Skocz do zawartości

DAROWIZNA DZIAŁKI A KREDYT I BUDOWA


Recommended Posts

Witam wszystkich użytkowników forum budujemydom.pl
Jest to mój pierwszy post i mam nadzieje że napisałem go w odpowiednim dziale
A więc w następnym roku planujemy wraz z żoną budowę domu którą wspomożemy kredytem hipotecznym
Piszę do Was bo liczę na pomoc związaną przede wszystkim z darowizną działki od teściów chodzi mianowicie o podatek związany z tą czynnością. Najpierw bowiem musimy zacząć gdyż w tej chwili nie wykonaliśmy żadnych czynności. W internecie znalazłem bowiem wiele informacji na ten temat, dlatego liczę na któregoś z użytkowników który przeszedł już ten etap:) chodzi bowiem o to od czego zacząć tak aby można było zrobić pierwszy krok i pójść dalej w przód drobnymi kroczkami...
Proszę o odpowiedzi bądź ewentualne linki na podstawie których będę miał możliwość "zaczepienia się" o cośicon_smile.gif
Dodam że chodzi mi również o ewentualne późniejsze przyłącza plus wybór projektu ( nasze wymarzone mieszkanko tak do 100 m ) no i pozwolenie na budowę plus w późniejszym czasie kredyt hipoteczny.

Pozdrawiam wszystkich i z góry liczę na odpowiedzi
Link do komentarza
Jeśli chcesz uzyskać użyteczną odpowiedź podawaj więcej informacji i ogranicz pytanie do jednego tematu. Przy twoim poście można jedynie wskazać ogólne kierunki działania w kolejności:
  • ustalenie statusu działki na podstawie MPZP (w gminie) lub wystąpienie o wydanie warunków zabudowy
  • jeśli możliwa będzie zabudowa zawarcie notarialnego aktu darowizny (podatku od darowizn na rzecz córki, syna nie ma)
  • zlecenie opracowanie projektu budowlanego zgodnego z MPZP lub WZ
  • wystąpienie o wydanie pozwolenia na budowę
  • ubieganie się o kredyt
Link do komentarza
dziękuje Sławomir wiesz może za bardzo rozpisałem się na temat przyszłości chodzi dokładnie o to że jak narazię jeszcze z niczym nie ruszyliśmy więc chodzi mi właśnie o podpowiedź od czego zacząć czy najpierw wraz z aktem notarialnym udać sie do notariusza czy do gminy nie mam punktu zaczepienia wiec nie chce wybiegać w przód na wszystkie etapy "budowy" bede pisał na forum no ale jak już pisałem chodzi mi o fakt rozpoczęcia tzn. gdzie iść w pierwszej kolejności aby można było rozpocząć procedurę aktu darowizny..
Link do komentarza
Darowizna musi być tylko na żonę - inaczej zapłacisz podatek od darowizny.
Darowizna musi być sporządzona przez notariusza - to on (notariusz) załatwia wszystkie kwity, w tym wpis do KW.

W międzyczasie jeśli nie ma MPZP, możecie wystąpić do gminy o wydanie WZiZT (nie musisz być właścicielem działki)
Link do komentarza
  Cytat

chodzi mi właśnie o podpowiedź od czego zacząć czy najpierw wraz z aktem notarialnym udać sie do notariusza czy do gminy

Rozwiń  


z jakim aktem notarialnym chcesz do notariusza? Skąd go weźmiesz?
Najpierw idź do gminy i dowiedz się, czy na tej działce jest szansa coś wybudować, bo dostaniecie działkę i... bedziesz za nią tylko podatek płacił.
A jak bedziesz wiedział, czy mozna, to wróć na forum.
Link do komentarza
Gość mhtyl
  Cytat

dziękuje Sławomir wiesz może za bardzo rozpisałem się na temat przyszłości chodzi dokładnie o to że jak narazię jeszcze z niczym nie ruszyliśmy więc chodzi mi właśnie o podpowiedź od czego zacząć czy najpierw wraz z aktem notarialnym udać sie do notariusza czy do gminy nie mam punktu zaczepienia wiec nie chce wybiegać w przód na wszystkie etapy "budowy" bede pisał na forum no ale jak już pisałem chodzi mi o fakt rozpoczęcia tzn. gdzie iść w pierwszej kolejności aby można było rozpocząć procedurę aktu darowizny..

