Skocz do zawartości

Projekt rekuperacji do domu GLX 10


SlawekT

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Teraz przedstawię "mój" projekt instalacji, który otrzymałej razem z prijektem. Załączam rysunki:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



Link do projektu domu: http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/...0-Motto,10.html

Poza rysunkami nie dostałem nic, żadnych wyliczeń strumieni powietrza. Trochę chyba dziwne. No i nie wiadomo czemu zajęli cenrtalą kolejne pomieszczenie w piwnicy, zamiast umieścić ją w kotłowni lub stryszku.
Ciekaw jestem opinii forumowiczów,. prosiłbym tylko o opionie z uzasadnieniem, a nie typu: "projekt do bani, a ten co to robił, to debil.", bo to nikomu nic nie daje. Edytowano przez SlawekT (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dziwny ten „projekt”, a właściwie to coś. icon_biggrin.gif

Nic z tego nie wynika – no może poza lokalizacją „kratek” – co ciekawe, zarówno wentylacji mechanicznej jak i „grawitacyjnej”.
„Projektant” chyba nie bardzo wierzy w powodzenie, bo przewidział obie - co jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami.

Nie bardzo rozumiem też sens lokalizacji centrali w piwnicy, skoro „rozprowadza” powietrze poprzez poddasze, a piwnica nie jest wentylowana mechanicznie – to logika wskazuje na umieszczenie centrali na poddaszu.

Również pomieszczenie nr. 7 jeśli jest na półpiętrze, to powinno mieć też wywiew.

Link do komentarza
Cytat

Dziwny ten „projekt”, a właściwie to coś. icon_biggrin.gif
[...]



Dziękuję za merytoryczne uwagi, przekażę firmie ASK te uwagi, zobaczymy, co powiedzą.

Gdy zaptałem o pełen projekt, to mi odpisali, ze pełen projet jest chroniony prawami autorskimi, nie mogą więc mi go wysłać, jest do wglądu w firmie.
Nieco dziwna argumentacja, powiedziałbym. No cóż, raczej nie będe jechał 520 km, aby go zobaczyć. Edytowano przez SlawekT (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

[...]

Nic z tego nie wynika – no może poza lokalizacją „kratek” – co ciekawe, zarówno wentylacji mechanicznej jak i „grawitacyjnej”.
„Projektant” chyba nie bardzo wierzy w powodzenie, bo przewidział obie - co jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami.
[...]



Projektant mi odpisał, że nie jest uprawniony do zmiany projektu domu, więc nie może w projekcie usuwac wentalcji naturalnej. Dlatego obok wentylacji grawitacyjnej jest mechaniczna.

Co najmniej dziwne znów ...
Link do komentarza
Cytat

Co do zaprojektowania wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej nie jest to żaden błąd a wręcz konieczność jeśli budynek jest wyposażony w instalację gazową. Wentylacja mechaniczna pracuje wtedy jako nadciśnieniowa i część powietrza usuwana jest w sposób naturalny.



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif


Zamiast komentarza: Rozporządzenie w sprawie WT:

Cytat

§ 148. 2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.

Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.


Link do komentarza
Cytat

§ 148. 2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.

Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.


Oczywiście, że nie łączy się wentylacji mechanicznej z naturalną. Natomiast co do 'wiedzy" ustawodawcy" to masakra!
pomijam już, że nie ma wentylacji grawitacyjnej, ale Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego. czli jak jest klimatyzacja niepobierająca powietrza z zewnątrz - to może być wentylacja naturalna???? jakim cudem ona zadziała???
Link do komentarza
Panowie, prosiłbym o spokojną dyskusję i nie obrażanie siebie nawzajem, bo robi się pyskówka zamiast dyskusji. Czy kotś może się wypowiedzięć na temat rekuperatorów firmy ASK (Renowent)?

Swoją drogą wykonawca polecony przez ASK stwierdziła, że nie będzie się opierał na ich projekcie, tylko będzie robił wg własnego wyczucia i doświadczenia, czyli chyba wg szkoły, ktróą reperezentuje pan Brzęczkowski.

Śledziłem wasze wcześniejsze dyskusje panowie i na chwilę obecną uważam, że projekt wykonany przez inżyniera z za biurka niewiele jest wart. Widać to chociazby na przykładzie szkiców, które zamieściłem. Podobnie u mnie wygląda z kosztorysem zrobionych przez panów inżynierów "pożal sioę Boże" kosztorysantów.
Nie ufałbym też na 100 % fachowcom, który podchodzą od razu do montażu bez przemyślenia i projektu na zasadzie "będzie Pan zadowolony, będzie Pan zadowolony!).
Najlepiej, gdy projekt zrobi wykonawca i bedzie umiał go obronić od strony technicznej.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Mam do czynienia z różnymi projektami, różnymi firmami, które je wykonują. Do projektów jednak należy podchodzić z dystansem, ponieważ druk nie jest trójwymiarowy i nie ma w nim uwzględnionych skosów, wysokości jętek, spadku krokwi itp.
Należy w takich przypadkach polegać na znajomości tematu osoby, która będzie wykonywać instalacje.

Edytowano przez kerado28 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przepisy ppoż. mówią, że tak blisko granicy nie wolno stawiać domu. O płocie niczego nie mówią.  A skoro dom się jednak postawił, to niech teraz dom się martwi przepisami. Płot nie musi.
    • Najwyższy czas zlikwidować tę służebność, niestety to droga sadowa. Pamiętaj jednak, ze działka ze służebnością mocno zmniejsza swoją wartość.
    • Nie mam zamiaru się gniewać z sąsiadem, ma służebność nie wiadomo po co, ponieważ posuada swój własny wjazd z innej strony i dodatkowo nie respektuje żadnych zasad mimo rozmów z nim. Przekracza służebność, obiecuje że nie będzie tego robił a za chwilę jest to samo
    • U mnie było podobnie. Działki po bokach ogrodzone, bez zgody właścicieli abym mógł do swojej działki doprowadzić media, nie naruszając tych ich. Wymyśliłem że zrobię toew tej drodze ze służebnością. Kosztowało mnie ogromne ilości alkohol aby się integrować, kupowanie roślin fajnych do nasadzenia w miejscu odkładanych przez koparkę z wykopu ziemi, pogodzenia się że kiedy już za swoją ciężką kasę zrobiłem dojazd, wciąż parkowali mi on i jego goście pod bramą wjazdową, że nie mogłem wyjeżdżać i musiałem prosić aby mi na to pozwoli. Nauczyłem się jednego. Nigdy! Nigdy nie kupiłbym więcej działki, do której dostęp miałbym tylko wtedy, gdy ktoś mi na to pozwoli.     Nie gniewaj się z sąsiadem. Zgodzę daj na sprawy mało istotne. Trawa odrośnie. Rośliny nasadzisz. Ale będziesz miał pewność że kiedy pojedziesz na narty, do Egiptu latem, czy teściów odwiedzić na Wielkanoc, sąsiad zajrzy czy ktoś się nie szwęda na posesji, podkarmi kota, a nawet gdy zaufasz i się zaprzyjaźnisz - podleje w domu kwiaty 
    • Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/51002-wiezba-dachowa-wazny-element-dachu
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...