Skocz do zawartości

Hydrofor czy Pompa??


Recommended Posts

Napisano
Witam. Potrzebuje rady w jaki sposób dostarczyć wodę do domu jednorodzinnego. Lustro wody w studni jest na ok 4-5 m. Pan ktory kopał studnie polecil abym zainstalował hydrofor 150 l przy rurze studni i rura wodna doprowadził wodę do domu gdyż zapobiegnie to częstemu załanczaniu pompy a co za tym idzie mniej awarii. Wiem ze tez jest druga metoda aby wrzucić w rurę pompę głębinową i zainstalował zbiornik w domu. Ktory sposób jest bardziej praktyczny. Mam już wymurowana studnie na hydrofor. Dodam ze woda ma służyć 2 osoba w domu plus podlewanie ogrodu. icon_biggrin.gif
Napisano
Ja mam hydrofor na zewnątrz przy samej studni, 3 kręgi, właz żeliwny, żadnego styropianu i jeszcze nigdy nie było problemu zimą. Zalety to, że głośna pompa hydroforu jest poza domem plus, że zbiornik też poza domem, więc nie zajmuje miejsce w domu. Hydrofor to popularna pompa Omnigena i do tego zbiornik.
Napisano
Cytat

Ja mam hydrofor na zewnątrz przy samej studni, 3 kręgi, właz żeliwny, żadnego styropianu i jeszcze nigdy nie było problemu zimą. Zalety to, że głośna pompa hydroforu jest poza domem plus, że zbiornik też poza domem, więc nie zajmuje miejsce w domu. Hydrofor to popularna pompa Omnigena i do tego zbiornik.


W takie coś to w życiu nie uwierzę, że zimą stojący hydrofor na zewnątrz nie zamarza, o wodzie w rurze już nie wspomnę.
No chyba, że mieszkasz na Majorce icon_biggrin.gif
Napisano
Cytat

Ja mam hydrofor na zewnątrz przy samej studni, 3 kręgi, właz żeliwny, żadnego styropianu i jeszcze nigdy nie było problemu zimą.


Rysiu, nieraz mi zarzucano abym czytał ze zrozumieniem, ale jak ktoś pisze że hydrofor jest na zewnątrz przy samej studni to dla mnie jest oczywiste że jest obok niej a nie w środku.
Napisano
Cytat

:scratching:

studnia pod ziemią, to "przy" jest na powierzchni ?


A jak niby ma być?
Jeżeli postawie coś obok studni to powiem ,że stoi przy studni.
Jeżeli coś wrzucę do studni to powiem że jest to w studni, w środku studni.

Aż mnie po korciło icon_biggrin.gif i poszperałem w słowniku co oznacza słowo "przy" i oto cytat
Cytat

 przy
przyimek sygnalizujący stosunek współwystępowania, styczności w czasie i przestrzeni
np.
ramię przy ramieniu
1. bardzo blisko siebie, jeden tuż obok drugiego;
2. razem, wspólnie, solidarnie dążąc do jednego celu

Napisano
Cytat

Czyli synonim słowa "obok"... a może na odwrót. :scratching:

Obok studni (dziury w ziemi) druga dziura w ziemi... będzie pasowało czy nie? icon_biggrin.gif wink.gif


Cytat

 obok
1. blisko, w pobliżu;
2. przyimek łączący się z rzeczownikiem, wskazujący na położenie czegoś niedaleko tego, co nazywa łączący się z nim rzeczownik


icon_biggrin.gif
Napisano
icon_cool.gif

Cytat

Studnia → ujęcie wód podziemnych: wyrobisko, otwór wiercony lub kopany



PB Art.29.2.

