Skocz do zawartości

Kotły gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Charakterystyka i schematy


Recommended Posts

  • 1 rok temu...
Cytat: "Wbrew często spotykanemu przekonaniu unijne przepisy wcale nie wprowadziły zakazu instalowania kotłów z otwartą komorą." Dyrektywy unijne ErP i ELD które zaczęły obowiązywać od 26-09-2015 roku, zakazują montażu kotłów gazowych do 100kW, których sprawność średnioroczna jes poniżej 86%. Dlatego znikły z dystrybucji kotły niekondensacyjne (tak zwane turbo). Kotły atmosferyczne (tak zwane: z otwartą komorą spalania), też mają sprawność średnioroczną poniżej 86%, ale są warunkowo dopuszczone do dystrybucji i montażu, ale muszą być montowane na wymianę za poprzedni kocioł też atmosferyczny, w budynkach wielorodzinnych, i ze wspólnymi kominami spalinowymi dla kilku kotłów, przy czym wszystkie te warunki muszą być spełnione jednocześnie.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Kotły z otwartą komorą spalania mają tylko jedną wielką przewagę nad kotłami z zamkniętą o której nikt nie wspomina reszta to same wady. Mówię o serwisowaniu, a mianowicie te z otwartą chodzą latami bez serwisu a te z zamkniętą muszą myć serwisowane praktycznie co dwa lata i czyszczone, nawet w instrukcji jest co rok ale to przesada. Dla kogoś kto wynajmuje mieszkania może to stanowić zaletę ponieważ zmniejsza koszty, bo akurat w tym wypadku nie interesuje go klasa oraz oszczędność w eksploatacji paliwa którą i tak pokrywa lokator. Oczywiście ja tego nie popieram bo jednak bezpieczeństwo najważniejsze. Kolega ma kilka lokali i doświadczenie więc nawiązałem do rozmowy z nim i tak jakoś postanowiłem napisać o tym.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość serwisant
Wciskają wam ziarno nieprawdy kondensat potrzebuje serwisu co.2lata koszt 350zł ma cienkie kanaliki które się zatykają osadem. Wiatrak potrafi wysiąść po 5latach koszt 600zł w atmosferycznym jedyna możliwa awaria to elektronika. Lub sam palnik. Czyli na kondensacie 400zł to.sam serwis co roku czy na gazie faktycznie tyle oszczędzą hmm kwestia regulacji
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Praktyk
Kotły nie są teraz tańsze. Patrząc na ceny zapłaciłem kilkanaście lat temu za kocioł 1/3 dzisiejszej ceny. Mowa o kotle 2 funkcyjnym 24kW otwarta komora do dzisiejszego z zamkniętą komorą.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Obejrzałem te krzywki z linku z Alliexpressu i na tymczasem pozycja nr 6 wystarczyłaby... Dwa takie elementy wkręcone w miejscu zaworków ( pewnie z pomocą przedłużek) tak, aby z rozetami, osłaniającymi otwory w glazurze, znalazły jak najbliżej ściany - załatwiłby sprawę... Jedynie czas transportu jest dość długi Na Allegro jest coś podobnego, o większym rozstawie osi otworów, sporo droższego, ale dostępnego prawie na już...   Te krzywki nieźle wyglądają i mogłyby być dobre...
    • W magazyn energii warto zainwestować wtedy gdy nie jesteśmy w net-meteringu,  a w net-billingu (obowiązywać zaczął po 1 kwietnia 2022 roku), żeby zwiększyć  autokonsumpcję.   Dzięki magazynowi  energii nadwyżki, zamiast być sprzedane po bardzo niekorzystnym kursie a może to być nawet 5 groszy za 1 kWh, (energia wprowadzona do sieci jest przeliczana  po cenie rynkowej, a od lipca 2024 r. będzie ustalana co godzinę i może być nawet ujemna), zostaną wykorzystane w godzinach kiedy nie ma już nasłonecznienia i fotowoltaika nie produkuje prądu, wtedy trzeba odkupować prąd znacznie drożej.   Pół biedy jak sprzedając 1 kWh, możemy za tą kwotę  odkupić przynajmniej połowę kWh, ale  jak wyjdzie, że odkupimy 1/10 kWh, albo oddamy w godzinach południowych kWh za darmo.   Cena sprzedaży energii do sieci (RCEm) - net-billing były ustalane miesięcznie   Dla energii.    Skorygowana [zł / MWh]                               Skorygowana [zł / kWh] kwietnia 2024.                            253,69.                                                       0,2537 marca    2024.                             249,12                                                         0,2491 lutego    2024.                             324,25                                                        0,3243   Teraz będą ustalane godzinowo, więc w okresach dużego nasłonecznienia oraz silnego wiatru będą skupowane za grosze albo nawet operator wyłączy zdalnie falownik w twoim mieszkaniu, jak będą ujemne.   Magazyn energii nie powinien być też zbyt duży, albo drogi,  stopa zwrotu powinna wynosić maksymalne  do 5 lat, magazyny energii  wytrzymują w dobrej kondycji do 10 lat, potem trzeba wymieniać. 
    • Co Ty .... ja muszę mieć wszystko zaplanowane na taki wyjazd  Gdybym jechała na weekend, to mogłabym pójść na spontan może nieco bardziej ... ale ja tam tydzień prawie będę, więc wolę, żeby mnie nic nie zaskoczyło  
    • Komentarz dodany przez Armorlite: Brak zbieżności między treścią artykułu a zdjęciem. Na zdjęciu gość klei folię na szybie zespolonej od środka, podczas gdy wyraźnie jest napisane , że na szybach wypełnionych gazem klei się wyłącznie z zewnątrz.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...