Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
aaaa

Wentylacja piwnicy

Recommended Posts

Cześć

Od jakiegoś czasu biję się z myślami odnośnie wentylacji piwnicy....ale jakoś mam z tym problem, może tutaj mi ktoś pomoże??

Problem w tym, że na etapie budowy, wentylację piwnicy potraktowałem po macoszemu, w piwnicy mam tylko wyciągi - za wyjątkiem pomieszczenia w prawym dolnym rogu (pralnio-suszarnia!)

Jesteśmy w przededniu generalnego remontu, więc pewne ograniczenia odpadają...Aczkolwiek elewacja stosunkowo niedawno zrobiona, więc w miarę możliwości wolałbym jej nie demolować...

całość wygląda mniej więcej tak:

4880688.jpg&key=f6320ba52dd614ba59c6538e

mniej więcej, bo magazyn od północy, jest powiększony o korytarz, drzwi do tego powiększonego pomieszczenia są tak jak do korytarza, po prawej jest przedłużona ściana. Wejście do pomieszczenia w prawym górnym rogu jest z pomieszczenia oznaczonego "kotłownia" w prawo. W tym pomieszczeniu jest rekuperator obsługujący cały dom, czerpnia jest przez ścianę z tego pomieszczenia od północy, wywiew idzie do garażu i tam przez ścianę na zewnątrz. Jutro naniosę poprawki na ten rzut i naniosę istniejące instalacje. I wrzucę rzecz jasna. 

Informacje dodatkowe - w pomieszczeniu "kotłownia" obok okna jest doprowadzenie powietrza do kominka (znajdującego się na parterze) z zewnątrz. Kominek od lat jest nieużywany, jest tam spory  zapas rury elastycznej(spiro 45), teoretycznie można ją przeciąć i wykorzystać (nie trzeba kuć dodatkowego otworu!) W pomieszczeniu są 2 kominy spalinowe, ten od strony ściany jest podpięty do nieużywanego kominka, natomiast ten drugi jest nieużywany (od niedawna puszczone są nim kable elektryczne od PV z dachu)

Od rekuperatora idzie rura 50 do "kotłowni", są odejścia do obu"magazynów",wyciąg z kotłowni i pomieszczenia gdzie jest rekuperator. Po odcięciu tej "nitki" od rekuperatora (to odejście od pionu wyciągowego, zaraz powyżej rekuperatora) można wykorzystać ten kawałek rury, nawet z tymi odejściami.

Wysokość piwnicy to 2,1m. Pomieszczenie "magazyn - 20,65m2" to docelowo kuchnia polowa, każdy dodatkowy cm w tym pomieszczeniu to kłopot (to dlatego na etapie budowy, rura wyciągowa nie została dociągnięta do pralnio-suszarni!, rura 50 owinięta izolacją i to w miejscu gdzie miała być kuchenka) Dodatkowy (chyba mały) to problem, że pod sufitem idą rurki z wodą,więc siłą rzeczy w kilku miejscach instalacje będą się krzyżować....

Zrobię jutro komplet zdjęć do tego,to powinno dać jaśniejszy obraz. Pomysł jest, żeby zrobić WM w piwnicy...ale wszystkie pomysły są mile widziane...

 

 

 

Jako opcja dodatkowa (aczkolwiek niekoniecznie) wywiew z instalacji piwnicznej można spróbować podłączyć w okolice nawiewu z WM domowej - piwnica jest czysta...to tylko taki luźny pomysł...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że wszystko jest czytelne - dodałem aktualne opisy pomieszczeń, proponuję nimi się posługiwać.

Naniosłem na rzut najważniejsze instalacje

R - rekuperator z zaznaczoną czerpnią i wyrzutnią, do tego istniejący kawałek instalacji wyciągowej piwnicy

PC - pompa ciepła wraz z przebiegiem instalacji wodnej

PV - inwerter PV wraz z przebiegiem kabli do rozdzielki i komina

Cz żółta - czerpnia kominkowa

L - to podlicznik do PC - kabel idzie do rozdzielki do L, potem podpięty do rury istniejącej wentylacji do PC

Kable PV też są podpięte pod rurę wentylacyjną, w razie likwidacji rury, trzeba by kable złapać do sufitu (to żaden problem akurat)

Pozostałe drobne kable elektryczne pomijam, one raczej niczemu nie przeszkadzają (mam pełną dokumentację zdjęciową przed tynkami)

 

piwnica1.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie, czy wentylacja piwnicy ma być zapewniana przez istniejący rekuperator, osobną centralę o niewielkiej wydajności, czy jedynie prosty układ bez odzysku ciepła, np. z wentylatorem wyciągowym?

