Skocz do zawartości

Arka Koniecznego - dla wybranych :)


Recommended Posts

Natknęłam się ostatnio na artykuł opisujący dom znanego architekta Roberta Koniecznego.
Dom niewątpliwie niesztampowy - wzbudził wiele kontrowersji, ale również zdobył wiele prestiżowych nagród. 
Powiedzmy sobie szczerze - to projekt nie dla każdego. Raczej dla osób lubiących nowoczesność i minimalizm, ale także a może przede wszystkim obcowanie z przyrodą - bo niewielu chciałoby aby im obce konie po podwórku pomykały :icon_lol: . No i oczywiście dla pasjonatów mycia okien :icon_wink:
Mnie się spodobał, nawet bardzo - do tego stopnia, że zdecydowałam się zobaczyć go na żywo w najbliższym czasie , do Brennej mam niedaleko :) . Podzielę się wrażeniami kiedy już zobaczę na własne oczy :D
Zachęcam do zapoznania się z materiałem - może kogoś zainspiruje :icon_biggrin:
http://slask.onet.pl/arka-koniecznego-najlepszym-domem-swiata-wg-prestizowego-wallpaper-magazine/dgyse1l

 

Link do komentarza
Przed chwilą, Elfir napisał:

Ten dom, z racji, że jest letniskowy, ma założenie projektowe bycia zamkniętą twierdzą na czas nieobecności gospodarzy. Stąd przesuwne panele betonowe na elewacji od strony, gdzie można sięgnąć okien z poziomu ziemi.

Zgodzę się - ten akurat ma takie założenie. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie żeby wybudować taki  całoroczny - być może większy, na pewno z odpowiednim dostosowaniem wnętrz. Zafascynował mnie sam pomysł - bardzo podobają mi się niestandardowe projekty, nowoczesne projekty, projekty zaskakujące nowoczesnymi niecodziennymi ale jakże praktycznymi rozwiązaniami. Nie zawsze muszą być drogie w wykonaniu - czasem minimalistyczna prostota jest tania i piękna. Zapewne nie zgodzą się ze mną tradycjonaliści - każdy lubi coś innego :) 
 

Link do komentarza
18 minut temu, bajbaga napisał:

Jak marzenia wybudowały najlepszy dom na Świecie - luknijcie bo warto: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/roberta-koniecznego-dluga-droga-na-szczyt/y64k3q 

Często jest tak (tutaj), że walka o marzenia jest dosłownie walką - z biurokracją, z przepisami, ze stereotypami, z niezrozumieniem i niewiedzą. Coś, co jest nieszablonowe większość ludzi w pierwszym odruchu neguje. 
Tym bardziej szacun dla Pana Roberta, że nie poległ i nie zaczął z braku kasy projektować hurtowo standardowych stodółek tylko projektował tak jak sobie wymarzył. 

Link do komentarza
9 minut temu, bajbaga napisał:

Ten dom jest w Brennej :D i chyba go widzieliśmy.

A budowa też była zajefajna - luknij: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/robert-konieczny-moj-dom-to-przyklad-jak-nie-powinno-sie-budowac/lx3spy

Nie widziałam, Rysiu. Dlatego chcę się wybrać i zobaczyć :) 
Natomiast od godziny oglądam na Youtube inne projekty Pana Roberta - niesamowite są.
Safe House rozłożył mnie na łopaty. Nieciekawa zamknięta pancerna kostka - pierwsze wrażenie po obejrzeniu tego domu w stanie "zamkniętym". Kiedy się otwiera - nabiera zupełnie innego wyrazu. Bardzo ciekawy projekt :)  

 

Edytowano przez daggulka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Czytałem wcześniej o tych domach i realizacjach ale w dwóch artykułach.Nie skojarzyłem że to ten sam architekt.
Dopiero teraz:)
Mam nadzieję że dom  w Brennej  nie zjedzie mu na fliszu.Chyba o tym pisał w artykule,teraz nie czytałem go
Szkoda że Świątynia Opatrzności Bożej nie powstała według jego projektu.

Link do komentarza
2 minuty temu, daggulka napisał:

Nie oglądam wiadomości - na fejsie wyhaczyłam link do artykułu i zaczęłam zgłębiać temat. 

W zasadzie ja też nie oglądam, ale w zwiastunie wspomnieli o Brennej i tak sobie skojarzyłem ze zlotem, dlatego akurat oglądałem:icon_biggrin:

Link do komentarza

Z tą telewizją to wygląda  z grubsza tak jak kiedyś z disco-polo - nikt nie słuchał, ale wszyscy, no prawie wszyscy, znali słowa całych utworów i muzykę z wszelkimi niuansami linii melodycznej... Ciekawe skąd :icon_rolleyes::icon_eek:

:icon_mrgreen:

Właśnie z koleżanką-małżonką obejrzeliśmy- zauroczeni - arkę, na dwóch innych filmikach na YT - piękna sprawa, dopóki nie przejedzie pług odśnieżający i zagubi się opata :icon_mrgreen:

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...