Skocz do zawartości

przeksztalcenie budynku


Recommended Posts

witam... czy przeksztalcając budynek gospodarczy w letni domek musze to gdzieś zglaszać ? nie powiekszam bryly budynku jedynie chce tylko wyremontować i zrobic sobie domek letniskowy? czy ktoś jest zorientowany i podpowie mi czy trzeba to zglaszac do nadzoru budowalanego czy poprostu robie sobie bez zadnych papirow?

 

Link do komentarza

W praktyce jak ktoś podkapuje np nadopiekuńczy sasiad koleżankę Anie to uznają to za samowolę budowlaną bo użytkuje budynek niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem. Ja na "drapane" bym nie  liczył, zgłosić i tyle, to nic nie kosztuje.

Link do komentarza

Bardzo ma znaczenie.

Powinnaś sprawdzić czy ten budynek gospodarczy nie jest przypadkiem mieszkalnym, albo pierwotnie nie był.

Sprawdzenie jest proste - gospodarcze uwidocznione są na mapach jako "g" a podatek za 1m2 to dobrze ponad 1 zł ("mieszkalne" za 1m2 mniej niż 1 zł).

W tym roku za mieszkalny jest max. 0,75zł, a gospodarcze to max. 7.62 za 1m2.

 

Ten dom ma około 70m2 a więc nie załapuje się na uproszczony tryb zgłoszeniowy - czyli na przebudowę związaną z ewentualną zmianą sposobu użytkowania (z gospodarczego na mieszkalny), tryb pozwolenia na budowę.

Jeśli jednak okaże się że budynek jest lub był mieszkalny, w zasadzie, wykonujesz remont bez procedur administracyjnych.

 

Gdyby jednak ten budynek jest i był gospodarczy, można go też wyremontować (bez zgłoszenia) a na działce postawić na zgłoszenie, wolnostojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35m2 (PB art.29.2a).

Link do komentarza

Podpinam się do pytania. Podobnie jak P. Anna planuję przekształcenie budynku gospodarczego na dom mieszkalny. Z tym, że jedna ściana tego budynku postawiona jest na granicy działek. Budynek wybudowany został co najmniej 30 lat temu i teść stoczył nie małą batalię z sąsiadką, by budynek w ogóle mógł powstać. W końcu udało się uzyskać pozwolenie na budowę z tym że sąsiadka zgodziła się tylko na dach jednospadowy. Czy jest szansa na uzyskanie pozwolenia na przekształcenie tego budynku? Czy moglibyśmy podnieść trochę ściany by w przyszłości można było zrobić piętro i zmienić ten dach na dwuspadowy?

Jeśli chodzi o tą ścianę po granicy - nie będzie na niej okien ani drzwi, za ścianą znajduje się ogród sąsiada.

Do jakiego urzędu w pierwszej kolejności mam się udać?

Przesyłam mapkę z umiejscowieniem budynku z geoportalu.

Bez tytułu.jpg

Edytowano przez paulina_piech (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Budynek stoi w granicy zatem sąsiad musi wyrazić zgodę na przebudowę tego domu. Trzeba też zdawać sobie sprawę z zakresu koniecznych przeróbek - zmiana przeznaczenia wymaga dostosowania budynku do obecnie obowiązujących przepisów i np. sprawa konieczności ocieplenia  ściany od strony sąsiada może zablokować ten pomysł. Najprostsze rozwiązanie - dostosować wnętrze do własnych potrzeb, a mieszkać można nawet w formalnym garażu.

Link do komentarza
39 minut temu, uroboros napisał:

Nie znam się , ale napiszę...

A nie musi wyrazić zgody np na wejście na swoją działkę, chociażby w celu ocieplenia ściany, czy jej pomalowania?

Nie musi wyrazić zgody bo urząd z urzędu zablokuje takie ocieplenie, bo ocieplając budynek stojący na tzw ostrej granicy przekroczy ową granice tym ociepleniem. Co do pomalowania czy otynkowania powinna wyrazić zgodę ale nikt jej nie zmusi a wchodzący na jej teren ma zostawić  go tak jak zastał.

I jeszcze co do dachu to dach nie może być zwrócony spadkiem do sąsiada, a ścianka oddzielająca szczytowa musi posiadać murek p-poż, no i Jeszcze kwestia wysokości budynku stawianego na granicy o ile pamiętam to wysokość max oscyluje coś około 4 m.

A i tak ostateczne zdanie w tym temacie będzie należeć do urzędu w starostwie czy można będzie czy nie, bo odstępstwa bywają.

Link do komentarza

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Czy można ta jedną jedyną ścianę ocieplić od środka? Czy urząd może odrzucić mój wniosek tylko z tego powodu, że nie można ocieplić tej ściany? Proszę mi wybaczyć moje może głupie pytania, ale w sprawach budowlanych i prawa budowlanego jestem laikiem. 

 

Jeśli chodzi o wejście na posesję sąsiadów z tym nie powinno być problemu. Sasiadka na szczęście nie odziedziczyła wrednych genów po babci.

Link do komentarza

Wyczytałam gdzieś, że będą mi potrzebne projekty instalacji elektrycznej, CO i kanalizacyjnej. Czy elektryk pracujący głównie przy oświetleniu drogowym może mi taki projekt zrobić? Uprawnienia do zabawy z prądem jakieś miec musi. Znajomy hydraulik położy rury, podlaczy wodę i ścieki, ogrzewanie tez rozprowadzi, ale czy ma takie uprawnienia żeby zaprojektować to wszystko?

Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Polecam zacząć od geodety takie poszukiwania.

 

P.S. teraz dopatrzyłem posty z 2017 roku i coś mi się zdaje, że jeden z większych problemów to w przypadku zmiany gosp. na mieszkalny będzie brak ściany ognioodpornej. Moim zdaniem urząd od razu poprosi od odpowiednią dokumentację. Taka moja teoria, choć nie wiem jak dany urząd podejdzie, bo jak każdy wie - co wieś inna to urząd ciut inaczej interpretuje takie sprawy.

Link do komentarza
Dnia 20.01.2020 o 23:12, Pani mari napisał:

Witam .... ja również mam taki problem . Otóż na mojej działce o powierzchni 10arow stoi budynek 30m2. Czy była by możliwość przerobienie tego budynku na mieszkalny 

Aby dom był mieszkalny, musi spełniać aktualne wymogi techniczne - np. izolacja przegród.

Ponadto musi być zgodny z MPZP lub WZ.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...