Skocz do zawartości

Czy mogę postawić mały budynek gospodarczy bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia?


Recommended Posts

Mam działkę, na której planuję postawienie małego budynku gospodarczego - słyszałem, że mogę zrobić to bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia. Czy faktycznie mam taką możliwość? Nie chciałbym zaniedbać żadnych formalności.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/25698-czy-moge-postawic-maly-budynek-gospodarczy-bez-pozwolenia-na-budowe-i-bez-zgloszenia

 

Link do komentarza
Witam co do budynku gospodarczego mam problem potrzebuje pomocy A więc złożyłem wszystkie wymagane dokumenty i rysunki do budownictwa w sprawie zgłoszenia budowy budynku gospodarczego wydali zgodę postawiłem budynek teraz chciałem to rozbudować i zmienić sposób użytkowania i niestety nie dostanę zgody bo budynek jest za blisko drogi do której mam w spoludzial tu się zgadzają budynek staje A teraz mam problem bo się dopatrzyli że wydali mi zgodę na budowę budynku 2.5m od drogi co robić???
Link do komentarza

Jeżeli nowa decyzja została wydana zanim stara sie uprawomocniła to nic nie zdziała, ale jeżeli minął pewien okres od wydania starej/pierwsze decyzji zezwalającej na budowę to ja bym stawiał i bo przecież nie po to zgłaszałem aby nie budować, a jak urzędnik by sie teraz czepiał to niech odda poniesione koszty związane z budowa owego budynku.

O ile dobrze pamiętam to kilka lat temu miała wejść ustawa i chyba weszła w życie mówiąca że za błędy popełnione przez urzędnika on sam będzie ponosił konsekwencje swojego błędu.

Link do komentarza

To jest typowy przykład kombinowania.

 

Stawia się dozwolony budynek np. gospodarczy - bo można było w zgodzie z przepisami (Rozporządzenie § 12.3.4). ) postawić w takiej odległości (tylko) budynek gospodarczy (lub  garaż), a po postawieniu liczy się, że zrobi się z niego np. budynek rekreacyjny poprzez zmianę sposobu użytkowania i rozbudowę.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Jeden budynek już stoi, postawiony na podstawie pierwszej decyzji. Teraz chodzi o jego ewentualna rozbudowę. O ile dobrze zrozumiałem autora.

Dokładnie, chodzi o rozbudowę, przeoczyłem ten tekst.

 

2 godziny temu, Gość Robert napisał:

postawiłem budynek teraz chciałem to rozbudować i zmienić sposób użytkowania

 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam, na mocy zgody wydanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, nie będąc rolnikiem, nabyłem działkę rolną o powierzchni 0,76 ha. Uzyskałem dla niej warunki zabudowy dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego, ale budowy jeszcze nie realizuję. Czy mogę w związku z tym postawić teraz budynek gospodarczy parterowy do 35 m2 na zgłoszenie, czy muszę uzyskać dla niego również warunki zabudowy?
Link do komentarza

W obecnym kształcie zarówno Ustawa Prawo Budowlane jak i Ustawa o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym nie nakłada obowiązku uzyskania decyzji o warunkach zabudowy w przypadku budowy parterowych budynków gospodarczych do 35 m2 powierzchni zabudowy.

Takie stanowisko zajmuje też Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 lata temu...
Gość Marek
Prowadzę gospodarstwo rolne innym wojewodztwie niz na dzialce o ktorej pisze,ale na dzialce budowlanej w innym wojewodztwie niz moje gospodarstwo chce postawić budynek zwiazany z produkcja rolną,co musze zrobić aby zgłoszenie przeszlo pozytywnie ?
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...
Gość Karol
Witam , mam dzialke zagrodową z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej o powierzchni 15a , nie jestem rolnikiem. Czy mogę wybudować budynek gospodarczy bez zezwolenia i pozwolenia na budowę?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...