Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jak wyregulować grzejniki?


Recommended Posts

Zdarza się, że jakieś pomieszczenie jest niedogrzane, zaś przyczyny upatruje się w zbyt małym grzejniku i go wymienia. Tymczasem w większości przypadków to nieprawda. Jak można wyregulować grzejniki?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/20054-jak-wyregulowac-grzejniki

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbigniew
Zawsze powinno się kryzować metoda prób i błędów, czyli w sezonie grzewczym. Teoria - teorią (obliczenia), ale trzeba sprawdzić praktycznie, czy grzejniki grzeją równomiernie. Nie wskazane jest nadmierne dławienie (nastawa na 1), gdyż przy takiej nastawie grzejniki prawie wcale nie grzeją oraz zawór się może zamulać. Porada. Jeśli zmieniamy nastawę wstępną, to róbmy to powoli - gdy grzejnik działa zbyt mocno, nastawę redukujmy o 1 jednostkę, a jak zbyt słabo- zwiększajmy o 1 jednostkę. Gdy efekt nie jest zadowalający - jeszcze korygujemy o jedną jednostkę. Na ostatniej kondygnacji można z powodzeniem dawać nawet na 7. Nastawa "N" to maksymalny przepływ (jakby bez kryzowania) i wykorzystuje się ją do przepłukania zamulonego zaworu (nastawia się na N na pewien czas, np. 15 minut i zwiększony przepływ powinien wymyć muł, piasek, paprochy z zaworu).
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanko w temacie. Bliźniak, 4 kaloryfery w pokojach na górze plus 1 kaloryfer i podłogówka w łazience. Kaloryfery zimne lub ledwo ciepłe u góry, całkiem zimne na dole. Głowica na 5, piec na 45*, pełny przepływ wody, odpowietrzone. Czy zmniejszenie przepływu wody sprawi, że kaloryfery będą grzać bardziej?

Dodam, ze temperatura w pokojach ok. 18*.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, to raczej kwestia podmieszania wody przy rozdziale na obieg podłogówki i grzejników, zamknij podłogówkę i daj ciepłą wodę tylko na jeden grzejnik a resztę zdław głowicą, sprawdź głowice, metoda prób i błędów. Ja bym tak zrobił.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie przepływu zmniejsza moc grzejników. Wtedy spada średnia temperatura grzejnika, bo temperatura zasilania jest ta sama, ale obniża się temperatura powrotu. Przecież właśnie to zjawisko wykorzystujemy używając zaworów i głowic termostatycznych na grzejnikach.

Do sprawdzenia lub zmiany jest kilka rzeczy.

Jaka jest temperatura na powrocie z grzejników? To można przynajmniej w przybliżeniu sprawdzić używając termometru przylgowego założonego na rurce powrotnej. 

Czy podłogówka grzeje wystarczająco? Czy po zamknięciu przepływu przez podłogówkę temperatura grzejników rośnie? 

Jeśli tak to czy przepływ przez grzejniki nie jest nadmiernie zdławiony przez nastawy wstępne zaworów lub samą konstrukcję grzejnika? Po zdjęciu głowicy widać jaka jest nastawa wstępna zaworu. Ewentualnie przepływ może być zdławiony zaworem na powrocie z grzejnika. Po zdjęciu nakrętki na zaworze regulujemy go kluczem imbusowym (6-kątnym).

Na którym biegu pracuje pompa c.o.? Wymuszenie szybszego przepływu może pomóc.

Jeżeli zmiana przepływu nie wystarczy, to pozostaje podniesienie temperatury wody w obiegu. Za maksimum dla ogrzewania podłogowego uznaje się 55°C. Ale nawet podniesienie jej z 45 do 50°C powinno dać odczuwalną różnicę. 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...