Skocz do zawartości

Automatyzacja wentylacji w domu...


olek89

Recommended Posts

Napisano
Jak w temacie,czy w ogole jest mozliwy taki system zarzadzania kilkoma urzadzeniami naraz w domu lub w mieszkaniu ? spotkaliscie sie z czyms takim?
Napisano
Jeśli mówisz o automatyce domowej, to.. tak jest to możliwe do zrealizowania.
Można się oprzeć na systemach dedykowanych tworzących dom inteligentny,
można się tez pokusić o wykonanie automatyki domowej opartej o sterownik PLC.
Tylko o jakie urządzenia pytasz?
Bo jeśli chcesz sprząc wentylacje z mikserem... cóż, może być problem.
Napisano
Można...
Wszystko można, tylko PO CO?

Najlepszym systemem z absolutnie sprawnym sprzężeniem dodatnio-ujemnym w sterowaniu jesteście Wy sami!
Robicie za system nadążny i z wyprzedzeniem, regulatory PID itp, itd.
Wystarczy gałka - więcej/mniej.
No, chyba , że trzeba sąsiadowi wątrobę zwywracać - wtedy - ROZUMIEM!

Adam M.
Napisano
Nie ,nie chodzi mi dokładnie o takie systemy
http://www.zhouse.pl/
widziałem w jakiejs gazecie własnie mieszkanie wposazone w taki system.Sam sie zaczałem zastanawiac,no nie powiem,troszke w obawie przed rozrywkowymi sasiadami-mieszkamy w szeregowcu.Teraz w sumie przed wyjazdem wakacyjnym czy to dla wygody czy nawet dla bezpieczeństwa.Warto o tym myslec na powaznie ?
Napisano
Masz wrogów/zawistników/ nienormalnych balangowiczów obok i mieszkasz w szeregowcu a nie w rezydencji za wysokim murem i z ochroną z kałachami?!
icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
Adam M.
Napisano
O własnie tak ;)))
No i po co ta ironia ;) ja po prostu zwyczajnie tylko pytam.Jak sie słyszeliscie o takich systemach wystarczy napisac.Zapytam gdzie indziej.
Napisano
Jak zadasz, gdzieś indziej, tak samo sformułowane pytanie, to otrzymasz bardzo podobne odpowiedzi – no bo nie bardzo widzę powiązania „automatyki wentylacji” z „rozrywkowymi sasiadami”.

No chyba że na pudelku.pl icon_rolleyes.gif icon_mrgreen.gif


A już zupełnie poważnie.
Chyba nie bardzo wiesz o co chodzi w TYM systemie.
Jest to jeden z elementów instalacji „inteligentnego domu” – a w zasadzie czujnik, sterujący specjalnym nawiewnikiem wentylacji „grawitacyjnej” (naturalnej).
W zasadzie całość sprowadza się do tego, że jest to automatyczny nawiewnik regulowany stężeniem CO2 w pomieszczeniu.

Zakładając, że Twoje obawy (związane z wakacyjnym wyjazdem) dotyczą uchylonego okna (aby zachować wentylację), prostszym i tańszym rozwiązaniem, będzie zainstalowanie jakiegokolwiek nawiewnika.
Napisano
Myślę, że nawiew oparty na pomiarze wilgoci jest lepszy , niż w oparciu o stężenie CO2.
Dlatego, że człowiek w swoim otoczeniu wydziela b. dużo wilgoci, która jest b.szkodliwa.
Wilgoć jest pożywieniem dla szkodliwych grzybów chorobotwórczych, bytujących w naszym domu.
Nieświadomość tego prowadzi do alergii i innych chorób.
Natomiast CO2 jest obojętne dla większości organizmów żywych.
Pozdrowienia
Krzysztof
Napisano
Cytat

Myślę, że nawiew oparty na pomiarze wilgoci jest lepszy , niż w oparciu o stężenie CO2.
Dlatego, że człowiek w swoim otoczeniu wydziela b. dużo wilgoci, która jest b.szkodliwa.
Wilgoć jest pożywieniem dla szkodliwych grzybów chorobotwórczych, bytujących w naszym domu.
Nieświadomość tego prowadzi do alergii i innych chorób.
Natomiast CO2 jest obojętne dla większości organizmów żywych.
Pozdrowienia
Krzysztof


Proszę zapoznać się z tematem - grzyby a stężenie CO2. Jak Pan myśli, dlaczego w normach nie ma górnej granicy wilgotności względnej a jest CO2 -- ( 1000ppm)?
Napisano
Cytat

Jak Pan myśli, dlaczego w normach nie ma górnej granicy wilgotności względnej a jest CO2 -- ( 1000ppm)?



