Skocz do zawartości

Ile styropianu w stropie?


Recommended Posts

Ile styropianu powinno się dać w stropie, pod wylewkę, jeżeli na tym będą rurki ogrzewania podłogowego? Pomieszczenie poniżej też będzie ogrzewane, ale chodzi mi o to żeby ciepło z podłogi faktycznie grzało pomieszczenie na górze, a nie uciekało ku dołowi.
Czy 3-4 cm styropianu albo wełny jakie daje się w podłogę pływającą wystarczy? czy może lepiej pogrubić nieco warstwę izolacji? W sumie wiele nie zmieni to ani kosztów materiału ani robocizny. Do tego, przynajmniej na razie, te pomieszczenia na górze będą użytkowane raczej sporadycznie, więc grubsza izolacja ma sens.
I czy ktoś wie jaka izolacyjność cieplną ma taki typowy strop z pustaków? Pewnie nieszczególna, ale powietrze w pustakach powinno jednak utrudniać ucieczkę ciepła.
Link do komentarza
Nie prowadźmy już dyskusji bo zrobi się nam ... icon_razz.gif
Poprawię się, generalnie to ciepło uchodzi do góry.
A tym przypadku poddasza to nie za dużego znaczenia bo przecież będzie dogrzewał je parter.
Link do komentarza
  Cytat

Do dołu też "ucieka". icon_lol.gif

Rozwiń  


I teraz pytanie - czy to jest ogrzewanie podłogowe, czy sufitowe ? icon_cool.gif

Producenci podają gr. płyt 3-5 cm w roziazaniach systemowych ale:

"Projektowanie podłóg na gruncie, stropach międzykondygnacyjnych, nad pomieszczeniami nieogrzewanymi oraz stropach kondygnacji podziemnych powinno nie tylko zapewnić spełnienie wymagań konstrukcyjnych i akustycznych, lecz także cieplno­‑wilgotnościowych.

W Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2013) [1], sformułowano nowe, niższe niż dotychczas obowiązujące, wartości graniczne współczynnika przenikania ciepła UC(maks.) [W/(m²·K)]."




Link do komentarza
Dzięki za porady. W tym przypadku faktycznie nie ma wymagań, bo formalnie obie kondygnacje są mieszkalne. Jednak jak pisałem na początku, na razie góra nie będzie raczej regularnie użytkowana. A w takim układzie przydałoby się móc utrzymywać tam wyraźnie niższa temperaturę, np. +10°C.
Znalazłem za to jaka jest izolacyjność samego stropu Teriva bez warstwy wykończeniowej od góry i od dołu. Opór cieplny R = 0,37 m2·K/W. Przeliczając na U, mamy 2,70 W/(m2·K). Czyli nędza :(
Za to po dodaniu 5 cm styropianu robi się z tego U = 0,62 W/(m2·K). Myślę, że tyle wystarczy.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Przy typowej grubości wylewki (przynajmniej 4 cm)ryzyka jej pęknięcia pod ciężkim meblem praktycznie nie ma. Jeżeli chcielibyśmy robić ją cieńszą to może być konieczne zastosowanie specjalnej mieszanki, dozbrojenie siatka albo włóknami. Ale to już szczególne sytuacje, do indywidualnego rozwiązania.
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
  Dnia 17.02.2016 o 08:37, Jarek02 napisał:

Do tego, przynajmniej na razie, te pomieszczenia na górze będą użytkowane raczej sporadycznie, więc grubsza izolacja ma sens.

Rozwiń  

No właśnie - jeśli na górze będą zimne pomieszczenia, to warto rozważyć grubszy styropian, inaczej tego grzania niżej może nie starczyć, bo - jak fachowo ktoś napisal - ciepło idzie w górę i będzie trafiało na zimny strop - a co ze skraplaniem pary na suficie. Chyba, że jeszcze wyżej masz ocieplony dach, to nie powinno być źle. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przepisy ppoż. mówią, że tak blisko granicy nie wolno stawiać domu. O płocie niczego nie mówią.  A skoro dom się jednak postawił, to niech teraz dom się martwi przepisami. Płot nie musi.
    • Najwyższy czas zlikwidować tę służebność, niestety to droga sadowa. Pamiętaj jednak, ze działka ze służebnością mocno zmniejsza swoją wartość.
    • Nie mam zamiaru się gniewać z sąsiadem, ma służebność nie wiadomo po co, ponieważ posuada swój własny wjazd z innej strony i dodatkowo nie respektuje żadnych zasad mimo rozmów z nim. Przekracza służebność, obiecuje że nie będzie tego robił a za chwilę jest to samo
    • U mnie było podobnie. Działki po bokach ogrodzone, bez zgody właścicieli abym mógł do swojej działki doprowadzić media, nie naruszając tych ich. Wymyśliłem że zrobię toew tej drodze ze służebnością. Kosztowało mnie ogromne ilości alkohol aby się integrować, kupowanie roślin fajnych do nasadzenia w miejscu odkładanych przez koparkę z wykopu ziemi, pogodzenia się że kiedy już za swoją ciężką kasę zrobiłem dojazd, wciąż parkowali mi on i jego goście pod bramą wjazdową, że nie mogłem wyjeżdżać i musiałem prosić aby mi na to pozwoli. Nauczyłem się jednego. Nigdy! Nigdy nie kupiłbym więcej działki, do której dostęp miałbym tylko wtedy, gdy ktoś mi na to pozwoli.     Nie gniewaj się z sąsiadem. Zgodzę daj na sprawy mało istotne. Trawa odrośnie. Rośliny nasadzisz. Ale będziesz miał pewność że kiedy pojedziesz na narty, do Egiptu latem, czy teściów odwiedzić na Wielkanoc, sąsiad zajrzy czy ktoś się nie szwęda na posesji, podkarmi kota, a nawet gdy zaufasz i się zaprzyjaźnisz - podleje w domu kwiaty 
    • Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/51002-wiezba-dachowa-wazny-element-dachu
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...