Skocz do zawartości

Jaka powinna być moc ogrzewacza przepływowego zasilającego prysznic?


Recommended Posts

Napisano

Jaka powinna być moc ogrzewacza przepływowego zasilającego prysznic? Producenci podają czasem orientacyjne dane, ale nie wiem na ile są wiarygodne. Jaka w takim razie jest typowa wydajność prysznica i jakiej mocy potrzeba, by ten strumień wody ogrzać do 40–45°C? Czy elektroniczna regulacja temperatury to w tym przypadku coś, za co warto dopłacić?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/13239-jaka-powinna-byc-moc-ogrzewacza-przeplywowego-zasilajacego-prysznic

Gość gregor
Napisano
Osobiście używam 12 kW polskiego producenta z elektroniką i w zupełności wystarcza.
  • 7 lata temu...
Gość lolek
Napisano
Ja od polskich producentów trzymam się bardzo z daleka....
Napisano
13 minut temu, Gość lolek napisał:

Ja od polskich producentów trzymam się bardzo z daleka....

Ty nawet nie masz pojęcia który z "producentów" jest polski, a który nie jest. I nie tylko Ty nie masz, ja również.

  • 3 miesiące temu...
Gość Energetyk
Napisano
U mnie w pracy (enea operator gorzów wlkp) mamy do prysznica 6,8kw jednofazowy a prysznic bezproblemowy i komfortowy. Niedowiarków zapraszam na ul. Energetyków 4. Ergo- w tym obszarze nie działają prawa fizyki
Napisano
1 godzinę temu, Gość Energetyk napisał:

U mnie w pracy (enea operator gorzów wlkp) mamy do prysznica 6,8kw jednofazowy a prysznic bezproblemowy i komfortowy.  

Pracujesz w przedszkolu, że takie bajki opowiadasz? Zacznij pisać powieści, chociaż pisania o elektryczności unikaj. Bo czytelnicy będą się bardzo śmiali.

  • 2 lata temu...
Napisano
Czy do małej łazienki wystarczy podgrzewacz 6 kw,czy jest za mało?
Napisano

Pamiętam, jak po przeprowadzce zapiąłem jako prowizorkę podgrzewacz 4Kw. Światło przygasło prawie o połowę, za 10 sekund już było całkiem ciemno. Nie wiem dlaczego, ale jak podpiąłem się do jednej fazy do gniazdka od siły, w głównej instalacji tak jakby zwiększało się napięcie, bo światło robiło się jaśniejsze jak puszczało się ciepłą wodę. Tak było, nie zmyślam.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Napisano
9 godzin temu, Gość napisał:

Czy do małej łazienki wystarczy podgrzewacz 6 kw,czy jest za mało?

 

Wielkość łazienki nie ma znaczenia. Ważny jest rodzaj podgrzewacza. Jeśli zbiornikowy - to wystarczy 1,5 do 2 kW. Jeśli przepływowy - to i 24 kW nie jest za dużo. Więc 6 kW to za mało.

I za dużo też.

9 godzin temu, vlad1431 napisał:

 Tak było, nie zmyślam. 

 

Czyli instalacji nie wykonywał elektryk. 

Napisano
9 godzin temu, vlad1431 napisał:

po przeprowadzce zapiąłem jako prowizorkę

 

9 godzin temu, vlad1431 napisał:

podpiąłem się do jednej fazy do gniazdka od siły

 

38 minut temu, retrofood napisał:

instalacji nie wykonywał elektryk. 

vlad nie jest elektrykiem - faktycznie... tylko podpinaczem/zapinaczem :icon_mrgreen:

Napisano
10 godzin temu, Gość napisał:

Czy do małej łazienki wystarczy podgrzewacz 6 kw,czy jest za mało?

U teściów jest 3.5 kW Biawar przepływowy i do prysznica na drugim biegu w zupełności wystarcza. To taka mała puszeczka. W słuchawce prysznicowej ustawiasz perlator na rozpylenie a i tak musisz domieszać zimnej wody bo nie wytrzymasz w 60 stopniach. Wszystko zalezy od przepływu i delta T. Wystarczy w instrukcji sprawdzić a nie licytowac sie na kW.

Patrzę w instrukcji innego producenta - Kospel i https://kospel.pl/podgrzewacze-przeplywowe/epo2.html

i różnica między 3.5 kW a 6.0kW w przepływie wody jest jak 1.7 do 2.9 l/min przy delta T 30stopni. Pytanie - komu ile potrzeba wody pod prysznicem ciepłej lub goracej.

Dnia 10.08.2019 o 12:44, Gość Energetyk napisał:

U mnie w pracy (enea operator gorzów wlkp) mamy do prysznica 6,8kw jednofazowy a prysznic bezproblemowy i komfortowy. Niedowiarków zapraszam na ul. Energetyków 4. Ergo- w tym obszarze nie działają prawa fizyki

6800/230 to 30 A bez grosza. Lepiej chyba na 3x400 podłączyć.

Napisano

Podgrzewacz działał, także jak widać, nie trzeba być elektrykiem, żeby prosty odbiornik zapiąć - podpiąć - zamontować.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Napisano
14 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

  Pytanie - komu ile potrzeba wody pod prysznicem ciepłej lub goracej. 

 

Właśnie. Jeśli Ty uważasz przepływ 1,7 l/min za wystarczający, to nie mam pytań. Ja brałem pod uwagę przepływ przeciętnie użytkowany.

Napisano
8 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

W tym rzecz, skoro ten przepływ jest bezużyteczny, to po co producenci oferują takie urządzenia.  

 

Takie urządzenia producenci oferują do zupełnie innych celów niż prysznic. Na przykład do umywalek. Ale jeśli komuś wystarcza do prysznica 1,7 l na minutę, to przecież zakazu nie ma.

Napisano
8 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Racja, 1.7 to za mało raczej, tu jest 4.4 kW i przepływ 2.1 z dedykacją już pod prysznic  

 

Nie doczytałeś do końca. To jest pod natrysk w domku letniskowym, czyli do spłukania kurzu z jednoczesnym ochłodzeniem się, a nie do klasycznego prysznica w mieszkaniu. Ja zainstalowałem w życiu kilkadziesiąt podgrzewaczy, wiele naprawiałem i bardzo różne sprawdzałem. I uwierz mi na słowo, że 18 kW na łazienkę to takie przyzwoite minimum. A u mamy w domu mam 4,4 na zlewozmywak i to jest naprawdę minimum. Żyć się z tym da, ale o komforcie trzeba zapomnieć.

 

30 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 Przecież musisz jeszcze domieszać zimnej wody. 

 

Przy tej mocy to jedynie teoria. Raczej zmniejszamy przepływ, aby ciepło chociaż poczuć na dłoniach.

  • 7 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...