Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Maratoro

Uczestnik
 • Posty

  57
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Maratoro

 1. Miłem na myśli stronę do obliczania zapotrzebowania. Co do wyboru jest on raczej poparty ofertą którą dostaliśmy i może tym ze używam sprzętu Gree z którego również jestem zadowolony. Pompa ma zasilać podłogówkę.
 2. Dzień dobry, Potrzebuje opinii może pomocy co do wyboru pompy ciepła. Może zacznę od parametrów budynku. Dom składa się z dwóch części. Jedna lata 70/80 druga nowo budowana. Powierzchnia uzyt. 125m z poddaszem Część stara: Ściana warstwowa Wełna 15 / Pustak żużlowy 25 cm / pustka 5 cm / Beton komórkowy 12 cm / Podłoga Styro grafit ok 12/15 cm Dach styro grafit 20 cm scianki kolankowe dodatkowo ocieplone welłną od środka 15cm. Okna 3szyby Nowa część: Styro 15 grafit / Beton Komórkowy 500 Dach styro grafit 20
 3. Tylko ciekawe czy puści to mój KB. Ile myślisz ze trzeba dozbroić np taki otwór 2,5m ? A ile pozostałe.
 4. Źle się zrozumieliśmy chyba. Tam gdzie się da to tak mogę zrobić ale przy nadprożu 12 cm mam otwór na okno 232 cm wiec jak dam np lane nadproze 20cm to zostanie mi otwór ok 220 czyli okno z 216/17 trochę mało.
 5. W ścianach zewnętrznych zero, na nadprożu odrazu wieniec. W dwóch miejscach wyjdzie ok 20 cm ( +/- jeden pustak ) po odjęciu wysokości nadproża 12. Przy 7 ok 25 cm .
 6. Muruję na 11 warstw tak uzgodniłem dzisiaj z KB dzięki temu podnieśliśmy trochę strop/sufit z projektu wychodziło raptem 2,5m teraz będzie ok 2,7m. Widziałem L-ki nawet 3m ale mają do 2cm ugięcia na środku. Przekroje strunobetonu są dwa 7x12 ( do 2m ) i 12x12 powyżej 2m ( podobno można docinać ) i nie są to L-ki. Zerknij sobie „Nadproża strunobetonowe Technobeton” NST_072 i NST_124 Drzwi mam odwrotnie tej samej wysokości co okna. Już rozmawiałem z producentem damy radę zrobić 2,30 cm. Robimy przeszklone drzwi na profilu Veki. Jedyne gdzie zostaje kawałek do podmurowania
 7. Dokładnie tak jak mówisz Aru jeżeli pozwolisz na „Ty” wieniec miałby być odrazu nadprożem. Jesteś w stanie coś podpowiedzieć z nadprożami w ścianach zewnętrznych bo miotam się jak niewiem kto i dalej nie wiem co wybrać. Lane wszystko spoko ale trochę dużo roboty. Strunobeton wydaje się spoko na cały dom ok 700 zł tylko ze mój kierownik nie za bardzo zna temat i kręci nosem jak powiedziałem ze nadproze ma 12x12 a jak pojechałem do składu żeby się dowiedzieć więcej to jest lepiej 7x12 do wszystkich otworów tylko 2,5m 12x12.
 8. Rozmawiałem jeszcze z kierownikiem budowy, a co sądzicie o nadprożach strunobetonowych ? Kierownik trochę kręci nosem ( nie zna tematu )
 9. Okna muszą być w sam raz - tak od środka (widok, naświetlenie), jak i z zewnątrz (wygląd). No i ważna jest kwestia strat ciepła w zimie i nadmierne nasłonecznienie w lecie. 2.5 m szerokości - myślę że to jednak trzeba dozbroić. Ze względu na szerokość ii na to co jeszcze jest tam wyżej. Nie jestem konstruktorem, więc ci nie powiem wymiarów. Okno niestety od północy, więc nasłonecznienie zerowe dlatego jak może pamiętasz dodaliśmy okno z boku od strony wschodniej. Co do nośności, tego się obawiam ale z drugiej strony boje się o wysokość okna z projektu
 10. A co myślicie nad zalaniem tylko wieńca bez zabawy z nadprożami. Zyskamy dzięki temu wyższe okna. Przy drzwiach wewnętrznych muszę napewno zrobic standard. Muszę to jeszcze przedyskutować z kierownikiem budowy. Najszerszy otwór to 2,5m okno balkonowe. Tak poza tematem do zdrowych i wesołych świąt dla Was.
 11. Jeszcze podpytam o nadproża. W projekcie teoretycznie L19 Ja chciałem dać lane razem z wieńcem. A co myślisz/myślicie o nadprożach gotowych z betonu komórkowego? Mam takie w starej części domu. 12x24 po 2 szt daje 24x24. Właśnie i jeszcze jedno. Pomiędzy salonem a kuchnią mam przejście. Widać je w przekroju budynku. W jaki sposób mogę zwiększyć jego wysokość ? Czy wieniec może być nadprożem ? Tylko np. Trochę go dozbroić ?
 12. Strzemiona 18x20 będą ok ? Do nadproża to wyjdą dopiero po wymurowaniu ostatniej warstwy. A... i jeszcze jedno. Czy te słupy w rozstawie co 2 m lecą również w ścianach szczytowych ? Czy tylko kolankowe?