Cytat

10). wykonywaniu ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych;



icon_mrgreen.gif
Napisano
icon_eek.gif
Ale jak to się ma ta definicja studni do znaczenia słowa czy raczej przyimka "przy"?
Co to jest studnia to wiem ale jeżeli ktoś mówi, że przy studni na zewnątrz to na Boga nie w studni czy w ziemiance.
Jak będziemy pisać z domniemaniami swoimi to wyjdzie tak jak w innym temacie o stawie kontra oczko wodne. I każdy będzie miał rezydencje icon_biggrin.gif
Napisano
Cytat

Zalety to, że głośna pompa hydroforu jest poza domem plus, że zbiornik też poza domem, więc nie zajmuje miejsce w domu.



Pompa może być w studni, a banka w domu (i nie ma hałasu w domu) - i tak jak pisałem poprzednio jeśli potrzebna jest interwencja w sprawach nie katastrofalnych to do banki dostajemy się w ludzkich warunkach nawet przy dużym mrozie. A jeśli pompę szlag trafi to wtedy już zabawa na zewnątrz.
Napisano (edytowany)
Cytat

icon_eek.gif
Ale jak to się ma ta definicja studni do znaczenia słowa czy raczej przyimka "przy"?



Z czystej przekory.

Cytat

ujęcie wód podziemnych → wyrobisko, otwór wiercony lub kopany, do poziomu wodonośnego i przystosowany za pomocą urządzeń technicznych (obudowa, naczynie, kołowrót, pompa, rurociąg) do trwałego poboru lub chłonięcia wody.



Ma się tak, że literalnie studnia czyli wyrobisko, kończy się w miejscu zmiany kierunku z pionowego na poziomy lub w rozszerzonej definicji studni jako ujęcia wodnego i w tym przypadku, za hydroforem.

Puenta wpisu:
Cytat

Ja mam hydrofor na zewnątrz przy samej studni, 3 kręgi, właz żeliwny, żadnego styropianu i jeszcze nigdy nie było problemu zimą.

jest jednoznaczna i łatwa do odczytania – wyraża apoteozę studni.

Otoczenie przedstawione jest wieloaspektowo i metaforycznie.
Szyk przestawny w opisie umiejscowienia hydroforu akcentuje zimę w Polsce i personifikuje studnię.
W określeniu "przy" oddaje złożoność definicji studni, która przecież nie jest jednoznaczna sensu stricto.

:509: :yahoo: :4_16_1: :tease2: Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Napisano
Zapomniałeś jeszcze dodać, że "na zewnątrz" odnosi się najprawdopodobniej do punktu odniesienia piszącego, który to z wrodzonego zapewne wygodnictwa pisze (opisuje tą/tę lokalizację, znaczy się umiejscowienie studni względem budynku/domu mieszkalnego samego zainteresowanego icon_cool.gif ) wewnątrz swego domostwa, mając zapewniony dach nad głową w razie nieprzewidzianych, acz znanym wszystkim zjawisk atmosferycznych w postaci opadów ciągłym czy też przerywanych, tudzież wiatrów zmiennych... i nie mówię tu wiatrach wytwarzanych okazjonalnie przez współmieszkańców gatunku ludzkiego, czy przedstawicieli fauny udomowionej.

To tak na marginesie. :tease2: laugh.gif

:509:
Napisano
Cytat

Z czystej przekory.



Ma się tak, że literalnie studnia czyli wyrobisko, kończy się w miejscu zmiany kierunku z pionowego na poziomy lub w rozszerzonej definicji studni jako ujęcia wodnego i w tym przypadku, za hydroforem.

Puenta wpisu:
jest jednoznaczna i łatwa do odczytania – wyraża apoteozę studni.


Tylko, że studnia nie musi kończyć się hydroforem, a jeżeli kończy się nim to nie musi on znajdywać się na zewnątrz w jakieś niecce obudowanej bo może być montowany w domu (w piwnicy, w gospodarczym czy w kotłowni) a sam nawet widziałem jak hydrofor stał sobie obok czy przy studni a służył latem do podlewania ogródka.
Czepiam się tego "przy" icon_smile.gif , a że autor ma hydrofor w zagłębieniu w tych trzech kręgach to jak dla mnie z jego tekstu jasno to nie wynika tylko pośrednio.
Czytanie ze zrozumieniem to jedno a pisanie zrozumiale to drugie. Sam wiesz bo niejedni już tu pisali na skróty i trza było się domyślać o co im chodzi.

