Skocz do zawartości

Rozsądny sposób na ogrzewanie domu użytkowanego w weekendy


filipotto

Recommended Posts

Dzień dobry 
Poszukuję podpowiedzi w sprawie ogrzewania domu, który będę użytkował w weekendy, święta, długie weekendy, itp., ale przez cały rok. Pozwolę sobie zacząć od konkretów, a później przejść do pytań, o odpowiedź na które chciałbym Was prosić.
- Dom jest wybudowany z betonu komórkowego 24cm + styropian 20cm
- Okna trzyszybowe, siedmiokomorowe PVC
- Parter 80m2 + poddasze użytkowe z sypialniami 40m2
- W okolicy nie ma gazu, MPZP nie pozwala spalać paliw stałych
- W projekcie dom ogrzewany jest grzejnikami elektrycznymi i dodatkowo jest kominek z DGP
- Według projektu zapotrzebowanie ciepła na cele ogrzewania to Qco = 9,6 kW

W domu chciałbym w prosty sposób utrzymywać temp. ok. 10 stopni w tygodniu, a podnosić ją tylko na weekendy, gdy będę na miejscu. Idealne wydaje mi się więc połączenie ogrzewania elektrycznego i kominka. Ale nie chciałbym bazować na zwykłych grzejnikach konwektorowych. Do tej pory wymyśliłem dwa warianty:
1) Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne kablami + kominek DGP aby podgrzać w weekendy. 
a) Tutaj chciałbym spytać o konieczną grubość wylewki. Mam do zagospodarowania 23 cm wysokości podłogi na parterze: według projektu to styropian 15cm, wylewka 6cm, wykończenie 2cm. Na stropie to styropian 5cm + wylewka 6cm + wykończenie 2cm.
b) Czy kable grzejne układa się na poddaszu użytkowym, czy tam powinienem pomyśleć o jakiś grzejnikach?
c) Zastanawiam się też jakie są możliwości sterowania temperaturą przy ogrzewaniu kablami grzejnymi? Ustawia się jak bardzo mają grzać podłogę w nocy, a za dnia jest zbyt ciepło lub zbyt zimno i nie ma się już na to wpływu?
2)) Ogrzewanie wodne podłogowe bazujące na zbiorniku akumulacyjnym podgrzewanym w nocnej taryfie + kominek z płaszczem wodnym podłączony do tego samego zbiornika. Pytania związane z tym rozwiązaniem to:
a) czy to wykonalne? 
b) Jak duży musiałbym mieć zbiornik?

Z chęcią poznam też inne racjonalne finansowo alternatywy, jeśli coś przychodzi Wam do głowy. Słyszałem np. o grzejnikach elektrycznych akumulacyjnych, albo o grzaniu klimatyzacją, ale zupełnie nie wiem co o tym myśleć.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Edytowano przez filipotto (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Moim zdaniem przy tej konstrukcji budynku oraz założeniu, że w tygodniu chodzi jedynie o utrzymanie temp. do 10°C można z powodzeniem zrezygnować z podłogówki i ogrzewać ten dom zwykłymi grzejnikami elektrycznymi. Przy godzinach obowiązywania II taryfy (nocne oraz 13.00-15.00) to wystarczy.

W tym układzie nie polecam kominka z płaszczem wodnym, bo na efekt rozpalenia w nim będzie trzeba czekać dość długo. Po prostu wylewka ogrzewania podłogowego ma dość duża bezwładność. Lepsze, bo działające szybko będzie DGP. Ponadto moc grzewcza podłogówki i DGP będzie się sumować, co pozwoli szybciej podnieść temperaturę.

Jeżeli w planach na przyszłość nie ma opcji, że budynek będzie używany stale to tym bardziej nie warto stosować systemu wodnego z kominkiem z płaszczem. Ze względu na sposób użytkowania, jeżeli już ma być podłogówka, to jestem za wersją elektryczną.  I tak głównym akumulatorem ciepła będzie tu wylewka podłogowa. System jest prostszy i potencjalnie mniej awaryjny. W systemie wodnym problemem może być długa przerwa ww dostawie prądu, ze względu na ryzyko zamarznięcia wody. Ponadto dochodzi ryzyko awarii pompy obiegowej.

Rozumiem, że dom już jest. Zasadniczych zmian już nie zrobimy. Ale jako rzecz do rozważenia dla innych:

- jeżeli ogrzewanie podłogowe ma być akumulacyjne to wskazana jest grubsza wylewka, np. 10 cm;

- ze względu na sposób użytkowania budynku lepsza byłaby konstrukcja szkieletowa, a nie murowana.

Link do komentarza

Jedno z najprostszych rozwiązań to wstawienie elektrycznych pieców akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem. Przy zapotrzebowaniu max. 9 KW nie będzie to nadmierne obciążenie sieci, możliwość zasilania tylko tanim (nocnym)prądem,zdalne sterowanie np. przez telefon temperaturą wewnątrz. Zaleta tego rozwiązania jest m.in. możliwość dowolnego ich przestawienia czy nawet odsprzedania gdy okażą się zbędne.  Uzupełnieniem w czasie pobytu będzie kominek. 

Link do komentarza

Ja zaproponuję najprostsze rozwiązanie - złożyć zapytanie ofertowe. Specjaliści przygotują propozycję i wycenę systemu grzewczego dla Twojego domu. To darmowe i niezobowiązujące. Wtedy też będziesz miał dostęp do wszystkich rozwiązań i alternatyw, dopasowanych konkretnie pod Twój przypadek i wybierzesz dla siebie odpowiednie. Po to są specjaliści żeby odpowiedzieć na Twoje pytania. Zapraszam do nas tutaj:  https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

Link do komentarza
  Dnia 27.02.2020 o 22:36, filipotto napisał:

- W okolicy nie ma gazu, MPZP nie pozwala spalać paliw stałych

Rozwiń  

 

  Dnia 27.02.2020 o 22:36, filipotto napisał:

kominek z płaszczem wodnym

Rozwiń  

 

  Dnia 28.02.2020 o 08:55, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Uzupełnieniem w czasie pobytu będzie kominek. 

Rozwiń  

A jakie paliwa będziesz spalał w kominku? :scratching::icon_eek:

Link do komentarza
  Dnia 28.02.2020 o 12:26, uroboros napisał:

 

 

A jakie paliwa będziesz spalał w kominku? :scratching::icon_eek:

Rozwiń  

Kominki użytkowane okazyjnie i grile są z reguły wyłączone zz tych ograniczeń. W MPZP określany jest sposób zasadniczego ogrzewania domu do projektu. Dogrzać w razie potrzeby można też gazem z butli , piecykiem naftowym, piecem olejowym byle odprowadzić spaliny. 

Link do komentarza

Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Co do ograniczeń z MPZP, to jest tam napisane: "ogrzewanie elektryczne lub centralne z własnych kotłowni opalanych wyłącznie gazem płynnym lub olejem opałowym". Ale w moim zaakceptowanym projekcie budowlanym mam to ujęte w ten sposób:
"Projektuje się grzejniki elektryczne wiszące z wbudowanym termostatem. ... W celu okresowego wspomagania podstawowego źródła ciepła jakim są zaprojektowane grzejniki elektryczne zaprojektowano system ogrzewania powietrzem. Źródłem ciepła będzie kominek opalany drewnem."

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  Dnia 9.03.2020 o 13:11, myśliwy1 napisał:

Nie myślałeś by założyć ogniwa fotowoltaiczne ? i ogrzewać dom darmowym prądem Instalacje w 50 % dofinansuje ci Państwo z programu ,,Mój prąd" 

Rozwiń  

Uważaszze na potrzeby tego domu wystarczy instalacja za 10 tys.? Bo Państwo z programu daje tylko 5 tys. Jeszcze ewentualnie może odliczy z Pitu, ale nie wiem czy na domek weekendowy przysługuje?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...