Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Cześć! 

Odzywam się do was z zapytaniem, a mianowicie mam możliwość zakupu domu parterowego. Sprawa wyglada tak, ze dom był wybudowany 30lat temu, wtedy był projekt na parter+piętro. Projekt cały czas jest, ale budowa została zamknięta na parterze(płaski dach). Tutaj moje pytanie jakie formalności, zgody musiałbym zdobyć, aby móc wybudować piętro, które jest uwzględnione w projekcie domu. Oczywiście projekt na piętro chciałbym troche zmienić. Parter jest wielkości 100m(2), a wiec góra identycznie. Jaki koszt budowy byłby takiego piętra na stan surowy ? 

Mam nadzieje, ze uzyskam jakakolwiek pomoc, za która z góry dziękuje. 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Formalnie jeśli przerwa w budowie trwała ponad 3 lata to pozwolenie wygasa, a jeśli nie było częsciowego odbioru, to formalnie budynek ten nie istnieje. Kwestia rozbudowy wymaga praktycznie takich samych  kroków jak przy budowie nowego domu - przede wszystkim czy będzie to zgodne z MPZP lub wystąpienie o wydanie WZ. Szczegóły działań zależeć będą jednak od stanu prawnego nieruchomości i przychylnosci urzednikow.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że poza kwestiami formalnym (załóżmy, że decyzja w urzędzie będzie na TAK) trzeba będzie "wziąć" architekta, który jeszcze raz zerknie na stary projekt i ewentualnie po adaptacji podpisze się pod nim. Pozwolenie na budowę jest przecież na projekt. Teść nadbudowywał piętro na domu z dachem kopertowym. Były wyburzenia, nadbudowa, adaptacja, wcześniej ocena stanu fundamentów etc.

Myślę, że jest to formalnie do zrobienia. Czy był odbiór obecnego budynku i pozwolenie na użytkowanie? Proszę sprawdzić w urzędzie stan prawny - jak radzi wyżej Ekspert Cezary. Potem dopiero będziesz mógł się zastanawiać nad kosztami. Na obecnym etapie rozmowa o kosztach to rozmowa o niebieskich migdałach :) Powodzenia

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, kuba1234 napisał:

Sprawa wyglada tak, ze dom był wybudowany 30lat temu, wtedy był projekt na parter+piętro.

Dużo zależy od aktualnego planu miejscowego.

Jesli przedtem budowa postępowała wg prawa (przede wszystkim pozwolenie, jakieś wpisy w dzienniku budowy odzwierciedlające postęp budowy też pomocne))  i została przerwana, to nie powinno być kłopotów z zalegalizowaniem - pewnie będzie nowe pozwolenie potrzebne na modernizację czy dokończenie i potem odbiór. Stopień trudności zależy od miejscowych urzędników.

Natomiast budowa piętra będzie zależała od warunków obecnego planu miejscowego. Ale zwykle możliwość piętra w jakiejś formie jest wszędzie. Jak nie ma planu, to zależy od WZ, a ta od widzimisię urzędników ale też od sąsiednich budynków. Jeśli sa piętrowe - nawet widzimisię niechętnych urzędników można przelamać. Ale - oczywiście aż tak złośliwych urzędników spotyka się raczej rzadko:12_slight_smile:

Raczej gminie zależy na metrażu, bo ma większe podatki.

 

Projektant będzie niezbedny do czynności projektowych i urzędowych też się przyda.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3.02.2021 o 19:31, kuba1234 napisał:

Tutaj moje pytanie jakie formalności, zgody musiałbym zdobyć, aby móc wybudować piętro, które jest uwzględnione w projekcie domu. Oczywiście projekt na piętro chciałbym troche zmienić. 

Dobudowanie piętra to nadbudowa, a tę (podobnie jak rozbudowę i odbudowę obiektu budowlanego) w myśl ustawy Prawo budowlane, należy traktować jak budowę. Co oznacza, że przy nadbudowie piętra trzeba spełnić wszystkie te formalności, co przy budowie nowego domu.

A nawet trochę więcej, bo zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie rozbudowa, nadbudowa, przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku powinny być poprzedzone ekspertyzą techniczną stanu konstrukcji i elementów budynku, z uwzględnieniem stanu podłoża gruntowego.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Popieram - zdecydowanie lepiej "iść w górę" z mocą, niż wybrać za słabą instalację. To się zwyczajnie nie kalkuluje i szybciej się zwróci - tym bardziej, że w tym przypadku jest dostateczna ilość miejsca na dachu :) Zawsze można starać się też o dofinansowanie i złożyć wniosek w jakimś programie. A takie rzeczy można wygodnie załatwiać przez firmę zajmującej się montażem, polecić mogę np. markę Soleko. Zdecydowanie tak będzie bardziej wydajnie.
  • Gość Kaziemierz
   Prócz tego, że oczywiście ważne jest poprawne wykonanie prac elewacyjnych, równie ważna jest też jakość materiałów użytych do ocieplenia. Powinny to być sprawdzone, certyfikowane przez ITB materiały, na przykład styropian grafitowy termo organika. Coraz częściej też się słyszy, że materiały użyte do ocieplenia, wykończenia elewacji powinny pochodzić od jednego producenta
  • Gość Bob
   Mam pytanie: czy przykry zapach ścieków (siarkowodoru?) w okolicy pieca dwufunkcyjnego może mieć związek z odprowadzaniem kondensatu do kanalizacji? Okresowo pojawia się taki uciążliwy zapach, chociaż nie wiem czy nie wraca on kanałem wentylacyjnym, którego wylot na dachu jest w pobliżu odpowietrznika kanalizacji.
  • Dzień dobry.   Rozstaw łat pod blachodachówkę FIORD® wynosi 350mm. Poniżej rysunek techniczny. ________________________________________________ Blachodachówka FIORD® Blachy Pruszyński produkowana jest we wszystkich powłokach zabezpieczających. Kolor czarny dostępny jest we wszystkich rodzajach powłok. Szczególnie polecane są powłoki poliuretanowe z długą gwarancją. Wykaz wszystkich dostępnych powłok: https://pruszynski.com.pl/powloki-ochronne.php   Rynny NIAGARA, oferowane są w 9-ciu kolorach i też są dostępne w kolorze czarnym.  
  • Nie wywalaj sprężyn.  https://allegro.pl/oferta/sprezyny-do-materaca-typu-bonell-86x190-materac-7135817371 https://allegro.pl/oferta/sprezyna-wersalkowa-bonell-75-cm-8966408777 https://www.olx.pl/d/oferta/formatka-sprezynowa-sprezyny-bonell-sprezyna-bonell-182x56x10-CID628-IDHWJej.html#4e746daea4 https://www.olx.pl/d/oferta/formatyka-sprezyny-bonell-sprezyna-do-wersalki-CID628-IDDQhNH.html#6739b97546 https://allegro.pl/oferta/sprezyny-do-materaca-tapicerskie-bonell-182-53-10-9408957186 https://allegrolokalnie.pl/oferta/sprezyna-bonell-124x53x8-15x5-2-4 https://allegro.pl/kategoria/dom-i-ogrod?string=sprężyny bonell&order=p&bmatch=e2101-d3684-c3682-hou-1-4-0218
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...