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie jako osobny, prosty układ. Dlatego pisałem o odłączeniu fragmentu starej instalacji (podpiętej pod rekuperator)

Dodatkowo - w magazynie jest dodatkowe źródło ciepła (serwer). Piwnica jest dosyć dobrze akustycznie oddzielona od domu, nie ma problemu, żeby był tam jakiś dodatkowy wentylator, który będzie generował hałas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia dopiero teraz wklejam, bo musiałem trochę mniejszyć ich rozmiar...

to zjęcia "kotłowni" - gdzie jest reku

 

 

 

Reku.jpg

reku2.jpg

reku3.jpg

Reszta - to magazyn

 

 

magazyn1.jpg

magazyn2.jpg

magazyn3.jpg

magazyn4.jpg

magazyn5.jpg

magazyn6.jpg

magazyn7.jpg

magazyn8.jpg

magazyn9.jpg

i jeszcze kuchnia

 

kuchnia1.jpg

kuchnia2.jpg

kuchnia3.jpg

i pralnio-suszarnia

 

pralnia1.jpg

pralnia2.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo napisałeś ...a w jednym zdaniu dasz radę zmieścić co potrzebujesz?

Tak konkretnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skrzynkę masz zapchaną czy cuś...

Rysiu szybszy. :lol:

Rurki cieplne. Wyssaja ocean ciepła.

 

Adam M.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jakąs tam tzw. kiszkę jadłem do tej pory, ale nie wiedziałem, że produkcja polega na jakimś upuszczaniu krwi żywcem z głowy zwierzęcia przed zabiciem go.  Teraz to mi przez gardło nie przejdzie.   Ja się nie obrażam - ja piszę co myślę, albo nie. Nie kłamię, bo i po co?
  • znalezione  
  • Warstwa zbrojąca, czyli siatka z włókna szklanego zatopiona w warstwie Kleju Uniwersalnego TO-KU musi być sucha, a różnym czasie ten stan jest osiągany w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Zazwyczaj jest to kilka dni. Warstwę zbrojącą należy zagruntować po całkowitym jej wyschnięciu, ale nie wcześniej niż po 3 dobach. Natomiast grunt powinien schnąć co najmniej 24 godziny zanim rozpocznie się tynkowanie. Gruntowanie gruntem sczepnym,  jest niezbędne dla poprawnego położenia i funkcjonowania tynku. Z produktów Termo Organika rekomenduję grunt sczepny TO-GS – dla wszystkich rodzajów tynków z wyjątkiem  tynku polikrzemianowego TO-TP, gdzie przed tynkowaniem wymagany jest grunt polikrzemianowy TO-GP
  • Widziałem to rano. Kawka Pani i Pana przy stoliku pod balkonem spowodowała, że nie za bardzo jestem z całym sercem za tatusiem.
  • Zwierzęta dbają o dzieci swoje, bo muszą zachować gatunek - kary cielesne to za dużo powiedziane, ale szturchańce, "klapsy" dziobem, czy łapą - jak najbardziej TAK!!! Tak robią zwierzęta, ale nie maltretują, nie łamią rąk...   To ty, jako wierzący i słuchający najwyższego urzędnika pana B. i wielu jego podwładnych - powinieneś wiedzieć, że to jest beeee... więc pytam: przecież Jego urzędnicy są... za??? są, czy nie???   Tak jak bocian, jak wie - instynkt mu to podpowiada - że nie wychowa, z tych, czy innych względów, wszystkich potomków - usuwa z gniazda najsłabsze, żeby wychować najlepsze osobniki. Ale często się zdarza, że humanitarny człowiek zabiera takiego wyrzuconego, odchowa, wypuszcza, ten płodzi jeszcze słabsze potomstwo... ale czuwają inne zwierzęta, które doprowadzą do selekcji naturalnej...   Tak zwane "humanitarne" podejście człowieka do ratowania za wszelką cenę wszystkich swoich potomków, powoduje - choć wiem, że to strasznie zabrzmi -  wielką ilość osobników, które nie byłyby zdolne do przetrwania, gdyby nie olbrzymia ingerencja medycyny, inżynierii medycznej... powoduje istnienie wielkiej  ilości ludzi, żyjących na granicy ich możliwości i tylko "kropla" dzieli ich od kresu na tym padole... I może dla wielu tą "kroplą" jest STWORZONY i zesłany na ten padół kurnawirus... może STWORZONY  został dla oczyszczenia gatunku ludzkiego... może ma rację ten prof. Klaus Püschel, który  wraz ze współpracownikami zajmuje się badaniem ciał śmiertelnych ofiar koronawirusa z obszaru Hamburga. Jak pisze: "Z pierwszych ustaleń badaczy wynika, że jak dotąd w Hamburgu ani jeden człowiek nie umarł na koronawirusa. – Wszyscy, których dotychczas przebadaliśmy, mieli raka, chroniczną chorobę płuc, bardzo dużo palili albo mieli silną nadwagę, cierpieli na cukrzycę czy też mieli choroby układu krążenia – relacjonuje. Wirus był w tych przypadkach kroplą, która przelała czarę."   Tak, wiem, że zenek zaraz mi tu Hitlera wsadzi, doktora Mengele i jeszcze coś tam znajdzie, aleeee...  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...