Dla porządku – jest akurat odwrotnie, tj. istnieje polska norma określająca min. wilgotność względną powietrza dla pomieszczeń w których stale przebywają ludzie (PN-78/B-03421), natomiast nie ma polskiej normy dotyczącej stężeń CO2 w takich pomieszczeniach – natomiast dla pomieszczeń użyteczności publicznej (i zakładów pracy) wykorzystujemy dwie normy ; ASHRAE i WHO.

I o ile w budynkach mieszkalnych nie ma obowiązku przestrzegania norm (ASHRAE i WHO) dot. CO2, to istnieje obowiązek przestrzegania normy PN-78/B-03421 przywołanej w par.147 Rozporządzenia w sprawie WT (Zał. Nr.1. poz.27)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Z tego co wiem, obecnie do samego PnB nie wymaga się już pisemnych gwarancji od dostawców mediów. Ale najlepiej i tak zasięgnąć informacji w miejscowym wydziale budownictwa, bo interpretacja prawa przez urzędników bywa różna.
    • Witam,   Z tego co udało mi się wyszukać i zrozumieć, w celu uzyskania pozwolenia na budowę potrzebne są min. warunki przyłączenia mediów.   Czy ktoś orientuje się jak to jest w kwestii uzbrojonej działki budowlanej, czy chcąc uzyskać „pozwolenie na budowę” lub czy wykonując „zgłoszenie budowy” mimo wszystko będę potrzebował warunki przyłączenia mediów?   Pytanie wydaje się absurdalne bo przecież media są już na działce, ale prawo często niestety działa inaczej niż myślimy.   Pozdrawiam,
    • Budowa jest w toku, przynajmniej na papierach. Zostało wydane pozwolenie na budowę budynku jednorodzinnego, został założony dziennik budowy, na bramie wisi nawet tablica informacyjna oznajmiająca budowę domu, zostały zainstalowane skrzynki: elektryczna z prądem budowlanym, na geoportalu wszystko pięknie wrysowane... Papier przyjmie wszystko, a ciężki sprzęt jeździ sobie bezkarnie po drodze o ograniczonym tonażu, gdyż inwestor ma pozwolenie na przejazd ciężkim sprzętem ze względu na rozpoczętą inwestycję. 
    • A to Polska właśnie.      Wszystko się zgadza i powołujesz się na odpowiednie przepisy. Taka sytuacja jednak w tej chwili nie leży w kompetencjach PINB. Dopóki nie ma nic wybudowanego nie PINB a Wydział Budownictwa jest właściwym organem mającym obowiązek zająć się tą sprawą. Choć wydaje się to nieco dziwne, ale tak jest i musisz się zwrócić do właściwego organu. Do pisma warto dołączyć jakieś wyroki sądowe w podobnych sprawach, które znajdziesz bez problemu w necie, a także jakąś opinię prawną np. takie coś: https://prawobudowlane-blog-buniak.pl/samowolna-zmiana-zagospodarowania-terenu/ dlatego że Wydziały Budownictwa interpretują zapisy na które się wyżej powołujesz, bardzo dowolnie. Więc warto naprowadzić ich na właściwy tor rozumowania. Dla normalnie działającego Wydziału Budownictwa już samo utwardzenie całej działki powinno być dowodem na zmianę sposobu zagospodarowania niezgodnego z WZ i oczywiście do tego datowane zdjęcia, bo przed kontrolą zapewne ucieknie z pojazdami.   To co piszę nie jest teorią bo miałem dwa podobne do Twojego przypadki na dwóch niemal sąsiadujących ze sobą działkach. Jedna sprawa została definitywnie załatwiona, druga jest jeszcze w toku z dobrymi rokowaniami.    
    • W każdym piśmie cytuję art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym : Samowolna zmiana zagospodarowania terenu to pojęcie ukształtowane przez doktrynę i orzecznictwo, do którego stosuje się przepis art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jest to faktyczna, funkcjonalna zmiana wykorzystywania terenu w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.   ŻADEN URZĄD NIE ODNIÓSŁ SIĘ DO TEGO ARTYKUŁU 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...