Skocz do zawartości

Porównanie styropianu (EPS) i polistyrenu ekstrudowanego (XPS)


Recommended Posts

Napisano
Bardzo przydatny dla laika tekst. Super. Jeśli ktoś mógłby podobnie zsyntetyzować informacje o wykończeniach styropianu i wskazaniach do ich stosowania, to byłoby wręcz bosssko. Chodzi mi o informację typu: styropian z bokiem prostym / frezowanym / pióro-wpust - gdzie stosować, jak i dlaczego? Styropian ryflowany - różnice w budowie - inny dla drenażu, inny dla wentylacji ściany w technologii szkieletu drewnianego itp..
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Porównałem sobie współczynnik przenikania ciepła (nie mylić z współczynnikiem przewodzenia ciepła materiału) dla tej samej ściany przy różnych grubościach styropianu EPS i XPS. Oraz koszt tego ocieplenia (XPS jest około 3 razy droższy niż EPS). Wniosek jest taki: zawsze osoba która ociepliła dom XPS będzie miała większe straty ciepła niż osoba która ociepliła dom EPS za tą samą kwotę. XPS tylko na dachy odwrócone....
Napisano
Cytat

Porównałem sobie współczynnik przenikania ciepła (nie mylić z współczynnikiem przewodzenia ciepła materiału) dla tej samej ściany przy różnych grubościach styropianu EPS i XPS. Oraz koszt tego ocieplenia (XPS jest około 3 razy droższy niż EPS). Wniosek jest taki: zawsze osoba która ociepliła dom XPS będzie miała większe straty ciepła niż osoba która ociepliła dom EPS za tą samą kwotę. XPS tylko na dachy odwrócone....


Ameryki to Ty nie odkryłeś.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
ja tam u siebie wybrałem wełnę, czytałem wiele artykułów i uważam, że wełna ma lepsze właściwości izolacyjne niż styropian, u siebie w domu mam classic..
  • 2 lata temu...
Napisano
Co a bzdury! Nie ma XPS lambda poniżej 0,035
Napisano
Cytat

<strong>Doskonały materiał izolacyjny "do wszystkiego" nie istnieje. Każdy z tych dostępnych na rynku ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco innych warunkach. W artykule porównujemy właściwości styropianu EPS i polistyrenu ekstrudowanego XPS.</strong>

<strong>Pełna treść pod adresem:</strong>
https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/11112-porownanie-styropianu-eps-i-polistyrenu-ekstrudowanego-xps




bardzo slaba izolacja akustyczna....
Napisano
biorąc pod uwagę grubości płyt styropianowych ponad 3cm najlepszy styropian EPS ma
  • 2 lata temu...
Napisano
"Warto jeszcze dodać, że sama gęstość styropianu nie przesądza o jego izolacyjności cieplnej" Brawo , w końcu ktoś to wprost napisał . W Niemczech grafitowy styropian waży 18-20 kg/m3 i też ma lambdę 0.031 .
Napisano
Styropian biały, różowy, srebrny, żółty, w kropki czy ciapki - ma ten sam współczynnik przewodzenia ciepła po zamocowaniu w domu i wynosi 0,04 W/mK. Nie dajcie się oszukiwać reklamie producentów!
  • 4 tygodnie temu...
Napisano

Mam założoną jako izolację wełnę mineralną na ścianę z pustaków ceramicznych . Wełna wygrała z XPSem ze względu na dużo lepszą izolacyjność akustyczną. Na tym mi najbardziej zależało, bo wiadomo, że ocieplić to każda izolacja ociepli, a wygłuszyć dodatkowo to już nie każdy materiał... :P W efekcie mam bardzo dobrą akustycznie ścianę ze wszystkimi innymi zaletami ceramiki (nośność, łatwość obróbki i murowania...)

