Skocz do zawartości

okna dachowe a upalne lato


Recommended Posts

Na moim poddaszu są zamontowane 4 okna dachowe. Czy macie sprawdzone i w miarę tanie rozwiązania ograniczające nadmiar ciepła latem? Wiem, że można zastosować przesłony wewnętrzne i znacznie droższe zewnętrzne. Mam w tej chwili stan surowy zamknięty i zastanawiam się czy doprowadzić do okien zasilanie, czy lepsze są przesłony sterowane ręcznie?
Wojtek
Link do komentarza
Elektryczne zawsze będą wygodniejsze. Do tego da się coś takiego w pełni zautomatyzować niedużym kosztem. Przykładowo dodajesz czujnik światła – rolety same się opuszczają przy większym nasłonecznieniu. Albo w nocy, zimą dla zmniejszenia strat ciepła.
Do tego teraz dodanie kilku metrów przewodów wiele nie będzie kosztować. Dorobić je potem to już problem. No i na razie możesz mieć samo okablowanie, a rolety dokupić później. A to one są głównym kosztem.
Link do komentarza
Cytat

Elektryczne zawsze będą wygodniejsze. Do tego da się coś takiego w pełni zautomatyzować niedużym kosztem. Przykładowo dodajesz czujnik światła – rolety same się opuszczają przy większym nasłonecznieniu. Albo w nocy, zimą dla zmniejszenia strat ciepła.
Do tego teraz dodanie kilku metrów przewodów wiele nie będzie kosztować. Dorobić je potem to już problem. No i na razie możesz mieć samo okablowanie, a rolety dokupić później. A to one są głównym kosztem.



Można też pójść po najmniejszej linii oporu i zamontować rolety od wewnątrz bez "zdalnego sterowania"

Przykładowo - roletki VELUX Pick&Click!® system.
Oczywiście pod warunkiem, że masz na poddaszu okna Velux.

"Każde okno VELUX jest wyposażone w oryginalne zaczepy montażowe, dzięki którym instalacja dowolnie wybranej rolety z oferty VELUX jest dziecinnie prosta. Wystarczy, że kaseton z roletą wklikniesz w zaczepy, a następnie przykręcisz boczne prowadnice i Twoja roleta jest gotowa do użycia." cytat ze strony Velux.
Link do komentarza
markiza zacieniająca 199 PLN (bodajże 30%; chyba są i 50% ale i cena niezła)
roleta wewn 120 PLN o ile dobrze pamiętam (wsio kupione na All)
spadek temp o ok 2-4stC w zależności od tego co jest na zewnątrz (ale ja mam dziurawą chatę)
stosuję jedno i drugie, zaciągane ręcznie, przy czym markiza w zasadzie całe lato jest zaciągnięta, bo z tym jest malutka zabawa i nie chce mi się tego za często robić
Link do komentarza
Cytat

markiza zacieniająca 199 PLN (bodajże 30%; chyba są i 50% ale i cena niezła)
roleta wewn 120 PLN o ile dobrze pamiętam (wsio kupione na All)
spadek temp o ok 2-4stC w zależności od tego co jest na zewnątrz (ale ja mam dziurawą chatę)
stosuję jedno i drugie, zaciągane ręcznie, przy czym markiza w zasadzie całe lato jest zaciągnięta, bo z tym jest malutka zabawa i nie chce mi się tego za często robić



W zasadzie po wypowiedzi Barbossy olśniło mnie i dochodzę do wniosku, ze do tematu trzeba podejść kompleksowo, tyle, że na poddaszu mamy ograniczone pole manewru. Dajemy przesłonę zewnętrzną - ograniczy przegrzanie skutecznie, albo wspomniane od środka.

Tyle, że od środka już mniej skutecznie to działa.

Jeżeli ktoś pomyśli o tym przed zakupem okien, może zdecydować się na 2in1. Markiza zintegrowana z pakietem szybowym - markiza do okien dachowych AMZ Solar.

Czyli reasumując:




Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

A to nie lepiej zaplanować okna dachowe od północy/wschodu a nie się "bawić" potem w takie wynalazki, które potem trzeba w końcu konserwować - czyli włazić na dach i kombinować.



Nie zawsze jest taka mozliwość, nie żyjemy w strefie tropikalnej i dni słonecznych nie ma aż tak dużo. ale właśnie te "wynalazki" ułatwiają nam życie.
Link do komentarza
  • 7 lata temu...
Dnia 9.12.2015 o 07:55, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

2in1. Markiza zintegrowana z pakietem szybowym

witam,
moje dachowe veluxy:
oznaczenia:
GGL 306 0059
70 AC 12 N/D...S
na zdjeciu przesylam jak one na dole wygladaja, maja ok. 30 lat
Czy duzo "zabawy" z renowacja?
jakie rolety polecisz zeby w pomieszczeniu bylo chlodniej latem?
mam jakies ori zamontowane...ale ich ramy ( alu) nagrzewaja sie okropnie w sloneczne dni..zima to moze ok bo oddaja cieplo, ale latem...

z gory dziekuje za info zwrotne

20230703_085324.jpg

Link do komentarza
1 godzinę temu, pawtys2 napisał:

jakie rolety polecisz zeby w pomieszczeniu bylo chlodniej latem?
mam jakies ori zamontowane...ale ich ramy ( alu) nagrzewaja sie okropnie w sloneczne dni..zima to moze ok bo oddaja cieplo, ale latem...

Na upały to markizy zewnętrzne a nie rolety wewnętrzne.

 

Link do komentarza
2 godziny temu, pawtys2 napisał:

poprosze uprzejmie o podanie jakiechs konkretnych dedykowanych (markizy) dla velux drewnianych GGL 306

Idziesz do budowlanego marketu i tam ci pancio według tabeli dopasuje odpowiednią markizę do oznaczenia Twojego okna.

 

Albo tu masz stronkę Veluxa, gdzie po wpisaniu danych dowiesz się jaki typ markizy potrzebujesz:

https://www.velux.pl/produkty/rolety-i-markizy/markizy

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...