Skocz do zawartości

Wentylacja piwnicy


Recommended Posts

Cześć

Od jakiegoś czasu biję się z myślami odnośnie wentylacji piwnicy....ale jakoś mam z tym problem, może tutaj mi ktoś pomoże??

Problem w tym, że na etapie budowy, wentylację piwnicy potraktowałem po macoszemu, w piwnicy mam tylko wyciągi - za wyjątkiem pomieszczenia w prawym dolnym rogu (pralnio-suszarnia!)

Jesteśmy w przededniu generalnego remontu, więc pewne ograniczenia odpadają...Aczkolwiek elewacja stosunkowo niedawno zrobiona, więc w miarę możliwości wolałbym jej nie demolować...

całość wygląda mniej więcej tak:

4880688.jpg&key=f6320ba52dd614ba59c6538e

mniej więcej, bo magazyn od północy, jest powiększony o korytarz, drzwi do tego powiększonego pomieszczenia są tak jak do korytarza, po prawej jest przedłużona ściana. Wejście do pomieszczenia w prawym górnym rogu jest z pomieszczenia oznaczonego "kotłownia" w prawo. W tym pomieszczeniu jest rekuperator obsługujący cały dom, czerpnia jest przez ścianę z tego pomieszczenia od północy, wywiew idzie do garażu i tam przez ścianę na zewnątrz. Jutro naniosę poprawki na ten rzut i naniosę istniejące instalacje. I wrzucę rzecz jasna. 

Informacje dodatkowe - w pomieszczeniu "kotłownia" obok okna jest doprowadzenie powietrza do kominka (znajdującego się na parterze) z zewnątrz. Kominek od lat jest nieużywany, jest tam spory  zapas rury elastycznej(spiro 45), teoretycznie można ją przeciąć i wykorzystać (nie trzeba kuć dodatkowego otworu!) W pomieszczeniu są 2 kominy spalinowe, ten od strony ściany jest podpięty do nieużywanego kominka, natomiast ten drugi jest nieużywany (od niedawna puszczone są nim kable elektryczne od PV z dachu)

Od rekuperatora idzie rura 50 do "kotłowni", są odejścia do obu"magazynów",wyciąg z kotłowni i pomieszczenia gdzie jest rekuperator. Po odcięciu tej "nitki" od rekuperatora (to odejście od pionu wyciągowego, zaraz powyżej rekuperatora) można wykorzystać ten kawałek rury, nawet z tymi odejściami.

Wysokość piwnicy to 2,1m. Pomieszczenie "magazyn - 20,65m2" to docelowo kuchnia polowa, każdy dodatkowy cm w tym pomieszczeniu to kłopot (to dlatego na etapie budowy, rura wyciągowa nie została dociągnięta do pralnio-suszarni!, rura 50 owinięta izolacją i to w miejscu gdzie miała być kuchenka) Dodatkowy (chyba mały) to problem, że pod sufitem idą rurki z wodą,więc siłą rzeczy w kilku miejscach instalacje będą się krzyżować....

Zrobię jutro komplet zdjęć do tego,to powinno dać jaśniejszy obraz. Pomysł jest, żeby zrobić WM w piwnicy...ale wszystkie pomysły są mile widziane...

 

 

 

Jako opcja dodatkowa (aczkolwiek niekoniecznie) wywiew z instalacji piwnicznej można spróbować podłączyć w okolice nawiewu z WM domowej - piwnica jest czysta...to tylko taki luźny pomysł...

 

Link do komentarza

Mam nadzieję że wszystko jest czytelne - dodałem aktualne opisy pomieszczeń, proponuję nimi się posługiwać.

Naniosłem na rzut najważniejsze instalacje

R - rekuperator z zaznaczoną czerpnią i wyrzutnią, do tego istniejący kawałek instalacji wyciągowej piwnicy

PC - pompa ciepła wraz z przebiegiem instalacji wodnej

PV - inwerter PV wraz z przebiegiem kabli do rozdzielki i komina

Cz żółta - czerpnia kominkowa

L - to podlicznik do PC - kabel idzie do rozdzielki do L, potem podpięty do rury istniejącej wentylacji do PC

Kable PV też są podpięte pod rurę wentylacyjną, w razie likwidacji rury, trzeba by kable złapać do sufitu (to żaden problem akurat)

Pozostałe drobne kable elektryczne pomijam, one raczej niczemu nie przeszkadzają (mam pełną dokumentację zdjęciową przed tynkami)

 

piwnica1.jpg

Link do komentarza

Podstawowe pytanie, czy wentylacja piwnicy ma być zapewniana przez istniejący rekuperator, osobną centralę o niewielkiej wydajności, czy jedynie prosty układ bez odzysku ciepła, np. z wentylatorem wyciągowym?

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Zdecydowanie jako osobny, prosty układ. Dlatego pisałem o odłączeniu fragmentu starej instalacji (podpiętej pod rekuperator)

Dodatkowo - w magazynie jest dodatkowe źródło ciepła (serwer). Piwnica jest dosyć dobrze akustycznie oddzielona od domu, nie ma problemu, żeby był tam jakiś dodatkowy wentylator, który będzie generował hałas.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
×
×
  • Utwórz nowe...