Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
retrofood

Woda ze słońca w każdym domu

Recommended Posts

Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie nowe i remontowane budynki będą miały kolektor słoneczny, wiatrak, pompę cieplną lub fotoogniwo - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"

Taki zapis znajdzie się w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii, której konsultacje kończy Ministerstwo Gospodarki. "Inwestorzy, którzy nie spełnią tych wymogów, nie dostaną pozwolenia na budowę lub użytkowanie" - zapowiada Mirosław Kasprzak, wiceminister gospodarki.

Dodaje, że odpowiednie przepisy znajdą się także w prawie budowlanym i rozporządzeniach do ustawy o odnawialnych źródłach energii, a nad ich przestrzeganiem będą czuwać urzędnicy lokalnych nadzorów budowlanych.

Źródlo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bzdury. Tekst żenująco napisany. "pompę cieplną " - co to?

Kolejny pomysł, aby wspomóc branżę kolektorów słonecznych a przy okazji banki, bo przecież z pensji nie będą wydawać na te nowinki oszczędzające energię.

A do samego ustanowienia prawa jeszcze 10 razy się zmienią pomysły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adiqq
Cytat

Bzdury. Tekst żenująco napisany. "pompę cieplną " - co to?mam dokładnie takie same odczucia icon_lol.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A do samego ustanowienia prawa jeszcze 10 razy się zmienią pomysły.Też mi się tak wydaje, tym bardziej, ze od lat słyszy się o redukcji wymagań zwiazanych z budową, a gdy wczoraj zobaczyłem kompletny projekt garażu do wystąpienia o PnB... ręce mi opadły. Tylko instalacja elektryczna to 15 kartek (sam robiłem, dlatego wiem) a całość to opasły tom, ponad 160 kartek opisu, uzgodnień, rysunków i zaświadczeń.

No i wszystko w 4 egzemplarzach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bo widzisz Stasiu, jak urzędnik zasłoni się jednym papierkiem, to może być mało, bo ktoś da radę go przeczytać
ale koo..a czytać te 15+160 to już nie znam takiego, co by to chciał czytać od dechy do dechy
i o to chodzi
2015r. - ambitni, ale u nas to jest możliwe
trza będzie sobie zorganizować jakieś papierki i atrapę, bo żadnego takiego badziewia nie będę stawiał/montował

a, jak jeszcze w takiej sytuacji (te 15+160) ktoś wspomni o sztuce budowlanej to go chyba pie... w łeb icon_lol.gif
tej sztuki już nie ma, patrząc na lawinowo rosnące wymogi co do dokumentacji

kiedyś widziałem zatwierdzony projekt budowy domu w wafce, jeszcze za cara, ale z 20 wieku
format A3, składany z obu stron do środka, szkic elewacji, rzut, przekrój pieczątki uzgodnień, przy czym strona zewnętrzna to tylko okładka
tu można mówić o sztuce, bo przychodził majster i budował, sztukę ma w głowie, a teraz byle duperelny detal trzeba rysować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tu jest projekt tej ustawy: http://212.160.99.106/docs//2/19349/19350/...%2C+3+July+2012

Generalnie wygląda to tak , z punktu widzenia inwestorów budujących i remontujących domy mieszkalne;
- nowy i remontowany dom musi mieć w 13% zabezpieczenie energii odnawialnej, w stosunku do ogólnej ilości „spożywanej energii”,
- wydatki inwestycyjne poniesione na takową oszczędność będą mogły być odpisywane z podstawy opodatkowania, przy czym ich wysokość nie może być większa niż 25% kosztów poniesionych na instalację i nie większa niż 10.000zł brutto,
- możliwe dotacje też w kwocie nie większej niż 10.000zł brutto,
- możliwe kredyty o stawce 50% oprocentowania,
- warunek wspólny, instalacje musi wykonać certyfikowany instalator mikroinstalacji.
Ciekawe i logiczne zmiany w Prawie Budowlanym i Prawie geologicznym – dotyczące pomp ciepła i mikroinstalacji. Logiczne i w zasadzie bez możliwości interpretacyjnej przez urzędników – nareszcie.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

- możliwe kredyty o stawce 50% oprocentowania,Ja pie...lę! Jak przed Balcerowiczem! icon_lol.gif

Daję do złotych myśli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

no to git
przy pasywnym te 13 % to wystarczy krowa, a może i tylko ja sama jeśli zjesz fasolki, to nawet naprodukujesz gazu na dwa dni!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale mowa jest o energii ogólnie zużytej (bilans ogólny energii zużytej w budynku), a nie tylko w celach grzewczych. I tu zaczyna się cyrk dla pasywniaków i energooszczędnych.
Tak na logikę gorzej ocieplony dom z PCi, kolektorem słonecznym, kotłem na paliwa odnawialne, itp., ma większe szanse na sprostanie tym wymaganiom.

