Skocz do zawartości

Samowolka budowlana


Recommended Posts

Napisano

Witam,

Chciałbym przekształcić budynek usługowy(garaż) na dom mieszkalny.

Budynek powstał ponad 20 lat temu bez żadnych papierów(samowolka). Potem zgłoszono go jako budynek usługowy(warsztat) i jest do dnia dzisiejszego płacony podatek od powierzchni 100mkw.

Na działce tej postawiony jest również osobno budynek mieszkalny. Jak tą sprawę ugryźć od czego zacząć? Czy jest sens w ogóle zaczynać ten temat. Lokalizacja to Warszawa.

 

Napisano

Prawdopodobnie budynek "istnieje" tylko do celów podatkowych  - zgodnie z prawem budowlanym to nadal  samowolka (brak pozwolenia, dokumentacji) i formalnie powinna więc być przeprowadzona legalizacja  bądź rozbiórka.  Ewentualna przebudowa na dom mieszkalny wymagać będzie "wyprostowania" zaszłości, uzyskania warunków zabudowy lub sprawdzenia zgodności  z MPZP, opracowania dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę lub złożenie zgłoszenia.

Napisano
Dnia 23.04.2019 o 16:21, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Prawdopodobnie budynek "istnieje" tylko do celów podatkowych  - zgodnie z prawem budowlanym to nadal  samowolka (brak pozwolenia, dokumentacji) i formalnie powinna więc być przeprowadzona legalizacja  bądź rozbiórka.  Ewentualna przebudowa na dom mieszkalny wymagać będzie "wyprostowania" zaszłości, uzyskania warunków zabudowy lub sprawdzenia zgodności  z MPZP, opracowania dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę lub złożenie zgłoszenia.

Znany paradoks, gdzie gmina ściąga podatki od czegoś, co w powiecie nie istnieje. :icon_biggrin: Ale tak to w naszym powiatowym kraju działa.

Proponowałbym odczekać nieco, gdyż zapowiadane są zmiany prawne ułatwiające legalizowanie samowolek i znacznie obniżające koszty. Niestety, zbliża się maraton wyborczy i pewnie żadna z partii nie będzie teraz miała na to czasu, bo elektorat ludzi z samowolą budowlaną nie jest bardzo szeroki. Przyjdzie poczekać pewnie do 2020 roku.

Napisano

Dziękuję za odpowiedzi. Będę próbował jednak prostować tą sprawę już w tym roku. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Dodatkowym problemem są dwie ściany budynku, które stoją w granicach 3 działek :-) . Dam znać jak poszło. Pozdrawiam.

Napisano

Zobaczymy. Podobno jeden z sąsiadów jest mocno roszczeniowy Ale to było dawno temu. 2 pokolenia do tyłu. Teraz tam już jego dzieci mieszkają. Okien od stron tych działek nie planuje. Chciałbym zmieniać gabaryty. Chce podnieść mury około 1,2m.

  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Gdyby nie zaatakowane mini słoneczniki nigdy bym nie zaczął interesować się Skorkiem .            
    • witam forumowiczów, Załaczam foto zniszczonego zębem czasu dachu, który aktualnie przecieka. Szykuje się do szybkiej reparacji, jednak póki co, nie będzie to pokrycie całości , a jedynie - zabezpieczenie obszaru, który przepuszcza na poddasze wodę. Proszę o informacje jakiego materiał będzie najlepszy? papa wierzchnia termozgrz? izoplast b?  nie mam doświadczenia. jak przygotowac powierznie? dzięki
    • Witam Szukam pomocy przy malowaniem farbą ceramiczną. Malowałem pokój na dwie warstwy. Po wyschnięciu gdy słońce wpada do pokoju to ukazują się takie pasy bardziej matowe, widać to tylko gdy patrzy się na ścianę pod kątem, na wprost tego nie widać. rozprowadzałem farbę wałkiem na ścianie po czym dodatkowo na koniec robiłem ostatni tych wałkiem zawsze od góry do dołu przed namoczeniem wałka i rozpoczęciem dalszego malowania - tak jak było na instrukcji od producenta. Malowałem wałkiem Anza Titex - jednak gdy jechałem od góry do dołu to tak jakby wałek się "puszył" i dlatego jest pasek bardziej matowy.   Jakieś rady co do malowania farbą ceramiczną ? ewentualnie jakieś inne wałki polecacie do tej farby ? Dodam, że mieszkanie jest po słonecznej stronie przez co temperatury w mieszkaniu są wyższe niż zawsze ale to jakoś 25/26 stopni.  
    • Mam. Odkryłem tajemnicę. Jest 1.00 w nocy, wylazlem zbierać opuchlaki z latarką. I wiecie co?   Skorki!   Na moich mini slonecznikach ozdobnych małych dziury w liściach od kilku dni.   Wpadam - a te skorki żrą jak opętane! Pozbierałem, postrząsałem - armia tego - podchodzę do Katalpy - a jakże!. Są. Żrą!   Uzbierałem do słoika moc.   To skorek! Szkodnik pieprzony biega jak oszalały i wyżera dziury! Będę powtarzał zbieranie po nocach. Pozdrawiam.  
    • Sprawdz firme tk-investor.pl, przez telefon udało mi się już sporo dowiedzieć w temacie nadzoru, a potem juz poprowadzili za ręke 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...