Skocz do zawartości

Czy zmiana kąta nachylenia dachu o 5 stopni to problem?


Recommended Posts

W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jest zapis: "preferowane formy dachów: symetryczne dwuspadowe bądź czterospadowe z dopuszczeniem dachów naczółkowych. Zalecany kąt pochylenia połaci dachowych budynków mieszkalnych i usługowych: 30-45°, budynków gospodarczych: 15-30°". Czy dach o nachyleniu 25° względem wymaganych 30° będzie problemem? Jak to wygląda w praktyce? Czy zmiana kąta nachylenia dachu dla projektanta to duży problem?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/19912-czy-zmiana-kata-nachylenia-dachu-o-5-stopni-to-problem

Link do komentarza
58 minut temu, Gość Sylwia napisał:

Czy również więźba zmieni swoje wymiary? Proszę o pomoc

No zmieni wymiary cala więźba. Cała konstrukcja. Niewiele, ale zmieni.

Narysuj sobi trójkąt o kącie 30 i drugi o kącie 35 st (jak dach) - i zmierz różnice. Dla przykładu.

W więźbie oprócz krokwi masz całą resztę konstrukcji w środku "trójkąta", ktora też się zmieni.

Link do komentarza

zeniu - trygonometria się kłania :D

choć tu chyba nie do końca tak musi być,

skoro dach się "wyostrza" to może oznaczać, że idzie w górę w kalenicy, a długość krokwi nie koniecznie musi ulec zmianie;

 

wszystko zależy od tego jaki to dach i powód zmiany

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Jarek
aru - w trygonometrii zmiana kąta w trójkącie nie musi powodować zmiany długości "krokwi" zmieniając długość podstawy tegoż trójkąta, no ale w konstrukcji dachu zmiana długości podstawy wymusza zmianę albo ścianki kolankowej, albo wielkości okapów - co nie zawsze jest w ogóle możliwe , no i jest to niestety zmiana geometrii całej więźby i jej wymiarów.
Link do komentarza
Gość mhtyl
9 minut temu, bajbaga napisał:

Co wcale nie oznacza że jest zmianą istotną "z urzędu" - o tym decyduje projektant.

Tak, w tym przypadku gdzie MPZP dopuszcza dach domu o nachyleniu 30-45 stopni i zmiana kąta o 5 stopni z 30 stopni na 35, nie jest zmiana istotną ale nie mów (choć było to w innym temacie Pb Art 36 ) gdy zmiana kąta spowoduje zmianę kubatury budynku i projektant wpisze że to zmiana nieistotna bo to śmiechu warte.

Link do komentarza
Dnia 21.05.2020 o 14:09, aru napisał:

zeniu - trygonometria się kłania :D

choć tu chyba nie do końca tak musi być,

skoro dach się "wyostrza" to może oznaczać, że idzie w górę w kalenicy, a długość krokwi nie koniecznie musi ulec zmianie;

wymiary konstrukcji sie zmienią - słupow, jętek, kleszczy, jak długość krokwi sie nie zmieni, to wymiar okapu sie zmieni.

Gośc Jarek dobrze mapisał  :12_slight_smile:

32 minuty temu, bajbaga napisał:

Co wcale nie oznacza że jest zmianą istotną "z urzędu" - o tym decyduje projektant.

Tylko że nie o to pytała Sylwia:

Dnia 21.05.2020 o 09:38, Gość Sylwia napisał:

Witam, jak obliczyc powierzchnie dachu jeśli zmieniałam kąt nachylenia o 5 stopni z 30 na 35. Czy również więźba zmieni swoje wymiary? Proszę o pomoc

Więc jeszcze raz:

Musisz narysować sobie jeszcze raz całąwięźbę ze zmienionym kątem nachlyenia i nastepnie liczyć:

Powierzchnię dachu: 

- sumując pola poszczególnych połaci - mierząc wymiary na przekroju  i na widokach bocznych.

Więźbę:

- mierząc elementy więźby na przekrojach i rzucie więźby dachowej., na rzucie strychu.

 

Róznice nie bedą duże, niektóre sie nie zmienią - ale jednak!

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
15 minut temu, zenek napisał:

wymiary konstrukcji sie zmienią - słupow, jętek, kleszczy, jak długość krokwi sie nie zmieni, to wymiar okapu sie zmieni.

Gośc Jarek dobrze mapisał  :12_slight_smile:

Im większy kąt nachylenia dachu tym dłuższe krokwie przy takiej samej szerokości podstawy.

Natomiast co  do kwestii podnoszenia ścianki kolankowej a pozostawienia kąta nachylenia dachu bez zmian (chodzi o wydłużenie krokwi aby okap był na wysokości jak przed podniesieniem ścianki) to dom taki wyjdzie jak stodoła jeżeli nie wydłużymy krokwi aby obniżyć okap.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję że to tylko brak przecinka, bo Termet a Bosch to dwie różne firmy. Jak chcesz iść teoretycznie w coś lepszego, to zapłacisz po prostu więcej za to samo, tylko bardziej markowego. Ja byłem o krok od Wiessmana, ale właśnie dostęp do ustawień serwisowych i kilka tysięcy zł przekonało mnie do Termeta. Vitodens jest według najmniej awaryjnym kotłem gazowym, choć nie wiem czy wartym tych kilku tysięcy więcej. Co do LPG to chyba tylko dysza jest inna i być może ustawienia typu skład mieszanki, a tak to chyba każdy kocioł z zamkniętą komorą jest do tego i tego gazu przystosowany. Ja w swoim Termecie miałem jedną usterkę, co może już świadczyć o jakości części czy wykonaniu. Naczynie przeponowe miało fabrycznie nabite za duże ciśnienie i jakaś rurka była przytkana, ale kocioł cały czas chodził, także nie było tak, że zdechł. Na gwarancji serwisant przyjechał i wymienił naczynie, a tak to śmiga bezawaryjnie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam co do ociepleń mowa tu o zewnętrznym styropianie 15 okna kilkuletnie ale na dole bedzie wymiana tam gdzie jest ich najwiecej na nowe itd .Dach jest z blachodachówki jest tam wata szklana itd. Poddasze jest użytkowe ok 50 m na dole ok 100. Grzejniki Grzejnik stalowe Purmo.Dotychczas jest to ogrzewane ekogroszkiem plus zasobnik na wode 120 l. Co do kotła to myslałem o Termecie Boschu choc nei wiem czy lata na lpg czy tylko na gazie ziemnym oraz np VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF jedynie zasobnik na wode myslałem by podbiąć z ACV SMART 210 litrów np.
    • Jakbyś chciał odrolnić to możesz sprawdzić koszta w kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/
    • Możesz sprawdzić to w 15 sekund w darmowym kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/ 
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...