Ale spoko nasi górą. icon_biggrin.gif
Wszak już teraz, udział paliw odnawialnych w produkcji energii elektrycznej wynosi ponad 10% (zgodnie z Rozporządzeniem MG z 14.08.2008 świadectwach pochodzenia OZE)- stąd wymóg dla budynków publicznych tylko 10%, bo one w zasadzie ten warunek już spełniają (jak ogrzewane są pradem icon_biggrin.gif )


Konkluzja z tego taka, że wystarczy przejść na ogrzewanie elektryczne, aby spełnić wymogi ustawowe. Czyżby zadziałała ręka niejakiego TB ? icon_mrgreen.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KGHM inwestuje w fotowoltaikę, czyli prąd ze słońca

Cytat

Eksperci prognozują złotą erę dla fotowoltaiki, czyli pozyskiwania prądu ze słońca. KGHM z naukowcami intensywnie pracuje nad nowatorskimi metodami produkcji ogniw fotowoltaicznych. Efektem tych prac może być na przykład dachówka fotowoltaiczna, która mogłaby zastąpić popularne kolektory słoneczne. - W 85-90 proc. fotowoltaika jest oparta na krzemie, czy to krystalicznym, trudnym do osiągnięcia, czy amorficznym, bezpostaciowym. Koszty jego wyprodukowania są istotne, poza tym jest to kruchy pierwiastek. W związku z tym - puszczam tu wodze fantazji - chodziłoby o wyprodukowanie takiego ogniwa, które np. jest elastyczne - tłumaczy Herbert Wirth, prezes spółki KGHM Polska Miedź.Tu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adiqq
euro się skończyło, nie mają o czym pisać, to piszą o fantastyce icon_biggrin.gif
sezon ogórkowy można uważać za otwarty icon_biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Konkluzja z tego taka, że wystarczy przejść na ogrzewanie elektryczne, aby spełnić wymogi ustawowe. Czyżby zadziałała ręka niejakiego TB ? icon_mrgreen.gif
...Bartycka rulez ! icon_mrgreen.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

a energia odnawialna to jaka? jest definicja?
bo może wystarczy kupić krowę... icon_rolleyes.gif
Odnawialne źródła energii to źródła energii, których używanie nie jest związane z długotrwałym ich deficytem. Oznacza to, że ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Przykładem takiej energii może być energia solarna lub energia wiatru i wiele innych. Czerpanie z takich źródeł energii nie wiąże się z emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczaniem środowiska, więc jest ekologiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Działka rodziców ma ok 15 arów powierzchni, więc na pewno da się ją podzielić. A wjazd możliwy będzie do wykonania bliżej piekarni. Z zapewnieniem dostawy mediów nie powinno być kłopotów - wszak to prawie środek wielkiego osiedla w Twoim mieście...
  • Ma zakopane 3 kręgi betonowe. Do środka kręgów dochodzi rura PE które ma w przyszłości zasilać automatyczne nawodnienie.  Teraz z tego miejsca mają się rozchodzić rury do zasilenia nawodnienia. Na zdjęciu jest widoczna druga rura PE ale ta ma służyć do zasilenia w wodę budynku gospodarczego.  Czy to jest dobry pomysł żeby w tym miejscu zainstalować elektrozawory do automatycznego podlewania. Z tego miejsca ma wychodzić rura do zasilenia automatycznych zraszaczy oraz udzielna sekcja do podlewania kropelkowego.  Rury wprowadzone będą nisko w kręgach i będzie można z nich spuszczać na zimę wodę.  Czy jest gdzieś w necie dostępny schemat budowy automatycznego nawadnia ogrodu. Czy takie rozwiązanie ma szanse się sprawdzić?  
  • Gość
   Z chęcią zapłacę 100 zł za metr kwadratowy . Ale niestety dziś Pan dał mi ofertę aż mnie z nóg zniosło . Nie potrafił się określić w jaki sposób mi koszt obliczył .
  • A u mnie wujek Google jest innego zdania     Zresztą tak mnie kiedyś uczyli...   Ja zwykle montowałem sedes śrubami do posadzki, a silikonu używałem do przyklejenia sedesu do podłoża i - tak jak pisze mhtyl - i uważam na 99,9%, że a właściwie nie trzyma  uszczelka na złączu rury wylotowej z sedesu z rurą kanalizacyjną. Zdarza się to wtedy, gdy w trakcie korzystania z kibelka porusza się on, gdyż jest źle przymocowany. Trzeba zdemontować kibelek, wymyć dokładnie podłogę i sedes od dołu, kupić nowy zestaw do mocowania sedesu (w skład zestawu wchodzą po dwie sztuki: kołki rozporowe, długie wkręty, tulejki odpowiednio wyprofilowane i zaślepki), usunąć - jeśli były użyte - stare śruby i kołki, albo nawiercić nowe otwory w posadzce i od nowa zamontować sedes i ozdobić białym silikonem             Ooooo...    W linkowanym temacie czytam:   To chyba z rozpędu...
  • A podzielisz się, tak w skrócie, czym uzasadnia to że te szmaragdy tańsze? Bardzo mnie to zaintrygowalo. Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...