Skocz do zawartości

Piekarnik obok lodówki


PavvelB

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Dosyć niespodziewanie dołączyliśmy z żoną do grupy osób budujących, a właściwie wykańczających dom icon_smile.gif Kupiliśmy dom w stanie surowym otwartym pod Krakowem. W tej chwili raczej pilnie musimy zdecydować się na układ ścianek działowych i trafiliśmy na pewien problem w kuchni. Najbardziej pasuje nam układ lodówka obok piekarnika. Oba urządzenia w zabudowie, piekarnik nie zaraz nad podłogą tylko podniesiony. W zasadzie nie powinno się stawiać tych dwóch urządzeń obok siebie ze względu na lodówkę dla której sąsiedztwo piekarnika pogarsza warunki pracy, ale w aranżacjach często widzi się takie rozwiązania. Mam pytanie do osób które mają taki układ w kuchni czy zauważyły jakieś problemy wynikające z takiego sąsiedztwa. Z góry dziękuję za rady.
Link do komentarza
Ja osobiście nie mam, ale moje siostra. Na jednej ścianie w kuchni ma same szafki, w tym i lodówkę, której drzwi są kolejnymi drzwiami szafki, a obok wbudowany piekarnik. Przeszkadza jej to trochę w poruszaniu się po kuchni jak coś piecze. Jednak po prawie roku czasu użytkowania nie zauważyła niczego niepokojącego. Z praktycznego punku widzenia, sama nie poleca.
Link do komentarza
Wydaje mi się że takie sąsiedztwo dla lodówki nie jest wskazane - też nad tym kiedyś myśleliśmy. Ale daliśmy sobie spokój z tym pomysłem, kiedy zepsuł nam się telewizor stojący w pobliżu kominka (podobne sąsiedztwo). obawiam sie że to samo może spotkać lodówkę.
Link do komentarza
Właśnie o to sąsiedztwo mi chodzi. Z tym że z kominkiem to chyba trochę inaczej sytuacja wygląda. W zimie w kominku pali sie zwykle dosyć dużo i grzeje cały czas. Piekarnik raczej nie jest tak intensywnie eksploatowany, przynajmniej u nas (jak na razie icon_smile.gif ). Może jeszcze rozwiązaniem byłoby wstawienie dodatkowej szafki np. 40 cm między lodówkę a piekarnik.
Link do komentarza
A może szafka nie będzie konieczna jeżeli między lodówką i piekarnikiem zastosujesz jeszcze jakąś izolację - bo skoro piekarnik i lodówka są w zabudowie - czyli dzieli je podójna ścianka - od obu szafek (czy tak?). Jednak lepiej nie ryzykować.

Ja mam lodówkę w zabudowie która stoi obok zmywarki(zmywarkę mam od roku-lodówkę dłużej) i właśnie zapsuła mi się lodówka - niewiem czy przyczyną jest wysoka temperatura ze zmywarki,.... teraz szukam fachowca do naprawy lodówki - trudniej go znaleźć niż ekipę budowlaną....
Link do komentarza
Kornik, w naszym przypadku nie ma za dużego pola manewru z wielkością kuchni icon_smile.gif Dom już stoi i wielkość kuchni jest ograniczona choćby przez kominek i wejście do salonu. I tak kuchnia będzie miała maksymalna możliwą wielkość. W każdym razie chyba mamy już przemyślany układ kuchni i lodówka będzie daleko od piekarnika.
edit, takie rozwiązanie dla nas jest ostatecznością. Po to kupuje się oddzielnie płytę i piekarnik, żeby piekarnik mógł być na większej wysokości i nie było potrzeby schylania się za każdym razem gdy chce się coś włożyć do piekarnika lub z niego wyjąć.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...