Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Cześć! 

Odzywam się do was z zapytaniem, a mianowicie mam możliwość zakupu domu parterowego. Sprawa wyglada tak, ze dom był wybudowany 30lat temu, wtedy był projekt na parter+piętro. Projekt cały czas jest, ale budowa została zamknięta na parterze(płaski dach). Tutaj moje pytanie jakie formalności, zgody musiałbym zdobyć, aby móc wybudować piętro, które jest uwzględnione w projekcie domu. Oczywiście projekt na piętro chciałbym troche zmienić. Parter jest wielkości 100m(2), a wiec góra identycznie. Jaki koszt budowy byłby takiego piętra na stan surowy ? 

Mam nadzieje, ze uzyskam jakakolwiek pomoc, za która z góry dziękuje. 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Formalnie jeśli przerwa w budowie trwała ponad 3 lata to pozwolenie wygasa, a jeśli nie było częsciowego odbioru, to formalnie budynek ten nie istnieje. Kwestia rozbudowy wymaga praktycznie takich samych  kroków jak przy budowie nowego domu - przede wszystkim czy będzie to zgodne z MPZP lub wystąpienie o wydanie WZ. Szczegóły działań zależeć będą jednak od stanu prawnego nieruchomości i przychylnosci urzednikow.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że poza kwestiami formalnym (załóżmy, że decyzja w urzędzie będzie na TAK) trzeba będzie "wziąć" architekta, który jeszcze raz zerknie na stary projekt i ewentualnie po adaptacji podpisze się pod nim. Pozwolenie na budowę jest przecież na projekt. Teść nadbudowywał piętro na domu z dachem kopertowym. Były wyburzenia, nadbudowa, adaptacja, wcześniej ocena stanu fundamentów etc.

Myślę, że jest to formalnie do zrobienia. Czy był odbiór obecnego budynku i pozwolenie na użytkowanie? Proszę sprawdzić w urzędzie stan prawny - jak radzi wyżej Ekspert Cezary. Potem dopiero będziesz mógł się zastanawiać nad kosztami. Na obecnym etapie rozmowa o kosztach to rozmowa o niebieskich migdałach :) Powodzenia

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, kuba1234 napisał:

Sprawa wyglada tak, ze dom był wybudowany 30lat temu, wtedy był projekt na parter+piętro.

Dużo zależy od aktualnego planu miejscowego.

Jesli przedtem budowa postępowała wg prawa (przede wszystkim pozwolenie, jakieś wpisy w dzienniku budowy odzwierciedlające postęp budowy też pomocne))  i została przerwana, to nie powinno być kłopotów z zalegalizowaniem - pewnie będzie nowe pozwolenie potrzebne na modernizację czy dokończenie i potem odbiór. Stopień trudności zależy od miejscowych urzędników.

Natomiast budowa piętra będzie zależała od warunków obecnego planu miejscowego. Ale zwykle możliwość piętra w jakiejś formie jest wszędzie. Jak nie ma planu, to zależy od WZ, a ta od widzimisię urzędników ale też od sąsiednich budynków. Jeśli sa piętrowe - nawet widzimisię niechętnych urzędników można przelamać. Ale - oczywiście aż tak złośliwych urzędników spotyka się raczej rzadko:12_slight_smile:

Raczej gminie zależy na metrażu, bo ma większe podatki.

 

Projektant będzie niezbedny do czynności projektowych i urzędowych też się przyda.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3.02.2021 o 19:31, kuba1234 napisał:

Tutaj moje pytanie jakie formalności, zgody musiałbym zdobyć, aby móc wybudować piętro, które jest uwzględnione w projekcie domu. Oczywiście projekt na piętro chciałbym troche zmienić. 

Dobudowanie piętra to nadbudowa, a tę (podobnie jak rozbudowę i odbudowę obiektu budowlanego) w myśl ustawy Prawo budowlane, należy traktować jak budowę. Co oznacza, że przy nadbudowie piętra trzeba spełnić wszystkie te formalności, co przy budowie nowego domu.

A nawet trochę więcej, bo zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie rozbudowa, nadbudowa, przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku powinny być poprzedzone ekspertyzą techniczną stanu konstrukcji i elementów budynku, z uwzględnieniem stanu podłoża gruntowego.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To jest lakier wodny i w spoinach są pozostałości tego lakieru moim zdaniem, ale pewności nie mam. https://profiparkiet.pl/wp-content/uploads/2016/09/AquaSeal_EcoGold_TM_PL.pdf "Lakier Bona Traffic HD to najmocniejszy i najszybciej schnący lakier na świecie. Umożliwia ponowne korzystanie z podłogi po zaledwie 12 godzinach od nałożenia. Został opracowany z myślą o pokrywaniu dużych powierzchni." źródło: https://www1.bona.com/pl/webchannel/oferta-profesjonalna/powloki/lakiery/lakiery-do-drewna/bonatraffic-hd-sm-ml2-3x495l/   Dziwna ta kombinacja lakierów różnych marek. Możliwe, ze tak Ci spece robią, ale zgodnie z instrukcją, po pierwszym lakierze można chodzić po 12 godzinach a ten drugi to lakier ...jak wynika z fragmentu opisu. Trochę mnie dziwi takie "sztukowanie".
  • Załóżmy, że 3000 kWh. Dalej będę trzymał się mojej wersji "wyliczeń" i szacunków w oparciu o wcześnej wskazane linki i wychodzi mi max 2,75-3 kWp. Można tę wartośc skorygować o szczytowy dzienny pobór energii w picu i oczekiwaniami, że to zapotrzebowanie zapewni nam zimą uzysk z paneli PV. Zima pompa pobierze w szczycie 2.5 kW przy założeniu, że COP spadnie do 2 i do tego mamy jeszcze oświetlenie, TV i kuchenkę, ale pompa też nie pracuje non-stop a 4 palników w kuchni z poborem 3 kW tez ni odpalamy non-stop. Tak czy inaczej - można szacować tym wzorem, ale trzeba go zmodyfikować i już nie brać pod uwagę wskaźnika opust. Ek – ilość zużywanej rocznie energii [kWh] a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%] b – procentowy udział ilości energii oddanej do sieci [%] opust – 0,8 za 1 kWh w przypadku instalacji do mocy 10 kW za 1 kWh , 0,7 kWh, w przypadku instalacji o mocy 10-50 kW. a+b = 100% Uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh] źródło: https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-jaka-moc-instalacji-pokryje-moje-zapotrzebowanie/
  • Na zdjęciach to wygląda jak pleśń. Podłoga nowa, czy regenerowana? To co widać, jest pod lakierem? Jakiego lakieru w końcu użyli, oraz jaki był zastosowany lakier podkładowy?  Oraz, jaką metodą nanoszono lakier? 
  • Dzięki!     Czekam! Pewnie teraz posłuży mi aż do śmierci z racji mniejszego spożycia herbaty... W pracy piło się więcej     Herbaty - oczywiście...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...