I żeby nie było, że jestem nie kumaty, to zapewne autor spornego posta ma coś takiego jak na rysunku poniżej.


lub bardziej podobne do jego opisu była by ta fotka

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Załączam zdjecia. Może coś da się wywnioskować z tego. Całe szczęście że sąsiad postanowił postawić swoje ogrodzenie, jak poinformował będzie to „murek” cokolwiek to znaczy dla niego. Więc nawet ta usypana ziemia nie będzie opierać się na moim ogrodzeniu. Jak dla mnie może postawić ogrodzenie murowane po całości nawet i na 10m wzwyż. Pomiędzy moim ogrodzeniem a jego jest wolna przestrzeń jakieś 40cm- tu się okazało że ta przestrzeń jest „moja” bo deweloper  postawił ogrodzenie nie po linii granicy. Na ostatnim zdjęciu widać wykop na moje oko nie mniej niż 1,5m do owego „murku” by ziemia się nie osuwała. No specem nie jestem ale na 99% wymaga to zgody kogoś z „góry”.
    • Witam . Ja ze swojej strony jako monter instalacji hydraulicznych i grzewczych mogę polecić firmę IZOMIX i ich sklep internetowy sklep.izomix.pl Jak tylko zabraknie mi choćby 1mb otuliny to wysyłali mi zawsze w ten sam dzień, a na drugi już miałem. Mają tam właśnie materiały izolacyjne do rur, kanałów, poddaszy itp
    • Nie sądziłam że zgoda na użytkowanie i zakończenie budowy może być wydana jeszcze w trakcie budowy…poza tym terenu nie mógł podnieść po zakończeniu budowy bo na tym terenie postawił dom- logiczne- najpierw teren potem dom.  Swoją drogą, teraz trochę przypominam sobie, mój dom jest podniesiony o 1,5m do równego poziomu z drogą i to jest zapisane w projekcie budowlanym. 
    • Decyzja o zakończeniu budowy i zgoda na użytkowanie mogła zostać wydana na podstawie dokumentów, bez opcji wizyty na placu budowy, więc nikt w urzędzie może nie wiedzieć o pracach przy podniesieniu terenu. Albo prace te zaczęły się dopiero po odbiorze. Idź do urzędu, bo tutaj to będziemy gdybać. Tak na marginesie nie wierzę, żeby sąsiad miał pozwolenie na takie podnoszenie poziomu swojej działki.
    • Jeżeli kocioł ma wyprowadzenie (czopuch) poziomo, to otwór w kominie trzeba zrobić na konkretnej wysokości. Jeżeli zaś odprowadzeni ma być w kotle zrobione od góry, to najłatwiej jest wszystko dopasować, gdy otwór w kominie jest wysoko. Wtedy mamy długą pionową rurę czopucha, co ma zarówno dobre, jaki złe strony.  Pionowa rura zajmuje miejsce obok komina. W przypadku kominka zwykle nie jest to problem, ale kotłowni , przy kotle, może przeszkadzać. Pionowa stalowa rura czopucha nagrzewa się szybko, co wspomaga ciąg przy rozpalaniu.  Rura oddaje ciepło do otoczenia. Ale ciepło może też oddawać tradycyjny murowany komin. On też gromadzi je na dłużej. Kominy prefabrykowane często są izolowane, więc ten efekt już nie bardzo występuje. Trzeba więc rozważyć: - jaki jest komin;  - czy czopuch i komin oddają ciepło do tego samego pomieszczenia (komin może być za ścianą);  - czy dodatkowe ogrzewanie wnętrza przez czopuch (długą stalową rurę) jest pożądane. W małych kotłowniach bywa to raczej wadą, niż zaletą.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...