisał:

1. lepiej jak jest w narożniku, jak się boisz mostka to do szalunku można "nabić" 2cm styro lub XPS, jak słupek będzie miał o te 2cm mniej to nic się nie stanie, a dociepli narożnik; ale jak tak się upierasz to pewnie i można

2. to gdzie te okno w końcu ma być? na dole? na górze? weź w paincie na focie namaluj co chcesz bo niejednoznacznie to napisałeś

3. jak słup wypada nad oknem to słabo, ale wtedy to, na czym stoi ten słup dozbraja się (dołem w przekroju)

2. Okno ma być na gorze dokładnie w tym samym miejscu co na dole. Okno 2,5m szerokości.

3.U nas w takim razie praktycznie niema miejsca żeby zrobić słupy które nie będą wypadały nad oknami.

Link do komentarza

na górze to wg projektu masz  niecałe 1,4m muru gdzie możesz wsadzić okno, chyba, że kombinujesz takie łamane, ścienno-połaciowe, a wtedy to inna bajka

2 minuty temu, Maratoro napisał:

2. Okno ma być na gorze dokładnie w tym samym miejscu co na dole. Okno 2,5m szerokości.

3.U nas w takim razie praktycznie niema miejsca żeby zrobić słupy które nie będą wypadały nad oknami.

 

czyli robisz lepszą belkę, a nie zwykły wieniec, choć tak sztrasznie tych okien to tam aż tak nie masz

Link do komentarza
Przed chwilą, aru napisał:

na górze to wg projektu masz  niecałe 1,4m muru gdzie możesz wsadzić okno, chyba, że kombinujesz takie łamane, ścienno-połaciowe, a wtedy to inna bajka

Chcemy okno ok 50cm wysokie na 2,5m szerokie żeby było spójne szerokością z oknem na dole. Ale jesteśmy w stanie z niego zrezygnować i zrobić np dwa obok siebie albo w ostateczności zupełnie zrezygnować. 
 

Jesteś w stanie mniej więcej narysować mi na rzucie poddasza czy parteru ktore miejsca były by najlepsze do umiejscowionia słupów  ? Byłbym bardzo wdzięczny. 

Link do komentarza

co najwyżej jutro, bo pozycję już mam horyzontalną, chyba, że ktoś inny maźnie

i pamiętaj - rozmawiamy jak to można zrobić - decyzja ostatecznie jak należy do człowieka z właściwymi uprawnieniami

 

a co do okna - trochę słabo by to wyglądało - poszukaj takich o których pisałem, to ma jakieś ręce i nogi, fajnie wygląda, a że trochę więcej trza zrobić (czyt. wydać) to jak ma się warunki to warto moim zdaniem

Link do komentarza
1 minutę temu, aru napisał:

co najwyżej jutro, bo pozycję już mam horyzontalną, chyba, że ktoś inny maźnie

i pamiętaj - rozmawiamy jak to można zrobić - decyzja ostatecznie jak należy do człowieka z właściwymi uprawnieniami

 

a co do okna - trochę słabo by to wyglądało - poszukaj takich o których pisałem, to ma jakieś ręce i nogi, fajnie wygląda, a że trochę więcej trza zrobić (czyt. wydać) to jak ma się warunki to warto moim zdaniem

Oczywiście zdaje sobie z tego sprawę ze jest to do zaproponowania KB, ale za wiele konstruktywnych pomysłów to nie mogę się spodziewać od tej osoby. Wszystko w stylu róbcie jak uważacie. Dlatego pozostaje mi forum i ludzie tacy jak Ty. A okno ścienno-połaciową fajne ale poza moimi możliwościami finansowymi. Wszystko staramy się robić sami dlatego Tu jestem ;)