 13. Ze względu na to ze w projekcie uwzględnili mi śmieszne 8 cm styropianu ja planuje dać 15 cm. Kolejna sprawa liczona była zaprawa, a ja muruję na pianę więc tak naprawdę nie dochodzi nic. I finalnie musiałbym się pierdzielić z cięciem pustaków połówka za mało cały za dużo. Wole dołożyć kiła cm betonu do wieńca. Tylko czy mogę zrobić tak ze zbrojenie będzie jak do wieńca 25x24 a wieniec 30x24. A pytam ze względu na to ze nie jestem pewien ile dokładnie wyjdzie może 26/27/28 itd. A strzemiona już chciałem zamówić.
 14. Podpowiesz coś w kwestii głównych pytań ?
 15. Wykonawcą jestem Ja Natomiast mój kierownik budowy to jest człowiek zagadka. Co masz na myśli
 16. Witam ponownie. Potrzebuje pilnej pomocy w rozszyfrowaniu mojego projektu. ( Niestety brak projektu wykonawczego ) a nawet ten który mam według mnie jest okrojony. Kończymy właśnie ściany parteru i zaczynamy szykować się do zbrojenia wieńca i nadproży. Z projektu wynika ze mamy zrobić wieniec 25x24 co już jest nie realne ze względu na wysokość parteru i oparte belki stropu na wieńcu. Z naszych wyliczeń wychodzi ze będzie to ok 30 cm wys. Nie mamy podanych żadnych informacji co do rozmiaru strzemion. Kolejną sprawą są słupy w ściance kolankowej (rdzenie
 17. Mamy kolejną wizje niestety jak to w życiu bywa. Na kartce papieru wszystko wygląda inaczej. Zerknijcie proszę jeszcze na projekt. I pomyślcie czy ta ściana na środku domu (teoretycznie nośna a praktycznie cholera wie poco) ma sens. Chodzimy tak obok niej ( wieniec jeszcze nie wylany) i strasznie nam ona nie psuje. Nie chce znowu truć tyłka kierownikowi/architektowi ( jedna osoba ) ale czy dużym problemem było by z niej zrezygnować ? Jeżeli np ma ona zadanie typowo konstrukcyjne to zrobić tam np podciąg.
 18. U mnie z obliczeń wyszło 700 kg m2 słonia mogę trzymać w łazience Wychodzi na to ze rozstaw belek muszę dobrać nie pod wytrzymałość bo to mam zapewnione nawet przy metrze tylko ze względu na deskowanie lub osb muszę to jakoś sprawdzić.
 19. Wrzuciłem również w ten kalkulator mój wymiar zwiększyłem nawet dla zapasu rozpiętość na 5m rozstaw co 90cm i wyszło ze pasuje. Zrobiłem 5m i 100 cm i również jest w zapisie Przy założeniach projektowych wychodzi mi prawie 300kg m2 zapasu Wkleiłem również wyżej obliczenia konstruktora.
 20. Oczywiście z podparciem na 4,5 m najdłuższe o jakich czytałem to 6m. Dzięki za linki Podesłałem jeszcze zdjęcia obliczeń ale Ja w nich również nie wieże rozstawu belekz
 21. Może pomocny będzie fakt ze obydwie ściany działowe, będą ścianami nośnymi. Teoretycznie miała być tylko jedna łącząca salon z kuchnią natomiast druga tez wyszła ścianą nośną ponieważ zrezygnowaliśmy z komina. Pompa Ciepła + Rekuperacja Ale wracając do tematu rozstawu i wymiarów belek. Muszę w Pon zamawiać, czas oczekiwania 4/6tyg a ściany już w połowie. Zagęszczając belki muszę liczyć się ze sporą różnicą w cenie i niestety pogarsza się efekt wizualny ( poczucie wysokości pomieszczenia ) do spodu belki mamy 2,5m + ok 20 cm widocznej belki.
 22. Ale Ja nie jestem konstruktorem i Ja tego nie wymyśliłem. Ja zapłaciłem nie małą kasę za to żeby ktoś kto się na tym zna zrobił to w sposób zgodny ze sztuką. Nic nie mam obliczonego w projekcie. Ale z drugiej strony, dopiero co skończyliśmy dach na drugiej części o podobnej rozpiętości i tam żadnych podpór nie mamy a nie wyglada żeby cokolwiek było potrzebne. co do belki to nie jest grubsza. Gdybym chciał jakieś belki żelbetowe to nie robilibyśmy stropu drewnianego tylko betonowy. Szczerze to jak Nic nie wiedziałem tak dalej nic nie wiem. Z jednej strony przejrza
 23. Jest to tylko podpora dachu napewno nie będzie spoczywał na niej cały jego ciężar. Ale tak dach będzie się opierał częściowo na tym stropie z belek. A dokładniej najprawdopodobniej na jednej z nich. Co do wełny na dachu będzie jej napewno więcej tak samo jak styropianu w podłodze. Jest dużo rzeczy które zmieniamy podczas budowy.
×
×
 • Utwórz nowe...