Skocz do zawartości

Woda ze słońca w każdym domu


Recommended Posts

Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie nowe i remontowane budynki będą miały kolektor słoneczny, wiatrak, pompę cieplną lub fotoogniwo - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"

Taki zapis znajdzie się w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii, której konsultacje kończy Ministerstwo Gospodarki. "Inwestorzy, którzy nie spełnią tych wymogów, nie dostaną pozwolenia na budowę lub użytkowanie" - zapowiada Mirosław Kasprzak, wiceminister gospodarki.

Dodaje, że odpowiednie przepisy znajdą się także w prawie budowlanym i rozporządzeniach do ustawy o odnawialnych źródłach energii, a nad ich przestrzeganiem będą czuwać urzędnicy lokalnych nadzorów budowlanych.

Źródlo
Link do komentarza
Bzdury. Tekst żenująco napisany. "pompę cieplną " - co to?

Kolejny pomysł, aby wspomóc branżę kolektorów słonecznych a przy okazji banki, bo przecież z pensji nie będą wydawać na te nowinki oszczędzające energię.

A do samego ustanowienia prawa jeszcze 10 razy się zmienią pomysły.
Link do komentarza
Cytat

A do samego ustanowienia prawa jeszcze 10 razy się zmienią pomysły.



Też mi się tak wydaje, tym bardziej, ze od lat słyszy się o redukcji wymagań zwiazanych z budową, a gdy wczoraj zobaczyłem kompletny projekt garażu do wystąpienia o PnB... ręce mi opadły. Tylko instalacja elektryczna to 15 kartek (sam robiłem, dlatego wiem) a całość to opasły tom, ponad 160 kartek opisu, uzgodnień, rysunków i zaświadczeń.

No i wszystko w 4 egzemplarzach.
Link do komentarza
bo widzisz Stasiu, jak urzędnik zasłoni się jednym papierkiem, to może być mało, bo ktoś da radę go przeczytać
ale koo..a czytać te 15+160 to już nie znam takiego, co by to chciał czytać od dechy do dechy
i o to chodzi
2015r. - ambitni, ale u nas to jest możliwe
trza będzie sobie zorganizować jakieś papierki i atrapę, bo żadnego takiego badziewia nie będę stawiał/montował

a, jak jeszcze w takiej sytuacji (te 15+160) ktoś wspomni o sztuce budowlanej to go chyba pie... w łeb icon_lol.gif
tej sztuki już nie ma, patrząc na lawinowo rosnące wymogi co do dokumentacji

kiedyś widziałem zatwierdzony projekt budowy domu w wafce, jeszcze za cara, ale z 20 wieku
format A3, składany z obu stron do środka, szkic elewacji, rzut, przekrój pieczątki uzgodnień, przy czym strona zewnętrzna to tylko okładka
tu można mówić o sztuce, bo przychodził majster i budował, sztukę ma w głowie, a teraz byle duperelny detal trzeba rysować
Link do komentarza
Tu jest projekt tej ustawy: http://212.160.99.106/docs//2/19349/19350/...%2C+3+July+2012

Generalnie wygląda to tak , z punktu widzenia inwestorów budujących i remontujących domy mieszkalne;
- nowy i remontowany dom musi mieć w 13% zabezpieczenie energii odnawialnej, w stosunku do ogólnej ilości „spożywanej energii”,
- wydatki inwestycyjne poniesione na takową oszczędność będą mogły być odpisywane z podstawy opodatkowania, przy czym ich wysokość nie może być większa niż 25% kosztów poniesionych na instalację i nie większa niż 10.000zł brutto,
- możliwe dotacje też w kwocie nie większej niż 10.000zł brutto,
- możliwe kredyty o stawce 50% oprocentowania,
- warunek wspólny, instalacje musi wykonać certyfikowany instalator mikroinstalacji.
Ciekawe i logiczne zmiany w Prawie Budowlanym i Prawie geologicznym – dotyczące pomp ciepła i mikroinstalacji. Logiczne i w zasadzie bez możliwości interpretacyjnej przez urzędników – nareszcie.


Link do komentarza
Ale mowa jest o energii ogólnie zużytej (bilans ogólny energii zużytej w budynku), a nie tylko w celach grzewczych. I tu zaczyna się cyrk dla pasywniaków i energooszczędnych.
Tak na logikę gorzej ocieplony dom z PCi, kolektorem słonecznym, kotłem na paliwa odnawialne, itp., ma większe szanse na sprostanie tym wymaganiom.

Ale spoko nasi górą. icon_biggrin.gif
Wszak już teraz, udział paliw odnawialnych w produkcji energii elektrycznej wynosi ponad 10% (zgodnie z Rozporządzeniem MG z 14.08.2008 świadectwach pochodzenia OZE)- stąd wymóg dla budynków publicznych tylko 10%, bo one w zasadzie ten warunek już spełniają (jak ogrzewane są pradem icon_biggrin.gif )


Konkluzja z tego taka, że wystarczy przejść na ogrzewanie elektryczne, aby spełnić wymogi ustawowe. Czyżby zadziałała ręka niejakiego TB ? icon_mrgreen.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
KGHM inwestuje w fotowoltaikę, czyli prąd ze słońca

Cytat

Eksperci prognozują złotą erę dla fotowoltaiki, czyli pozyskiwania prądu ze słońca. KGHM z naukowcami intensywnie pracuje nad nowatorskimi metodami produkcji ogniw fotowoltaicznych. Efektem tych prac może być na przykład dachówka fotowoltaiczna, która mogłaby zastąpić popularne kolektory słoneczne. - W 85-90 proc. fotowoltaika jest oparta na krzemie, czy to krystalicznym, trudnym do osiągnięcia, czy amorficznym, bezpostaciowym. Koszty jego wyprodukowania są istotne, poza tym jest to kruchy pierwiastek. W związku z tym - puszczam tu wodze fantazji - chodziłoby o wyprodukowanie takiego ogniwa, które np. jest elastyczne - tłumaczy Herbert Wirth, prezes spółki KGHM Polska Miedź.



Tu
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

a energia odnawialna to jaka? jest definicja?
bo może wystarczy kupić krowę... icon_rolleyes.gif




Odnawialne źródła energii to źródła energii, których używanie nie jest związane z długotrwałym ich deficytem. Oznacza to, że ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Przykładem takiej energii może być energia solarna lub energia wiatru i wiele innych. Czerpanie z takich źródeł energii nie wiąże się z emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczaniem środowiska, więc jest ekologiczne.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...