Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Centrumgaz

Uczestnik
 • Posty

  113
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  1

Centrumgaz last won the day on września 23 2013

Centrumgaz had the most liked content!

Reputacja

10 Neutralny

O Centrumgaz

 • Ranga
  Początkujący

Ostatnio na profilu byli

5 842 wyświetleń profilu
 1. Już dostałeś odpowiedź Po co powielasz pytania.
 2. Formalności do załatwienia w urzędzie - złożenie dokumentacji /projekty instalacji/ - odebranie pozwolenia na budowę w przypadku wykonania instalacji wewnętrznej, - zgłoszenie rozpoczęcia budowy w PINB w przypadku wykonania instalacji wewnętrznej i pobranie dodatkowego dziennika budowy. Razem wizyt trzy = 30 min + czas dojazdu. Jeśli wykonywana jest tylko instalacja zewnętrzna wystarczy jedna wizyta. Efekt końcowy. Koszty ogrzewania i ciepłej wody 2,5 - 3 razy niższe.
 3. Trafiłeś. Koszt to ok. 10 000 zł. Zmienia tyle, że płacisz 2 - 3 x mniej za eksploatację, co sprowadza się do zwrotu inwestycji w 2 - 4 lata. Oczywiście w porównaniu z dzierżawą zbiornika.
 4. Przy dzierżawie zbiornika na propan trudno mówić o ekonomii.
 5. Opis zalet/wad naziemny czy podziemny w poście #3. W innych postach chwalisz się posiadaniem zbiornika w dzierżawie. W tym przypadku trudno mówić o opłacalności, chyba że masz na myśli niższe koszty za dzierżawę zbiornika i ewentualnie niższą cenę dostarczanego propanu. Wynika to z niższych kosztów poniesionych przez dostawcę zbiornika naziemnego w porównaniu do zbiornika podziemnego.
 6. Generalnie - dzierżawa zbiornika nie jest dobrym rozwiązaniem. Propan przynajmniej 2x droższy niż na wolnym rynku, a dochodzą jeszcze opłaty miesięczne/kwartalne za samą dzierżawę zbiornika. Własny zbiornik nie wiąże z jednym dostawcą stosującym dyktat cenowy /umowa/. I na marginesie. Przy obecnych cenach propanu na wolnym rynku, ogrzewanie propanem jest o ok. 20 - 25% tańsze niż gazem ziemnym
 7. Przy telemetrii cena propanu ustalana jest raz na w roku i w tym czasie jest stała. Jeśli sam zamawiasz propan i płacisz po dostawie, cenę ustala indywidualnie Gaspol. Generalnie. Przy dzierżawie zbiornika cena dostarczanego propanu ma niewiele wspólnego z ceną na wolnym rynku. Z reguły jest 2 - 3 razy wyższa i do tego dochodzą opłaty za dzierżawę. Rozwiązaniem dla obniżenia kosztów jest inwestycja we własną instalację zbiornikową. Przy obecnych cenach propanu na wolnym rynku, koszty ogrzewania, porównując do gazu ziemnego, są niższe o kilka- kilkanaście procent.
 8. Może jakaś kopia faktury. Chętnie zmienię zdanie. Byle nie z pierwszego roku po instalacji. Ja znam taką konkurencji na G. ze stycznia br. 12 zł/m3 = ponad 4 zł/litr + 120 zł za dzierżawę miesięcznie.
 9. A co niby mieli zniszczyć? Sadzisz , że cysterna 36 000 litrów na ciągniku siodłowym podjeżdża 3 m od zbiornika po kostce, klombach, rabatkach? Propan do użytkownikow instalacji domowych dostarczany jest cysternami 16 000 litrów, tankowanie odbywa się z drogi wężem o długości do 60 m.
 10. Coś mi się tutaj nie zgadza. Przy zbiorniku dzierżawionym opłata za zbiornik to minimum 70 zł/m-c za dzierżawę i telemetrię. Z deklarowanych kosztów 280 zł na propan zostaje 210 zl. Koszt propanu do takiego zbiornika /w dzierżawie/ to min. 9,5 zł/m3. Z prostego przeliczenia wychodzi 22 m3 propanu na miesiąc. 1 m3 propanu = 26 kWh. Miesięcznie Monika i Łukasz zużywają 22 m3 x 26 kWh = 572 kWh, rocznie ok. 6 800 kWh na CO i CWU. Odejmijmy od ogólnego zapotrzebowania CWU /3 osoby x 500 kWh/ 6 800 kWh - 1 500 kWh = 5 300 kWh. Roczne jednostkowe zapotrzebowanie wychodzi 37 kWh/m2. W opisywanym domu - 15 cm styropianu i wentylacji grawitacyjnej nie jest to możliwe do uzyskania. Nie uwzględniłem sprawności kotła oraz przyjąłem najniższe z możliwych cen na propan i za dzierżawę zbiornika. Przy tak nikłym zużyciu prawdopodobnie są o ok. 30 % wyższe. Po co zamontowano kocioł dwufunkcyjny o mocy minimalnej 6,8 kW, zwłaszcza, że jest bufor 250 litrów, kominek 16 kW, itd. itp. Jaki był cel publikacji tego artykułu? Co Wy na to?
 11. Propan kupowany latem ma ceny zbliżone do gazu ziemnego. W tym roku /jeszcze 2-3 tygodnie temu/ nawet o 20% niższe. Powyższe dot. woj. mazowieckiego i łódzkiego i własnego zbiornika. Przy zbiorniku dzierżawionym musisz się liczyć z cenami 2x wyższymi. Jak się kształtują ceny propanu na wybrzeżu musiałbyś popytać lokalnie. Gaz czy propan uwalniają Cię od bycia palaczem we własnym domu.
 12. Nie . Gościu nie zalogowany i wpisał co wpisał. Widocznie do zadowolenia to mu wystarczy. O kosztach nie wspomniał. Niestety.
 13. Ile płacisz za m3 lub litr propanu i ile wynosi opłata miesieczna/kwartalna za dzierżawę zbiornika?
 14. Gaz ziemny jest lzejszy od powietrza. Też wybucha, gdyż domorosłych naprawiaczy, poprawiaczy, racjonalizatorów nie brakuje. Niestety. Też jest nawaniany.
 15. Wymień zbiornik na własny i kupuj propan na wolnym rynku. Nie dość, że o połowe taniej niż w G., to taniej niż gaz ziemny. Za wymianę zbiornika powinieneś zapłacić mniej niż za posiągnięcie 30 m instalacji gazu ziemnego.
×
×
 • Utwórz nowe...