Skocz do zawartości

Kotły gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Charakterystyka i schematy


Recommended Posts

Gość Daniel21
Napisano
Witam. Mam pytanie odnośnie tego jak rozpoznać tremę z otwarta komora od tej z zamknieta? Jest jakies oznaczenie ktore o tym mówi? Prosze o pomoc i z góry dziekuje :)
  • 1 rok temu...
Napisano
Cytat: "Wbrew często spotykanemu przekonaniu unijne przepisy wcale nie wprowadziły zakazu instalowania kotłów z otwartą komorą." Dyrektywy unijne ErP i ELD które zaczęły obowiązywać od 26-09-2015 roku, zakazują montażu kotłów gazowych do 100kW, których sprawność średnioroczna jes poniżej 86%. Dlatego znikły z dystrybucji kotły niekondensacyjne (tak zwane turbo). Kotły atmosferyczne (tak zwane: z otwartą komorą spalania), też mają sprawność średnioroczną poniżej 86%, ale są warunkowo dopuszczone do dystrybucji i montażu, ale muszą być montowane na wymianę za poprzedni kocioł też atmosferyczny, w budynkach wielorodzinnych, i ze wspólnymi kominami spalinowymi dla kilku kotłów, przy czym wszystkie te warunki muszą być spełnione jednocześnie.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Kotły z otwartą komorą spalania mają tylko jedną wielką przewagę nad kotłami z zamkniętą o której nikt nie wspomina reszta to same wady. Mówię o serwisowaniu, a mianowicie te z otwartą chodzą latami bez serwisu a te z zamkniętą muszą myć serwisowane praktycznie co dwa lata i czyszczone, nawet w instrukcji jest co rok ale to przesada. Dla kogoś kto wynajmuje mieszkania może to stanowić zaletę ponieważ zmniejsza koszty, bo akurat w tym wypadku nie interesuje go klasa oraz oszczędność w eksploatacji paliwa którą i tak pokrywa lokator. Oczywiście ja tego nie popieram bo jednak bezpieczeństwo najważniejsze. Kolega ma kilka lokali i doświadczenie więc nawiązałem do rozmowy z nim i tak jakoś postanowiłem napisać o tym.
  • 1 miesiąc temu...
Gość serwisant
Napisano
Wciskają wam ziarno nieprawdy kondensat potrzebuje serwisu co.2lata koszt 350zł ma cienkie kanaliki które się zatykają osadem. Wiatrak potrafi wysiąść po 5latach koszt 600zł w atmosferycznym jedyna możliwa awaria to elektronika. Lub sam palnik. Czyli na kondensacie 400zł to.sam serwis co roku czy na gazie faktycznie tyle oszczędzą hmm kwestia regulacji
  • 3 miesiące temu...
Gość Praktyk
Napisano
Kotły nie są teraz tańsze. Patrząc na ceny zapłaciłem kilkanaście lat temu za kocioł 1/3 dzisiejszej ceny. Mowa o kotle 2 funkcyjnym 24kW otwarta komora do dzisiejszego z zamkniętą komorą.
  • 2 tygodnie temu...
Gość gazik
Napisano
w jaki sposob wykonczyc piec gazowy z komora otwarta na kominie, daszek, turbowent, strazak, nic ?
  • 1 rok temu...
  • 1 rok temu...
Napisano
14 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

Komentarz dodany przez tom:
co grozi za założenie pieca co z otwartą komorą spalania zamiast takiego z zamkniętą.

 

Ale komu ma grozić?

Napisano
Komentarz dodany przez tom:
co grozi za założenie pieca co z otwartą komorą spalania zamiast takiego z zamkniętą. Wprowadzono nas w błąd jesli chodzi o piec co z ootwarta komorą spalania. Powinien być z zamkniętą. przeszliśmy cała drogę od rzecznika konsumentów po polubowny inspekcji handlowej. Sprzedawca umywa ręce. Co robić?
Napisano
1 godzinę temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

 Powinien być z zamkniętą. przeszliśmy cała drogę od rzecznika konsumentów po polubowny inspekcji handlowej. Sprzedawca umywa ręce. Co robić?

 

Ale kto robił projekt? Kto odpowiadał za wykonawstwo? Kto był inspektorem nadzoru? Kto kupował? Gdzie to zamontowano, w jakim budynku? Itd. Przecież nie znając sytuacji, nie można niczego oceniać!

Napisano

Na czym dokładnie polega problem? Samo stosowanie kotłów z otwartą komorą spalania nie jest zakazane. Jednak w takiej sytuacji zupełnie inne są wymagania dotyczące sposobu wentylacji oraz intensywności wymiany powietrza. Istotne różnice dotyczą też sposobu odprowadzenia spalin. W efekcie nie można swobodnie zmieniać rodzaju kotła pomiędzy modelami z komorą otwartą i zamkniętą. Ani tak montować kotła z komorą zamkniętą, że faktycznie pracuje on tak, jakby miał komorę otwartą (pobiera powietrze z pomieszczenia). Bardzo łatwo wówczas o złamanie wymogów  bezpieczeństwa. 

  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Komentarz dodany przez Zainteresowany:
Sezonowa efektywność kotła z otwartą komorą spalania została wyliczona na 77%, a minimum jakie musi osiągnąć to 75%, aby piec mógł być dopuszczony do użytku. Czy jeżeli taki piec zostanie zamontowany w domu z bez wspólnego komina, czy wówczas sezonowa efektywność może spaść poniżej ustawowej wartości 75%?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Powiedz to tym w bloku, co malowali pokój.     Też pytałem grok-a i zalecał odwożenie do PSZOK-u (oczywiście, oddzielne postępowanie z brudami niebezpiecznymi), ale co drugie zdanie zalecał zapoznanie się z zasadami lokalnymi segregacji, bo mogą to regulować odmiennie. Do doopy więc z takimi zasadami, które w każdej gminie mogą być inne. Naprawdę, mam dość robienia doktoratu z segregacji odpadów przy każdej dupereli. Kiedy wreszcie producenci zaczną oznaczać wyroby i ich opakowania jakimiś kodami, żeby nie mieć wątpliwości w tym zakresie? To producent wie jakie materiały wchodzą w skład i co się z nimi da zrobić. Dlaczego ten obowiązek zrzuca na mnie i to bez wynagrodzenia?
    • Czemu, przecież nikt  Cię nie zmusza, żeby bujać się do  PSZOK z jedna para rękawic po malowaniu. Wrzucasz do reklamówki i leży w garażu, aż się uzbiera odpowiednia porcja odpadów do samodzielnego wywozu. Wywieziesz razem z tekstyliami, ale w osobnym worku, albo z meblami, elektroodpadami, oponami lub innymi odpadami, których nie odbierają na miejscu. Trzeba tylko w głowie sobie to zakodować.         
    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...