Rozwiń  

Wiesz co? Napisz po kolei na jakim etapie jesteś, że planowania budowy to już wiem ale czy ta działka jest już Wasza czy to są plany teścia, że Wam przepisze.
Gdybyś dobrze poszukał w necie a nawet tu na forum to znajdziesz potrzebne informacje, ale widzę że za dużo błądzisz i nie jesteś w temacie icon_biggrin.gif ale nie martw się jeszcze trochę i się wciągniesz i będziesz jeszcze innym doradzał.
Link do komentarza
Wiem że jeszcze wszystko przede mną jak zaznaczyłem to póki co działką jeszcze nie jest podarowana ale w tym roku z pewnością załatwimy wszystkie niezbędne sprawy, dlatego też napisałem na forum ponieważ każda wasza odpowiedź jest dla mnie bardzo ważna gdyż w tym temacie jestem laikiem. Do tej pory nie zrobiłem nic w tym temacie poza wychodzeniem w przyszłość icon_smile.gif liczę na dalsze odpowiedzi i dziękuje wszystkim wyrozumiałym i zaangażowanym w temat.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Czyli pierwszy krok zrób do gminy po wypis z MPZP albo o WZiZT dla tej działki.
Jeżeli ta działka nie jest jeszcze wydzielona to na WZiZT trochę poczekasz. Jak się wszystkiego dowiesz w gminie to możesz podzielić się tu na forum i wtedy będą następne porady icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Dziękuje za odpowiedź a na forum z pewnością wrócę, a więc dla podsumowania tematu biorąc pod uwagę wasze odpowiedzi:
Najpierw:
1.Trzeba udać się do gminy po wypis z MPZP albo o WZiZT dla tej działki.
2. Jeśli możliwa będzie zabudowa zawarcie notarialnego aktu darowizny (teść podaruje działkę mojej żonie, a później współwłasność )
3. Zlecenie opracowanie projektu budowlanego zgodnego z MPZP lub WZ
4. Wystąpienie o wydanie pozwolenia na budowę
5. Ubieganie się o kredyt
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodnie temu...
Ze współwłasnością chodzi o to, że wszystko to, co zostało zakupione po zawarciu małżeństwa wchodzi w skład majątku wspólnego, a podarowana mężowi działka wchodzi w skład jego majątku osobistego, czyli mówiąc wprost - po rozwodzie działka jest jego, chyba że sąd orzeknie inaczej.

Dodam, że też jestem na etapie otrzymywania darowizny i załatwiania dokumentów do budowy domu icon_smile.gif Edytowano przez mother_nature (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  Cytat

Teraz dzialka jest na meza zebysmy podatku nie placili...

Rozwiń  


I tak przez 5 lat. Dopiero po 5 latach (ze względów podatkowych) móż może podarować (przepisać) współudział w działce - jeśli będzie chciał.
Wtedy to co ewentualnie wybudujecie na tej działce będzie wasze, bo jeśli wybudujecie dom na jego działce, to dom tez będzie (w zasadzie) jego - upraszczając.
Link do komentarza
  Cytat

No wiadomo że kredyt wezmiemy razem ja i żona chodzi tylko o to czy bank wymaga tego aby działka była naszą wspołwłasnocia czy może byc przepisana tylko na żone i nie stanowi to żadnego problemu??
Jesli ktos wie to liczę na odpowiedz...

Rozwiń  

Działka nie musi być własnością obojga małżonków aby otrzymać kredyt hipoteczny. Kredyt bierzesz na dom, działki przeważnie banki nie biorą pod uwagę jeżeli chodzi o jej wartość.
Wystarczy, że na akcie notarialnym jest jeden w Was.
Link do komentarza
  Cytat

Niekoniecznie musi być ich działka i (lub) na nich KW.

Rozwiń  

Być może i tak, a jak Ty to piszesz to na pewno icon_biggrin.gif
Pytał czy musi być działka na nich dwóch, a ja znając przypadek gdzie kolega dostał działkę od rodziców jako darowiznę i on był tylko właścicielem "na papierku" to mając żonę i biorąc kredyt dostał go bez problemu.
Link do komentarza
Powinni dostać kredyt bez problemu,nawet jeśli oboje nie są właścicielami działki.
Sprawa sprzed tygodni a właściwie dni.Córka z mężem dostali kredyt na budowę domu (była liczona Ich wspólna zdolność kredytowa) w PKO BP w sytuacji gdy tylko córka jest właścicielem działki (działka nabyta kilka lat przed ślubem)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...