  • 7 miesiące temu...
Napisano
przyjęto, że polistyren ekspandowany to styropian- ściśnięte kulki, zlepek kulek, pomiędzy nimi może wnikać para zaś polistyren ekstrudowany tworzący strukturę komórek zamkniętych nie ma jednorodnej nazwy, czasami używa się określenia styroduru ale nie godzi się nazywać styropianem polistyrenu ekspandowanego i polistyreny ekstrudowanego jedanakowym mianem
  • 3 lata temu...
Napisano

XPS kontra EPS. Cóż - mniejsza nasiąkliwość XPS i porównywalne pozostałe parametry w stosunku do EPS. Są jeszcze tzw. hydropiany. EPS o zmniejszonej nasiąkliwości. Zaznaczam jednak, ze próby te są robione w zanużeniu w wodzie i zastanawiam się - ile razy spotka nas taka "przygoda". Oby wcale. Jest jeszcze kolejna opcja na zdjęciu poniżej. I co widzicie na tym zdjęciu?

388650-98f8-1100x0-sc2x04_steinbacher-da

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Załączam zdjecia. Może coś da się wywnioskować z tego. Całe szczęście że sąsiad postanowił postawić swoje ogrodzenie, jak poinformował będzie to „murek” cokolwiek to znaczy dla niego. Więc nawet ta usypana ziemia nie będzie opierać się na moim ogrodzeniu. Jak dla mnie może postawić ogrodzenie murowane po całości nawet i na 10m wzwyż. Pomiędzy moim ogrodzeniem a jego jest wolna przestrzeń jakieś 40cm- tu się okazało że ta przestrzeń jest „moja” bo deweloper  postawił ogrodzenie nie po linii granicy. Na ostatnim zdjęciu widać wykop na moje oko nie mniej niż 1,5m do owego „murku” by ziemia się nie osuwała. No specem nie jestem ale na 99% wymaga to zgody kogoś z „góry”.
    • Witam . Ja ze swojej strony jako monter instalacji hydraulicznych i grzewczych mogę polecić firmę IZOMIX i ich sklep internetowy sklep.izomix.pl Jak tylko zabraknie mi choćby 1mb otuliny to wysyłali mi zawsze w ten sam dzień, a na drugi już miałem. Mają tam właśnie materiały izolacyjne do rur, kanałów, poddaszy itp
    • Nie sądziłam że zgoda na użytkowanie i zakończenie budowy może być wydana jeszcze w trakcie budowy…poza tym terenu nie mógł podnieść po zakończeniu budowy bo na tym terenie postawił dom- logiczne- najpierw teren potem dom.  Swoją drogą, teraz trochę przypominam sobie, mój dom jest podniesiony o 1,5m do równego poziomu z drogą i to jest zapisane w projekcie budowlanym. 
    • Decyzja o zakończeniu budowy i zgoda na użytkowanie mogła zostać wydana na podstawie dokumentów, bez opcji wizyty na placu budowy, więc nikt w urzędzie może nie wiedzieć o pracach przy podniesieniu terenu. Albo prace te zaczęły się dopiero po odbiorze. Idź do urzędu, bo tutaj to będziemy gdybać. Tak na marginesie nie wierzę, żeby sąsiad miał pozwolenie na takie podnoszenie poziomu swojej działki.
    • Jeżeli kocioł ma wyprowadzenie (czopuch) poziomo, to otwór w kominie trzeba zrobić na konkretnej wysokości. Jeżeli zaś odprowadzeni ma być w kotle zrobione od góry, to najłatwiej jest wszystko dopasować, gdy otwór w kominie jest wysoko. Wtedy mamy długą pionową rurę czopucha, co ma zarówno dobre, jaki złe strony.  Pionowa rura zajmuje miejsce obok komina. W przypadku kominka zwykle nie jest to problem, ale kotłowni , przy kotle, może przeszkadzać. Pionowa stalowa rura czopucha nagrzewa się szybko, co wspomaga ciąg przy rozpalaniu.  Rura oddaje ciepło do otoczenia. Ale ciepło może też oddawać tradycyjny murowany komin. On też gromadzi je na dłużej. Kominy prefabrykowane często są izolowane, więc ten efekt już nie bardzo występuje. Trzeba więc rozważyć: - jaki jest komin;  - czy czopuch i komin oddają ciepło do tego samego pomieszczenia (komin może być za ścianą);  - czy dodatkowe ogrzewanie wnętrza przez czopuch (długą stalową rurę) jest pożądane. W małych kotłowniach bywa to raczej wadą, niż zaletą.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...