Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Ogrzewanie gazem płynnym wyniosło 3680 zł za rok

Recommended Posts

Z dostawcą gazu podpisaliśmy umowę na stałą w ciągu roku cenę gazu oraz rozliczenie roczne kosztów jego zużycia. W poprzednim roku oszacowano nasze zużycie na 430 zł miesięcznie, lecz po upływie roku, w momencie rocznego rozliczenia w lipcu, okazało się, że mamy nadpłatę 1480 zł - mówią Monika i Łukasz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują system grzewczy od 4 lat.

Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/kotly-i-podgrzewacze/20492-ogrzewanie-gazem-plynnym-wynioslo-3680-zl-za-rok

Gaz nie jest dla chytrusów , wygoda, wygoda, bezobsługowy - a koszty za 500 m2 dom za sezon 0k. 7000 zł , w tym ciepła woda do woli .

Cytat

Gaz nie jest dla chytrusów , wygoda, wygoda, bezobsługowy - a koszty za 500 m2 dom za sezon 0k. 7000 zł , w tym ciepła woda do woli .

Jaki bezobsługowy? Co Cię opętało z tym wychwalaniem bezobsługowym przy gazie?
Bezobsługowy to jest prąd.

Coś mi się tutaj nie zgadza.
Przy zbiorniku dzierżawionym opłata za zbiornik to minimum 70 zł/m-c za dzierżawę i telemetrię.
Z deklarowanych kosztów 280 zł na propan zostaje 210 zl.
Koszt propanu do takiego zbiornika /w dzierżawie/ to min. 9,5 zł/m3. Z prostego przeliczenia wychodzi 22 m3 propanu na miesiąc.
1 m3 propanu = 26 kWh.
Miesięcznie Monika i Łukasz zużywają 22 m3 x 26 kWh = 572 kWh, rocznie ok. 6 800 kWh na CO i CWU.
Odejmijmy od ogólnego zapotrzebowania CWU /3 osoby x 500 kWh/ 6 800 kWh - 1 500 kWh = 5 300 kWh.
Roczne jednostkowe zapotrzebowanie wychodzi 37 kWh/m2.
W opisywanym domu - 15 cm styropianu i wentylacji grawitacyjnej nie jest to możliwe do uzyskania.
Nie uwzględniłem sprawności kotła oraz przyjąłem najniższe z możliwych cen na propan i za dzierżawę zbiornika. Przy tak nikłym zużyciu prawdopodobnie są o ok. 30 % wyższe.
Po co zamontowano kocioł dwufunkcyjny o mocy minimalnej 6,8 kW, zwłaszcza, że jest bufor 250 litrów, kominek 16 kW, itd. itp.

Jaki był cel publikacji tego artykułu? Co Wy na to?

Gość Gość
"Ciekawe ile kosztuje "kWh" tak pozyskanego ciepła z gazu płynnego ?"
Na dzień dzisiejszy uzyskanie 1kW gazu to koszt:
Gaz ziemny 1kW = 0,223zł
Propan Butan od dostawcy z umową 1kW = 0,427 zł
Propan butan Własny zbiornik 1kW = 0,209 zł
(gaz kupowany indywidualnie na wolnym rynku)

"Coś mi się tutaj nie zgadza."
zbiornik nie musi być na ryczałcie, można kupić lub mieć na kaucji zwrotnej i wtedy jest bez dzierżawy.

Co do zużycia gazu to mógłbym przytaknąć jakby tego drewna było więcej zużyte a nie tylko 200zł co daje ok 1,5m3 drewna

Gość praktyk
Cztery lata i dwa razy tankowali zbiornik! Miszcze! Jeszcze nigdy nie znalazłem rzetelnych (prawdopodobnych)opisów faktycznych kosztów używania gazu propan - butan do ogrzewania. Mój dom to 160 mkw, ( 142 PU), kocioł zwykły dwufunkcyjny, z zasobnikiem wody 150 l. , Junkers, zbiornik na gaz 2700 l własny. Muszę tankować 2 razy do roku , wiosną i jesienią. Zużycie gazu najwięcej zależy od temp. na zewnątrz. Średnio jednorazowo tankuję 1200-1500l. Ogrzewam duży pokój i jadalnię kozą na drewno ( dobrze wysuszone ) - zużycie ok. 4 m sześcienne na rok. Wentylacja grawitacyjna, Ściany domu Porotherm 44cm, centralne ogrzewanie tradycyjne grzejniki. Gaz idzie też do kuchenki , jednak na gotowanie i ogrzanie wody dla 4 osób schodzi max ok. 130 l gazu na miesiąc, co powoduje że panele słoneczne są bezsensownym wydatkiem ( pozdrawiam instalatorów - dopełniaczy glikolu ). W ogrzewaniu gazem płynnym największe przekręty są na kupowaniu gazu na stałą umowę ( powiązaną z dzierżawą zbiornika) - wtedy dostawcy gazu liczą strasznie drogo. Jeśli masz swój zbiornik tankujesz taniej niż LPG na stacji benzynowej.

Zużycie gazu w Polsce ciągle rośnie, warto przeliczyć ile przypada na jeden dom, przy pomocy kalkulatora łatwo to policzyć. Dzięki zwiększeniu świadomości wśród Polaków w tym temacie, może poszukali by innych możliwości, a tym samym stopień wykorzystania tego surowca, przestał tak gwałtownie rosnąć.

Gość Darek
Bardzo śmieszne: "W ciągu czterech lat napełnialiśmy go 2 razy". Powinno być odwrotnie: "W ciągu 2 lat napełnialiśmy go 4 razy" - nie dajcie się nabrać. Zbiornik 2700L (rzeczywista pojemność 85% to 2300L) nie starczy na rok nawet dla bardzo małego domu. Zużycie roczne to minimum 3000L. Mam takie ogrzewanie u siebie. Wychodzi porównywalnie z gazem ziemnym przy cenach na poziomie 1,6-1,8zł za litr LPG, zbiorniku 4850L i instalacji własnej. Dzierżawa to złodziejstwo, a ten artykuł to reklama.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować