Skocz do zawartości

Czy konieczne jest wymuszenie cyrkulacji c.w.u.?


Recommended Posts

Konieczność zamontowania cyrkulacji ciepłej wody użytkowej w domu jednorodzinnym to sprawa dyskusyjna i w zasadzie zależy od wyboru użytkownika - czy chce mieć komfort natychmiastowego dostępu do ciepłej wody czy raczej zależy mu na minimalizacji wydatków.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/urzadzenia-i-akcesoria-grzewcze/7940-czy-konieczne-jest-wymuszenie-cyrkulacji-cwu

Link do komentarza
Gość Czytelnik
"oraz sterownika czasowego uruchamiającego krążenie wody o ustalonych porach" a można nieco inaczej sterować obiegiem cyrkulacyjnym tym bardziej, gdy "pory dnia" korzystania z CWu jest trudno ustalić. NP. Odkręcamy na krótko ciepłą wodę, czujnik przepływu załącza na określony czas pompę Cyrkulacyjną (czas ten niestety trzeba dobrać w zależności od właściwości danej instalacji: m.in. długości i średnicy rur - oporów przepływu, wydajności pompy cyrkulacyjnej, itp). I po chwili odkręcamy kurek i mamy w krótkim czasie ciepłą wodę w instalacji bez zbędnego jej spuszczania do zlewu.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Marcin
Witam. Zastanawia mnie schemat CWU. Co gdy, nie upuszczana jest ciepla woda uzytkowa, a wlaczy sie pompa cyrkulacyjna... ? termostatyczny zawor mieszajacy moze ja zablokowac (oraz caly obieg)... i co wtedy ?
Link do komentarza
Dnia 3.08.2019 o 13:41, pikuś1 napisał:

nie ma koniecznośći  , ale na wodę ciepłą  można czekać  kilka minut  bez  cyrkulacji ,

kwestia odległości od zbiornika ciepłej wody . 

Jesli jest blisko odbiorników - no to czekanie na ciepła wodę to kwestia kilkunastu sekund.

Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
8 godzin temu, Swierol napisał:

cyt. z  "Odwróconych"  "Uważaj bo Ci pikuś nogę upierniczy..."

Mam inny cytat. : To mnie nie dotyczy, powiedział dziadek jak go pies w protezę ugryzł. Wiesz mnie nie przeszkadza technologia i się nie czepiam generalnie dopóki ktoś nie narzuca swoich wyborów i nie pisze bzdur. W większości dotyczy to modnych gadżetów dla naiwnych łosi. Ja na przykład w 2003 roku nabrałem się na kominek po 5 latach ode chciało mi się palić bo w końcu przeszedłem na taryfę G12w i palenie stało się droższe niż ogrzewanie prądem, natomiast obecnie zmierzamy do zakazu palenia w kopciuchach więc to taki niepotrzebny mebel się robi. 

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Przedstawiony w artykule schemat jest nieprawidłowy. Przy braku porboru cieplej wody pompa cyrkulacyjna będzie mieszać cały czas tą samą wodę co w efekcie końcowym doprowadzi do wychłodzenia wody w obiegu ciepłej wody(czyli tak jakby pompy w ogóle nie było).
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Zastanawiam się za każdym razem: jeśli coś nawali np. brak prądu, pompa wysiądzie, co wtedy biedny użytkownik będzie krzyczeć? Szukam fachowca. Czy ktoś jest w stanie przedstawić rzetelną kalkulację zysków i strat takich cudacznych układów? Mama grawitacyjny układ z jednym biednym bojlerem na strychu. i nie wiem co c.u.w.. Polecam analizy starych układów centralnego.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...