Link do komentarza

tak bym to zrobił

to rzut parteru, ale nanieś to sobie na rzut poddasza i będzie git, wielkiego wyboru to tu nie ma odnośnie lokalizacji, zielony do rozważenia, ale bym go dał

obraz.png.babe5006eeecce2a15ea96ae56e2046f.png

a tak ogaciłbym  słupek narożny

obraz.png.58c2ec73fd23c56bd2a4a01149609e9a.png

co najwyżej zrobił bym go bardziej prostokątny, żeby zachować przekrój jak ktoś się upiera...

w wieńcu nad parterem nad każdym mniejszym otworem dorzuć 2#12 dołem, nad tym dużym - 3#12 a może i 4, wlezą tylko trzeba je dobrze rozmieścić i skręcić, żeby nie rozlazły się bo beton nie otuli, no i zawibrować to miejsce, dobrze ale nie przegiąć (czyli nie za długo)

Link do komentarza

Dziękuje Ci bardzo za pomoc. 

Z 4#12 może być ciężko bo dochodzą jeszcze startery słupów. To będziemy mieli 8 drutów 12 Ø obok siebie.

 

Właśnie jak jesteśmy przy starterach słupów/słupach. To wygina się klasyczne L i lecą dwie w lewo i dwie w prawo po dolnych prętach ? Oczywiście skręcone i z zakładem 50x średnica. 

Edytowano przez Maratoro (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

a to jeszcze jedno, tę beleczkę nad otworem 2,5m to zrobiłbym wyższą niż wysokość "wieńca" czyli belki nad otworem, 25 centów to mało dla tej rozpiętości, tak się zastanawiam, jak to rozwiązać, bo masz 40 centów pod wieńcem do zagospodarowania :scratching:

w zasadzie pasowałoby wieniec niezależnie,  pod spodem właściwą belkę nadprożową, a wtedy robi się solidny kawałek betonu

to jest poziom, który zachowujesz?

obraz.png.cfd9e570de78076b2c8f5d84e0eb8f4f.png

Link do komentarza
57 minut temu, aru napisał:

a to jeszcze jedno, tę beleczkę nad otworem 2,5m to zrobiłbym wyższą niż wysokość "wieńca" czyli belki nad otworem, 25 centów to mało dla tej rozpiętości, tak się zastanawiam, jak to rozwiązać, bo masz 40 centów pod wieńcem do zagospodarowania :scratching:

w zasadzie pasowałoby wieniec niezależnie,  pod spodem właściwą belkę nadprożową, a wtedy robi się solidny kawałek betonu

to jest poziom, który zachowujesz?

obraz.png.cfd9e570de78076b2c8f5d84e0eb8f4f.png

Mamy już obsadzone nadproża kupiłem jednak gotowe strunobetonowe 12x12 po 2 szt na otwór. Nadproża mamy na równo ze ścianą. Więc obecnie już za wiele nie zrobimy poza wieńcem 24x25. Mogę ewentualnie lepszą klasę betonu zamówić na drobnym kruszywie żeby się ładnie zawibrowało.

 

Link do komentarza

Dzisiaj tak siedziałem na budowie i zacząłem rozrysowywać sobie te słupy. Przecież cholera na wieńcu opierają mi się belki. Muszę tak rozrysować słupy żeby nie trafić w Belkę bo one zostają na wierzchu. Żeby nie było sytuacji ze mam belki np co 85 i nagle jedna 120 bo słupek. 
 

Edit.

 

Po wstępnych rysunkach niema bata żebym nie miał słupów nad oknami. 

Edytowano przez Maratoro (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

cóż - wieniec się nie rozlezie, choć pewnie można to i lepiej zrobić

 

startery da się wsadzić, w zasadzie powinny być "do wewnątrz" słupa względem zbrojenia słupa

tak jak i da się rozmieścić słupki i pogodzić to ze stropem, choć zgodnie z projektem masz belki stropowe kotwione do boku wieńca, a nie na nim oparte

 

i nie wiem jak Ci słupy muszą wyjść nad oknami, chyba, że wyznajesz ściśle te 2m pomiędzy :), tylko z jakiego powodu? to się liczy?:scratching:

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...